بهداشت و سلامت (بازدید: 66)
يکشنبه 15/5/1391 - 21:6 -0 تشکر 493067
یافته های تازه دربارة آلزایمر


 

آیا می توان از عوارض آلزایمر كاست ؟

تشخیص زودهنگام علائم بیماری آلزایمر می تواند روند بیماری را تحت تاثیر قرار دهد و احتمال تبدیل شدن بیمار به یك فرد كاملا بی هوش و حواس كه عقلش كامل زائل شده را كم كند، اما تاكنون هیچ آزمایشی برای پیش بینی دقیق زمان وقوع این بیماری انجام نشده بود. اخیرا معیارهای جدید تشخیص توسط دو موسسه معتبر پیشنهاد شده است كه ممكن است همه چیز را درباره معیارهای تشخیص این بیماری تغییر دهد.
موسسه رسمی سالمندان و انجمن بیماران مبتلا به آلزایمر ، معیار تشخیصی ارائه داده اند كه سه قسمت از بیماری آلزایمر را شامل می شود: تشخیص ابتدایی بیماران آلزایمر ، شناخت متوسط تضعیف شدگان ، و زوال عقل در بیماران آلزایمری. با وجود پنج میلیون نفر مبتلا به آلزایمر كه در ایالات متحده زندگی می كنند و بیش از 20 میلیون نفر كه در سطح دنیا هستند، تشخیص زمان وقوع این بیماری الزامی به نظر می رسد؛ مخصوصا با این فرضیه كه هر لحظه امكان وقوع این بیماری وجود دارد.
مطالعه و تحقیق بر روی بیماران آلزایمری مدت هاست كه مشخص كرده تغییراتی در مغز این افراد كه نشانه ابتلا به این بیماری به حساب می آید ، بر هیپوكامپوس (قسمتی از مغز كه در شكل دادن و ذخیره خاطرات نقش دارد) اثر می گذارد . مطالعه و تحقیقی به عنوان یك نشانگر بیماری آلزایمر انجام شده است و این تحقیق نشان داده است كه خطر ابتلا به این بیماری وقتی هیپوكامپوس كوچك می شود ، وجود دارد. داشتن یك هیپوكامپوس كوچك می شود ، وجود دارد . داشتن یك هیپوكامپوس كوچك و انقباض زیاد آن ،65 بار خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد . محققان همچنین تغییرات ساختاری در مغز بیماران آلزایمری را كه با كوچك شدن رگ های خونی در مغز همراه است ، مورد توجه قرار داده اند.
امید می رود با پیشرفت های جدید و تحقیقات بیش رو ، بتوان به كنترل بهتر بیماری آلزایمر و كاستن از عوارض آن ، كمك كرد.

ویتامین B به جنگ آلزایمر می رود

پژوهشگران دانشگاه آكسفورد انگلیس مجموعه تحقیقات خود را در جهت یافتن پاسخ به پرسش تحلیل مغزی و زوال عقلی ادامه می دهند. درست دو سال قبل آنها تحقیقی را به انجام رساندند كه نشان می داد حتی سطح پایینی از ویتامین B12 در جریان تحلیل مغزی مرتبط با كاركردهای آسیب شناختی و بیماری آلزایمر ، موثر است . تحقیقات اخیر نشان می دهد كه مكمل ویتامین اگر باعث ممنوعیت نشود ، حداقل باعث به تاخیر انداختن تحلیل سیسم عصبی و زوال عقل می شود
در سپتامبر 2007 مطالعه ای در دانشگاه آكسفورد بر روی 107 بیمار انجام گرفت كه اقداماتی مثل آزمایشهای بالینی ، اسكن آزمایش های شناختی و بررسی های مربوط به خون را در آنها بررسی می كرد. در پایان این تحقیق مشخص شد كسانی كه سطح پایینی از ویتامین B12 داشتند ، با تحلیل فراوانی در زمینه مغزی مواجه بودند. با این وجود ، افرادی با پایین ترین سطح B12 ، شش بار بیش از دیگران احتمال ابتلا به ضایعه كوچك شدن مغز را دارا بودند.
این تخقیق ، بعد دیگری از تاثیر ویتامین های B روی مغز را به ما نشان داد و آن این كه میزان كوچك شدن مغز در افراد با بالا رفتن سن . بسیار مرتبط با غذای مصرفی آنها است . این سخن پروفسور "دیوید اسمیت" بود كه سرپرستی پروژ آكسفورد در زمینه تحقیق روی حافظه و سن را بر عهده داشت .
اكثر پروژه های اخیر نتایج مشابهی داشته اند ، ولی از انواع دیگر ویتامین B نسبت به ویتامین B12 در آنها استفاده شده است . در این تحقیق ، افرادی با ضایعه آسیب شناسی سطح پایین مورد آزمایش قرار گرفتند. در دو گروه ، گروه 1 مكملی شامل اسید فولیك ، ویتامین B6 و ویتامین B12 دریافت كردند ، در حالی كه گروه 2 داروهای كاذب دریافت كردند.
بعد از دو سال ، محققان بیمارانی را كه MRI و آزمون های آسیب شناسی را انجام داده بودند ، مورد بررسی قرار دادند آنها دریافتند كه گروه 1 به طور متوسط 30 درصد كمتر از گروه 2 كه داروهای كاذب دریافت كرده بودند ، دچار تحلیل مغزی شده اند . دیوید اسمیت می گوید: "امید زیادی وجود دارد كه این راه معالجه بسیار ایمن و ساده ، خواهد توانست پیشرفت بیماری آلزایمر در بسیاری از افراد را كه از مشكلات مربوط به حافظه رنج می برند ، به تاخیر اندازد . در حالی كه مكمل غذایی ویتامین B موثر است ، اما به هیچ وچه یك درمان قطعی به حساب نمی آید .در واقع ، تحقیقاتی وجود دارند كه نتایج مذكور را رد می كنند."
در تحقیقی كه در دانشگاه كالیفرنیا انجام گرفت ، مصرف مقدار زیاد ویتامین B برای كاهش آسیب در افرادی كه از بیماری آلزایمر رنج می برند، با شكست مواجه شد. بنابراین ، تحقیقات همچنان تا یافتن راهی برای به تاخیر انداختن و معالجه ضایعه هاهی مغزی مثل آلزایمر ادامه دارد.
منبع:دانشمند شماره 566

اگر آدم دنیا رو هم داشته باشه ولی اخلاق نداشته باشه هیچ فایده ای نداره
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی