بهداشت و سلامت (بازدید: 92)
يکشنبه 15/5/1391 - 0:31 -0 تشکر 491724
کبد غیر الکلی

هپاتیت ناشی از چربی حالتی است که با التهاب، تجمع چربی و بافت فیبروز در کبد مشخص می شود. در این حالت ممکن است با بزرگی خفیف تا متوسط کبد همراه باشد. این وضعیت ارتباطی با هپاتیت B و بیماریهای خود ایمنی کبد ندارد.
با و جودی که این یافته ها در کسانی که الکل استفاده می کنند هم دیده می شود، اما کبد چرب حتی در کسانی که الکل استفاده نکرده اند نیز رخ می دهد. علت دقیق هپاتیت ناشی از چربی هنوز مشخص نیست، ولی در کسانی که دیابت ملیتوس، چاقی، سوءتغذیه، افزایش چربی های خون مقاومت به انسولین دارند بشتر دیده می شود. همینطور در کسانی که کاهش یا افریش وزن سریع داشته اند و یا تحت عمل جراحی تعبیه راه فرعی از معده به قسمت میانی یا انتهای روده باریک، برای درمان چاقی یا برداشتن قسمت زیادی از روده باریک قرار گرفته اند هم دیده می شود.
کبد چرب غیرالکلی با هپاتیت C بیمار ویلسون و احتمالاً بیماری سلیاک ارتباط دارد. برخی بیماریهای دیگر و مصرف بعضی از داروها و مواد شیمیائی نیز می تواند باعث بروز کبد چرب شود که لازم است پزشک در جریان آنها قرار گیرد. کبد چرب ممکن است در افرادی که چاق نیستند و حتی در کودکان هم دیده شود.
کبد چرب ممکن است منجر به آسیب پیشرونده کبد سیروز شود.
اغلب بیماران کبد چرب هیچ علامتی ندارند و امکان دارد این حالت بطور اتفاقی در طول آزمایشاتی که برای بیماریهای دیگر درخواست شده است یافت شود و یا ممکن است بیمار بعلت درد های مبهم شکم، احساس خستگی یا علائم غیر اختصاصی دیگر مراجعه کند. در آزمایشات ممکن است افزایش خفیف آنزیمهای کبدی دیده شود.
سونوگرافی در تشخیص بسیار کمک کننده است اما تشخیص قطعی از طریق بیوپسی ( نمونه برداری ) کبد داده می شود که تحت بیحسی موضعی انجام می شود. بیمار برای انجام بیوپسی کبد حداکثر یک روز در بیمارستان بستری می شود، همچنین لازم است دیگر علل بیماریهای کبدی با روش های تشخیص مربوطه رد شود.
در حال حاضر درمان قطعی مشخص که همگان با آن موافق باشند برای کبد چرب وجود ندارد. البته داروهائی وجود دارد که باعث بهبود آنزیمهای کبد می شود. درمان با کنترل شرایط مرتبط با کبد چرب انجام می شود مانند کنترل دیابت، چربی خون بالا و چاقی. کاهش وزن می تواند در کنترل کبد چرب مفید بوده، البته کاهش سریع وزن باید طبق یك برنامه مشخص و تحت نظر کارشناس تغذیه و پزشک باشد. برای بیماران دیابتی معمولاً یک رژیم کم چرب با کالری کم همراه با انسولین یا داروهای خوراکی پائین آورنده قند خون توصیه شده. برای بیمارانی که افزایش وزن و دیابت هم ندارند نیز اغلب یک رژیم کم چرب توصیه می شود.
اقداماتی که در جهت حفظ قوای بدنی و بهبود برخی علائم می توان انجام داد: اجتناب از کارهائی که کبد را تحت استرس قرار می دهد از جمله نوشیدن الکل، مصرف بی رویه داروهای غیر ضروری، حتی داروهائی که نیاز به نسخه ندارند.
توصیه به مصرف یک غذای متعادل که حاوی غذای کم چرب و یا فیبر غذائی زیاد مثل سبزیجات، کاهو و میوه های تازه که می توانند سلامت فرد را حفظ کنند.
reference:2008uptodate
منبع: نشریه پیام پزشک شماره 56. .

اگر آدم دنیا رو هم داشته باشه ولی اخلاق نداشته باشه هیچ فایده ای نداره
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی