بهداشت و سلامت (بازدید: 492)
يکشنبه 15/5/1391 - 1:23 -0 تشکر 491782
مـزاج بدن شما چیست؟

با بررسی برخی از علائم و نشانه‌هایی كه در تشخیص مزاج و طبع انسان موثر است، توانستیم نتایجی نسبی را درباره گرمی و سردی، خشكی‌وتری اندام‌های درونی بدن، شكل و فرم ظاهری آن‌ها و كیفیت اعضایی از قبیل پوست و مو را ارزیابی كنیم. در این شماره نیز همچون 2 شماره گذشته با بررسی برخی دیگر از فاكتورهای تشخیص مزاج و طبع انسان تلاش می‌كنیم تا جدول شناسایی مزاج و طبع را تكمیل كرده و به مرور با ویژگی‌ها و خصوصیات جسمی خود بیشتر و بهتر آشنا شویم. شناسایی ویژگی‌ها و خصوصیات بدنی و پرداختن به آن‌ها نقش بزرگی در عملكرد صحیح و مناسب اندام‌ها و اعضای درونی بدن از قبیل مغز، دستگاه اعصاب، دستگاه گوارش، كلیه‌ها و دیگر اعضای بدن دارد.از این‌رو شناسایی طبع و مزاج هر فرد و آگاهی او از نوع مزاجی كه دارد به او كمك می‌كند تا با مصرف مواد‌غذایی و خوراكی‌هایی كه مناسب با طبع و مزاج اوست به حفظ سلامت و تندرستی خود در طول زندگی كمك كند. اگرچه برای شناسایی دقیق‌تر و مطمئن‌تر مزاج و طبع بدن توصیه می‌كنیم با یك متخصص طب سنتی در این زمینه مشورت كنید.
--------------------------------------------------------------------------------
فضولات خود را بررسی كنید
وضعیت فضولات بدن از قبیل عرق، مدفوع و ادرار و بررسی رنگ، شكل و وضعیت آن‌ها یكی دیگر از راه‌هایی است كه به تعیین نوع مزاج و طبع كمك می‌كند. برای این منظور لازم است تا هنگام دفع فضولات بدن خود به شكل، رنگ و بوی آن‌ها توجه كنید.
1. اگر رنگ مدفوع یا ادرار تیره‌تر از حد معمول باشد این مسئله نشان‌دهنده غلبه صفرا در بدن و گرمی مزاج است.
2. بی‌رنگ بودن یا كم رنگ بودن مدفوع و ادرار نشانه سردی مزاج است.
3. اگر عرق انسان با بوی شدید و تندی همراه باشد این مسئله نشانه گرمی مزاج او و غلبه صفرا بر بدن است.
4. اگر عرق انسان ردی بر لباس او باقی نگذارد و كم بو باشد نشانه سردی مزاج اوست.
5. درصورتی كه فردی زود به زود از توالت استفاده كند، این مسئله نیز از نشانه‌های گرمی مزاج است.
--------------------------------------------------------------------------------
رفتارها و عادت‌های‌تان را مرور كنید
بررسی چگونگی رفتارها و اعمال نفسانی شما نیز در تعیین نوع مزاج و طبع شما موثر است. به همین دلیل بررسی حالت‌ها، عادت‌ها و رفتارهای شما به‌طور روزمره نیز می‌تواند تاثیر زیادی در تشخیص نوع مزاج شما داشته باشد.
6. امیدوار بودن و حسن ظن داشتن یكی از ویژگی‌های افراد گرم مزاج است.
7. جوانمردی و غیرت از جمله ویژگی‌هایی است كه در افراد گرم مزاج در مقایسه با دیگر افراد پررنگ‌تر و نمایان‌تر است.
8. ناامیدی و بی‌اعتمادی از جمله ویژگی‌های افراد سرد مزاج است.
9. افرادی كه احساس می‌كنند توانایی زیادی در درك مطالب و نكات آموزشی دارند در گروه افراد گرم مزاج قرار می‌گیرند.
10. انسان‌های پرتحرك و پرجنب و جوش مزاج گرم دارند.
11. افرادی كه در یادگیری مسائل و نكات درسی كمتر دقیق هستند و حس می‌كنند توانایی آن‌ها در درك مطالب در مقایسه با بقیه كمتر است معمولا در گروه افراد سرد مزاج قرار دارند.
12. برخی از افراد خیلی سریع تصمیم می‌گیرند و شك و تردید را به‌خود راه نمی‌دهند این افراد در گروه افراد گرم مزاج قرار می‌گیرند.
13. افرادی كه كم تحرك هستند و خیلی تمایل به حركت كردن ندارند افرادی هستند كه در گروه سرد مزاجان جای می‌گیرند.
14. اگر هنگام انتخاب سریع تصمیم نمی‌گیرید و دچار تردید می‌شوید و روند تصمیم‌گیری را كند انجام می‌دهید در گروه افراد سرد مزاج قرار می‌گیرید.
15. افرادی كه توانایی صبر كردن ندارند و دوست دارند خیلی سریع به كارها و برنامه‌های‌شان برسند و در اصطلاح اسپند روی آتش می‌مانند، افراد گرم مزاج هستند.
16. افراد كم حرف در گروه افراد سردمزاج جای می‌گیرند.
17. افرادی كه در گروه افراد باهوش قرار نمی‌گیرند و خیلی دیر نكات ظریف را دریافت می‌كنند، در گروه افراد سردمزاج قرار دارند.
18. اگر صبر و حوصله شما در پیش بردن برنامه‌های‌تان زیاد است و سر فرصت به كارهای‌شان می‌پردازند در گروه افراد سردمزاج قرار می‌گیرند.
19. افرادی كه پرحرف هستند و تمایل زیادی به صحبت كردن درباره مسائل دارند از جمله افراد گرم مزاج هستند.
20. كسانی كه هر لحظه یك حس دارند و به‌اصطلاح با وزش باد دیدگاه‌ها و احساس‌شان دست‌خوش تغییر می‌شوند در گروه افرادی قرار دارند كه دچار رطوبت مزاج هستند.
منبع:برترین ها

اگر آدم دنیا رو هم داشته باشه ولی اخلاق نداشته باشه هیچ فایده ای نداره
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی