انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 148)
پنج شنبه 12/5/1391 - 23:53 -0 تشکر 489243
از نردبان احساسی بالا نروید

اکثر مشاجرات در روابط زوجین از آنجایی شروع می شوند که ما تصمیم می گیریم تا طرف مقابل را تغییر بدهیم و شبیه خودمان کنیم. نکته ی جالب قضیه این است که حتی تغییر دادن خودمان کار دشواری است، چه برسد به اینکه بخواهیم شخص دیگری را مطابق میل خودمان تغییر دهیم.

پنج شنبه 12/5/1391 - 23:58 - 0 تشکر 489259

در تقابل احساسی، گاه می شود که هر دو طرف در بیان یک مفهوم در قالب واژه ها به مشکل برخورد می کنند. این وضعی است که  تعداد عدیده ای از مشکلات میان زوجین را سبب می شود و اساساً به دلیل عدم توانایی کافی در برقراری ارتباط و انتقال مفاهیم به وقوع می پیوندد نه به دلیل عدم همسانی کلی دو نفر. قوت احساسی یک ارتباط، وابسته به قوت ابزارهای ارتباطی میان طرفین است و این مهم حاصل نمی شود مگر به یمن وجود برقراری ارتباط کلامی متناسب با مختصاتی که در ذیل به آن اشاره خواهیم کرد. در این مقاله مهارتهایی را به شما آموزش می دهیم که به طور کلی نگاه و طرز برخوردتان به کشمکش ها و تعارض های موجود در روابط را دگرگون می سازد. این تکنیکها، نهایی ترین و خاص ترین تحولات را در سیر اندیشه های اجتماعی شما ایجاد خواهند کرد.

پنج شنبه 12/5/1391 - 23:58 - 0 تشکر 489261

استنتاج های آماری حاکی از این امر هستند که وقتی شفاف سازی صورت می پذیرد و زوجین به درستی مفهوم کلام یکدیگر را درک می کنند، شالوده و کیفیت ارتباط آنها تغییر چشمگیر و بی سابقه ای پیدا می کند.
سواد احساسی یکی از مهارت های کلیدی در زندگی بشر محسوب می شود. از جمله مهمترین مسائلی که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند این است که چگونه می توانند سخنان ملال آور را بدون ایجاد کدورت و دلخوری مطرح کرده و طرف مقابل را مجاب به گوش کردن نمایند. یکی از مهمترین عباراتی را که برای بیان حس دلخوری کارآمد است به این قرار است: "وقتی که تو کار X را انجام دادی برداشت من Y بوده و در نتیجه حس Z به من دست داد" برای مثال: زمانیکه تو ماشین را برای سرویس به تعمیرگاه نمی بری، من تصور می کنم برایت اهمیت ندارد و توجه نمی کنی که ممکن است ماشین دچار مشکل شود و مجبور شویم چند روز را بدون ماشین سپری کنیم. در نتیجه این مسئله مرا ناراحت می کند."بکارگیری این الگو مشخصاً باعث فعال سازی "وجهه ی مهربان" در افراد می شود. می توانید به راحتی پیرامون ترس و احساس ناامنی که در مورد مسئله ای خاص به شما دست می دهد با همسرتان صحبت کنید.

پنج شنبه 12/5/1391 - 23:58 - 0 تشکر 489262

از دیگر مزایای این الگو این است که حالت سرزنش و تدافعی ندارد. درست همان مسئله ای که بسیاری از مشاجرات در آن غرق می شوند. همچنین از شکل یک درخواست التزامی که به واسطه آن طرف مقابل مجاب به پذیرفتن بی چون و چرای احساسات شما می شود، در می آید. می توان گفت که در هر مشاجره ای یک نردبان احساسی وجود دارد که از خشم به ناراحتی می رسد و از ناراحتی به ترس. اغلب افراد از خشم استفاده می کنند تا احساس واقعی خود را در زیر آن مخفی نگه دارند؛ احساسی که ممکن است از بیان آن عاجز بوده و یا شرمسار باشند؛ این یک حقیقت غیر قابل انکار در مورد انسان هاست. انسان ها از بزرگ نمایی به عنوان شیوه ای برای دفاع و تثبیت خود استفاده می کنند تا مجبور نشوند از قسمت های آسیب پذیر خود سخنی به میان بیاورند. زمانیکه بالاجبار احساسات واقعی خود را بروز نمی دهید، طبعاً از احساسات اصلی خود دور می شوید.استنتاج های آماری حاکی از این امر هستند که وقتی شفاف سازی صورت می پذیرد و زوجین به درستی مفهوم کلام یکدیگر را درک می کنند، شالوده و کیفیت ارتباط آنها تغییر چشمگیر و بی سابقه ای پیدا می کند.
شکی نیست که اگر از متقاعد کردن دیگران برای عمل کردن مطابق با میل خودتان دست بردارید، مشاهده می کنید که آنها خودشان خیلی مشتاقانه تر از نظرات شما استقبال می کنند.

پنج شنبه 12/5/1391 - 23:59 - 0 تشکر 489265

نکاتی برای متوقف نمودن مشاجرات
مثبت اندیشی خود را افزایش دهید

با اندکی ریز بینی مشهود است که در طول روز از کارهای دیگران برداشت هایی می کنید که واقعاً به ضررتان می باشد. سعی کنید همیشه با دید مثبت به اطراف خود نگاه کنید. حتی اگر هم تفکر مثبت شما صحت نداشته باشد، ساختن نگرش مثبت در مورد رفتارهای نابهنجار سایرین زندگی را به کامتان شیرین تر و راحت تر می کند. این امر به ویژه در مورد برخورد شما با غریبه ها کارساز خواهد بود!

از هر فرصتی ولو کوچک، خوب استفاده کنید

شاید در نگاه اول الگوی X,Y,Z که در بالا برایتان مطرح نمودیم، ساده به نظر آید؛ اما به کارگیری آن در زندگی روزمره نیاز به قدری تمرین دارد. شما می توانید این تکنیک را در مورد هر کسی که با وی ارتباط دارید، امتحان کنید. زندگی بر اساس حقایق موجود در زندگی خیلی ساده تر از آن است که بخواهید زندگی خود را بر روی حدس و گمان های آزار دهنده بنا کنید. حدس و گمان مادر بسیاری از بد بختی هایی است که فرد با آنها روبرو می شود.

نرمی و ملایمت خود را همیشگی کنید

وقتی احساس کردید در حال عصبانی شدن هستید، به خودتان زمان بدهید تا به دقت اتفاقی که در درونتان در حال وقوع است را بررسی نمایید. خشم یک احساس کاملاً طبیعی است، البته به شرطی که متوجه این احساس باشیم و آنرا به شیوه ی صحیح بروز دهیم. بیشتر خشمی که به ما دست می دهد به این دلیل است که می خواهیم کسی را تغییر بدهیم و این درست نیست. دفعه ی آینده که انگشت خود را به نشانه ی خشم به سمت کسی نشانه رفتید، یک لحظه درنگ کنید و به دستتان نگاه کنید، می بینید که سه انگشت دیگر به سوی خودتان نشانه رفته اند؛ این درست همان چیزی است که یک فرد هوشمند آنرا به عنوان یک سرنخ برای ترقی تلقی خواهد نمود.ندای مشاور
تنظیم : کهتری

جمعه 13/5/1391 - 0:31 - 0 تشکر 489348

سلام
زن و مرد اگر میخواهند زندگی خوبی را سپری کنند باید اخلاق همدیگر را که به مرور در سالهای اولیه ازدواج آشنا میشوند را قبول کنند و سعی کنند فقط با رفتار خوب از خودشون تغییر را در همسرشون به وجود بیاورند نه با زور هر کسی در یک خانواده با فرهنگ متفاوت بزرگ شده و تغییر دادن طرز فکر و رفتار هر شخصی آسان نیست و نمیشه انتظار داشت با صبر و گذشت میشه زندگی شیرینی داشت.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

جمعه 13/5/1391 - 0:51 - 0 تشکر 489365

من با تغییر مخالم!!

چرا تغییر؟چرا چنین تصور میکنیم که چ با ملایمت و چ با زور باید رفتار فرد مقابل رو

به سمت رفتار خودمون تغییر بدیم؟!

پس تعادل، صبر و از خودگذشتی جاشون کجای زندگی ه؟


به نظرم اصلا نباید سعی کنیم رفتار هم رو تغییر بدیم، البته شایدبرخی

جاها نیاز باشه رفتار هم رو اصلاح کنیم اما تغییر نه.شاید یکی از دلایلی که گفته میشه قبل از ازدواج سعی کنید ب خوبی

همیدیگر رو بشناسید برای همین ه که اخلاق و رفتار یکسان رو انتخاب 

کنیم تا نریم سراغ این موضوع که «اشکالی نداره رفتارش رو تغییر میدم»!!

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

جمعه 13/5/1391 - 1:42 - 0 تشکر 489400

خیلی قشنگ گفتین دوستان عزیز وقتی دونفر با هم پیوند زناشویی میبندند با همه ی خصوصیات هم در واقع این پیوند رو میبندند ... قرار نیست که از تخیلات و تصوراتشون یه آدم جدید درست کنند و هیچ بشری چنین قدرتی نداره و اگر کسی هم با این طرز فکر ازدواج وی کنه فقط سر خودش یه کلاه خیلی بزرگ می زاره و در آخر ضربه ی شدیدی میخوره وقتی که چشمانش رو به واقعیات باز کنه .......

پس شعارمون بشه اصلاح آری /تغییر :اصلا

جمعه 13/5/1391 - 12:29 - 0 تشکر 489879

سلام
بله اگه در اول زندگی کمی گذشت و صبر از خودمون نشون بدین مطمئن باشید به مرور عادت میکنید به همسرتون و میفهمید در شرایطی که مثلا میخواد رفتار خاصی را از خودش بروز بده مثلا عصبی بشه چطور برخورد کنید که این اعصبانیتش فروکش کنه مطمئن باشید که کسی که 20 سال یک جور زندگی کرده تغییر دادنش اصلا ممکن نیست شاید برای مدت کوتاهی تغییر کنه ولی در آخر بر میگرده به همون اخلاق اولیه خودش.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی