ایران سرای من (بازدید: 226)
سه شنبه 10/5/1391 - 19:32 -0 تشکر 486929
كتیبه‌ی بیستون چند كلمه حرف زد

مدیر پایگاه میراث جهانی بیستون اعلام كرد: در بازخوانی كتیبه‌ی تاریخی بیستون، چند عبارت جدید برای نخستین‌بار خوانده شدند.

 

 

مجتبی راعی، توضیح داد: بازخوانی كتیبه‌ی بیستون توسط كارشناسان آلمانی و ایرانی و با حضور پروفسور «هنكل من» از سازمان باستان‌شناسی آلمان آغاز شده است. این كار با اسكن نوری سیستم جدیدی با دقت یك‌صدم میلی‌متر انجام می‌شود كه فقط در تخت جمشید و بیستون استفاده می‌شود.

 

 

وی با اشاره به این‌كه كتیبه‌ی بیستون حدود 100 سال پیش خوانده شد، گفت: پس از آن، نسخه‌ی مدونی از متن كتیبه وجود نداشت و بخش‌هایی از كتیبه هم كه رسوب گرفته است، خوانا نیست. اكنون با اسكن نوری، بخش‌های دارای رسوب قابل خواندن خواهد بود.

 

 

راعی بیان كرد: 100 سال پیش، تعدادی از عبارات به اشتباه در كتیبه خوانده شدند و طبق گزارشی كه پروفسور «هنكل من» داده، عبارت‌های جدید در كتیبه مشخص شده است. البته او گزارش كامل خود را قرار است تا سه‌ماه آینده ارائه كند.

 

 

او با بیان این‌كه اسكن نوری با سه هدف در بیستون انجام می شود، اظهار كرد: نخستین دلیل همان بازخوانی كتیبه است. هدف دیگر به‌دلیل وظیفه‌ی ذاتی است كه یك پایگاه جهانی برای اسكن كردن آثار خود برای انجام وظیفه‌ی مستندسازی علمی برعهده دارد. هدف سوم نیز این است كه باید از كتیبه یك اسكن داشته باشیم تا ریزترك‌ها و رشد خزه‌ها و گیاهان خودرو را در كتیبه نشان دهد تا براساس آن بتوان طرح ساخت و مرمت تهیه كرد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی