ورزش و تندرستی (بازدید: 1802)
چهارشنبه 4/5/1391 - 20:8 -0 تشکر 480245
ورزش های نوین(اسلم بال)

اسلم بال یک ورزش تیمی 4 نفره است که تقریباً شبیه به بسکتبال می باشد . این ورزش در یک زمین ترکیبی با حرکاتی مرکب از پرش از روی ترامبولین ، هاکی روی یخ و حرکاتی از بسکتبال به ویژه به تاب به توپ انجام
می شود .

چهارشنبه 4/5/1391 - 20:8 - 0 تشکر 480246

در اطراف یک زمین بسکتبال که روی سطح آن با تشک پوشانده شده است و در هر دو انتهای آن تخته بسکتبال وجود دارد . یک ضربه سرویس دارای سه امتیاز است . ضربات دیگر فقط دارای دو امتیاز می باشند . ما به استثنای دو دقیقه آخربازی که در آن مدت ضربات خارج از ترامبولین و روی خط زمین هم دارای سه امتیاز می باشن . نگه داشتن کامل و مسدود کردن مسیر ضربه تیم حریف یک (استاپ) نامیده می شود .
بازیهای حرفه ای اسم بال از طرق شبکه تلویزیونی spike Tv در دو فصل سالهای 2002 تا 2003 پخش شد.

چهارشنبه 4/5/1391 - 20:9 - 0 تشکر 480250

تاریخچه :
ورزش اسلم بال توسط فردی به نام مسیون گوردن ابداع شد زیرا او قصد داشت یک ورزش ترکیبی بوجود بیاورد که شباهت بسیاری به بازیهای ویدئویی به شکل واقعی داشته باشد . در مسیر توسعه این ورزش او با فردی به نام ما یک تتولین که یک تولیدکننده فیلم و برنامه های تلویزیونی بوده آشنا شد . او پس از مدتی پیشنهاد همکاری با گوردن را پذیرفت . اندیشه خلاق آنها صرف توسعه این بارز می گردید . در این مسیر تمام زوایا از قبیل ساختار و اوت و تیم مورد توجه قرار گرفت . شش ماه بعد پس از اولین ملاقات آخر با هم در یک انبار واقع در شرق لوس آنجلس زمین این بازی تاسیس گردید .

چهارشنبه 4/5/1391 - 20:9 - 0 تشکر 480251

پس از آن گوردن سعی کرد تا بازیکنان خیابانی بسکتبال را راضی کند که ایده جدید او را امتحان کنند ، او قصد داشت تا بازیکنان ماهرو قوی را بیانک می توانند همزمان با پرش از روی ترامپولین با تیم حریف رقابت کنند و در میان هوا توپ را پرتاب کنند .
پنج عضو جدید با نامهای جیمزویلیس ، سین جکسون ، دیوید ردموند ، مایکل گلومن و جف شریدان با گوردن تمرین می کردند تا اولین تیم اسلم بال شکل بگیرد . بزودی بازیکنان بیشتری به این تیم ملحق شدند که شامل کسانی همچون استان فلچر ، راب ویلسون و دایان منیز می شدند .

چهارشنبه 4/5/1391 - 20:10 - 0 تشکر 480254

اولین بازی که در شهر لوس آنجلس ایالت کالیفرنیا انجامشد مورد توجه بازیکنان خیابانی بسکتبال قرار گرفت . ظرف مدت یکسال 400 نفر بعنوان بازیکنان مستعد در این ورزش ثبت نام کردند . مسابقات اولیه انجام گروه گزینش بازیکنان بر اساس توانایی ورزشی ، کنترل بودن و آگاهی از شرایط زمین بازی صورت پذیرفت . در سال 2002 اسلم بال به صحنه تلویزیون کشیده شده بر روی شبکه ملی (شبکه spike Tv) پخش می شود .
در سال 2007 رقابت قدرتی اسلم بال در شهر هوپ سیتی در مرحله رقابتهای چهارم نهایی آتلانتا برگزار گردید .
در 16 جولای سال 2007 رقابتهای اسلم بال در شبکه (ایتالیک) پخش شد و مورد توجه بسیار زیادی قرار گرفت .

چهارشنبه 4/5/1391 - 20:10 - 0 تشکر 480255

قوانین و مقررات :
هیچ هیات بین المللی داوری ورزششی برای اسلم بال وجود ندارد . امروزه تلاش بر این است که این بازی به صحنه رقابتهای بین المللی در اروپا و خاورمیانه کشیده شود . هدف از انجام این بازی ، مغلوب کردن حریفتن با استفاده از مجموعه ای از شوتها و سرویسهاست در حالی که حریفان هم در حال دفاع و ممانعت از این شوتها می باشند . اگر توپ بدون اینکه بازیکن مهاجم حلقه را لمس کند به داخل حلقه پرتاپ شود دو امتیاز به تیم پرتاب کننده تعلق می گیرد . اگر توپ بدون اینکه بازیکن مهاجم حلقه را لمس کند به داخل حلقه پرتاب شود دو امتیاز به تیم پرتاب کننده تعلق می گیرد . سرویسهای معمولی در اسلم بال که درون سبد می افتند سه امتیاز می گیرند . در دو دقیقه پایانی بازی تمام شوتها و ضربه های خارج و بالای ترامپولین و در محدوده خط کناری ترامپولین ، سه امتیاز می گیرند .

چهارشنبه 4/5/1391 - 20:11 - 0 تشکر 480257


مقررات بازی کردن :
این قوانین اصول بازی را منعکس می کنند . بازی در دو نیمه هشت دقیقه ای انجام می شود . هر نیمه با یک ضربه آزاد آغاز می شود که بر عکس ضربات آهسته انجام می شود . در هر نقطه ای که بازیکنان افراد تیم حریف را زیر نظر می گیرند توپ باید بدون برخورد به نقطه اوج خود برسد . زمان استراحت بین دو نیمه 10 دقیقه می باشد و تنها زمانهای اضافه ای که به بازی دادن می شود در دو دقیقه آخر یک بازی معمولی است . مدت زمان زدن شدت یا ضربه 15 ثانیه است و در صورتی که در این زمان ضربه ای زده نشود . توپ به تیم حریف داده می شود . در نیم دوم تیمها جای خود را تعویض می کند . در صورت برایر شدن امتیاز هر دو تیم وقت اضافه به آن تعلق نمی گیرد بلکه در یک بازی ویژه با نام (فیس آف) نتیجه بازی معلوم می شود که در آن هر کدام از تیمها سه بازیکن را انتخاب می کنند که با آنها به رقابت بپردازند .

چهارشنبه 4/5/1391 - 20:11 - 0 تشکر 480259

تجهیزات :
یک زمین معمولی بازی اسلم بال به اندازه 5/30 متر در 19 متر می باشد . این نوع زمین بازی پیشرفته ترین شکل از زمینهای ژمیناستیک می باشد . سطح فنری زمین بر روی دو مجموعه متشکل از 4 ترامپولین تعبیه شده است که در انتهای هر کدام از نیمه های زمین قرار گرفته
است . اندازه هر کدام از ترامپولینها 1/2 متر در 2/4 متر می باشد. در بین ترامپو اینها محدوده های محافظی قرار گرفته است که سطح کلی آنها به اندازه 4/2 متر و از جنس شیشه قابل انعطاف می باشد که بسیار شبیه به سطح زمین هاکی می باشد . بازیکنان کلاهها و تجهیزات محافظ استفاده می کنند تا بدین وسیله از اعضای بدنشان محافظ کنند . این تجهیزات شامل محافظهای زانو و آرنج و یک نوع خاص از کلاه ایمنی سبک می باشند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی