انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 157)
يکشنبه 15/5/1391 - 18:17 -0 تشکر 492835
با امام سجاد (علیه السلام) در رمضان

امام سجاد (علیه السلام) ماه مبارك رمضان را عید اولیاء الله مى‏داند و یكى از بهترین بخشش‏هاى خداى سبحان را ماه رمضان و روزه این ماه معرفى مى‏كند . در فرازهایى از دعاى چهل و پنجم صحیفه سجادیه چنین مى‏فرماید:
«اللهم و أنت جعلت من صفایا تلك الوظایف و خصائص تلك الفروض شهر رمضان الذى اختصصته من سایر الشهور ».
خدایا نعمت هاى فراوانى به ما دادى یكى از برجسته‏ترین نعمتها ماه رمضان و یكى از بهترین فضیلت‏ها روزه این ماه است كه نصیب ما كردى و هیچ زمانى به عظمت زمان ماه رمضان نیست
.

يکشنبه 15/5/1391 - 18:18 - 0 تشکر 492836

گذشته از آن كه شب قدر را در آن قراردادى، این ماه ظرف نزول قرآن شد كه چنین فیضى در این ماه نازل شد . و این نعمت را مخصوص مسلمانان نمودى و سایر ملل از نعمت روزه گرفتن محرومند، ما به امر تو روزش را روزه گرفتیم و شبش را به كمك تو به قیام و عبادت مشغول بودیم .
پس از جملاتى فرمود: «واربحنا أفضل أرباح العالمین‏» ما ربح و سودى كه در این ماه بردیم هیچ تاجرى در هیچ گوشه دنیا نبرده است . «ثم قد فارقنا عند تمام وقته و انقطاع مدته و وفاء عدده‏» ، این ماه بعد از آن كه پایانش فرارسید، از ما مفارقت و هجرت كرد و ما را تنها گذاشت «فنحن مودعوه وداع من عز فراقه علینا» ، پس ما هم با ماه خدا وداع مى‏كنیم وداع با دوست عزیزى كه مفارقتش براى ما توانفرساست، «و غمنا و اوحشنا انصرافه عنا» ما كسى را وداع مى‏كنیم كه رفتنش براى ما بسیار گران و سخت است و ما را غمگین مى‏كند و به وحشت و ترس مى‏اندازد . «ولزمنا له الذمام المحفوظ و الحرمة المرعیة والحق المقضى‏» باید حقى كه او بر عهده ما دارد، رعایت كنیم و حرمتى كه در پیش ما دارد ارج نهیم و به تعهدى كه بین ما و اوست وفا كنیم .

يکشنبه 15/5/1391 - 18:19 - 0 تشکر 492837

«فنحن قائلون: السلام علیك یا شهر الله الاكبر و یا عید اولیائه‏» آنگاه كه این دوست از ما جدا شد مى‏گوییم: سلام بر تو اى بزرگترین ماه كه به خدا انتساب دارى و سلام بر تو اى عید اولیاى الهى .
«السلام علیك یا اكرم مصحوب من الاوقات و یا خیر شهر فی الایام والساعات‏» سلام بر تو اى گرامى‏ترین وقتهایى كه با ما بودى و اى بهترین ماه در روزها و ساعتها .
«السلام علیك من شهر قربت فیه الآمال و نشرت فیه الاعمال‏» سلام ما بر تو اى ماهى كه آرزوها در این ماه نزدیك شد [ما فهمیدیم كه چه بخواهیم] و اعمال در آن پراكنده .

يکشنبه 15/5/1391 - 18:20 - 0 تشکر 492840

«السلام علیك من قرین جل قدره موجودا و افجع فقده مفقودا» سلام بر تو اى نزدیكى كه وقتى بودى گرامى بودى و حال كه در آستانه رفتن هستى، رفتنت فاجعه است . «و مرجو آلم فراقه‏» سلام بر تو اى تكیه‏گاه امید، كه در هنگام مفارقت، ما را متالم و رنجور كردى .
«السلام علیك من الیف آنس مقبلا فسر و اوحش منقضیا فمض‏» سلام بر تو اى دوست‏با الفت كه وقتى آمدى ما را مسرور و وقتى رفتى ما را گداختى .

يکشنبه 15/5/1391 - 18:20 - 0 تشکر 492844

«السلام علیك من مجاور رقت فیه القلوب و قلت فیه الذنوب‏» سلام بر تو اى همسایه عزیز، تو همسایه‏اى بودى كه در این مدت در اثر همجوارى با تو دلها رفیق و گناهان كم شد .
«السلام علیك من ناصر اعان على الشیطان و صاحب سهل سبل الاحسان‏» سلامى بر تو اى رفیقى كه كمك كردى تا ما بر شیطان مسلط شدیم .
«السلام علیك ما اكثر عتقاء الله فیك‏» سلام بر تو اى ماه، چه بسیار بنده‏هایى را كه خدا در زمان تو آزاد كرده است . (خداوند آنان را كه گرفتار آتش و رذایل اخلاقى بودند، از این بندها آزاد كرده و چه نعمتى بهتر از آزادى است كه انسان برده هوى نباشد و زمامش را به دست هوس نسپارد) .


يکشنبه 15/5/1391 - 18:21 - 0 تشکر 492847

«و ما أسعد من رعى حرمتك بك‏» چقدر سعادتمند شد كسى كه احترام تو را حفظ كرد و مواظب بود تا در این ماه حرف بد نزند و خیال گناه نكند .
«السلام علیك ما كان امحاك للذنوب و استرك لانواع العیوب‏» سلام بر تو اى حقیقت ماه مبارك رمضان كه محو كننده گناه هستى و عیب را مى‏پوشانى .
«السلام علیك ما كان اطولك على المجرمین‏» سلام بر تو اى ماه مبارك رمضان كه براى افراد تبهكار بسیار طولانى هستى، «واهیبك فی صدور المؤمنین‏» و چه با هیبت و جلال بودى در دل‏هاى اهل ایمان . «السلام علیك من شهر لاتنافسه الایام‏» درود بر تو اى ماهى كه هیچ ماهى توان مسابقه و رقابت‏با تو را ندارد . [و همه یازده ماه به دنبال تو هستند ].
«السلام علیك من شهر هو من كل امر سلام‏» درود بر تو ماهى كه از هر چیز (پیش آمدهاى بدو شیطان) سلامت و بى‏گزند است .


يکشنبه 15/5/1391 - 18:21 - 0 تشکر 492850

«السلام علیك غیر كریه المصاحبة و لاذمیم الملابسة‏» سلام بر تو، در این مدتى كه مهمان ما بودى یا مادر خدمت تو بودیم، هیچ بدى ندیدیم و لذت بردیم .
«السلام علیك كما وفدت علینا بالبركات، و غسلت عنا دنس الخطیئات‏» سلام بر تو كه همراه خود بركت آوردى، ما را شستشو دادى و رفتى [و اگر بعدها آلوده شویم به دست‏خود شده‏ایم]
«السلام علیك غیر مودع برما و لا متروك صیامه ساما» درود بر تو كه پس از یك ماه میهمانى در هنگام تودیع ما احساس خستگى نكردیم و رنجى احساس ننمودیم .
«السلام علیك من مطلوب قبل وقته و محزون علیه قبل فوته‏» سلام بر تو كه قبل از آمدن انتظارت را داشتیم و هم اكنون با رفتنت ما را غمگین كرده‏اى .
«السلام علیك كم من سوء صرف بك عنا و كم من خیر افیض بك علینا» سلام بر تو كه به بركت تو خدا بسیارى از بلاها را از ما برداشت و بسیارى از بركات را به ما عطا كرد . [در حقیقت ما مهمان تو بودیم نه تو مهمان ما]


يکشنبه 15/5/1391 - 18:22 - 0 تشکر 492853

«السلام علیك و على لیلة القدر التی هی خیر من الف شهر» سلام بر تو اى ماه، سلام بر لیلة القدر آن شبى كه از هزار ماه بالاتر است .
«السلام علیك ما كان احرصنا بالامس علیك و اشد شوقنا غدا الیك‏» سلام بر تو اى ماهى كه دیروز حریص بودیم كه بیایى و فردا هم مشتاقیم كه تو را زیارت كنیم .
«السلام علیك و على فضلك الذی حرمناه، و على ماض من بركاتك سلبناه‏» درود بر تو و فضیلت تو، درود بر تو و بركات تو كه امروز از آن محروم شدیم .
پس حضرت در ادامه دعا عرض مى‏كند: خدایا تو آن توفیق را دادى كه ما اهل این ماه باشیم در حالى كه عده‏اى از فضیلت این ماه به خاطر شقاوتشان محرومند، پروردگارا تو مولاى مایى در آنچه ما را به شناخت آن برگزیده‏اى و ما را راهنمایى كردى كه از آن پیروى كنیم و در پرتو توفیق تو به روزه و نماز آن با اعتراف به تقصیر نایل آمدیم و اندكى از وظایف بسیار را ادا كردیم .


يکشنبه 15/5/1391 - 18:23 - 0 تشکر 492856

پروردگارا در حالى تو را ستایش مى‏كنیم كه به بد رفتارى خود اقرار و به ضایع نمودن نعمت احكام تو و عمر خویش اعتراف داریم و براى توست از ناحیه دلهاى ما پیمان پشیمانى و از ناحیه زبان پوزش طلبى صادقانه، پس اجر مصیبت در اعتراف به تقصیر را به ما عنایت و عوض خیرى به ما لطف فرما . و پذیرش پوزش را براى ما مقرر فرما و ما را در تقصیر از اداى حق خود سرزنش مكن و عمر ما را تا ماه مبارك آینده طولانى بفرما و هنگامى كه ما را به سال آینده رساندى كمك كن تا آنچه در خور توست عبادت كرده و آنچه سزاوار توست طاعت كنیم و توفیق انجام كار نیك را به طور مستمر بهره ما فرما تا آنچه شایسته مقام توست در تمام ماه مبارك رمضان كه در مدت عمر ما پیش مى‏آید جبران شود .
پروردگارا هجران ماه مبارك را كه مصیبت ماست‏براى ما در روز عید فطر بابركت جبران فرما و ثواب همه كسانى كه تا روز قیامت در این ماه روزه، روزه مى‏گیرند یا عبادت مى‏كنند براى ما نیز مقرر فرما .
خداوندا ! پاداش همه روزه داران را به همه ما ارزانى دار و توفیق بهره مندى از این فیوضات را در طول سال عنایت فرما و ما را از پیروان واقعى آن امام همام قرار ده .
....................................................................................................   آمین یا رب العالمین .
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی