انجمن ها > انجمن ادبيـــات > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادبيـــات (بازدید: 120)
شنبه 7/5/1391 - 12:15 -0 تشکر 483004
بسیاری از شاعران با ادبیات كاسبی می‌كنند

برگرفته از سایت فرارو:

محسن احمدی گفت: بسیاری از شاعران ما مجری و متولی جشنواره‌ها شده‌اند و به نوعی با ادبیات كاسبی می‌كنند. شعر و ادبیات امروز ما هم دچار روزمرگی و عوام‌گرایی شده است.

این شاعر اظهار كرد:‌ بعد از انقلاب در عرصه شعر تحولاتی جدی اتفاق افتاد،‌ انقلاب خودش یك پتانسیل عظیم را آزاد كرد كه باعث به وجود آمدن نسلی با تفكر و نگاه جدید شد كه عرصه ادبیات را متحول كردند و بعد هم وقوع جنگ و رشد آرمان‌های دینی در شرایط اجتماعی آن زمان سبب شد تا نگاه شاعران، حركت از وضع موجود به وضع موعود باشد و همه این‌ها ادبیات و شعر ما را دچار تحول جدی كرد.

او افزود: اما متأسفانه در چند سال گذشته در جامعه ركود جدی‌ای را در عرصه شعر شاهدیم و شعری كه امروز در حال عرضه است، به عنوان پركننده برنامه‌های رادیو و تلویزیونی است.

شنبه 7/5/1391 - 12:19 - 0 تشکر 483005

احمدی در پاسخ به این‌كه چرا امروز مردم از شعر فاصله گرفته‌اند، گفت: امروز خواست‌ها و دغدغه‌ها شاعران ما بسیار كوچك شده است و آن نگاه جهان‌شمول گذشته به نگاه در یك اتاق‌ تبدیل شده، افق دید شاعر می‌شود همسایه‌اش یا لباسش، دلتنگی‌هایش می‌شود دوستش و یا فلان مكان،‌ و به كلی همه خواست‌ها و آرزوهای شاعران‌مان مادی شده است و از خواست‌های معنوی گذشته خبری نیست. مسأله اصلی این است كه جهان شاعران‌مان دست‌یافتنی شده است؛ در حالی‌كه هدف شعر این است كه ما را از روزمرگی به حقیقت انسان برساند.

شنبه 7/5/1391 - 12:21 - 0 تشکر 483007

این شاعر با اشاره به این‌كه خاستگاه شعر در شرق و به طور مشخص ایران بوده است، عنوان كرد: تنها هنری كه ما در آن به لحاظ تاریخی سرآمد بوده‌ایم، شعر است و در هیچ‌كدام از هنرهای دیگر مثل نقاشی، تئاتر و سینما به طور جدی و جهانی مطرح نبوده‌ایم؛ اما در شعر بزرگانی مثل مولانا حافظ و خیام را داریم كه تا ابد در فرازهای فرهنگی جهانی مطرح خواهند بود و به همین دلیل ما باید نگاه امروزمان را به شعر تغییر دهیم.

شنبه 7/5/1391 - 12:22 - 0 تشکر 483008

او سپس درباره فضاهای موجود برای ارائه شعر اظهار كرد: در حال حاضر ما تعداد زیادی كارگاه شعر داریم، شب‌های شعر زیادی برگزار می‌كنیم و كتاب‌های زیادی هم در زمینه شعر طنز چاپ كرده‌ایم؛ اما مردم بسیاری از آن‌ها را نمی‌شناسند و عملا این آثار ارتباطی با مردم ندارند‌؛ زیرا آثاری هستند كه تأثیر بیرونی ندارند و تاریخ مصرف مشخصی دارند كه بعد از آن از یاد خواهند رفت.

احمد همچنین درباره رشد كردن شعر طنز در رسانه‌ها گفت: امروز پرداختن به شعر طنز ما را از ماهیت اصلی شعر دور كرده و سطح شعر را تنزل داده است. شاعران ما به دنبال آن هستند كه برای مخاطب عام شعر بگویند و آن‌ها را بخندانند و همین سطح شعر را تنزل داده است

شنبه 7/5/1391 - 12:23 - 0 تشکر 483009

او گفت: شما طنز را در شعر حافظ هم می‌بینید؛ اما در شعر حافظ ویژگی طنز رندی است كه شاعر با مهارت توانسته است در لابه‌لای شعرش به‌دلیل شرایط اجتماعی حرفی را بزند كه غیر از طنز نمی‌توانسته بزند و حافظ توانسته است هم طنز خود را رندی بیان كند و هم منعكس‌كننده اوضاع و احوال زمانه خود باشد؛ اما طنز امروز ساختگی است و الهام شاعرانه از آن گرفته شده است، شعری كه تنها موزون است؛ اما واقعی و اصیل نیست و در آینده هم ماندنی نخواهد بود.

شنبه 7/5/1391 - 12:24 - 0 تشکر 483010

محسن احمدی همچنین درباره آخرین اثری كه در دست چاپ دارد، گفت: آخرین كاری كه تدوین آن تمام شده و برای چاپ آماده است، «سفرنامه سمرقند و بخارا» است كه احتمالا با عنوان «خورشیدهای پشت دیوار» توسط نشر تك‌درخت چاپ خواهد شد. این اثر در ادامه مجموعه «دنیا به رنگی كه من دیده‌ام» است كه مجموعه‌ای از سفرنامه‌ها به مكان‌ها و كشورهای مختلف است كه در چند سال گذشته به چاپ رسیده است.

او افزود: همچنین مجموعه دیگری از گزیده شعرهای چهار ـ پنج سال گذشته خودم را در دست تهیه دارم كه بخش عمده آن غزل است و در حال حاضر در حال صحبت با ناشری برای چاپش هستم.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی