تعلیم و تربیت (بازدید: 396)
يکشنبه 15/5/1391 - 7:43 -0 تشکر 491948
آموزش بستن بند کفش به كودكان

اگر چه امروزه بیشتر کفش خردسالان چسبی یا زیپی شده و کمتر برای این رده سنی کفش‌های بندی تولید می‌شود، اما هنوز یاد گیری بستن بند کفش یکی از کارهای مهمی است که کودکان ۵-۶ ساله باید یاد بگیرند.

آموزش بستن بند کفش به یک کودک خردسال ممکن است برای او نا امید کننده باشد چون بچه‌ها اگر احساس کنند انجام کاری برایشان دشوار است خیلی زود علاقمندی خود را از دست می‌دهند، یا ممکن است به نظر برسد که انجام کار را به خوبی فرا گرفته‌اند اما روز بعد همه چیز را فراموش کنند.

اما نگران نباشید. چند شیوه توام با بازی و سرگرمی به شما پیشنهاد می‌کنیم که می‌تواند این آموزش را برای شما و فرزندتان آسان کند. سطح و سرعت یادگیری در خردسالان متفاوت است، بنابراین چند روش از روش‌هایی که ارائه می‌شود را امتحان کنید تا ببینید در مورد فرزند شما کدامیک موثر واقع می‌شود.

يکشنبه 15/5/1391 - 7:44 - 0 تشکر 491949


1- روش گوش‌ خرگوشی


احتمالا شیوه‌ای که بسیاری از آن بهره می‌گیرند همین روش گوش خرگوشی است.


- به کودک خردسال بگویید که او باید با بند کفش‌هایش گوش خرگوش بسازد.


- ابتدا، باید به عنوان سر خرگوش یک گره محکم بزند، دو طرف بند را بگیرد و آنها را از روی هم رد کند تا به شکل علامت x بشود. سپس یکی از گوش‌ها را از زیر ضربدر عبور داده و محکم بکشد.


- اکنون بگویید: " حالا ما باید گوش بعدی خرگوش را درست کنیم" بند کفش را حلقه کنید تا گوش دوم خرگوش هم درست شود.


- در مرحله آخر به کودک بگویید حالا ما گوش‌های خرگوش را محکم می‌کنیم تا نیفتند و با گوش‌های خرگوش یک X درست می‌کنید و یکی از گوش‌ها را از زیر گوش دیگر رد می‌کنیم و می‌کشیم تا محکم شود.

يکشنبه 15/5/1391 - 7:45 - 0 تشکر 491950

2- روش بند کفش دو رنگ


این روش می‌تواند کار آموزش را بسیار آسان کند. دو بند کفش به رنگ مختلف تهیه کنید و آنها را از وسط قیچی کنید. سپس آنها را به هم بدوزید به طوری که دو بند کفش دو رنگ درست شود. این بندهای دورنگ غیر معمولی را روی یک کفش مستعمل سوار کنید. استفاده از بند کفش دورنگ به خصوص در مورد خردسالانی که برای شناخت دست راست و چپ خود مشکل دارند بسیار می‌تواند مفید باشد. شما می‌توانید تمام شیوه‌های گره زدن را در این روش بند کفش دو رنگ نیز به کار گیرید.

يکشنبه 15/5/1391 - 7:46 - 0 تشکر 491952

3- روش درآوردن شکل کفش روی مقوا


یک جعبه مقوایی نازک تهیه کرده و آن را شکل یک پای بزرگ برش دهید. اجازه دهید فرزندتان هر مدلی که دوست دارد آن را تزیین کند با استفاده از خودکار سوراخ‌هایی برای بند کفش در آن ایجاد کنید. از بند کفش‌های دورنگ روش فوق استفاده کنید. فقط اینجا به جای بریدن بند کفش‌ها، دو رنگ بند کفش را به هم بدوزید تا بند کفش‌های دورنگ بلند داشته باشید. بند کفش‌هارا به کفش‌های مقوایی وصل کنید و روی آن هر یک از روش‌هایی را که مایل هستید آموزش داده و تمرین کنید. برای بعضی کودکان این شیوه آسان‌تر و جالب‌تر است زیرا روی یک مدل بزرگ‌تر از اندازه معمولی کفش تمرین می‌کنند

يکشنبه 15/5/1391 - 7:47 - 0 تشکر 491953

.


4- روش سنجاب و درخت


این یک روش سرگرم کننده است که با استفاده از داستان‌ها و حرکات شیرین به کودکان کمک می‌کند تا گام‌های اساسی در بستن بند کفش را بفهمند و به خاطر بسپارند.


- به کودک بگویید با یک گره ابتدایی ریشه درخت را درست کند.


- با یک حلقه بلند و باریک، درخت بسازید، حلقه را به دست راست کودک بدهید.


- با دست چپ او، پایین بند کفش را نگهدارید و به او بگویید یک سنجاب دور درخت می‌چرخد و می‌پرد داخل سوراخ زیر درخت و از طرف دیگر بیرون می‌آید. ( در این مرحله کودک نیاز دارد دست‌هایش را جا به جا کند که این کار برای برخی کودکان دشوار است)


بسیاری از والدین این کلک را ترجیح می‌دهند زیرا این روش بستن بند کفش را به کودکان در یک مرحله می‌آموزد.


يکشنبه 15/5/1391 - 7:48 - 0 تشکر 491954

5- روش حلقه زدن و سریع گره کردن


این روش کمتر مناسب کودکان خردسال است، اما هنوز هم در شیوه سنتی آموزش، یکی از روش‌هایی است که بهتر در ذهن می‌ماند. با استفاده از شیوه استاندارد به کودک خود بیاموزید تا بند کفش‌هایش را ببندد. اما همینطور که حرکت می‌کنید این جمله را تکرار کنید " حلقش کن، گرش بزن، بکش" این سه مرحله را بارها و بارها تکرار کنید تا کودک شما بتواند بدون کمک شما بند کفش‌اش را گره بزند. کودک را تشویق کنید هر بار که گره زدن بند کفش را تمرین می‌کند این شعر را هم بخواند.

يکشنبه 15/5/1391 - 7:49 - 0 تشکر 491956

6- روش یاد گرفتن بستن اسبا‌ب بازی‌ها و کتاب‌ها


اگر مایلید کودک شما گره زدن را با لذت و تفریح بیشتری بیاموزد، یک کتاب یا یکی از اسبا‌بازی‌هایش را بیاورید تا روی آنها گره زدن را آموزش ببیند. این روش به خصوص برای کودکانی مفید است که همه چیز را در تقابل با اسباب‌ بازی‌های‌شان بهتر یاد می‌گیرند.


چهارشنبه 18/5/1391 - 16:55 - 0 تشکر 497697

با نام خدا و سلام

کار جالبی هست کاش والدین یاد می گرفتند و بچه هاشون که به مدرسه می آمدند حداقل مهارتها را داشتند

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

چهارشنبه 18/5/1391 - 17:24 - 0 تشکر 497725

سلام... موافقم البته اگه والدین بدونند حتما به بچه هاشون آموزش میدن...

به نظر من باید این مطالب رو به صورت کارت های رنگی و جالب در مهد کودک ها در اختیار والدین بچه ها بزارند تا والدین به کودکانشون این مهارت هارو آموزش بدند.

چهارشنبه 18/5/1391 - 17:42 - 0 تشکر 497762

سلام
این خیلی خوبه که بچه ها تا قبل از دبستان انجام برخی کارهای شخصیشونو یاد بگیرن.
البته اگه بعضی از والدین اجازه بدن !
!!!

چهارشنبه 18/5/1391 - 21:1 - 0 تشکر 498444

سلام.... مادرا مخصوصا بعضی وقتها ندونسته مانع میشن و یادگیری کودکانشون رو به عقب میندارن که این اصلا خوب نیست و درواقع این محبت حساب نمیشه ... مادر پدر ها باید زمینه ی رشد و تعالی بچه هاشون رو فراهم کنند و با بالا بردن آگاهیهاشون ندونسته مرتکب این اشتباهات نشند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی