ایران سرای من (بازدید: 4364)
دوشنبه 9/5/1391 - 14:40 -0 تشکر 485324
آثار باستانی کرج

پل كرج

جاده كرج – چالوس در ضلع شرقی این پل واقع است. پل قدیمی كرج در گذشته ارتباط میان ری و تهران را با قزوین و غرب كشور میّسر می ساخت . طول پل 20/61 و عرض آن 80/8 متر است. پل از ابتدای ساخت مورد بهره برداری قرار گرفت ولی در سال 1330 كه بر اثر عبور و مرور بسیار به پل خسارات زیادی وارد آمد، با ساخت پل جدید ، رفت و آمد برای حفاظت از این پل تاریخی ، ممنوع شد. پل دارای دو دهانه است و آب رودخانه از زیر طاق چشمه شرقی عبور می كند. این پل به دوره صفویه تعلق دارد و بخشی از آن در دوره قاجار مرمت و بازسازی شده است. هر چند براساس شواهد موجود در گوشه شرقی پل ، احتمالاً احداث آن به دوران پیش از صفویه باز می گردد. قدیمی ترین تصویری كه از این پل به جای مانده ، تصویری است كه توسط «اوژن فلاندن» طراحی شده است

دوشنبه 9/5/1391 - 14:42 - 0 تشکر 485326

حمام تاریخی مصباح


ساختمان این حمام در اواسط دوره قاجار در بافت مركزی شهر قدیم كرج ( محله مصباح ) و اطراف كاخ سلیمانیه با معماری خاص و در زیرزمین بنا گردیده است . ورودی حمام با تعدادی پله به كف آن مرتبط شده و فضاهای داخلی حمام از یك سربینه ، رختكن ، گرم‌خانه ، خزینه ، نظافت‌خانه ، محل شستشو و شاه‌نشین تشكیل شده است . مصالح به كار رفته در ساختمان حمام شامل آجر ، سنگ و ملات ساروج می‌باشد . همچنین بقایای برج قلعه‌ای قدیمی كه در قسمت شرقی این حمام بنا شده مشاهده می‌شود

دوشنبه 9/5/1391 - 14:47 - 0 تشکر 485333

قلعه دختر كلاك


قلعه دختر كلاك قلعه دختر كلاك دره كلاك بالا ، سه كیلومتری شرق كرج قرار دارد. بالای كوه قلعه اسفندیار كه در شرق روستای كلاك واقع شده ، باقیمانده دیوارهای قلعه ای به چشم می خورد كه كاملا ویران شده و پلان و نقشه آن غیرقابل تشخیص است. قلعه دختر كلاك درخط الراس كوه واقع شده و از بالای آن ، محدوده كرج و گرمدره و غرب تهران كاملا دیده می شود . به احتمال زیاد قلعه دختر كلاك، جزو پایگاه های دیده بانی بوده و با قلعه های شاه دزد ، ری زمین ، تنگ گسیل و شهرستانك ارتباط داشته است . سفال های پراكنده در بالا و اطراف قلعه ، شباهت زیادی به سفال های سلجوقی- ایلخانی دارد و می توان آن را با قلعه های این دوره در ارتباط دانست

دوشنبه 9/5/1391 - 16:45 - 0 تشکر 485552کاروانسرای شاه‌عباسی کرج بنایی سنگی-آجری و دارای بیش از ۳۰۰۰ متر مربع مساحت است. این کاروانسرا متعلق به دوران صفویه بوده و بین سال‌های ۱۰۷۸ تا ۱۱۰۹ در زمان شاه سلیمان صفوی ساخته شده‌است. این بنا در بخش مرکزی شهرستان کرج در استان البرز و در سمت جنوب شرقی میدان توحید و تقاطع خیابان‌های شهدای محراب و قدس قرار گرفته‌است.تصویری قدیمی از کاروانسرا متعلق به دههٔ ۳۰ شمسی که نمای راهرو ورودی و گوشهٔ شمال‌غربی را نشان می‌دهد.
این کاروانسرا در ابتدای ساخت برای کاروان‌ها و مرکب‌هایشان به عنوان مکان استراحت بوده و در اوایل دوران قاجاریه تبدیل به پادگان یا قلعه نظامی شد و در اواخر دوران قاجار نیز به عنوان مدرسه (موسوم به فلاحت) از آن استفاده می‌شده‌است.مساحت کل بنا ۳ هزار متر مربع و مساحت حیاط میانی ۹۰۰ متر مربع است. ورودی کاروانسرا نیز از ایوان شمالی است. پیرامون حیاط میانی آن ۲۱ حجره ایوان‌دار برای استراحت مسافران و پنج بارانداز برای نگهداری کالا و جایگزینی همراهان و نگهبانان کاروان‌ها در نظر گرفته شده‌است در ساخت این بنا از سنگ، آجر، چوب و کاهگل استفاده شده‌است.کاروانسرای شاه‌عباسی کرج در ۲۲ فروردین ماه سال ۱۳۵۶ با شماره ۱۳۶۸ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.دوشنبه 9/5/1391 - 16:47 - 0 تشکر 485554

آتشگاه و آتشكده سنگی که بنای آن به زمان اشكانیان و ساسانیان باز می گردد و عمارت کاخ سلیمانیه که به دوران قاجار مربوط است، از آثار باستانی شهرستان کرج به شمار می رود.

دوشنبه 9/5/1391 - 16:49 - 0 تشکر 485557

دانشکده کشاورزی کرج (پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران) به عنوان یکی از غنی ترین قطبهای علمی کشاورزی و مجموعه آموزش عالی در این رشته به شمار می رود که جزو آثار تاریخی و طبیعی کرج در فهرست آثار ملی به شماره ١۴۶۶۵ در تاریخ ١۶/١٢/١٣٨۴ به ثبت رسیده است.


 تمام محدوده دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران واقع در این شهرستان جزو آثار ملی است.


حتی درختان این دانشکده نیز به عنوان آثار ملی ثبت شده است.


پیشینه تاسیس دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران به سال 1302 و تاسیس مدرسه عالی فلاحت و صنایع روستایی در کرج می رسد، این مدرسه بعد از 17 سال فعالیت در زمینه علوم کشاورزی، در سال 1319 به دانشکده تبدیل و در سال 1328 به عنوان یکی از دانشکده های دانشگاه تهران به رسمیت شناخته شد.
 اکنون در این دانشگاه حدود چهار هزار دانشجو در 91 رشته و گرایش تحصیلی مشغول فعالیت هستند.
  این دانشگاه دارای شش دانشکده و یک مرکز تحقیقات بین المللی همزیستی با کویر است.
  بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری گوناگون از جمله کاخ سلیمانیه، موزه جانور شناسی و آرامگاه مرحوم استاد کریم ساعی، موسس نخستین تشکیلات جنگلبانی کشور در این دانشگاه واقع است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی