دانش و فن آوری (بازدید: 1385)
سه شنبه 25/4/1387 - 10:49 -0 تشکر 47910
حافظه های با تغییر فاز

حافظه های نسل آینده می توانند از نوع حافظه های با تغییر فاز باشند.

 محققان مرکز تکنولوژی کالیفرنیا در سنت کلر در تحقیقات خود دریافتند فرایندی که می تواند در ارائه اطلاعات "صفر و یک" در بسیاری ترانزیستورها، "سی دی" و "دی وی دی" های برگشت پذیر و با قابلیت دوباره نویسی مفید باشد می تواند در تولید نسل آینده حافظه های الکترونیکی مورد استفاده قرار گیرد.

نتایج این بررسیها در مقاله ای با عنوان "تغییر فاز مواد برای حافظه های الکترونیکی" در تازه ترین شماره مجله "ساینس" منتشر شده است.

در سالهای اخیر در دستگاههای الکترونیکی مصرفی مثل تلفنهای همراه، پخش کننده های موسیقی دیجیتال و دوربینهای دیجیتالی ابزاری که برای ذخیره اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد به عنوان "حافظه فلاش" شناخته می شود.

حافظه های فلاش با وارد کردن بارالکتریکی به یک ترانزیستور عمل می کنند و می توانند در دوره های طولانی از این اطلاعات نگهداری کنند.

در حال حاضر نوع جدیدی از این دستگاهها در حال توسعه است که از حافظه های با تغییر فاز ساخته شده اند. این حافظه ابداعی دیجیتال در حقیقت ترکیبی از اشکال قدیمی تر ذخیره اطلاعات است و با ایجاد یک تغییر فیزیکی برگشت پذیر در ساختار اصلی مواد ترازیستورها عمل می کند.

ساختارهای ترانزیستورهای متفاوت مقاومت الکتریکی مختلفی دارند و تغییرات این پارامتر فیزیکی می تواند واحد اطلاعات "صفر و یک" و حتی حالت حافظه چندگانه را نشان دهد.

در حقیقت این نوع جدید حافظه ها می تواند جایگزین حافظه های فلاش در ابزارهای الکترونیکی آینده شوند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.