ایران سرای من (بازدید: 527)
پنج شنبه 12/5/1391 - 18:33 -0 تشکر 488909
مرموز ترین روستای ایران

"ایستا" مرموزترین روستای ایران! در طالقان

روستای زیبایی كه به ایستا مشهور شده است دارای مردمی منظم و بی آزار است. در سالهای زیادی این مردم بدون كوچكترین سروصدایی به زندگی خود می پردازند و مردم طالقان نیز كه مردمی آرام و صلح جو هستند آنها را در كنار خود پذیرفته  و محیطی امن را برای آنها فراهم كرده اند. برخلاف آنچه كه اخیرا شایع شده آنها واپسگرا نیستند بلكه خود از مظاهر تمدن استفاده می كنند. برای مثال خانه ای خشتی خود را با خانه های آجری باز سازی كرده اند.

پنج شنبه 12/5/1391 - 18:34 - 0 تشکر 488911

روستای ایستا واقع در شهرستان طالقان شاید مرموزترین روستای ایران باشد، روستایی در خاك البرز كه مردمانش در زمان توقف كرده اند.مردمانی كه چون تابلو نقاشی زندگی و آداب و رسوم گذشته را در عصر ارتباطات یدك می كشند. نه تنها شبها پای تلویزیون نمی نشینند كه به شب نشینی هم اعتقادی ندارند. عروسی و عزا ندارند و مراسمی چون جشن تولد، سالگرد ازدواج و... برای آنان معنا و مفهومی ندارد. مهمان نواز هستند به شرطی كه احدی از زنان قصد ورود به روستای آنان را نداشته باشد. همانطور كه تا كنون كسی از دنیای بیرون زنان آنان را ندیده است. متمول هستند و از طریق فروش زمینهای پدریشان در تبریز روزگار می گذرانند. شناسنامه ندارند و جزو آمار جمعیت ایران به حساب نمی آیند. هیچگونه خدمات دولتی را دریافت نمی كنندپنج شنبه 12/5/1391 - 18:35 - 0 تشکر 488912

جایی كه هرگونه امكانات دنیای جدید را نمی پذیرند

اینجا ایستا است؛ مرموزترین روستای ایران! جایی كه هیچگونه امكانات دنیای جدید را نمی پذیرند و بدون آب لوله كشی، گاز، برق، درمانگاه، ماشین آلات، وسایل ارتباطی و ... زندگی می كنند. گروهی از پیروان میرزا صادق مجتهد تبریزی، فقیه مشهور دوره مشروطه كه با الهام از آرای تجددستیز او چنین زندگی را در زمانه تسلط مدرنیته سامان داده‌اند.میرزا صادق مجتهد تبریزی از فقهایی بود كه در هر دو حیطه نظر و عمل، بسیار بر طرد مطلق اندیشه تجدد و دستاور‌هایش تاكید می‌كرد و تا پایان عمر بر عدم جواز استفاده از ابزار تكنولوژیك و امور جدید و مدرن فتوا می‌داد. اهالی روستای ایستا واقع در شرق طالقان اوقات شرعی نماز را با شاخصه‌های خود استخراج كرده و آغاز و پایان ماه مبارك رمضان را نیز با رویت خویش تعیین می‌كنند، به رویای صادقانه معتقدند، آنان به شدت منتظر ظهور امام مهدی ‌(عج) هستند.

فرزندان آن بعد از رسیدن به سن تكلیف مختارند كه با آنان زندگی كنند یا به شهر تبریز بازگردند، هیچگونه فعالیت‌ سیاسی و اجتماعی نداشته و باورهای خود را تبلیغ نمی‌كنند


پنج شنبه 12/5/1391 - 18:36 - 0 تشکر 488913


اهالی روستای ایستا شناسنامه ندارند

اهالی روستای ایستا شناسنامه ندارند و از امكانات رفاهی جدید مانند آب لوله كشی، گاز، برق، تلفن، رادیو و تلویزیون و... استفاده نمی‌كنند
كودكان آن روستا به سبك سنتی و مكتب خانه‌ای با فراگیری دروسی همانند واجبات و محرمات فقهی، خوشنویسی و اصول عقاید سواددار می‌شوند. ساعت مچی و دیواری در محل زندگی "اهل توقف" وجود ندارد و سیمان و آهن در معماری خانه‌های آنان به كار نرفته است. آنان به نحو اسرارآمیزی از مردم فاصله می‌گیرند و كمتر كسی را به خانه خود راه می‌دهند. از هر نوع مظاهر مدرنیته و تكنولوژی دوری می‌كنند و با این عزلت گزینی و انتخاب زندگی رهبانی، هاله‌ای از شایعات و سخنان عجیب را در اطراف خود پراكنده‌اند.اهالی بومی طالقان كه به درستی نمی‌دانند اینان از كجا آمده‌اند و چه مرام و مسلكی دارند، گاه آنان را اسماعیلی مذهب و زمانی دراویش ترك دنیا گفته قلمداد می‌كنند كه در انتظار ظهور امام مهدی (آخرین پیشوای شیعیان) هستند
پنج شنبه 12/5/1391 - 18:37 - 0 تشکر 488916

اطلاعات كلی در باره روستای ایستا


روستای ایستا واقع درعرض جغرافیایی ۳۶ ۱۰ ۳۸ و طول جغرافیایی ۵۰ ۴۶ ۵۹   و ۱۸۴۰ متر ارتفاع از سطح دریا  از روستاهای بخش میان طالقان از شهر طالقان بوده و از سمت شمال با روستای خسبان از سمت شرق با روستای اوانك از سمت جنوب با روستای جزن  و از سمت غرب با روستا ی پردسر همجوار میباشد.این روستا در فاصله ۱۷۰۰ متری شمال شرقی از مركز شهر طالقان قرار دارد و دارای مساحت ۱۸۰۰۰۰  متر مربع و یا ۱۸ هكتار میباشد.جمعیت آن حدود ۴۰ نفر میباشد.روستای ایستا دارای ۹ باب خانه متحد الشكل به ابعاد ۲۰ متر در ۵۰ متر و ۴۰۰ متر مربع زیر بنا كه هر كدام دارای یك باغ به ابعاد ۲۰ متر در ۳۰ متر در ضلع جنوبی خود میباشند  است.   یك ساختمان مركزی به شكل F  كه بازوی بزرگ آن به طول ۵۴ متر و هریك از بازوهای كوچك آن به طول ۲۰ متر میباشد و شاخه های كوچك آن به سمت جنوب قرار گرفته است در ضلع جنوب غربی روستا قرار دارد. این روستا دارای ۳۰ قطعه زمین كشاورزی به ابعاد ۲۵ متر در ۸۰ متر  و مساحت ۲۰۰۰ متر مربع میباشد.همچنین خیابان  اصلی روستا خاكی و به طول ۱۸۰ متر میباشد.این روستا به نام روستای ایستا یا روستای منتظران  و یا روستای اهل توقف مشهور گردیده است.علت اینكه مردم این روستا در رمز و رازی غبار آلود قرار گرفته اند و بسیاری در خصوص آنان حرفهایی را نقل كرده اند كه انسان را به یاد قلعه الموت و یا داستانهای هزارو یك شب میاندازد و به عقیده اینجانب دور از ذهن و واقعیت جلوه مینماید را باید در زمان شكل گیری این روستا جستجو نمود.در سالهای ۶۶ -۶۷ كم كم چند نفر در سمت شرق  شهرك طالقان چند قطعه زمین خریداری نمودند و یكی دو باب خانه احداث نمودند. و به تدریج بر این تعداد افزوده شد . با توجه به اینكه این پدیده در طالقان نوظهور بود و معمولا اهالی طالقان همه همدیگر را میشناختند این اهالی غریبه برایشان جای حرف و حدیث باقی گذاشتند و نیز چون این اهالی كمتر با كسی ارتباط برقرار مینمودند موضوع كم كم رمز آلود شد.عده ای میگفتند اینان دانشمندان هسته ای شوروی هستند، عده ای دیگر میگفتند فرقه ای از علی اللهی ها هستند و از این دست اظهار نظرها كه هیچكدام مبنای واقعی نداشت و كسی نیز در پی كشف حقیقت نبود و همه این نقل ها را سینه به سینه و بدون تامل برای هم واگو میكردند.

پنج شنبه 12/5/1391 - 18:38 - 0 تشکر 488918

عکس هوایی از روستای ایستا

پنج شنبه 12/5/1391 - 18:39 - 0 تشکر 488919

مردمی هستند نجیب و بی آزار و در عین حال دقیق و بسیار پاكیزه. دور زمینهای كشاورزی خود را با درختان تبریزی محصور كرده اند و فضایی بسیار دلپذیر چه در محیط روستا و چه در محیط باغاتشان پدید آورده اند. و شاید اگر بنده را به عقب گرد متهم ننمائید این دوری از مظاهر تمدن جدید و خستگی از مدرنیته  و رویكرد  بسمت  معنویات اصیل همچنان كه در بسیاری از كشورهای غربی نیز مشابه آن دیده شده است  خود نوعی پیشرفت معنوی به سمت جلو میباشد اگر چه از لحاظ مادی واپسگرایی را تداعی مینماید. آیا خام خواری ، روی آوردن به مدیتیشن و امثال آن ، تفكر پرهیز از دستكاری طبیعت ، گروه سبز ها و دهها سازمان و نهاد كه در مقابل مدرنیته و صنعتی شدن قد علم كرده اند را میتوان به واپسگرایی متهم نمود؟ شاید لازم باشد كه نگاهی متفاوت به چنین عقاید و مشرب ها بیفكنیم.


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی