بهداشت و سلامت (بازدید: 902)
شنبه 14/5/1391 - 16:41 -0 تشکر 491155
کاردرمانی در کودکان بیش فعال « A.D.H.D»

بیش فعالی چیست؟

ـ بیش فعالی یا « A.D.H.D» به حالتی گفته می شود که در آن کودک بیش از اندازه فعال و پر جنب و جوش است و نقص در تمرکز با اختلال بیش فعالی شرایطی را برای کودک ایجاد می کند که او نتواند آرام و بدون حرکت بنشیند، رفتارش را کنترل کرده و توجه خود را به یک موضوع خاص معطوف کند .

انواع بیش فعالی به چه شکل است؟

ـ اکثر کودکان دچار « A.D.H.D» در دقت و توجه کردن به مسایل مختلف دچار مشکل هستند . این دسته از افراد غالباً توجه زیادی به جزئیات ندارند ، نمی توانند بر بازی ها و کارهای مدرسه تمرکز داشته باشند . کارهای مدرسه و فعالیت های روزانه ی خود را تا آخر دنبال نمی کنند و اسباب بازی ها و وسایل خود را گم می کنند . نوع دیگری نیز به نام تکانشی ـ بیش فعالی وجود دارد که در این اختلال فرد بسیار فعال است و بدون فکر اقدام به فعالیت و انجام کار می کند . بی قراری و ناآرامی ، دویدن مداوم از سویی به سوی دیگر ، یا بالا رفتن از چیزی ، عدم توانایی در بی سر و صدا بازی کردن ، بیش از حد صحبت کردن ، عدم توانایی در صبر کردن برای نوبت خود ، بدون اجازه وسط بازی دیگران پریدن ، وسط صحبت دیگران پریدن و پاسخ دادن ناگهانی و بدون فکر به پرسشی که هنوز تمام نشده است از مشخصه ی کودکانی است که این نوع اختلال را با هم دارند .
در نوع ترکیبی نیز فرد بسیار فعال است و بدون فکر اقدام به فعالیت و انجام کار می کند . کودکان با این نوع اختلال نشانه هایی از هر دو نوع قبل را دارا هستند .

درمان کودکان بیش فعال چگونه است؟

ـ درمان سریع برای « A.D.H.D» وجود ندارد، اما علایم آن قابل کنترل هستند . والدین و آموزگاران باید به نکات زیر توجه داشته باشند :
ـ در مورد این اختلال اطلاعات بیشتری کسب کنند .
ـ برنامه تعلیم و تربیتی خاصی را متناسب با نیازهای کودک ایجاد و طرح ریزی کنند .
ـ ایجاد طرح دارو درمانی ، در صورتی که والدین و پزشک احساس کنند که کودک به دارو درمانی نیاز دارد .

والدین کودکان بیش فعال برای رفع مشکل فرزندشان چه کاری باید انجام دهند ؟

ـ در فرزند خود توانایی ایجاد کنند . یعنی با او در مورد استعدادهایش صحبت و او را در به کارگیری توانایی هایش تشویق کنند .
ـ با فرزند خود کاملا واضح و روشن صحبت کنند و به او بگویند چه کارهایی را باید انجام دهد و فقط آن چه را که نباید انجام دهد به او گوشزد نکنند .
ـ شیوه هایی برای کنترل رفتار فرزند خود یاد بگیرند . این برنامه ها عبارتند از : ایجاد جدول برای فعالیت های کودک بیش فعال ، داشتن برنامه برای پاداش ، نادیده گرفتن رفتارهای نامطلوب و پیامدهای منطقی برای رفتار کودک .
ـ باید با مدرسه ی فرزندشان تماس داشته باشند و برنامه ی تعلیم و تربیت خاص نیازهای فرزند خود را با آن جا تنظیم کنند .
ـ با معلم کودک در تماس باشند و در مورد عملکرد کودک در خانه و مدرسه تبادل اطلاعات کنند .

آیا آموزگاران مدرسه نیز می توانند در این زمینه نقش موثری داشته باشند ؟

بله . آنها می توانند به کودک نشان دهند چگونه از کتاب ، تکلیف و برنامه های روزانه ی خود استفاده کنند . هم چنین مهارت ها و روش های یادگیری را به آنها آموزش دهند و آنها را به طور منظم تشویق کنند .
ـ به دانش آموز در فعالیت های بدنی اش کمک کند . مثلا به او اجازه دهند تا کاری را ایستاده پای تخته سیاه انجام دهد و البته در بین برنامه ها به او استراحت دهند .
ـ برای اجرای یک برنامه ی تعلیم و تربیتی متناسب با نیازهای کودک با والدین و دانش آموز به همکاری بپردازند .
ـ انتظارات بالا از دانش آموز داشته باشند، اما سعی کنند راه های جدیدی را برای انجام کارها امتحان کنند ، صبور باشند و شانس دانش آموز را برای کسب موفقیت بالا ببرند .

غذاهای مناسب برای کودکان بیش فعال چیست؟

استفاده از اسیدهای چرب ضروری مانند ماهی ها، ویتامین B کمپلکس شامل حبوبات ، نان ، برنج ، شیر ، تخم مرغ ، گوشت ، ماهی، میوه و سویا ، پروتئین ها مثل پنیر ، تخم مرغ ، ماست کم چرب ، کره و آهن و کلسیم و منیزیم شامل شیر و سبزی می تواند در کاهش و کنترل این اختلال موثر باشد .

درمان اختلال بیش فعالی چگونه انجام می گیرد ؟

کار درمانی در درمان « A.D.H.D» از طریق کاهش بیش فعالی در کودکان ، با استفاده از تحریکات وستیبولار ، افزایش کنترل وضعیتی و تعادل ، افزایش هماهنگی دو طرفه ی بدنی ، تقویت برنامه ریزی حرکتی توسط خود کودک ، افزایش ثبات و پایداری در عضلات و مفاصل ، بالا بردن و یکپارچه کردن حواس کودکان به خصوص حواس بینایی و شنوایی ، افزایش قدرت تمایز بین تحریکات مختلف محیطی و توجه به محرکات ضروری ، تسهیل خود تنظیمی در رفتارها Self-control و تقویت سازماندهی بر رفتارها و برنامه های زندگی انجام می گیرد .
منبع: نشریه 7 روز زندگی شماره 111

اگر آدم دنیا رو هم داشته باشه ولی اخلاق نداشته باشه هیچ فایده ای نداره
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی