انجمن ها > انجمن آموزش بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
آموزش بورس (بازدید: 530)
جمعه 6/5/1391 - 9:58 -0 تشکر 481701
راهکارهای شکوفایی بورس

روند فعالیت بورس اوراق بهادار كشور در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی روبه رشد بوده است. البته با وجود رشد شتابان بازار سهام كشور در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال های اخیر، در حال حاضر این بازار به جایگاه ویژه ای كه می تواند در اقتصاد كشور داشته باشد نرسیده است. این در صورتی است كه با تصویب قانون جدید بازار بورس اوراق بهادار كشور و همچنین ابلاغیه رهبر معظم انقلاب در خصوص اصل ۴۴ قانون اساسی بستر بسیار مناسبی برای توسعه و گسترش این بازار فراهم شده است.
راهكارهایی كه می توانند در شكوفایی بازار بورس اوراق بهادار كشور مؤثر باشند به شرح زیر است:

جمعه 6/5/1391 - 9:58 - 0 تشکر 481702

۱) تقویت سیستم اطلاع رسانی بورس: در حال حاضر بورس اوراق بهادار در ارائه اطلاعات مورد نیاز سرمایه گذاران نظیر اطلاعات مالی، اطلاعات مربوط به وضع شركت های پذیرفته شده در بورس و ارائه اطلاعات جامع راجع به شركت هایی كه قرار است وارد بورس شوند، ضعیف عمل می كند. در اكثر موارد نیز بروز این مشكل ناشی از عدم همكاری صحیح و به موقع شركت های پذیرفته شده در بورس است. بدین روی ضروری است سازمان بورس اوراق بهادار با تصویب قوانین و ضوابط خاص شركت ها (بویژه شركت های دولتی مشمول واگذاری) را ملزم به ارائه اطلاعات صحیح و به موقع به خصوص اطلاعات مالی، كند.

جمعه 6/5/1391 - 9:59 - 0 تشکر 481704

۲) كاهش نرخ سود بانكی: این عامل ابتدا موجب ارزان تر شدن منابع مالی و اعتباری و كاهش هزینه های مالی و در نتیجه آن افزایش نرخ سودآوری شركت ها می شود و دوم این كه میل افراد را به سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار نسبت به سرمایه گذاری در حساب های سپرده بانكی بیشتر می كند.

جمعه 6/5/1391 - 9:59 - 0 تشکر 481706

۳) بهبود اطلاع رسانی رسانه های عمومی: با توجه به آنكه هدف از ایجاد بازار بورس اوراق بهادار، جمع آوری سرمایه های اندك افراد و گروه های مختلف و سوق دادن این سرمایه ها به سوی اهداف اقتصادی است، تاكنون رسانه های عمومی در شناساندن بورس اوراق بهادار به خوبی به وظایف خود عمل نكرده اند و چه بسا درصد زیادی از افراد جامعه، حتی افراد دارای تحصیلات دانشگاهی، اطلاعات چندانی از نحوه عملكرد بورس اوراق بهادار ندارند. بدیهی است رسانه های عمومی می توانند با ترویج فرهنگ سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار با پس اندازهای اندك، نقش مؤثری در هدایت سرمایه گذاری ها از فعالیت های تجاری و كاذب كه بازده سرمایه بسیار بالایی دارند، به سمت فعالیت های تولیدی ایفا كنند.

جمعه 6/5/1391 - 9:59 - 0 تشکر 481707

۴) گسترش فعالیت بورس اوراق بهادار در شهرستان ها: این امر موجب می شود كه تمایل سرمایه گذاران شهرستانی به سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار افزایش یابد. یادآور می شود كه در جزء یك بند «الف» ماده ۱۵ قانون برنامه چهارم توسعه، شورای بورس مكلف شده است در طول سال های اجرای برنامه چهارم توسعه اقدام های لازم را در خصوص راه اندازی تالارهای بورس منطقه ای و استانی و همچنین ایجاد شبكه كارگزاری و پذیرش كارگزاران محلی را صورت دهد.

جمعه 6/5/1391 - 10:0 - 0 تشکر 481708

۵) ایجاد تنوع در ابزارهای مالی: در حال حاضر، امكانات لازم برای انتخاب اوراق بهادار از سوی سرمایه گذاران با سلیقه و ریسك های متفاوت وجود ندارد و ابزارهای تأمین مالی به سهام اوراق مشاركت محدود شده و هیچ گونه ورقه بهاداری برای مدیریت ریسك در اختیار سرمایه گذاران قرار نمی گیرد. این در حالی است كه در اكثر بورس های فعال و موفق جهان، علاوه بر سهام عادی، سهام ممتاز، اوراق قرضه، اختیار معامله، اوراق بهادار تبدیل شدنی به سهام و قراردادهای آتی و سایر ابزارهای مالی معامله می شوند. البته در صورت اجرای قانون جدید بازار اوراق بهادار كشور، از این پس شاهد ابزارهای متنوع تأمین مالی و مدیریت ریسك خواهیم بود.

جمعه 6/5/1391 - 10:0 - 0 تشکر 481710

۶) تهیه و تصویب قوانین و مقررات لازم: نبود قوانین و مقررات جامع برای جلوگیری از كلاهبرداری، انتشار اخبار نادرست، احتكار سهام، سوء استفاده از اطلاعات محرمانه و انجام معاملات صوری موجب التهاب بورس اوراق بهادار می شود. از این رو، ضروری است مسئولان سازمان بورس و اوراق بهادار بستر قانونی لازم برای فعالیت قانونمند سرمایه گذاران را در بازار مزبور فراهم كنند.

جمعه 6/5/1391 - 10:1 - 0 تشکر 481711

۷) كاهش تورم و ثبات ارزش پول كشور: ثبات ارزش پول به همراه كنترل نرخ از مواردی است كه برای رونق فعالیت بورس اوراق بهادار كشور ضروری است. زیرا عدم ثبات ارزش پول و نرخ صعودی تورم موجب كاهش تمایل سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در بازار بورس اوراق بهادار و افزایش فعالیت های غیرمولد و كاذب می شود.

جمعه 6/5/1391 - 10:1 - 0 تشکر 481712

۸) ایجاد بازارهای فرعی یا بازارهای نامنسجم خارج از بورس جهت معامله اوراق بهاداری كه شرایط كافی برای پذیرش در بورس اصلی را ندارند: اول این كه بازارهای یاد شده خود به شكل بازار سرمایه عمل می كنند، دوم این كه شركت هایی كه در این بازارها فعالیت دارند می توانند با بهبود شرایط، اوراق بهادار خود را در بورس اصلی معامله كنند، سوم این كه بورس اوراق بهادار نیز با شناخت و آگاهی بیشتری می تواند در پذیرش شركت ها اقدام كند. یادآور می شود كه تشكیل چنین بازارهایی در قانون جدید بازار بورس اوراق بهادار كشور پیش بینی شده اما تاكنون فعالیت های سازمان بورس و اوراق بهادار برای تشكیل بازارهای مزبور به نتیجه قطعی نرسیده است.

جمعه 6/5/1391 - 10:1 - 0 تشکر 481713

۹) تقویت وضع حسابداری و گزارشگری مالی شركت ها: برای فعال تر شدن بورس، باید قوانین و مقررات مالی و حسابداری بویژه برای افشای اطلاعات اقلام مندرج در ترازنامه، صورتحساب سود و زیان و سایر گزارش های مالی، بهبود یابد و سازمان های مسئول تدوین استانداردهای حسابداری و حسابرسی به تدوین استانداردهای متناسب با صنایع خاص اقدام كنند، به نحوی كه فعالیت واقعی آن صنایع را منعكس كنند و سرمایه گذاران بتوانند با توجه به صورت ها و گزارش های مالی، وضع مالی شركت ها را به درستی دریابند.‎

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی