ایران سرای من (بازدید: 105)
دوشنبه 16/5/1391 - 13:49 -0 تشکر 494268
سفر در سایه رمضان

از دیرباز در ماه مبارك رمضان تعداد سفرهای ایرانیان كم شده است، اما این ماه مبارك هیچ تناقضی با سفر ندارد...


** یك خلوت آرام 10 روزه

همیشه در ذهنمان نقش بسته است كه ماه رمضان یعنی این‌كه نباید سفر كرد. نباید چمدان بست و نباید مسافر شد؛ اما آیا تاكنون به این نكته اندیشیده‌اید كه اتفاقا رمضان، موسم سفر است؛ سفری توام با آرامش، به​دور از جنجال و با یك برنامه‌ریزی متفاوت.

یك سفر ده روزه در حقیقت یك هدیه است به خودمان. در این ماه هر چند سفرهای زیارتی جذابیت زیادی دارند، اما سایر مقاصد نیز فرصت مناسبی محسوب می‌شوند. مهم این است كه رویكرد و نگاهمان را به سفر تغییر دهیم. هنگامی كه تصمیم می‌گیریم برای ده روز از موطن اصلی‌مان دور بشویم، یعنی از روزمره‌های زیادی دور شده‌ایم. یعنی توانسته‌ایم دل بكنیم و یعنی این‌كه آنقدر قدرت داریم كه بتوانیم برنامه‌های جدید و متفاوت برای خودمان تدارك ببینیم. با قصد اقامت ده روزه در مقصد مورد نظر می‌توانیم هم از برکات رمضان بهره‌مند باشیم، هم از محیطی جدید و فرصت‌هایی که در شهرمان کمتر به آنها دست پیدا می‌کنیم.

سفر عمره ماه مبارك رمضان از بسیاری جهات متفاوت است. خاطره باز كردن افطار در مسجدالحرام از جمله خاطراتی است كه از ذهن خیلی‌ها پاك نمی‌شود، اما اگر فرصت زیارت خانه خدا فراهم نیست، فرصت‌های دیگری هست كه می‌توان از آنها استفاده كرد.

رمضان بهار قرآن است و اگر در شهر خودمان به دلیل روزمرگی‌هایی كه پیرامون‌مان را فرا گرفته است فرصت نمی‌كنیم در قرآن تدبر كنیم، فرصت نمی‌كنیم چارچوب‌های ذهنی‌مان را از منظری متفاوت بگشاییم، بپذیریم كه سفر كنیم. سفر می‌تواند فضایی متفاوت برایمان به ارمغان بیاورد.

شاید ابتدا بر این باور باشیم كه دل كندن ده روزه از موطن، كاری سخت است، اما هنگامی كه دل بكنیم و ده روز سراسر از آرامش و معنویت را به خودمان هدیه بدهیم، مطمئن باشید كه در بازگشت پروانه‌ای شویم كه از پیله‌مان رهایی یافته‌ایم و طعم خوش پرواز كمتر موهبتی است كه به ما ارزانی می‌شود؛ فرصت سفر در ماه مبارك رمضان را دریابیم.

 

*** فرصتی‌برای مسافران‌مسلمان

ماه رمضان با همه جاذبه‌هایش سال‌ها توانسته فرصتی خوب برای توسعه گردشگری باشد. رمضانی كه در یك دهه اخیر برای بسیاری كشورها توانسته بهترین زمان جذب گردشگر مسلمان باشد، اما متاسفانه ایران از این امر مستثنی بوده و حتی گردشگری داخلی‌اش هم رونق خود را از دست داده است. گردشگری ایران در رمضان، ماهی كه هر لحظه‌اش می‌تواند فرصتی بزرگ به حساب آید، حال و هوای خود را از دست داده است.

این ماه فرصت خوبی برای مسافرت است، جاده‌ها و هتل‌ها خلوت‌تر و تعداد گردشگران كمتر است. سفر در ماه رمضان اقتصادی‌تر و كم‌هزینه‌تر است. آشنایی با آداب و رسوم شهرها در این ماه می‌تواند یكی از جاذبه‌های گردشگری باشد كه نه‌تنها در ایران بلكه در تمام كشورهای مسلمان‌نشین فرصتی مغتنم در اختیار آژانس‌ها و حتی گردشگران قرار می‌دهد. همچنین در این ماه محلی‌ها از گردشگران استقبال بیشتری می‌كنند.

تقارن تابستان با ماه مبارك رمضان بهترین موقعیت برای گسترش گردشگری بسیاری از كشورها بوده كه دولت كویت توانسته از این تقارن استفاده كند و جشنواره رمضان را با هدف گسترش فرهنگ و سنن كشورشان راه‌اندازی كند. به دلیل اهمیت این موضوع دولت كویت درصدد برگزاری برنامه‌هایی است كه سهم عمده‌ای از گردشگران بومی و خارجی را كسب كند تا جایی كه در صدد كاهش هزینه‌های بالای سفر برای گردشگران خارجی برآمده است. طرح جشنواره رمضان در كشورهای خاورمیانه و شرق آسیا به منظور ترغیب گردشگران مسلمان صورت می‌گیرد، اما خبرها حاكی از آن است كه این جشنواره توانسته مورد استقبال دیگر گردشگران نیز قرار گیرد.‌ همچنین دولت مصر با وجود نا آرامی‌های موجود در صنعت گردشگری‌اش با توجه به شرایط منطقه‌ای امیدوار است كه بتواند در این ماه، صنعت گردشگری كشورش را دوباره رونق دهد. حتی وزیر گردشگری این كشور پیش‌بینی كرده است در این سال میزبان ده میلیون گردشگر خواهد بود. با این همه تفاسیر، جای ایران در این جشنواره خالی است تا شاید بتواند صنعت گردشگری‌اش را رونق دوچندانی دهد.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی