انجمن ها > انجمن شمال > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
شمال (بازدید: 1726)
جمعه 13/5/1391 - 10:1 -0 تشکر 489636
زیباییهای روستای اروست ساری

مجموعه زیبا و دیدنی چشمه های آب معدنی باداب سورت اروست كه از شگفت انگیزترین شاهكارهای طبیعت و به عنوان زیباترین چشمه جهان و همچنین دومین اثر طبیعی ملی ایران پس از قله دماوند با اقدامات و پیگیری‌های انجام شده توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران، دهیاری اروست، مدیر عامل وقت شركت تعاونی این روستا و همچنین مدیریت سایت اروست به ثبت رسید.

جمعه 13/5/1391 - 10:2 - 0 تشکر 489637

این مجموعه در جنوب شرق شهر ساری٬ در ارتفاع ۱۸۴۱ متری از سطح دریا و طبق جغرافیای سیاسی وزارت محترم كشور در محدوده روستای اروست واقع شده است. این اثر زیبا و دیدنی كه حدود سه هكتار را در بر می گیرد، از شمال به ارتفاعات و تپه‌های پوشیده ‌‌‌‌‌از جنگل‌هایی با درختان سوزنی برگ می‌رسد، از جنوب مشرف به دره‌های پایین دست و از شرق در مجاورت ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته‌ای و درختچه‌ها است. غرب آن را نیز روستای اروست احاطه كرده است.

جمعه 13/5/1391 - 10:3 - 0 تشکر 489639

چشمه های اسرار آمیز باداب سورت اروست مشتمل بر سه چشمه با آب های كاملاً متفاوت از لحاظ رنگ بو مزه می باشند. یكی از این چشمه ها دارای آبی بسیار شور می باشد و دارای دریاچه ای كوچك است كه عمدتاً در تابستان برای شنا و آب درمانی استفاده می شود. در قسمتی از كف این دریاچه حفره ای عمیق به نام برمودای اروست وجود دارد. در كناره های این دریاچه نیز رسوبات سیاه رنگی وجود دارد كه همراه با آب دریاچه جهت درمان دردهای كمر و پا٬ امراض پوستی٬ روماتیسم و میگرن سودمند است. همچنین به علت شوری زیاد این دریاچه و دارا بودن املاح و مواد معدنی فراوان به هیچ عنوان در فصل زمستان یخ نمی زند و هیچ جانوری نیز در آن زیست نمی كند.

جمعه 13/5/1391 - 10:4 - 0 تشکر 489640

دو چشمه دیگر كه در مجاورت این چشمه قرار دارند، بسیار كوچكتر هستند و به اكسیر حیات معروف اند. همچنین دارای آبی به رنگ نارنجی و كمی ترش مزه اند كه به صورت دائمی و نشتی همانند نوشابه ایی گاز دار از دل زمین می جوشند. همچنین در اطراف دهانه چشمه ها كمی رسوب اكسید آهن نشسته است. آب های رسوبی چشمه های باداب سورت در مسیر جریان خود از بالای كوه به پائین طی هزاران سال مانند آبشاری پلكانی با هنرنمایی خود دهها حوضچه كوچك بسیار زیبا در رنگ های نارنجی، زرد، قرمز و طلایی در اندازه های مختلف ایجاد كرده است كه اسراری از دنیای مستور و پوشیده طبیعت بكر و دل انگیز را به نمایش گذاشته است. در یكی از این حوضچه ها كه عمق نسبتا خوبی دارد و شبیه به یك جكوزی طبیعی است برخی از گردشگران وارد آن می شوند و در آن آبتنی می كنند.

جمعه 13/5/1391 - 10:4 - 0 تشکر 489641

چشمه های باداب سورت اروست از نوع ژئوپارك محسوب شده و همزمان با آخرین چین خوردگی البرز در پلیوستوسن و پلیوسن كه دوران چهارم زمین شناسی می باشد، شكل گرفته است. البته این چشمه ها بسیار جوان هستند چرا كه اگر چشمه های باداب سورت اروست را پیاده صدها متر به سمت شمال طی مسیر كنید در ارتفاعات به باداب سورت قدیمی می رسید كه به گودال زمان معروف است بطوریكه اگر وارد آن شوید به قدری مبهوت خلقت خداوند می شوید كه گذر زمان را فراموش می كنید. البته این چشمه صدها سال است كه خشك شده است، اما آثار بسیار زیبایی از آن باقی است و اگر این چشمه جوشان بود بدون شك جزو عجایب هستی به شمار می رفت.

جمعه 13/5/1391 - 10:5 - 0 تشکر 489642

باداب سورت ها فقط به همین دو مكان ختم نمی شوند. مكان دیگری به نام باداب كوچك كه به شورسر معروف است نیز وجود دارد كه شامل دو چشمه می باشد. این دو چشمه از نظر وسعت بسیار كوچك هستند و در منطقه ایی در روستای اروست واقع اند و خواص درمانی بسیار خوبی نسبت به دیگر چشمه ها دارند. در مجموع در حریم روستای اروست سه باداب با موقعیت های جغرافیایی مختلف وجود دارد كه دو تای آن زنده اند و هر كدام از چندین چشمه كه دارای آب هایی با دمای معتدل می باشند، تشكیل شده اند و در همه ایام سال پر آب می باشند. دیدار از چشمه و حوضچه های باداب سورت خستگی را از جان گردشگران بیرون می كند و چشمان كنجكاو  و حقیقت جو در كنكاش مناظر طبیعی جنگلی و كوهستانی پیرامون تا دوردست ها مبهوت و خیره می ماند.
جمعه 13/5/1391 - 10:5 - 0 تشکر 489643

خیال انگیزترین صحنه های منطقه به هنگام طلوع و غروب خورشید است كه تلالو نور خورشید در حوضچه ها و انعكاس نور آنها همراه با سایه روشن طبیعت اطراف جلوه های تحسین برانگیز از موهبت خداوندی را به جلوه گری می گذارد كه این چشم اندازهای چشم نواز هیچگاه از روح و ذهن فراموش نمی شود و بارها و بارها طبیعت دوستان را به تماشای خود فرا می خواند. باداب سورت در همه فصول سال زیباست و در هر فصل زیبایی های خاص خودش را دارد اما پر بازدید ترین زمان، فصل بهار و تابستان است. چراكه در فصل بهار این منطقه بسیار سر سبز و خرم است و فصل تابستان نیز زمان خوبی برای آبتنی در این حوضچه های زیبا و سرشار از مواد معدنی می باشد. از آنجائیكه باداب سورت اروست در ارتفاعات اروست واقع است، تماشای سرزمین های پست اطراف به آدمی شوق پرواز می دهد و حركت آب بر روی پلكان ها عظمت خدای یگانه را نشان می دهد و این یعنی پله پله تا ملاقات با خدا. آری اینجا اروست است، سرزمین چشمه های طلایی، اقلیم عشق و سربلندی، سرزمین پرواز تا بیكرانجمعه 13/5/1391 - 10:6 - 0 تشکر 489645

پروژه بزرگ منطقه نمونه گردشگری اروست در ساری


در آینده امكانات رفاهی از جمله مجتمع های آبدرمانی، مراكز اقامتی، هتل ۵ ستاره، رستوران VIP، تشریفات CIP، اجرای موسیقی زنده، دهكده سلامت٬ دریاچه مصنوعی همراه با اسكله، خانه پرندگان به صورت مولتی كالچر٬ پیست اسكی٬ تله كابین، سرویس های بهداشتی، سنگ فرش كردن جاده خاكی باداب سورت و استفاده از اسب و دروشكه جهت انتقال گردشگران، احداث امكاناتی جهت چتر بازی و كایت سواری و همچنین بانجی جامپینگ و ... در روستای اروست و نزدیكی چشمه ها ایجاد خواهد شد. البته هم اكنون در خود روستای اروست امكانات اقامتی با بالاترین كیفیت و نازل ترین قیمت وجود دارد كه گردشگران عزیز می توانند از طریق قسمت رزرو آنلاین سایت اروست اقدام به رزرو محل اقامت كنند.جمعه 13/5/1391 - 10:7 - 0 تشکر 489646

ثبت روستای اروست در ساری به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران


روستای تاریخی، متمدن و زیبای اروست با وسعت زیادش از چندین محله قدیمی تشكیل شده است كه سورت نیز یكی از آنها است و در گذشته های دور محله ای زرتشتی نشین بوده است. گویند كه زرتشتیان بر فراز این چشمه ها با آداب و رسوم خاصی به عبادت خداوند یكتا می پرداختند. البته بعد ها این زرتشتیان كه به گبری معروفند به آیین مقدس اسلام گرویدند. سورت در لغت به معنای شدت اثر است. باداب سورت [Badab Soort] نیز به معنی شدت اثر آب گاز دار است كه در زبان محلی به آن اروست وائو یا بادو می گویند. البته نام برند آن چشمه های قصر طلایی اروست می باشد. همچنین ادعای روستاهای اطراف مبنی بر مالكیت باداب سورت نیز كاملا بی اساس است و در اصل نام چندین و چند هزار ساله این چشمه ها باداب اروست می باشد. متاسفانه در برخی از سایتها مشاهده شده است كه از واژه جعلی روستای سورت استفاده كرده اند، چرا كه اشتباه است و روستایی بدین نام وجود خارجی ندارد.


جمعه 13/5/1391 - 10:7 - 0 تشکر 489648

- از آنجائیكه آب چشمه از هر مسیری حركت كند پلكان ها و آثار زیبایی از خود بر جای می گذارد، در گذشته های خیلی دور كه آب چشمه بسیار زیاد بوده است بر روی سرزمینی به مساحت حدود سه هكتار پلكان ها و آثار بسیار زیبایی ایجاد كرده است. البته در ۲۰۰ سال اخیر آب چشمه كمتر شده است و فقط آب بر روی حدود ۱۰۰۰ متر مربع از پلكان ها جریان دارد و بقیه پلكان ها كه آب از روی آن جاری نیست مانند چشمه های پاموكاله تركیه به رنگ سفید خود نمایی می كند

جمعه 13/5/1391 - 10:8 - 0 تشکر 489649

- در كشور تركیه مشابه این چشمه ها با نام پاموكاله به صورت رسوبات سفید رنگ آهكی وجود دارد كه نسبت به چشمه های اروست خواص درمانی و وسعت كمتری دارد و در زبان محلی به آن قلعه سفید یا قصر سفید می گویند كه البته به علت اینكه منطقه آزاد گردشگری است و حمایت های زیادی از آن شده است، گردشگران زیادی را جذب خود می كند. ما نام برند چشمه های باداب سورت اروست را به علت طلایی رنگ بودن، قصر طلایی انتخاب كرده ایم. البته این امر به معنای وجود كاخ در كنار چشمه ها نمی باشد! در برخی از كشور ها نیز آثاری شبیه به باداب سورت وجود دارد كه طبق بررسی های به عمل آمده به هیچ عنوان چشمه نیستند و حداكثر تا ۱۰ درصد شبیه این اثر هستند. در مجموع چشمه های باداب سورت اروست با توجه به ویژگی های منحصر بفردش در دنیا بی نظیر است و می توان ادعا كرد كه در این كره خاكی چشمه دیگری مانند این وجود ندارد. خودتان می توانید مقایسه كنید.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی