انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 945)
دوشنبه 16/5/1391 - 10:14 -0 تشکر 493889
فوت و فن های نامــــزد داری!

ازدواج تنها به دست کردن یک حلقه نیست – ازدواج پیوندی عاطفی میان دو نفر است که باید در طول زمان رشد کند و به ارزش زندگی شما بیفزاید. رابطه‌ای صمیمی و مداوم که شما را به شخص بهتری بدل می‌کند.

 

 

اگر تصمیم به ازدواج گرفته اید، بهتر است با خودتان روراست باشید و ببینید که آیا واقعا نگاه درستی به این مرحله از زندگی دارید یا نه. از ازدواج تان انتظار آرامش و سکون دارید یا انتظار تحرک، پویایی و پیشرفت؟ 

واقعیت این است که ازدواج کامل، فرصتی است که به شما کمک می کند شخصی دیگر را درک کنید و در عین حال برای درک کردن بهتر خودتان از طریق شخص دیگر تلاش داشته باشید. به این ترتیب شما یک جا نمی ایستید و سعی می کنید خود واقعی تان را که در مسیر بهتر شدن قرار دارد، به شخص مقابل نشان دهید. بخصوص در موقعیت های خاص و بحرانی زندگی که وقت رو کردن برگ های کلیدی شخصیت شماست.

  

از خودتان بپرسید که این ازدواج برای شما و طرف مقابلتان چه چیزی را به دنبال دارد؟

شما دو نفر در ۱۰ سال آینده کجای زندگی هم قرار دارید و چطور به آرامش همدیگر کمک می کنید. ازدواج چیزی بیشتر از با هم کنار آمدن و داشتن رابطه‌ای خوب است. این دو البته دو جزء مهم هر ازدواجی هستند اما هدف نهایی آن نیستند. شما حتی اگر به شیوه ای سنتی زندگی می کنید، باید به یاد داشته باشید که ازدواج، وقتی می تواند یک پیوند کاملا مقدس و پسندیده باشد که به رشدتان منجر شود و هر روز، چهره ای متفاوت تر از روز قبل پیدا کند. این مساله آنقدر مهم است که عده ای از روانشناشان غربی به ازدواج نگاهی درمانی دارند و آن را برای کمک به کسانی که نیاز به تمرین سازشکاری، خلاقیت و بهبود مهارت های ارتباطی شان دارند، توصیه می کنند.

اما رسیدن به سطوح بالاتر صمیمیت به کار بیشتری نیاز دارد. روابط صمیمی ما باید ما را تغییر دهد. این روابط باید باعث رشد دادن‌مان شود، و اگر این چنین نباشد، پس چیزی در رابطه ما مفقود است. ساختن ازدواجی قوی و صمیمی از درون خود شما شروع می‌شود، و بعد به پیوندی عاطفی میان شما و همسرتان بدل می‌شود که برای یک عمر به طول می‌انجامد.

ازدواج چیزی بیشتر از با هم کنار آمدن و داشتن رابطه‌ای خوب است. این دو البته دو جزء مهم هر ازدواجی هستند اما هدف نهایی آن نیستند. شما حتی اگر به شیوه ای سنتی زندگی می کنید، باید به یاد داشته باشید که ازدواج، وقتی می تواند یک پیوند کاملا مقدس و پسندیده باشد که به رشدتان منجر شود و هر روز، چهره ای متفاوت تر از روز قبل پیدا کند

موضوع این نیست که دو نفر باید صرف نظر از هر شرایطی با هم بمانند، اما صمیمیت مداوم می‌تواند به افراد بخت شناختن خودشان و یکدیگر را به طریقی صادقانه‌تر و واقعی‌تر بدهد. شما در آینده چه یک رابطه مستحکم با همسرتان داشته باشید که بر اساس مصالحه و فداکاری شکل گرفته باشد، و چه رابطه‌ای مشکل‌ساز داشته باشید که از اختلافات و نومیدی‌های دائمی آسیب دیده باشد، شگرد اصلی این است که خودتان را بشناسید تا بتوانید چگونگی سازگار شدن با همسرتان را بهتر درک کنید. پس چه بهتر که این خودشناسی پیش از ازدواج صورت گیرد.

راه هایی برای بهبود رابطه‌ شما در زندگی مشترک آینده

تفاوت‌های‌تان با همسرتان را بشناسید و به آنها احترام بگذارید.

 با یکدیگر صحبت کنید و این عادت را از همین ابتدای عقد و نامزدی ایجاد کنید.

 به هم احترام بگذارید.

 نکات مثبت را تقویت کنید و نکات منفی را به کاهش دهید.

 تقصیر را به گردن یکدیگر نیندازید. این اشتباه خیلی اززوج های تازه کار این دوره و زمانه است که پایه های رابطه شان را سست می کند.

 نسبت به یکدیگر صادق باشید.

 مسائل را از دیدگاه همسرتان هم ببینید.

 قضاوت نکنید.

 

این نکات تنها برای شروع هستند. اما این توصیه‌ها به شما کمک می‌کند، همسرتان را بهتر درک کنید، و ازدواج‌‌تان را به واقع معنادار کنید

خیال نکنید که عشق به دوران نامزدی و سالهای تازه عروس داماد بودن محدود می شود. از همین نقطه شروع، تعاریف تان را عوض کنید و عشق را درازمدت تر ببینید.

 

 از تفاوت‌های‌تان استقبال کنید. درست است که در ازدواج تشابه تاثیر زیادی دارد اما تفاوت ها بیش از شباهت ها به رشد شما کمک می کنند. به جای این که بگویید افراد به خاطر عادت کردن به یکدیگر، از دست هم خسته می‌شوند، این طور نگاه کنید که انسان‌ها به نحوی بی‌نهایت پیچیده همیشه در حال تغییرند و می توانند برای هم جذابیت های تازه ایجاد کنند.

 

 زمان بزرگترین هدیه است. آن را به نامزدتان هدیه دهید. ترتیبی بدهید که دست کم ۲۰دقیقه در روز با او خلوت کنید و آن را صرف بهبود رابطه‌تان کنید. شاید شما در روز زمانی بیشتر از این را با هم بگذرانید اما سعی کنید لااقل ۲۰ دقیقه آن کاملا مفید و سازنده باشد. نه حرفی از استرس های دوران عقد باشد و نه حرفی از برنامه ریزی های عروسی. این مدت کمترین زمانی است که برای این کار لازم است. در این مدت بدون تلویزیون و بدون کامپیوتر بر یکدیگر متمرکز شوید و از این زمان برای صمیمی‌شدن و ارتباط هم استفاده کنید.

 

 

اختلافات زیادی در زندگی مشترک شما به وجود می آید. باید این اختلافات را به شیوه‌ای خلاق حل کنید.

 

 ببخشایید و تشکر کنید. به مشکلاتی دوران با هم بودنتان، نه به عنوان مشکل بلکه به عنوان فرصت نگاه کنید. از این مسائل به عنوان فرصتی برای تلاش دونفره و پیش رفتن همگام با هم استفاده کنید.

 

به تفریح بپردازید. دو جزء اساسی یک ازدواج صمیمی رفاقت و دوستی است. و به تفریح و سرگرمی پرداختن جزء اساسی هر دوی اینهاست. این کار به شما خواهد کرد با گذشت زمان رابطه‌تان را گسترش دهید، نه اینکه رابطه‌تان نزول پیدا کند

 


دوشنبه 16/5/1391 - 10:15 - 0 تشکر 493890

دوران نامزدی مهمترین بخش زندگی مشترک

معیارهای واقعی ازدواج برای برخورداری از یک زندگی مناسب متنوع و مختلف است. درواقع شکل گیری یک زندگی ایده آل و لذت بخش بستگی به عوامل مختلفی دارد که توجه به آنها بسیار ضروری است.

همه پدر و مادرها علاقه بسیار زیادی به فرزندان خود و آینده آنها دارند و به همین دلیل تمامی تلاش خود را از همان دوران کودکی برای رشد و تربیت فرزندان به کار می گیرند. آنها فرزندان خود را تحت شرایط مناسب اقتصادی و اجتماعی رشد می دهند و از مدارس پیشرفته و توانمند برای تحصیلات بدون نقص آنها بهره می برند. بهترین کلاس های آموزش هنر، تکنولوژی، زبان و ورزش را برای آمادگی همه جانبه فرزندانشان مهیا می کنند و همه اینها مستلزم زحمات و مشکلات متعددی است که والدین برای تربیت بی نظیر فرزندانشان با آغوش باز متحمل می شوند.

اما برخی از پدر و مادرها به رغم اینکه حساسیت فوق العاده ای به تربیت صحیح فرزندان خود دارند، بازهم مهم ترین قسمت زندگی آنها را نادیده می گیرند یا دست کم آن طور که باید موردتوجه قرار نمی دهند. آنها فراموش می کنند که ازدواج و شروع زندگی مشترک فرزندان شان بیش از هر موضوع دیگری اهمیت دارد و نیازمند آموزش و انتقال تجربه است.

زمان به موقع این تجربه اندوزی از اشتباهات ، قبل از شروع زندگی مشترک و در دوره آشنایی است که هر دو طرف با درنظر گرفتن عقاید و آداب مرسوم خانوادگی ارتباط مفیدی را با یکدیگر آغاز می کنند.

شروع زندگی در بسیاری مواقع با آزمون و خطا صورت می گیرد اما این مرحله نخست است و نباید همواره در زندگی پایدار باشد. تجربه اندوزی ازاشتباهات انجام شده بسیار مفید است اما تکرار اشتباه به مرور زمان می تواند منجر به اختلافات عمیق و حتی درنهایت جدایی خواهد شد. زمان به موقع این تجربه اندوزی از اشتباهات ، قبل از شروع زندگی مشترک و در دوره آشنایی است که هر دو طرف با درنظر گرفتن عقاید و آداب مرسوم خانوادگی ارتباط مفیدی را با یکدیگر آغاز می کنند.

ازدواج و شروع یک زندگی مشترک از مواردی است که به علت استمرار و پیوستگی در زندگی افراد باعث می شود تا جوانان به صورت مشترک هر موضوعی را با هم تجربه کنند. انواع مشکلات، موفقیت ها، شادی، غم و قصه ها، حوادث و اتفاقات خوشایند یا تأسف بار و اختلافات و تفاهم ها. این تغییر وضعیت در طول یک زندگی مشترک مستلزم قابلیت ها و تفکرات مشترکی بین همسران است تا از برخورد موج شدید این ناهمواری ها با پایه های زندگی، اساس آن دچار لرزش و شکاف نشود.
ازدواج موقت

درواقع آشنایی اولیه تنها برای شناخت خصوصیات و رفتارهای دوطرف نسبت به یکدیگر است و هرگز نباید این باور را به وجود بیاورد که این دوره، مرحله مقدماتی ازدواج است و خواسته و ناخواسته باید ادامه راه به همین منوال صورت پذیرد. باید پذیرفت که این دوره فقط برای آشنایی، شناخت و آزمایش یکدیگر است درواقع؛ به زبانی ساده تر، یعنی هرجا که دوطرف احساس کردند که واقعاً شکاف و اختلافات اساسی بین آنها وجود دارد بهتر است که از ادامه راه خودداری کنند و بر عقاید و باورهای غلط خود و خانواده که مبنی بر نگون بختی و ضربه روحی هر دو طرف است یا مایه حقارت خانواده است دست بردارند زیرا این بهانه ها تنها یک باور غلط است که وجود منطقی و خارجی ندارد و از اساس اشتباه است.

ضمن اینکه تحمل چندوقت ناراحتی روحی و شکست عشقی خیلی راحت تر، معقولانه تر و واقع بینانه تر از یک عمر زندگی اشتباه و نابجا با انواع مشکلات کوچک و بزرگ است

.

برخی از مسائلی که روانشناسان تأکید دارند زمینه ساز یک زندگی ایده آل و لذت بخش است و باید مورد توجه قرار بگیرد و بهتر است که جوانان به آن نظری داشته باشند، عبارتند از:

- نداشتن اختلاف در عقاید مذهبی، فرهنگی و اجتماعی.

- تمایل داشتن به علاقه مندی های یکدیگر و پذیرفتن آنها.

- شخصیت و فرهنگ خانوادگی و نحوه تفکر و نگرش والدین همسر.

- انطباق برنامه های آینده و توافق در اجرای اهداف طرفین و تحمل عواقب آن.

- توقعات و خواسته های شخصی از یکدیگر.

- محدودیت ها و آزادی هایی که برای یکدیگر قائل می شوند.

- چگونگی کنترل بحران و وضعیت های دشوار توسط طرف مقابل.

- میزان عصبانیت و چگونگی کنترل آن و اینکه عصبانیت وی منجر به چه اتفاقاتی خواهد شد.

- عدالت و انصاف در رفتار و اعمال.

- رعایت قوانین و حقوق دیگران.

- میزان رعایت نکات اجتماعی و فرهنگی.

- میزان انعطاف پذیری و از خودگذشتگی.

- میزان ظرفیت انتقادپذیری و تغییرپذیری.

- میزان توجه و حرف شنوی از پیشنهاد و خواسته های طرف مقابل.

- پرستیژ و شخصیت رفتاری و گفتاری.

- میزان منطق و درک قضایا.

- میزان صبر و تحمل و بردباری.

- نوع تصور و چگونگی رفتار در رابطه با خانواده همسر.

- میزان توجه به سلامت و رفاه همسر و خانواده.

- میزان تفاهم در مسائل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی.

اهمیت به نحوه زندگی پدر و مادر هم بسیار مهم است به این علت که فرزندان در زندگی زناشویی اغلب پدر و مادر و نزدیکان خود را الگو قرار می دهند توجه به زندگی نزدیکان وی خالی از لطف نیست.

چگونگی برخورد با مشکلات، میزان سازگاری و تصور در مورد طلاق و یا ادامه زندگی و دیدگاه آنها در مورد طرف مقابل نکاتی است که ذهنیت فرد را تحت تأثیر خود قرار می دهد و لازم است که از آنها شناخت کافی به دست آورد.

روانشناسان معتقدند درست است که والدین تمام تلاش خود را برای تربیت صحیح و آموزش موفق فرزند خود صرف کرده اند اما نباید به خاطر باورهای غلط و عقاید اشتباه خود جوانان را برای انتخاب در تنگنا قرار دهند. دوران آشنایی برای ازدواج هزینه دارد، دلبستگی دارد و البته به هیچ عنوان دلیل خوبی برای ادامه راهی نیست که عاقبت خوشی ندارد.

درست است که باید به فرزندان آموخت که در برابر مشکلات صبور باشند و با هر اتفاقی که به نظرشان ناخوشایند می آید، شانه خالی نکنند اما اختلافات عمیق، عقاید متضاد، عدم علاقه قلبی به یکدیگر و مواردی از این قبیل مشکلات کوچکی نیستند که با گذشت زمان مرتفع شوند یا در زندگی های امروز نادیده گرفته شوند.

نخست باید به جوانان آموخت که معیارهای مهم و اساسی زندگی مشترک خود را دریابند. البته به این علت که فرزندان قبلا تجربه از این نوع نداشته و اطلاعات و آگاهی کافی در این زمینه ندارند ، نمی توانند جنبه های مختلف یک زندگی ایده آل را بشناسند و اهمیت یک به یک آنها را درک کنند، به همین خاطر لازم است تا والدین هر کدام در جای خود نکات مهم و اساسی یک زندگی مشترک را صادقانه، صریح و بدون کاستی برای آنها متذکر و مزایا و معایب هر کدام را به روشنی یادآور شوند تا فرزندشان با آگاهی نسبی بتواند معیارهای خود را تقویت و هدایت کند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی