انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 150)
دوشنبه 9/5/1391 - 7:20 -0 تشکر 484985
مقررات بحث های زناشویی:

 ادامه یک بحث طولانی و بی‌فایده بهتر است یا درک متقابل و آموختن مکالمه و تفاهم؟ فکر می‌کنم جوابش مشخص باشد. اگر شما هم با همسرتان درچنین مواردی نمی‌دانید باید بحث را به کجا بکشید می‌توانید از توصیه‌های کارشناسان بهره بگیرید.

 دعوا زن و شوهری:

دعوا همان بحث و جدلی است که ما به آن اشاره کردیم. منظورمان خدای ناکرده زد و خورد نیست. همه می‌دانیم که در زندگی زناشویی اختلاف و بحث برای همه پیش می‌آید، چون هیچ‌کس نسخه تکرار شده دیگری نیست.

 در زندگی زناشویی اختلاف و بحث برای همه پیش می‌آید، چون هیچ‌کس نسخه تکرار شده دیگری نیست.

دوشنبه 9/5/1391 - 7:21 - 0 تشکر 484986

سررشته را به دست آورید.

برای اولین قدم کارشناسان مسائل خانواده دقت در نوع چالش‌های گفتاری را توصیه می‌کنند.

شما هم باید بررسی کنید که بحث هایتان در چه مورد و چگونه شروع می‌شود.

دوشنبه 9/5/1391 - 7:22 - 0 تشکر 484987

شیوه‌های خود را تغییر دهید.

اگر می‌خواهید درگیری را در خانواده خود کاهش دهید و به بحثی منطقی برسید، نخست باید در مورد نوع حرف زدن خود تجدید نظر کنید.

به اعتقاد کارشناسان وقتی شما در مورد رفتار و نحوه برخورد خود تجدیدنظر می‌کنید، همسرتان نیز به تناسب رفتار جدیدتان به شما پاسخ می‌دهد.

دوشنبه 9/5/1391 - 7:23 - 0 تشکر 484988

کمیسر نباشید .

خود را در مقام یک کمیسر نبینید که به دنبال متهم می‌گردد. در این بازی هیچ‌کس برنده نیست. پس به جای پیدا کردن مقصر، سعی در رفع مشکل داشته باشید و صحبت‌ها را به این سمت سوق دهید .

مچ‌گیری در بحث، متهم کردن و آغاز کردن حرف با تو همیشه و تو نباید و... را کنار بگذارید. فکر کنید بحث فقط در مورد احساس شما و چیزهایی است که شما واقعا می‌توانید در مورد آن قضاوت کنید. مثلا:‌ من از این‌که می‌بینم کولر خراب شده است و اجازه ندارم برای تعمیر آن به تعمیر کار زنگ بزنم احساس محدودیت و محرومیت می‌کنم. محدودیت از قدرت عمل در این مورد و محرومیت از امکانات رفاهی. بهتر است در این مورد کاری کنیم.

اما اگر بگوییم تو بس که بی‌مسوولیتی کولر را تعمیر نمی‌کنی و اجازه نمی‌دهی من در این مورد اقدامی کنم... احتمالا با قضاوتی که کرده‌ایم یک بحث بد را دامن زده‌ایم.

روان شناسان توصیه نمی‌کنند هرگز بحث نکنید. بلکه می‌خواهند بموقع و در صورت نیاز بحث کنید. بحث زمانی ضروری است که برای حل و توافق در مورد یک مشکل باشد نه برای گریز از مسوولیت یکی از طرفین.

دوشنبه 9/5/1391 - 7:23 - 0 تشکر 484989

هر چیز به جای خویش نیکوست.

شاید شنیده باشید که هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد.  روانشناسان به شما توصیه نمی‌کنند هرگز بحث نکنید. بلکه می‌خواهند بموقع و در صورت نیاز بحث کنید. بحث زمانی ضروری است که برای حل و توافق در مورد یک مشکل باشد نه برای گریز از مسوولیت یکی از طرفین.

وقتی خسته، عصبانی و تحریک‌پذیر هستید، زمان مناسبی برای بحث کردن نیست. همچنین وقتی زیاد گرمتان است یا گرسنه‌اید یا تمام ذهنتان را چیز دیگری به خود مشغول کرده است.

دوشنبه 9/5/1391 - 7:24 - 0 تشکر 484991

گوش‌هایم برای تو !

اگر می‌خواهید یک بحث احترام آمیز را دنبال کنید، شنونده خوبی باشید.

چشم و گوش مهم‌ترین چیزهایی است که برای برقراری ارتباط با همسرتان دارید. زبان شما در مرحله بعد اهمیت قرار می‌گیرد.

 پس به حرف‌های همسر خود خوب گوش کنید.شما شنونده هستید نه بازپرس و نه قاضی. صبور باشید و اجازه دهید نوبت حرف زدن به شما برسد. هرجا برایتان مبهم است، توضیح بخواهید و اگر فکر کردید حق با اوست و توانستید موقعیتش را درک کنید، این را به او بگویید و همدرد و همزبان خوبی برایش باشید.

دوشنبه 9/5/1391 - 7:25 - 0 تشکر 484992

آیین‌نامه بحث:

اگر مشکل شما این است که نمی‌دانید چطور بحث کنید برای گفت‌وگوهای خود قانونی تدوین کنید:

مثلا هر شب 20 دقیقه و هر نفر 5 دقیقه نوبت صحبت کردن داشته باشد.

هیچ‌کس حرف دیگری را قطع نکند .

ناسزاگویی ممنوع .

آرامش حفظ شود.

در دیگری احساس گناه ایجاد نکنید.

بحث را رها نکنید .

سعی در آزاردادن دیگری نداشته باشید.

به کینه‌های قدیمی گریز نزنید .

از متهم کردن و کلی گویی بپرهیزید.

نیش و کنایه ممنوع.

پیشداوری ممنوع.

حرف‌های روانکاوانه ممنوع.

دوشنبه 9/5/1391 - 7:26 - 0 تشکر 484993

اگر سعی کنید شیوه‌ای منصفانه پیش بگیرید بحث‌هایی نتیجه بخش و آرام خواهید داشت. «بحث» نمک زندگی است.مراقب باشید زندگیتان را شور نکنید.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی