انجمن ها > انجمن مهدویت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
مهدویت (بازدید: 196)
پنج شنبه 12/5/1391 - 23:32 -0 تشکر 489194
لقب قائم و مهدی چرا؟

چرا امام زمان(ع)با کلمه«قائم»و«مهدی»خوانده می شود،و چرا بعضی با شنیدن لقب«قائم» بر می خیزند؟

پاسخ:در بسیاری از روایات،آن حضرت با لقب قائم ومهدی،یاد شده و در مورد قائم،بسیار می شد که ائمه(ع)بر اثر ظلم وفساد حاکمان غاصب،به یاد امام زمان(ع) می افتادند و می فرمودند:«قائم ما(ع)انتقام ما را خواهد گرفت».

قائم یعنی قیام کننده،نظر به اینکه قیام و نهضت حضرت مهدی(عج)جهانی است و در تمام تاریخ بشر چنین قیام و حکومتی نبوده،آن حضرت با این عنوان خوانده می شود.اما این که پیروان آن حضرت با شنیدن این لفظ ویا با تلفظ به این کلمه بر می خیزند و می ایستند،این کار یک نوع عمل مستحبی است و احترام و اظهار پیوند و انتظار آن حضرت است و ضمناً مردم را به یاد نهضت و قیام حضرت مهدی(عج)می اندازد و برای آنها تلقین عملی می شود که باید برخاست،نهضت کرد،امیدوار بود وبه زمینه سازی برای ظهور و قیام جهانی رهبری معصوم و قاطع که امید پیامبران و امامان و همۀ مستضعفان جهان و قلب تپندۀ هستی است،پرداخت.

 

این کار حتی در زمان امام صادق(ع)در میان شیعیان معمول بوده حتی نقل شده در خراسان در حضور امام رضا(ع)کلمۀ«قائم»ذکر شد،امام رضا(ع)برخاست و دستش را بر سر نهاد و فرمود:«اللهم عجل فرجه وسهل مخرجه؛خداوندا بر فرجش شتاب کن،و راه ظهور و نهضتش را آسان گردان.»1

 

اما در مورد واژۀ مهدی،از این روست که امام زمان(عج)هدایت شده و هدایت کننده است.امام صادق(ع) در ضمن حدیثی فرمود:«آن حضرت را مهدی گویند،زیرا او مردم رابه امری که گم کرده اند هدایت می کند،وقائم گویند چون به حق قیام می کند.»2

از امام باقر(ع)سؤال شد:چرا قائم را«قائم»خواندند؟فرمود:«زیرا یاد او فراموش می شود و بسیاری از معتقدان به امامت آن حضرت،راه ناصحیح می روند»

 

از آن حضرت سؤال شد:چرا او را«منتظر»گویند؟فرمود:«زیرا برای او غیبتی طولانی است که روزهایش بسیار است،افراد مخلص و پاک در انتظارش به سر می برند،ولی افراد شکاک و مردد او را انکار می کنند،منکران نامش را به مسخره می گیرند و تعیین کنندگان وقت ظهور بسیارند،عجله کنندگان در او به هلاکت می رسند و مسلمانان به او نجات می یابند»3

ناگفته نماند که امام صادق(ع)فرمود:همه ما امامان قائم هستیم،ولی آن قائم(امام دوازدهم(ع)صاحب شمشیر(قدرت و حکومت)است و برنامه ای غیر از برنامۀ ما دارد.اثبات الهداة/ج7/ص127.

1)بحارالانوار/ج51/ص30

2)اثبات الهداةج7/ص110

3)بحارالانوار/ج51/ص30

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

پنج شنبه 12/5/1391 - 23:32 - 0 تشکر 489193

پاسخ: نام اصلی حضرت، «محمد» است. نامی که پیغمبر اکرم (ص) برای او

گذارده و فرمود: اسم او اسم من و کنیه او کنیه من است.

کنیه حضرت: ابو القاسم است. و نیز ابو صالح و ابوعبدالله و ابوابراهیم و ابوجعفر و ابوالحسین هم گفته شده است. [1] .

القاب حضرت: بسیار است، از جمله:

1- مهدی: مشهورترین لقب حضرت است. مهدی به اسم مصدر هدایت است، به معنی کسی که به وسیله خدا هدایت شده باشد. امام صادق (ع) در ضمن حدیثی فرموده است: «آن حضرت را مهدی گویند، زیرا او مردم را به امری که گم کرده اند هدایت می کند». و نیز امام باقر (ع) فرموده است: «او را مهدی نامیدند برای اینکه به امری پنهان (اسلام راستین) هدایت می کند.» [2] .

2- قائم: یعنی قیام کننده به حق. رسول خدا (ص) می فرماید: «از این جهت قائم را «قائم» نامیدند، که پس از فراموش شدن نامش قیام کند.» [3] .

3- منصور: امام باقر (ع) در تفسیر آیه شریفه «من قتل مظلوما» فرمود: «او حسین بن علی (ع) است، و بقیه آیه شریفه: «فقد جعلنا لولیه سلطانا فلا یشرف فی القتل انه کان منصورا» [4] مقصود امام زمان (عج) است، مقصود امام زمان (عج) است، که نامش در این آیه «منصور» می باشد، چنان که خداوند احمد و محمد را محمود، و عیسی را مسیح خوانده است.» [5] .

4- منتظر: از امام جواد (ع) پرسیدند: چرا وی را «منتظر» می گویند؟ فرمود: «زیرا وی برای مدتی طولانی غیبت می نماید و علاقمندان، منتظر ظهورش خواهند بود و آنها که تردید دارند انکار می کنند...» [6] .

5- بقیه الله: روایت شده که چون آن حضرت خروج کند، پشت به کعبه می کند، و سیصد و سیزده مرد به دور او جمع می شوند و اول چیزی که تکلم می فرماید، این آیه است: «بقیه الله خیر لکم ان کنتم مؤمنین». [7] .

آنگاه می فرماید: منم بقیه الله و حجت او و خلیفه او بر شما، پس هیچ سلام کننده ای به او سلام نمی کند، مگر اینکه گوید: «السلام علیک یا بقیه الله فی ارضه». [8] .

آن حضرت است که در بسیاری از ادعیه و اخبار به همین لقب مذکور شده اند، و بیشترین محدثین آن را ذکر نموده اند و با آنکه در این لقب سایر ائمه علیهم السلام شریکند و همه حجت خدایند بر خلق، لیکن چنان اختصاص به آن جناب دارد که در اخبار هر جا بدون قرینه و شاهدی ذکر شود، مراد آن حضرت است. و بعضی گفته اند: لقب آن حضرت «حجه الله» است. به معنی غلبه، یا سلطنت خدای بر خلایق، چه این هر دو به واسطه آن حضرت به ظهور خواهد رسید. و نقش خاتم آن جناب، «انا حجه الله» است. [9] .

القاب دیگری چون: خلف صالح، شرید (رانده شده)، غریم (طلب کار)، مؤمل (منتظر، و آرزو برآورده شده)، منتقم، ماء معین (آب ظاهر و جاری بر روی زمین)، ولی الله، صاحب الزمان و غیره است که جهت توضیحات بیشتر می توان به کتاب منتهی الآمال و بحار الانوار و کتب مربوطه مراجعه نمود.

پاورقی

[1] الزام الناصب، شیخ حائری یزدی، ج 1، ص 483.

[2] اثبات الهداه، شیخ حر عاملی، ج 7، ص 110 و 169.

[3] معانی الاخبار، شیخ صدوق، ص 65.

[4] سوره اسراء، آیه 35.

[5] تفسیر فرات کوفی، ص 240.

[6] کمال الدین و تمام النعمه، صدوق، ص 378.

[7] سوره هود، آیه 86.

[8] منتهی الآمال، محدث قمی، ج 2، ص 286.

[9] منتهی الآمال، محدث قمی، ج 2، ص 287.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی