انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 252)
دوشنبه 16/5/1391 - 10:8 -0 تشکر 493876
دختر خوش صحبت و پسر بی‌حوصله

دلیل اینکه دخترها بسیار راحت‌تر از پسرها درباره‌ی مشکلاتشان صحبت می‌کنند چیست؟ دانشمندان آمریکایی اخیرا تحقیقی انجام داده‌ و توضیحی برای این مساله یافته‌اند. اما آیا این توضیح منطقی است؟

خیلی‌ها ممکن است این صحنه را بشناسند: دختری می‌خواهد با پارتنر (شریک زندگی‌اش) راجع به مشکلی صحبت کند. او قصد دارد که همه چیز را ریز به ریز تعریف کند، اما آن پسر سکوت می‌کند و تمایلی به صحبت کردن ندارد.
برطرف کردن یک پیش‌داوری قدیمی
چند روانشناس آمریکایی که در دانشگاه میسوری شهر کلمبیا مشغول به کار هستند، اخیرا در تحقیقی که بین ۲۰۰۰ کودک و نوجوان انجام داد‌ه‌اند، توضیحی برای این مساله یافته‌اند. بر اساس نتایج این تحقیق، آنها یک پیش‌داوری قدیمی را از میان برداشته‌اند. سالها بود که محققان بر این عقیده بودند که بی تمایلی پسران برای یک صحبت طولانی به دلیل آن است که آنها دوست ندارند از خود ضعف نشان دهند یا اینکه می‌ترسند شرایط‌‌شان خجالت‌آور شوند.
اما محققان در تحقیق جدید به این نتیجه رسیده‌اند که دلایل دیگری باعث این امر هستند. نتیجه‌ی اصلی تحقیق آن است که پسرها کلا صحبت‌های طولانی بر سر یک مشکل را عملی بیهوده می‌دانند. آروانشناس آمریکایی نتایج تحقیق خود را در نشریه‌ی علمی „Child Development“ منتشر کرده‌اند.

 

 

تحقیق بین کودکان و نوجوانان ۸ تا ۱۶ ساله
روانشناسان تحقیقی چهار مرحله‌ای بین کودکان و نوجوانان ۸ تا ۱۶ ساله انجام دادند. آنها از نوجوانان خواستند که انتظارات مثبت و منفی خود را از یک صحبت طولانی نام ببرند.

 

 

نتیجه‌ی تحقیق آن بود که در رابطه با انتظارات مثبت، امید دخترها نسبت به سازنده بودن مکالمه‌ای طولانی چشمگیرتر و بارزتر از پسران بوده است. در رابطه با انتظارات منفی در دو مورد نظرات پسرها با دخترها فرق می‌کرد. پسرها ذکر کردند که هنگام صحبت کردن درباره‌ی احساساتشان، حس عجیبی پیدا می‌کنند. افزون بر این آنها چنین صحبت‌هایی را هدر دادن وقت می‌دانند.
بر اساس نتیجه‌ی این تحقیق تفکر عمومی‌ که پسرها صحبت نمی‌کنند زیرا از واکنش دیگران می‌ترسند دیگر از میان برداشته می‌شود.

 

 

 

احساس عجیب‌ و ‌غریب پسرها
حس عجیبی که پسرها در مورد مکالمات طولانی ذکر کرده‌اند باعث می‌شود که دانشمندان در مورد نتایج این تحقیقات شک کنند. روانشناسان در رابطه با پرسش‌نامه‌هایی که به کار برده‌اند با یک مشکل مواجه هستند. انسانها معمولا تمایل به دادن جواب‌هایی دارند که در جامعه مطلوب به شمار می‌‌روند. به این معنا که اگر لیستی از امید و ناراحتی درباره‌ی مکالمات طولانی در مقابل یک نوجوان قرار گیرد، او به احتمال زیاد می‌گوید که چنین مکالمه‌هایی وقت را هدر می‌دهند، زیرا این جواب مطلوب‌تر از این است که بگوید از یک مکالمه می‌ترسد.

 

 

 

نقش والدین در از بین بردن کلیشه‌ها
اما با وجود مشکل جمع‌آوری داده‌ها، دانشمندان تاکید می‌کنند که پسرها درکل بیشتر تمایل به سکوت دارند تا دخترها. محققان افزون بر این اعلام کردند که پدرها و مادرها در زمینه‌ی از بین بردن چنین کلیشه‌هایی می‌توانند فعالیت کنند. آنها می‌توانند به پسرها در سنین پایین بیاموزند که مکالمات طولانی می‌توانند به راه‌حل نیز بیانجامند و به همین دلیل تنها هدر کردن وقت نیستند. در عین حال آنها می‌توانند به دختران خود نیز توضیح دهند که بحث کردن طولانی در مورد جزئیات همه‌ی مسائل، تنها راه حل از بین بردند مشکلات نیست.

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی