دانش و فن آوری (بازدید: 313)
چهارشنبه 4/5/1391 - 21:34 -0 تشکر 480302
اخبار حوزه ی دانش و فنآوری

سند جامع بیوتكنولوژی صنعت نفت تدوین می شود 

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیك و زیست فناوری ، "محمدرضا مقدم " معاون پژوهش و فناوری وزارت نفت در بازدید از این پژوهشگاه گفت : این سند ظرف یك ماه آینده تدوین و برای طی مراحل اجرایی به معاونت پژوهش فناوری وزارت نفت ارسال خواهد شد.

وی همچنین از تدوین چند سند در زمینه هایی از جمله كاتالیست، مواد شیمیایی و دكل های حفاری توسط پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیك و زیست فناوری و پژوهشگاه صنعت نفت با همكاری ستاد توسعه زیست فناوری كشورخبر داد.

مقدم با مهم برشمردن توسعه زیست فناوری در صنعت نفت گفت : حركت موثر دراین زمینه، نیازمند داشتن برنامه كاری مشخص و امكاناتی اعم از سرمایه انسانی، تجهیزات و زیرساخت های لازم است.

وی افزود : ضعف برخی پژوهش های انجام شده ، بی توجهی به مشتری نهایی و نیازهای آن، همچنین "چند صدایی" در انجام پژوهش ها از مسایل موجود درعرصه پژوهش است . از این رو "یك صدایی" در پژوهش با هدف تامین نیازهای مشتری و تمركز بر اولویت ها ، نیاز اصلی در به ثمر رساندن پژوهش و فناوری است.

مقدم همچنین موازی كاری و نقطه ای كار كردن در حوزه پژوهش و فناوری، سیاست ها و استراتژی های مختلف و داشتن نظام فردی در كارها از دیگر مشكلات موجود دانست و گفت : از این رو باید ساختارها تغییر كند و گرایش به شبكه ای كار كردن تقویت شود .

وی افزود: اگر همه موارد یعنی قطب علمی، مركز فناوری ، توسعه دهنده ها ، كاربران و بالاخره شركت های متقاضی وظایف مشخصی در سند داشته باشند، همه چیز از ابتدا روشن و شفاف است و هركس وظیفه خویش را می داند. پس ازآن با توسعه هر فناوری كاربران با اطمینان از شاكله و سابقه فناوری و با توجه به نیازشان نسبت به استفاده ازآن در بعد تجاری اقدام خواهند كرد.

در ادامه، بر اساس تصمیمات گرفته شده و تاكید معاون پژوهش و فناوری وزارت نفت و با توجه به سوابق و اسناد فرادستی، مقرر شد سند زیست فناوری نفت با حضور اركان پژوهشی تدوین شود.

معاون پژوهش و فناوری وزارت نفت به همراه "پرویز نوری" مدیركل پژوهش و فناوری این وزارتخانه و جمعی از پژوهشگران صنعت نفت، گاز و پتروشیمی روز دوشنبه از پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیك و زیست فناوری بازدید كرد.

در این بازدید اعضای هیات علمی پژوهشگاه ژنتیك وزیست فناوری تصویر اجمالی از فعالیت های كاری خود در زمینه موضوعاتی همچون بهره گیری از میكروارگانیسم ها، تولید دیزل زیستی، حذف تركیبات گوگردی از مشتقات نفت خام و گاز طبیعی و بهره گیری از گیاهان به منظور حذف آلاینده ها ارایه دادند.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


چهارشنبه 4/5/1391 - 21:34 - 0 تشکر 480301

رادار شناسایی، نشانه پیشرفت گسترده كشور در بومی سازی فناوری رادار 

مراحل طراحی، ساخت و راه اندازی این "رادار شناسایی" توسط متخصصان داخلی و شركت دانش بنیان و با حمایت ستاد توسعه فناوری هوافضا انجام شده است.

این رادار هفته گذشته با حضور مقامات معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری در سازمان صنایع هوایی ایران رونمایی شد.

"رادار شناسایی" با هدف بومی سازی و قطع وابستگی كشور در تمامی زمینه های مرتبط انجام شده است و تولید آن "امنیت بالا" و امكان تبادل اطلاعات بالا را به دنبال خواهد داشت.

این محصول به صنایع فرودگاهی كشور برای ایجاد یك شبكه ارتباط قوی و سریع هنگام بحران كمك می كند.

كارشناسان می گویند:با توجه به تحریم های موجود بسیاری از كشورهای در حال توسعه از داشتن چنین محصولات و سامانه ها محرومند، این در حالی است كه متخصصان داخلی این محصول را با استفاده از توانمندی های بومی طراحی و تولید كرده اند.

***باتولید رادار می توانیم ادعا كنیم كه در این عرصه حرف هایی برای گفتن داریم

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، "سیدمهدی فرحی"، رئیس ستاد توسعه فناوری هوافضا در خصوص طراحی این رادار توسط متخصصان كشور اظهار داشت: به طور كلی رادار یك مولفه اساسی هوافضاست؛ رادار در عرصه های مختلف این فناوری همانند امور فرودگاهی كاربرد دارد و از آن می توان به عنوان چشم هوافضا نام برد.

وی افزود: فناوری رادار یكی از حلقه های مفقوده هوافضای كشور بود و ما سال های متوالی چه پیش از انقلاب و چه پس از آن تا همین چند سال گذشته در این زمینه پیشرفت آنچنانی نداشتیم و امروز می توانیم ادعا كنیم كه در این عرصه حرف هایی برای گفتن داریم و گام بسیار بلندی را در این زمینه برداشته ایم.

فرحی خاطرنشان كرد: پژوهشگران كشور با حمایت ستاد توسعه فناوری هوافضا، موفق به طراحی و ساخت این رادار شناسایی شدند كه به فرودگاه‌های كشور در ایجاد یك شبكه ارتباطی قوی و سریع در مواقع عادی یا بحران كمك می كند.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


چهارشنبه 4/5/1391 - 21:35 - 0 تشکر 480303

نخبگان كشور تسهیلات مسكن و بورس تحصیلی دریافت می كنند  

محمد طالبی روز سه شنبه درمراسم تجلیل از دانش آموزان ومعلمان روستای تازیان پایین شهرستان بندرعباس افزود: تسهیلات مسكن به مبلغ 100 تا 250 میلیون ریال براساس شرایط محیطی و محل زندگی به افراد اعطا می شود.

وی بیان داشت: آیین نامه جذب نخبگان و استعدادهای برتر در دستگاه های اجرایی تصویب و به استانداری ها ابلاغ شد و براساس این آیین نامه نخبگان طبق نیاز هر دستگاه با اولویت و شرایط آسان تری استخدام می شوندو براین اساس نخبگان درصورت تأیید بنیاد ملی نخبگان می توانند در دانشگاه ها و مراكز علمی برتر ادامه تحصیل دهند.

این مقام گفت: نخبگان شاغل در دستگاه های اجرایی در یك رتبه بالاتر از رتبه تعیین شده قرار می گیرند و كارمندانی كه قبل از ابلاغ این آیین نامه جزو استعدادهای برتر بودند نیز از مزایای این آیین نامه بهره مند می شوند.

طالبی گفت: نخبه به فرد برجسته و كارآمدی گفته می شود كه در تولید و گسترش علم، هنر، فناوری، فرهنگ سازی و مدیریت كشور تاثیرگذار باشد وهوش، خلاقیت و كارآفرینی وی درتولید و نوآوری سبب سرعت بخشیدن به رشد وتوسعه علمی كشور شود.

داوود صمصام پور رییس بنیاد ملی نخبگان هرمزگان نیز گفت: هرمزگان با دارا بودن 80 هزار دانشجو و 324 هزار دانش آموز ظرفیت بسیار مناسبی برای افزایش توان علمی منطقه و استان دارد.

در این مراسم مبلغ 320 میلیون ریال هدیه آموزشی از طرف رییس جمهوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دانش آموزان و معلمان مدرسه راهنمایی شهید دقیقی و دبستان دخترانه شهید ناصر بهمن یار روستای تازیان پایین شهرستان بندرعباس اعطا شد.

این مبلغ در دور چهارم سفر رییس جمهوری و هیات دولت به هرمزگان و بازدید نسرین سلطانخواه معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از این دو مدرسه، به تصویب رسیده بود.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی