انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 156)
يکشنبه 8/5/1391 - 15:14 -0 تشکر 484123
روحتان را با نوشتن آرام كنید

بر گرفته از http://www.lifeofthought.com/f97.htm  پایگاه حیات ادیشه

وضعیت بحرانی دنیا، وضعیت طبیعی دنیا است. شما در این وضعیت بحرانی كه شكل عادی به خود گرفته است روحتان را با چه آرام می‌كنید؟ آرام بخش روح شما چیست، مكان‌های زیارتی، دیدن یك عكس، خواندن كتاب، پهلو گرفتن كنار ماسه‌های ساحل و یا...؟

هیچ وقت این نصیحت استادم را از یاد نمی‌برم كه می‌گفت: هر وقت خواستی از تمام گرفتاری‌های دنیا رها شود از مسكن روحت استفاده كن. این تحویز همیشه مورد استفاده قرار گرفت و تاكنون كه چند ترمی ‌هست سعادت دیدن ایشان را ندارم مؤثر واقع شده.
ماخذ: روزنامه اعتماد ش 950  - مرتضی وفایی

يکشنبه 8/5/1391 - 15:20 - 0 تشکر 484128

مدتها در پی پیدا كردن آن بودم كه تسكین‌دهنده من چیست؟ فراوان كندوكاو كردم و هزاران مورد را امتحان. از مدرن‌ترین وسیله‌یی كه در اختیار داشتم تا قدیمی‌ترین آن. بعد از كمی تأمل و تفكر و تحقق درونی یافتم تنها موردی كه مسكن روحم می‌شود سال‌هاست در كنارم زیست می‌كند.


آچار فرانسه‌یی كه همه می‌توانند به وسیله آن به سعادت برسند. آن آچار فرانسه، آن معلم و دبیر دلسوز، اكسیر شفابخش، عنصری است به نام نوشتن.


بالاخره یافتم آن گوهر مقصود را. دیگر خیالم آرام گرفت كه اكسیرم را پیدا كردم. می‌توانم خودم را با آن تسكین دهم. همیشه فكر می‌كردم كه تسكین‌دهنده‌ها خیلی فراتر از نوشتن هستند اما بعد متوجه شدم كه كوچك‌ترین چیزها  گاهی می‌توانند نقش‌های بزرگی را ایفا كنند.

يکشنبه 8/5/1391 - 15:21 - 0 تشکر 484129

نوشتن نقش یك پل بزرگ را بازی می‌كند كه می‌تواند خاطرات، جملات، پیوست‌ها و.. را به هم مرتبط سازد و از آن تندیس جاودانه به ارمغان آورد. با این می‌شود فاصله میان كودكی و بزرگسالی را پر كرد، پلی است برای طی كردن فاصله میان انسان‌ها. فایده‌های این قهرمان بزرگ مال آدم‌های بزرگ است. پس بهتر كه همه بزرگ باشیم. به وجود آمدن حس نوشتن و نگاش در آدمی بستگی به روح آن دارد. زمانی كه دو سویه زندگی را نگاه می‌كنی نیاز به ثبت جملاتی كه روح را آرام می‌كند احساس می‌شود، هنگامی‌كه احساس می‌كنی از زندگی ماشینی خسته شدی و از هر چیزی كه بخواهی استفاده كنی تا به آرامش برسی متعلق به همین دنیای ماشینی است دلگیر می‌شوی.

يکشنبه 8/5/1391 - 15:21 - 0 تشکر 484130

نوشتن تنها تسكین‌ دهنده‌یی است كه آدم را زمانی بس كوتاه از تمام فكرهای زاید رها و به ورطه آسایش سوق می‌دهد. تنها شرط ورود به این دنیای ماورای تصور، داشتن یك روحیه خوب و پذیرفتن و داخل شدن است. نوشتن جرقه اندیشه و نمو یك هیجان است. اغلب واژه‌یی كافی است كه شما را ساعت‌ها غرق نوشتن كند بطوری كه وقتی فارغ می‌شوید، ورق‌های انباشته‌یی را می‌بینید كه شما آن‌ها را به تحریر درآورده‌اید و بطور كافی و كامل لذت برده‌اید.

يکشنبه 8/5/1391 - 15:22 - 0 تشکر 484131

نوشتن عنصری است كه اگر در روح فردی رسوب كند می‌تواند گاهی اوقات مرحم تنهایی او باشد و در جایی هم ناجی. كافی است فقط یكبار آن را امتحان كنید آن وقت متوجه می‌شوید سخن گزافی نگفته‌ام و سخنم روشن و هویدا است. نمی‌توان خوب نوشت مگر در هنگام گام برداشتن به سوی ناشناخته‌ها و نه برای شناختن آنها بلكه برای دوست داشتن آن‌ها. ما نمی‌توانیم خوب بنویسیم مگر درباره آن چیزهایی كه نمی‌دانیم، پا گذاشتن به جهانی كه همه چیز آن هویتی ابدی دارند و با جابجا شدن آن می‌توان متنی نوین و كالبدی دیگر متولد كند. چقدر شیرین است كه هر روز تولدهای متعدد ببینیم و هر روزمان را لبریز از شادی و سرور كنیم.

يکشنبه 8/5/1391 - 15:22 - 0 تشکر 484133

نوشتن مسكن آرامبخشی است كه من را به كما و آرامشی وصف‌نشدنی رهسپار می‌كند. پادزهری كه درصد قابل توجهی را می‌توان از طریق او تسكین‌دهنده نام برد. كاغذهای زیادی با جوهر سیاه می‌شوند، همین. چه كلماتی كه در زیر ورق‌ها یخ زده‌اند و چه لغاتی كه حرارتشان جوهر قلم را به جوش می‌آورد. بكوشید تا می‌توانید بنویسید، از هر چیز بنویسید. از ثانیه‌های گذشته و لحظاتی كه با آن‌ها زندگی می‌كنید. با دقایقی كه از رگ و پوست خود حسشان می‌كنید. هرگز فراموش نكنید هنگام و موقع رفتن از دنیا چیزی از شما به یادگار نمی‌ماند جز كارهای نورانی شما و در سطر آن‌ها نوشته‌های شما. آن‌ها در زمان نبودتان، هم گویای هویت‌تان هستند و هم بازگوكننده تمام كارهایتان و از این طریق است آن‌هایی كه حتی شما را ندیده‌اند هم می‌توانند در مورد شخصیت‌ شما چیزی متوجه شوند. پس برای خود دفتری تهیه كنید تا شناسنامه‌یی شود برای آینده، نوشتن می‌باید این‌گونه آغاز شود. نوشتن، عشق و بقیه چیزها. هنگامی‌كه می‌نویسی آن قدر از این دنیا دور می‌شوی كه گاهی فكر می‌كنی كه دیگر باز نمی‌گردی

يکشنبه 8/5/1391 - 15:23 - 0 تشکر 484134

من می‌نویسم تا تن كاغذ من جا دارد. می‌نویسم تا جهان و هستی بخوانند كه نگران نیستم. برای من فرقی نمی‌كندكه این زندگی جرقه‌یی در عدم باشد یا پیش‌پرده‌یی از زندگی دیگر. به هر سان آن را لمس می‌كنم. نوشتن از دید من نوری است در سیاهی. نویسنده‌ها از مستندسازه‌ها هم مظلوم‌تر هستند و با كوچك‌ترین جمله مورد هجوم قرار می‌گیرند. از هر جلمه، كلمه و لغت متنی ایراد می‌گیرند كه ساعت‌ها صرف كرده تا آن را متولد كند و او را مورد بازخواست قرار می‌دهند. نویسندگان مثل مخترعین عمل می‌كنند. با اختراع جمله‌یی كه با رغبت و علاقه به كار برده‌اند، می‌توانند همیشه جاوید بمانند و زنده بطوری عمل می‌كنند كه روحشان همیشه در آن جاری باشد. عده‌یی هم متأسفانه هستند كه فقط نام نویسنده را یدك می‌كشند اما غافل از اینكه بتوانند جمله‌یی موثر بنویسند و جملاتی با معنا از آن‌ها پددی آید. البته این نكته را هم متذكر شوم كه من خودم نویسنده نیستم اما آرزو دارم روزی بشوم و كسب تجربه كنم. این حرف‌ها هم كه می‌گویم مواردی است كه تاكنون دیده‌ام.

يکشنبه 8/5/1391 - 15:23 - 0 تشکر 484135

خدایا، پروردگار من، از اینكه روحم را با قلم، این روشن‌بخش حیات آدمی آشنا ساختی متشكرم. هیچ‌وقت این موهبت الهی را از یاد نخواهم برد.دینم را به انسان‌ها ادعا می‌كنم و با امانتی كه در نزدم قرار دادی سعی می‌كنم جزیی از دنیا را به جلو هدایت كنم. از شما خواستارم توانم دهی چنان باشم كه می‌خواهی با كلمات و جملات آن چیزهایی متولد كنم كه نور و ایمان را تجلی بخشد و رجای روح انسانی را ارتقا. هر كس به دنیا می‌آید بنا به دلیلی است و هر كس وظیفه‌یی دارد كه باید آن را به نحو احسن انجام دهد. خیلی مهم است كه نردبان پله آخر دارد یا خیر؟ همیشه به این فكر كنید كه اگر منی نوشتید انتهای آن را پرمعنا به اتمام برسانید تا خواننده بتواند از نوشته شما چیزی دستگیرش شود.

يکشنبه 8/5/1391 - 15:24 - 0 تشکر 484137

چیزی را كه دوست داری روشن كن بی آنكه به سایه‌اش دست بزند. (كریتسن بوبن) و حرف آخر، شمایی كه كم می‌نویسید، شمایی كه هرگز نمی‌نویسید. برای شما هم حتی روزی می‌رسد كه بنویسید.نوشتن، تو همیشه غیرمنتظره بودی.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی