تعلیم و تربیت (بازدید: 206)
جمعه 13/5/1391 - 4:27 -0 تشکر 489461
رفتار با کودک , بعد از طلاق

برای همه افراد درگیر در طلاق، این شرایط، شرایط سختی است. حتی وقتی بچه‌های بزرگ‌تر دلیل وقوع طلاق را می‌فهمند، شاید احساسات شدیدی درباره این موضوع داشته باشند که بیانش برای آن‌ها سخت است.

 

واکنش بچه‌ها نسبت به این موضوع متفاوت خواهد بود. امکان دارد بچه‌ای به مشکلات رفتاری مبتلا گردد، امکان دارد بچه دیگری سکوت اختیار کند و با والدینش ارتباط برقرار نکند.

اگرچه بعد از طلاق، مدیریت احساسات خودتان به اندازه کافی چالش برانگیز هست، ولی با این وجود، والدین باید به دنبال راه‌هایی باشند تا به بچه‌ها کمک کنند با این اتفاق که زندگی‌شان را تغییر می‌دهد، به خوبی کنار بیایند.

بدین منظور در این مقاله به طور مختصر به ارائه چند دستورالعمل کوتاه می‌پردازیم. امیدواریم که انجام آن‌ها تا حدودی راهگشای شما در حل این مشکل باشد:

جمعه 13/5/1391 - 4:39 - 0 تشکر 489462

در دسترس كودك باشید

از لحاظ جسمی و عاطفی خودتان را در دسترس کودک قرار دهید. هنگامی که با کودک سر و کار دارید موبایل، کامپیوتر و روزنامه را کنار بگذارید تا بفهمد زمانی که او آماده برقراری ارتباط است تمام توجه شما معطوف به اوست.

جمعه 13/5/1391 - 4:41 - 0 تشکر 489463

صحبت درباره احساسات

درباره احساسات خودتان صحبت کنید. نیاز ندارید که جزئیات مشخص و واضحی درباره طلاق بدهید یا اینکه درباره نگرانی‌های مالی خود بحث نمایید، بلکه فقط درباره احساسات خودتان صحبت نمایید تا شاید او نیز راغب شود احساساتش را بازگو نماید.

جمعه 13/5/1391 - 4:45 - 0 تشکر 489464

تلاش برای رسیدن به كودك

به تلاش خود برای رسیدن به كودكان ادامه دهید. گاهی اوقات بچه‌ها حرف نمی‌زنند چون نمی‌دانند چه بگویند یا اینکه چگونه بگویند. کودکی که والدینش به تازگی از هم جدا شده‌اند احتمالاً بیشتر احساس عصبانیت، ناراحتی، سردرگمی، تأسف یا ترکیبی از همه این احساسات را با هم دارد. شاید او قادر به یافتن کلمات مناسب برای بازگو کردن احساساتش نیست.

اگرچه بعد از طلاق، مدیریت احساسات خودتان به اندازه کافی چالش برانگیز هست، ولی با این وجود، والدین باید به دنبال راه‌هایی باشند تا به بچه‌ها کمک کنند با این اتفاق که زندگی‌شان را تغییر می‌دهد، به خوبی کنار بیایند.

اگر کودکی ناراحت به نظر می‌رسد، یکی از والدین که با او زندگی می‌کند می‌تواند از کودک سؤالاتی چون: «الان ناراحتی؟ به خاطر طلاقه؟ می‌خوای درباره آنچه در ذهنت می‌گذره صحبت کنیم یا اینکه می‌خوای چند تا سؤال از من بپرسی» را بپرسد.

جمعه 13/5/1391 - 4:48 - 0 تشکر 489465

مراقب انتقاد كردن باشید

در حضور کودک، والد دیگر را مورد انتقاد قرار ندهید. شاید کودک نسبت به هر یک از والدین احساس حفاظتی و دفاعی داشته باشد و از ترس اینکه مبادا والدینش ناراحت یا عصبانی شوند، تمایلی به صحبت کردن نداشته باشد. وقتی می‌خواهید احساسات منفی خود را درباره همسرتان بازگو کنید، حالت درست این است که با یکی از دوستان یا درمانگرتان صحبت کنید، نه اینکه گله و شكایت همسرتان را به کودک‌تان بکنید.

جمعه 13/5/1391 - 4:53 - 0 تشکر 489466

بگذار صادق باشد

وقتی کودکتان مشغول بازگویی احساساتش می‌باشد، اجازه دهید که کاملاً صادق باشد. شاید شنیدن بعضی از حرف‌ها برای والدین سخت باشد، اما ایجاد جوی صمیمانه که در آن کودک بتواند بدون هیچ بازخورد یا قضاوتی به بازگویی احساساتش بپردازد، کمکش می‌کند که بر روی این احساساتش کار کند و بدین ترتیب شما هم به نگرانی‌های آن‌ها دست خواهید یافت.

جمعه 13/5/1391 - 4:56 - 0 تشکر 489467

صبور باشید

معمولاً طلاق تمام افراد درگیر را ضعیف و متزلزل می‌کند. شاید کودکان نیاز به زمان اندکی دارند تا قبل از بازگوکردن احساساتشان آن را پردازش نموده و سپس درباره‌اش صحبت کنند.

منبع : تبیان

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی