مقاومت اسلامی (بازدید: 1148)
سه شنبه 10/5/1391 - 16:8 -0 تشکر 486794
ناگفته‌هایی از فدائیان اسلام به روایت «اسدالله صفا»؛

اسدالله صفا از یاران شهید نواب صفوی در مصاحبه ای گفته است:چند نفر از رفقا جمع شدند در یك نیمه‌شبی، رفتند مسگرآباد قبرها را شكافتند. استخوان‌های این عزیزان را در گونی گذاشتند و آوردند در همین منزل ما و سه روز در كیسه، منزل ما بودند و در واقع میهمان ما.

نواب صفوی

سید مجتبی میرلوحی


سه شنبه 10/5/1391 - 16:9 - 0 تشکر 486795

دریایی است از خاطرات تلخ و شیرین، خاطراتی كه با هركدامش هم خود و هم ما را به پنجاه، شصت سال پیش می‌برد. این را می‌شود ازعكس‌هایی كه از آن دوران به یادگار مانده كه جوانی بود پرشور و پر حرارت و صد البته از موهای سر و محاسن سپیدش به خوبی دید و فهمید. هفتاد و پنج سال سن دارد ولی به خوبی جزئی‌ترین مسائل آن سرانجام به این نتیجه رسیدیم به جای پیگیری نشانی، جویای منزل حاج‌آقا صفا شویم و دیدیم همه محل حاج‌آقا صفا را می‌شناسند. خودش می‌گوید چهل سال است در این منزل می‌نشینم. سال‌های سال است هر هفته در منزلش شب‌های دوشنبه جلسه قرائت قرآن و سخنرانی به پاست و ما را هم به این جلسه دعوت می‌كند. مصاحبه در همین محل یعنی حسینیه هیئت (اخوان‌الصفا) انجام گرفت. هم متبرك بود به اسما الهی و عكس‌هایی از شهید نواب كه او را "آقا " می‌نامد و تصاویری از حضرت امام (ره) و رهبر معظم انقلاب.

سه شنبه 10/5/1391 - 16:10 - 0 تشکر 486796

تازه از مشهد مقدس آمده بود،‌ كمی هم كسالت داشت ولی با خوش‌رویی و حوصله تمام دو ساعت ما را مهمان خاطراتش كرد. زمانی كه از او می‌پرسم یكی از خاطرات به یاد مانده خود با شهید نواب را برایمان بگوید، از شبی در زندان سخن می‌گوید كه به بیماری آبله دچار شده و دكترها دستورمی‌دهند سلولش را از بقیه جدا كنند.

سه شنبه 10/5/1391 - 16:10 - 0 تشکر 486797

می‌گوید: نیمه شب تب شدیدی داشتم در خواب و بیداری متوجه شدم نواب با طشت آبی پائین پایم گذاشته و دارد پاشویه‌ام می‌كند و مادرش زهرا (س) را قسم می‌دهد كه شفایم دهد. آن شب گذشت و بعد از چند روز هم همین‌گونه شد. از اسباب و اثاثیه منزل شهید هم برایمان گفت و اشاره كرد كه اگر تمامی آنها را بیرون از منزلش قرار می‌دادند از فرط سادگی كسی به آنها اعتنا نمی‌كرد.

سه شنبه 10/5/1391 - 16:11 - 0 تشکر 486798

بعد از انقلاب هم با مرحوم خلخالی در دادگاه انقلاب همكاری داشته است و خاطرات بكری از آن روزها به خاطر دارد كه باید فرصت دیگری را به شنیدن آنها اختصاص داد و البته از مرحوم خلخالی به نیكی یاد می‌كند. به اعتقاد نگارنده حاج‌ آقا صفا قدرش آن‌گونه كه باید شناخته نشده است. باید تا دیر نشده او را دریابیم. در خیابانی كه منتهی به منزلش می‌شود، عكسی از شهدای فدائیان اسلام و جمله‌ای از شهید طهماسبی خطاب به فرعونیان عصر سرد استبداد رخ می‌نمایاند: حتی حسرت یك آخ را هم به دلتان خواهم گذاشت.

سه شنبه 10/5/1391 - 16:12 - 0 تشکر 486799

** نحوه آشنایی‌تان با شهید نواب و چگونگی پیوستن‌تان را به جریان "فدائیان اسلام " بفرمائید.

*اسداله صفا: آشنایی با شهید نواب تقریبا از آنجا شروع شد كه در مدرسه سپهسالار (شهید مطهری فعلی) دسته‌های عزاداری كه در شهر تهران راه می‌افتادند، می‌آمدند در این مسجد و هژیر، وزیر دربار وقت، به نمایندگی از طرف شاه به هركدام از این علم‌ها و كتل‌های آن دسته‌ها یك طاقه شال می‌داد!

سه شنبه 10/5/1391 - 16:12 - 0 تشکر 486800

مرحوم آیت‌الله كاشانی (ره) بارها در سخنرانی‌هایشان می‌فرمودند كه این عبدالحسین اجیر است، نه عبدالحسین هژیر؛ اینها و اربابانشان اجیر هستند!

سه شنبه 10/5/1391 - 16:12 - 0 تشکر 486802

مرحوم نواب با مرحوم سیدحسین امامی، سیدعلی امامی و آقای جواد مظفری و آقایی به نام خورشیدی فعالیت‌ها و جلساتی در منزل آقای كاشانی و زیر چتر حمایت آیت‌الله كاشانی داشتند. خود آقای نواب آنجا جارو می‌گرفت و خانه را جارو می‌كرد. آنجا تعدادی طلبه و روحانی بودند ولی هیچ كدام را آیت‌الله كاشانی به اندازه شهید نواب دوست نداشت و می‌گفت: "این (شهید نواب) جوان پاك و متدینی است. "

بنده نخستین بار به همراه اخوی به واسطه آقای مهدی عراقی (شهید) به این جلسات رفتم و با مرحوم نواب صفوی آشنا شدم.

سه شنبه 10/5/1391 - 16:13 - 0 تشکر 486803

یك آقایی هست به نام حاج سیدحسن سعید‌السلطنه كه در بین تمام رفقایی كه آن موقع بودند، هیچ كس به اندازه ایشان از جریان مرحوم نواب و آقای كاشانی و مصدق و ترور هژیر و رزم‌آرا آشنایی ندارد.

**به چه علت؟

*اسداله صفا: این آقای سعید السلطنه در مدرسه با مرحوم نواب همكلاسی بود و با هم مدرسه می‌رفتند. ما كسی را نداریم كه از آن موقع با مرحوم نواب آشنا شده باشد.

سه شنبه 10/5/1391 - 16:13 - 0 تشکر 486804

**در آن جلسات منزل مرحوم آیت‌الله كاشانی، ایشان هم شركت می‌كردند؟

*اسداله صفا: بله، از اول تا آخر مسایل و جریانات بودند، كارهای بسیار مهم و البته محرمانه دست او بود.

سه شنبه 10/5/1391 - 16:14 - 0 تشکر 486805

**یعنی به نوعی شروع فعالیت شهید نواب در منزل مرحوم آیت‌الله كاشانی بود؟

*اسداله صفا: عرض می‌كنم؛ مرحوم نواب وقتی كه تحصیلات ابتدایی‌شان تمام می‌شود با فردی آشنا می‌شوند به نام "نواب احتشام " كه در زمان رضاشاه جزو مبارزین در مشهد بود. قیام مسجد گوهرشاد را در اصل مرحوم بهلول و ایشان به پا كردند كه عده زیادی از مردم به دست عمال رضاشاه به شهادت رسیدند. مرحوم بهلول فرار كردند به سمت افغانستان و آقای نواب احتشام را رضاشاه گرفت. ایشان در حرم امام رضا (ع) جزو متولیان حرم بود كه چند وقتی هم زندان بود و بعد تبعیدش كردند. بعد از چند سال كه رضاشاه رفت و پسرش محمدرضا روی كار آمد، آقای نواب احتشام از تبعید برگشت و مورد احترام دستگاه قرار گرفت. حتی یك دفعه شاه، ایشان را دعوت می‌كند كه زندان‌ها و تبعیدهایی را كه در زمان پدرش كشیده از دلش درآورد. همین آقای نواب احتشام در آن جلسه حضور داشت. شهید نواب خیلی دوست داشت كه یك "حكومت اسلامی " در كشور ایران به پا شود. این فرزند فاطمه زهرا(س) استعداد عجیبی داشتند، پس از مدت كوتاهی تحصیل در حوزه شهر مقدس نجف، تكلم به زبان عربی را بسیار روان و عالی یاد می‌گیرند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی