انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 230)
جمعه 6/5/1391 - 11:59 -0 تشکر 481808
به سخره گرفتن ایرانیان به خاطر مرغ!

در میان پیام‌های اخبار مرتبط و کمی مرتبط و کاملا بی‌ ارتباط «تابناک» به قیمت مرغ و گوشت، هر روز چندین کامنت با این مضمون دیده می‌شود که: «راستی مرغ کیلویی چنده الان؟».

این شاید برخاسته از نوعی شوخ‌طبعی خواننده‌ها باشد، ولی آنچه مطرح است، این که این روز‌ها، «مرغ» به مسأله نخست مردم ما تبدیل شده است، ولی آیا شأن انسانی ما هم اقتضا می‌کند که موضوعی مانند «مرغ» به مسأله و اولویت نخست ما تبدیل شود؟

بی‌گمان، نویسنده نمی‌خواهد خود را تافته جدا بافته‌ای بداند که درکی از فضای اقتصادی این روزهای کشور ندارد و از سر شکم سیری برای شما نسخه می‌پیچد. این روز‌ها همگان از بهای مرغ آگاهیم و گذشتن قیمت آن از مرز هفت هزار تومان، معادلات سبد غذایی همه ‌ما را به هم ریخته است. پای مسئولان هم به عنوان متهمان ردیف اول ماجرا، همیشه به میان بوده و تا آنجا که می‌شده، به آنان و سیاست‌هایشان انتقاد کرده‌ایم؛ اما چه سود؟

کسی حتی عذرخواهی هم نکرده که بازار از کنترلش خارج است. آنها تا توانسته‌اند وعده داده‌اند و کمتر عمل کرده‌اند؛ چنان که ناتوانی‌شان در کنترل قیمت بازار را می‌بینیم؛ اما از تکرار این مکررات چه چیز به دستمان می‌آید؟ مرغ ارزان نشد و وعده‌های چندین و چند باره مسئولان هم محقق نشده است!

این بار اما سخن از رویدادهایی است که در این روزها رخ داده و بازتاب‌های جهانی پیدا کرده و به نوعی، موجب تمسخر ما در رسانه‌ها و فرهنگ‌های دیگر می‌شود. هر روزه در فضای مجازی، تصاویر و ویدئو‌هایی از صف‌های طولانی مردم برای دریافت مرغ در ایران منتشر می‌شود که کشورمان را کشوری قحطی‌زده نمایش می‌دهد و به دنبال آن، واکنش رسانه‌های غربی را به دنبال دارد.

 در این باره به تازگی فرید زکریا نیز در بخش خبری خود در تلویزیون «سی‌.ان‌.ان» در گزارشی به این موضوع پرداخته و با نمایش بخش‌هایی از انیمیشن فرار مرغی، به نوعی روزهای مرغی ایران را به سخره گرفته است.

شاید شما بگویید این آن عده از مسئولان بی‌کفایت هستند که باید خجالت بکشند؛ اما آیا رفتار اجتماعی ما هم در قبال مسائلی از این دست، درخور و شایسته ‌شأن انسانی ما است؟ مرغ که سهل است؛ کمبود کالایی حیاتی‌تر از آن هم آیا باید ما را به چنین رفتاری وادار کند که کرامت انسانی خود را زیر پا بگذاریم؟

گیریم دولت یا هر نهاد و ارگان دیگری که توانایی کنترل بازار را ندارد و با تشکیل صف‌های طولانی، به عزت انسانی شهروندانش توهین می‌کند، به این مشکل بزرگ توجه ندارد؛ خود ما چه؟ آیا خود ما هم نباید برای خودمان احترام قائل باشیم؟


آیا خرید یک هفته، یک ماه و چند ماهه مرغ، می‌تواند ما را از آنچه می‌ترسیم، نجات دهد؟ واقعیت این است که این رویدادها در سال‌های  سخت تر جنگ نیز برای ما رخ نداد؛ بنابراین، فارغ از هر بی‌تدبیری که می‌خواهیم در این لحظه رفتار خود را نتیجه آن بدانیم، بهتر است کمی هم به رفتار خود بیندیشیم. این فیلم تلنگری هم زمان به مسئولان و مردم است . دولت مسئول این وضعیت است ؛ اما ما مردم به کجا می رویم؟!

در فیلم نشان داده می شود که چگونه گروهی از ایرانیان برای خرید مرغ هجوم می آورند.

فیلم

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
جمعه 6/5/1391 - 12:31 - 0 تشکر 481833

سلام
شرف مسلمونی اینه؟
اومدیم کشور یه همچین مشکلی پیدا کرد. باید اینجور آبروی خودمون رو ببریم؟

خوابیم. خواب! یعنی هیچ مشکلی نیست که اینقدر چسبیدیم به این ماده ی حیاتی!!؟

برادرامون دارن گروه گروه کشته میشن تو میانمار. یادمون نرفته که "انمالمومنون اخوه"!

اصلا بذارید یه چیز دیگه رو مطرح کنم. شرمم باد که این رو میذارم کنار کشتار مسلمونا. من واقعا نمیدونم چرا ما اینقدر راجع به پول های کلانی که تو فوتبال داره خرج میشه بی تفاوتیم ولی مرغ که کم بشه این طوری میکنیم! بابا جون این کم شدن مرغ دلیل داره. دلیلش هم میتونه تحریم غذای مرغا باشه، میتونه مسائل اقتصادی باشه... خودش که اصل نیست! نتیجه است. کاش پول مملکت در جای درست مصرف بشه. کاش...

امیدوارم پستی بلندی ها رسوامون نکنه...

حرمت نگه دار دلم! كاين اشك، خون بهاي عمر رفته من است. "حسين پناهي"

جمعه 6/5/1391 - 16:22 - 0 تشکر 482028

سلام
نمی دونم چی بگم...
یعنی این فرهنگی هست که ما می خوایم به دنیا صادر کنیم؟؟؟
آدم دلش میخواد بشینه گریه کنه از این وضعیت...

شنبه 7/5/1391 - 11:34 - 0 تشکر 482965

هر روز پیامک مرغی فرستادند و خندیدیم
هر روز ایمیل مرغی فرستادند و خندیدیم
کاریکاتورهارو دیدیم و خندیدیم
حیف که داشتیم به خودمان می خندیدیم
:|

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
يکشنبه 8/5/1391 - 18:6 - 0 تشکر 484331

خوب به نظر شما کی در این بی فرهنگی مقصره؟
 یه دوستی داریم تو آلمان زندگی میکنه میخواست با یه دختر آلمانی ازدواج کنه قبل از بحران اقتصادی اون موقع تازه برنامه های آلمان داشتن توضیح میدادن که در چند ماه آینده مثلا قیمت خوراکی گرون میشه این آشنا ما میره فروشگاه زنجیره ای جعبه جعبه لوازم میخره میبره خونه دختره شب با خانوادش میان خونه اینها میبینن خونشون راه نیست برمیگرده میگه مگه قصد دارین فروشگاه بزنین؟ اینها میگن نه مگه نشنیدین چند ماهه آینده همه چیز گرون میشه؟ اونها میگن پس واسه همین اینقدر خرید کردین عجب بی فرهنگ هایی هستین اینجا مردم سعی میکنن در مواقعی که کشور دچار مشکل میشه کمتر خرید کنن که جنس به اندازه تو فروشگاها باشه نه اینکه... شما رو به خیرو مارو به سلامت کلا قضیه نامزدی شون هم بهم میخوره
مثلا تا پارسال تو یخچال خیلی ها یه دونه مرغ بیشتر نبود تو ماه رمضون، اما امثال مردم جعبه جعبه مرغ میخرن، نمیدونم کجا جا میدن
باید قبول کرد برای فرهنگ این مردم کاری نشده وقتی قشر تحصیل کرده ما....
البته این قضیه 50% بازهم بر میگرده به دولتمردان

گدای فاطمه(س)

دوشنبه 9/5/1391 - 0:49 - 0 تشکر 484743

سلام
یه ایمیلم برای من اومده بود چن روز پیش شبیهه روایت شما
در آلمان , فقط اینکه صاحب خونه بیرونشون کرده بود بخاطر اینکارشون!
بگذریم ازینکه چه قشنگ غریب پرست شدیم وآنها را بافرهنگ و بزرگ نشان می دهیم و توی سر خودمان می زنیم...

حالا اینکه دوست داریم دنبال مقصر بگردیم تا از سر خودمون باز کنیم یه مورد
اینم که مسئولین امر کم کاری کردند مورد دیگریس
ولی با توجه به وضعیت فرهنگی جهان و کشور خودمون , اینو متوجه میشیم که قرار نیست بهمون خوراک فرهنگی بدهند بلکه خوراکهای مسموم هم زیاد می دهند
اما تکلیف عقل درونی چیست؟
تکلیف بهره گیری از تعلیمات دینی چیست؟
در دنیای اطلاعات حاضر , چطور فردی می تواند بگوید نمیدانستم؟ جز بخاطر کاهلی و تنبلی خودش؟
کم بودند افرادی که حتی با سختی های فراوان به پیشرفت خودشان کمک کردند
آیا اگر هر کدام از ما بهترین باشیم , جز ایجاد جامعه خوب است؟
همین خوبها مدیر و مدبر می شوند
چرا همه ما خوب شعار می دهیم ولی در جایگاه مدیریت که قرار میگیریم چیزی برای کار نداریم؟ غیر از این هست که در زمانی که باید روی اخلاق و مهارت ها کار می کردیم نکردیم!
جامعه مجموعه است , همه باید دست به دست هم دهند

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
دوشنبه 9/5/1391 - 21:31 - 0 تشکر 485811

سلام.
میدونید به قیمت مرغ و گرونیش  و کم کاری دولت و بخش تولید و توزیع کاری  ندارم.
ولی بیشتر اونایی رو که دیدم دور و برم، برای بیشتر از نیاز خونه شون توی صف میرفتن، یعنی شیرین تا اخر ماه رمضونشون مرغ و میوه و اینا داشتن ولی بازم هر بار میرفت تو صف، شاید اگه قیمت مرغ گرونتر هم بشه اونقدر توانایی مالی هم داشته باشه که گرسنه نمونه، ولی بازم میره تو صف.
حتی اگه یه خانواده هر شب هم غذاهای شامل مرغ داشته باشن من نمیدونم چجوری یه ادم 5 روز پشت هم میره تو صف.
به هرحال مردم میترسن از چیزی که هنوز اتفاق نیافتاده؛  اگه شایعه بشه، شایعه ی ضعیفی هم بشه، که فردا یه هفته ی بعد ممکنه مرغ و تخم مرغ اصلا توزیع نشه همه شایعه ضعیفه رو باور میکنن و میرن تو صف.
مثل ماجرای انداختن تصویر کوکاکولا بود چی بود روی کره ی ماه. دیدین که حتی توی دانشگاه ها هم رفتن رو پشت بوم و چشم کردن توی تلسکوپ.

یا علی

دوشنبه 9/5/1391 - 23:14 - 0 تشکر 485873

به نظر من باید این مشکل زودتر حل بشه تا این حرف و حدیث ها هم جمع بشه یه مدت به قول دوستان خندیدیم حالا هم بحث کنیم این راه حل نیست یه مقام مسول باید زودتر به این مشکل رسیدگی کنه تا هیچکی نتونه سو استفاده کنه.!!!

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی