بهداشت و سلامت (بازدید: 364)
شنبه 14/5/1391 - 23:30 -0 تشکر 491537
عوارض کمبود ویتامین B12

یک متخصص تغذیه ورژیم درمانی درباره خواص ویتامین B12 گفت: این ویتامین خواص متعددی دارد که می تواند در چرخه شکل گیری سلول های جنینی و نوزادی نقش موثری داشته باشد.
دکتر سید ضیاء الدین مظهری اظهار داشت: کمبود ویتامین B12 می تواند موجب کم خونی، احساس ضعف، افسردگی، زخم دهان و زبان، اختلالات روحی، کاهش حافظه، کاهش وزن، اختلال در راه رفتن و بوی بد دهان شود.این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به ذخیره شدن این ویتامین در بدن اظهار داشت: این ویتامین در کبد ذخیره می شود و اگر فرد سال های متمادی از این ویتامین استفاده نکند کمبودی در بدنش ایجاد نمی شود. 
گیاه خواران در تامین ویتامین B12 با مشكل مواجهند
دکتر مظهری معتقد است: گیاه خواران در تامین این ویتامین با مشکل اساسی مواجهند چون نمی توانند این مواد را از طریق گیاهان بدست بیاورند و ذخیره ی این ویتامین در بدنشان کم می شود.وی در خصوص مشکلاتی که کهنسالان در تامین این ویتامین با آن مواجهند، گفت: افراد مسن با استفاده بیش از حد از ملین ها با کمبود این ویتامین در بدنشان روبه رو می شوند.این متخصص تغذیه و رژیم درمانی با اشاره به ضرورت وجود این ویتامین در بدن کودکان و سالمندان اظهار داشت: وجود این ویتامین در بدن کودکان و سالمندان اهمیت زیادی دارد و ممکن است عدم وجود این ماده در بدن آنها موجب عدم جذب مواد مغذی دیگر شود.
وی در ادامه بیان کرد: در کودکان به علت رشد سریعی که دارند نیازشان به ویتامین B12 بیشتر است و این ماده می تواند موجب رشد جسمی کودکان شود. همچنین از تولد تا 6 ماهگی مصرف این ویتامین توصیه می شود.این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به نیاز زنان جوان به این ویتامین گفت: زنانی که قصد دارند بچه دار شوند باید این ویتامین را قبل از حاملگی تامین کنند تا در دوران حاملگی با مشکلی مواجه نشوند.دکتر مظهری پیرامون منابع تامین ویتامین B12 اظهار کرد: این ویتامین در جگر گوساله، ماهی تن، شیر، تخم مرغ و ماست وجود دارد.
ضعیف شدن سیستم دفاعی بر اثر کمبود ویتامینB12
مسمومیت و تغییرات پوستی بر اثر مصرف بیش از حد ویتامینB12
این متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره طریقه مصرف ویتامین B12 اظهار کرد: این ویتامین را باید در آب حل کرد سپس مورد استفاده قرار داد همچنین مصرف بیش از حد این ویتامین ها می تواند باعث ایجاد مسمومیت شود.دکتر مظهری در خصوص کمبود ویتامین B12 گفت: کمبود این ویتامین در کل عملکرد بدن تاثیر می گذارد و انتقال اکسیژن را با کندی مواجه می کند همچنین می تواند موجب ضعیف شدن سیستم دفاعی شود و در ریه که در معرض بیماری های میکروبی و قارچی هستند بیماریهای ثانویه ایجاد کند.وی تصریح کرد: این ویتامین در چرخه ی رشد نقش متفاوتی دارد و می تواند ایجاد انرژی و پروتئین کند. همچنین در تقسیم سلولی و روند رشد تاثیرگذار است.
کمبود این ویتامین در بلندمدت عملکرد خونسازی را در بدن دچار اختلال می کند
این متخصص تغذیه و رژیم درمانی در پایان خاطرنشان کرد: باید در مصرف مواد غذایی تنوع وجود داشته باشد و هر ماده ای که کمتر مصرف شود می تواند موجب سوء تغذیه و بیماری شود که در صورت عدم وجود این ویتامین عملکردها و عکس العمل های مغز و سیستم عصبی بهم می خورد و در عملکرد سیستم خونسازی بدن اختلال ایجاد می شود.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی