کتاب و کتابخوانی (بازدید: 186)
دوشنبه 16/5/1391 - 12:25 -0 تشکر 494100
پاسخ رهبر معظم انقلاب به چند استفتاء درباره حقوق ناشران و مؤلفان

پاسخ‌ مقام معظم رهبری در خصوص حقوق مؤلفان و پدیدآورندگان از سوی بهمن درّی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام شد.

خبرگزاری فارس: پاسخ رهبر معظم انقلاب به چند استفتاء درباره حقوق ناشران و مؤلفان

دوشنبه 16/5/1391 - 12:26 - 0 تشکر 494101

 بهمن درّی ضمن تأکید بر رعایت حقوق کامل مؤلفان و پدیدآورندگان گفت: ناشران کشور باید با توجه به آموزه‌های دینی و قوانین و ضوابط موجود، نسبت به رعایت حقوق کامل مؤلفان و پدیدآورندگان اقدام کنند.

دوشنبه 16/5/1391 - 12:26 - 0 تشکر 494102

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به دغدغه برخی تشکل‌های صنفی نشر درباره عدم رعایت حقوق متقابل مؤلفان و ناشران و نیز مشکل انتشار غیرقانونی برخی از کتاب‌ها و کپی‌برداری از کتاب‌های ناشران و نویسندگان و همچنین عدم پرداخت حقوق صاحبان اثر از سوی برخی از ناشران و تأمین هزینه‌های تولید کتاب توسط پدیدآورندگان به جای ناشران، با اشاره به مقررات و آیین‌نامه‌های موجود تصریح کرد: بر مبنای آموزه‌های دینی و قوانین جاری کشور ناشران و پدیدآورندگان باید ضمن رعایت حقوق یکدیگر چرخه نشر کتاب را به حرکت مضاعف درآورند.

دوشنبه 16/5/1391 - 12:26 - 0 تشکر 494103

درّی ضمن استناد به پاسخ مقام معظم رهبری به سه استفتاء درباره حقوق مؤلفان، مترجمان و صاحبان آثار هنری، تجدید چاپ کتابها و حق تألیف افزود: پاسخ صریح مقام معظم رهبری در این زمینه راهگشا خواهد بود.

دوشنبه 16/5/1391 - 12:27 - 0 تشکر 494104


متن سه استفتاء از حضرت آیت الله العظمی خامنه ای و پاسخ معظم له به این شرح است:س: آیا جایز است مؤلفان و مترجمان و صاحبان آثار هنری، مبلغی را در برابر زحماتشان و یا به عنوان حق تألیف در مقابل تلاش و وقت و مالی که برای انجام آن کار صرف کرده‌اند، تقاضا نمایند؟


ج: آنان حق دارند در برابر واگذاری نسخه اول یا اصلی اثر علمی و هنری خود به ناشر، از وی هر مبلغی می‌خواهند، دریافت نمایند.


دوشنبه 16/5/1391 - 12:28 - 0 تشکر 494105


س: تجدید چاپ کتابها و مقاله‌هایی که از خارج وارد شده و یا در داخل جمهوری اسلامی ایران چاپ می‌شوند، بدون اجازه ناشران آنها چه حکمی دارد؟


ج: مسئله تجدید چاپ کتابهایی که در خارج از جمهوری اسلامی ایران منتشر شده‌اند و یا تصویربرداری به طریق افست از آنها، تابع قراردادهایی است که راجع به آنها بین جمهوری اسلامی ایران و آن دولتها منعقد گشته است و اما کتابهایی که در داخل چاپ می‌شوند، احوط این است که حق ناشر با کسب اجازه از او نسبت به تکرار و تجدید چاپ کتاب رعایت شود.


دوشنبه 16/5/1391 - 12:28 - 0 تشکر 494106


س: آیا چاپ کتاب بدون اجازه صاحب آن و یا وجود عبارت «حقوق چاپ برای مؤلف محفوظ است»، جایز است؟


ج: احوط این است که حقوق مؤلف و ناشر با کسب اجازه از آنان برای تجدید چاپ رعایت شود.


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی