• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
تجارت و بازرگاني (بازدید: 4379)
سه شنبه 25/4/1387 - 2:21 -0 تشکر 47872
-:-اخبار تجارت، بازرگانی و اقتصاد -:-

 

 

 

 

 

-:- به نام حضرت دوست -:-

 

 

با سلام خدمت دوستای عزیزم..

.

من و شما از این به بعد اخبار تازه و مرتبط با بازرگانی و تجارت و اقتصاد رو داخل این تاپیك قرار میدیم! من ترجیح دادم این سه تا موضوع رو چون خیلی نزدیك به هم هستن از هم جدا نكنم! اگر شما نظری در این مورد دارید حتما میشنوم!

پس با همراهی هم شروع میكنیم. یا علی.

 

 

 

مواظب خودتون و دلای پاكتون باشید.

 

 

يکشنبه 19/12/1386 - 15:36 - 0 تشکر 33083

سعید لیلاز کارشناس اقتصادی راجع به صحبتهای اخیر رییس جمهور مبنی بر متهم کردن مجلس در رابطه با افزایش تورم یاد آور شد: می توان دلیل اصلی سخنان رییس جمهور را در بازتاب آخرین گزارش بانک مرکزی در خصوص نرخ تورم بهمن ماه و بیانیه بانک مرکزی یافت.

وی افزود: در گزارش بهمن ماه بانک مرکزی نرخ تورم بیش از 2 درصد نسبت به دی ماه افزایش داشته است و نرخ تورم به 17/8 درصد رسیده‌است و تا تیر ماه شاهد روند افزایش تورم خواهیم بود که این افزایش تورم مغایرتهای شدیدی با شعارهای دولت احمدی نژاد دارد.

وی در ادامه گفت: توانایی هر دولتی با کنترل تورم ارتباط نزدیکی دارد. در کشور ما تورم لجام گسیخته رشته کار را از دولت گرفته و به همین دلیل دولت برای این ناکارامدی‌ها و شکستها به دنبال مقصر است و نه تنها برای مشکلات اقتصادی امروز بهانه جویی می‌کند بلکه با بیانیه شدید اللحن بانک مرکزی، مشکلات اقتصادی سال آینده را نیز از گردن خود می‌افکند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا مجمع تشخیص مصلحت نظام در بودجه تقدیمی دولت به مجلس دخالت کرد، گفت: به نظر من مجمع به تنهایی در قانونگذاری و اجرا اصالتی ندارد و همه مشی خود را از مقام معظم رهبری می‌گیرد و مجمع پیگیری کننده دستورات مقام معظم رهبری است و این موضوع نشان‌دهنده نگرانی و ناخرسندی ایشان از شرایط اقتصادی کشور است و گله از مجمع در زمانی که اوضاع اقتصادی و سیاستهای مالی وخیم است به معنی گله از رهبری است.


منبع خبر: آفتاب

سه شنبه 25/4/1387 - 2:36 - 0 تشکر 47876

-:- به نام حضرت دوست -:-

چند خبر از دنیای بازرگانی...

احیای دوایر ارزش كالا

رییس كل گمرك گفت: گمركات باید با تشكیل كمیته محلی «طرح مسیر اظهار كالا» دلایل كندی كار در تشریفات ترخیص كالا و توقف آن را ریشه‌یابی و نسبت به رفع آن اقدام كنند.

اردشیر محمدی در دیدار از گمرك فرودگاه امام‌خمینی(ره) با اعلام این مطلب افزود: نتیجه نهایی فعالیت‌های صورت گرفته توسط كاركنان گمرك باید منجر به جلب رضایت مراجعه‌كنندگان شود

رییس كل گمرك ایران با اشاره به اینكه یكی از بسته‌های پیشنهادی دولت در طرح تحول اقتصادی، اصلاحات در گمرك است، افزود: در صورت پیشرفت مطلوب روند كار در گمرك و ارائه تسهیلات به‌هنگام به خدمت‌گیرندگان، دولت نگاه ویژه‌ای به بهبود وضعیت این سازمان خواهد داشت

.به گفته محمدی، رضایت خدمت‌گیرندگان از گمرك، سبب رضایت دولت می‌شود كه در این صورت حمایت‌ها نیز افزایش می‌یابد

. وی گفت: در مجموع فعالیت و عملكرد گمرك باید به گونه‌ای باشد كه این سازمان در نگاه مراجعان به عنوان یك سازمان كارا جلوه كن

رییس كل گمرك ایران افزود: برای ارتقای جایگاه واقعی گمرك، تعالی سازمانی و تحقق اهداف مورد نظر، كاركنان باید خدمت‌رسانی صادقانه به مراجعه‌كنندگان را در سرلوحه كار خود قرار دهند

معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: گمرك سعی دارد با ارائه راهكارهای مطلوب، مشكلات مربوط به خدمت‌گیرندگان را در زمینه تشریفات گمركی به حداقل كاهش دهد.


وی افزود: گمرك به خدمت‌گیرندگانی كه در چارچوب قوانین و مقررات گمركی به فعالیت سالم بپردازند مطلوب‌ترین خدمات را ارائه می‌دهد

محمدی با اشاره به اینكه دوایر ارزش از ماه آینده راه‌اندازی می‌شود، افزود: با توجه به اینكه ارزش‌گذاری كالاها دارای یك فرآیند پیچیده است، احیای دوایر ارزش منجر به ارزش‌گذاری دقیق‌تر كالاهای وارداتی می‌شود

وی افزود: در فرآیند مربوط به انجام تشریفات گمركی 20 سازمان و وزارتخانه دخیل هستند كه باید نسبت به ارائه نظر كارشناسی و صدور مجوز لازم اقدام كنند كه تمام این عوامل در زمان سنجی عملیات گمركی تاثیرگذار است.

منبع: روزنامه‏ی دنیای اقتصاد

مواظب خودتون و دلای پاكتون باشید.

سه شنبه 25/4/1387 - 10:31 - 0 تشکر 47907

قیمت کالاها ساماندهی می شود
وزیر کار و امور اجتماعی از ساماندهی قیمتها در راستای طرح تحول اقتصادی خبر داد و گفت: تمام تلاش دولت این است که آسیبهای احتمالی کوتاه مدت اجرای این طرح به کمترین حد ممکن برسد.

سید محمد جهرمی در گفتگو با مهر در خصوص طرح تحول اقتصادی دولت گفت: در مجموع بررسی ها و پیش بینی های انجام شده در طرح به دنبال پیدا کردن بخشهای اساسی اقتصاد و حل ساختاری مشکلات اقتصادی کشور است.

وزیر کار و امور اجتماعی پیدا کردن ریشه های اصلی مشکلات ساختاری در اقتصاد کشور را از دیگر توجهات در تدوین طرح تحول اقتصادی دولت اعلام کرد و گفت: در طرح به موضوعات مختلفی از جمله بهره وری، عملکرد سیستم بانکی، بهبود روشها در نظام بانکی کشور و تدوین سیاستهای پولی متناسب با اقتصاد کشور پرداخته شده است.

جهرمی از تغییرات در نظر گرفته شده در طرح تحول اقتصادی دولت در زمینه یارانه ها خبر داد و افزود: در طرح موضوع یارانه ها را با هدف حمایت از سرمایه گذاری بیشتر در کشور و همچنین تامین منابع برای انجام سرمایه گذاری تعریف کردیم.

وی انجام تحولات اقتصادی را دارای نتایج دراز مدت و پایدار برای کشور دانست و تاکید کرد: البته در کوتاه مدت شاید برای تولید کنندگان و امر اشتغال کشور مشکلاتی ایجاد شود.

وزیر کار و امور اجتماعی ادامه داد: کارگروههای دولت در این راستا جلسه بسیاری برگزار کرده اند، در این نشستها سعی شده تا آسیبهای احتمالی اجرای طرح در کوتاه مدت مورد بررسی قرار گیرد و راهکار به حداقل رسیدن مشکلات احتمالی و یا حذف آنها پیدا شود.

جهرمی در ارتباط با حمایتهای در نظر گرفته شده در طرح تحول اقتصادی دولت برای تولید کنندگان گفت: در این حوزه نیز دولت سعی کرده تا با ساماندهی قیمت کالاها، در نظر گرفتن مشوقهای لازم و حمایتهای تسهیلاتی رشد در این بخش را نیز داشته باشد.    خبرگزاری مهر

سه شنبه 25/4/1387 - 10:33 - 0 تشکر 47908

قیمت انرژی 3 سال دیگر آزاد می شود
وزیر نفت با بیان اینکه براساس مصوبه مجلس باید تا 3 سال آینده سوخت با قیمت آزاد عرضه شود، اظهار داشت: تلاش می کنیم با برنامه ریزی مناسب در زمان تعیین شده این مصوبه قانونی را اجرایی کنیم.

غلامحسین نوذری در گفتگو با مهر با اشاره به مصوبه مجلس برای آزادسازی قیمت سوخت تا پایان سال 1390 خاطرنشان کرد: باید با برنامه ریزی مناسب روندی را دنبال کنیم که در زمان ذکر شده قیمت انرژی آزاد و مصوبه مجلس اجرایی شود.

به گفته نوذری فراهم شدن زیرساختهای این قانون نیاز به همکاری مردم دارد و باید با فرهنگ سازی به سوی آزاد شدن قیمت سوخت حرکت کرد.

وی همچنین در خصوص برنامه های وزارت نفت برای آزاد سازی قیمت بنزین تصریح کرد: در حال حاضر برنامه ای برای حذف سهمیه بندی بنزین در دستورکار وزارت نفت نیست و عرضه بنزین به صورت فعلی ادامه می یابد.

وزیر نفت ادامه داد: فروش بنزین آزاد با قیمت 400 تومان اگرچه تنها یک درصد فروش کل بنزین را شامل می شود اما امیدواریم با اجرای آن بتوانیم زیرساختهای لازم را برای اجرایی کردن مصوبه مجلس فراهم کنیم.

نوذری با بیان اینکه در حال حاضر محدودیتی برای تامین بنزین وجود ندارد، تاکید کرد: هم اکنون طبق روال گذشته بنزین مورد نیاز کشور از بازارهای مورد نظر تامین  می شود و در این مورد نگرانی وجود ندارد.      
 خبرگزاری مهر

سه شنبه 25/4/1387 - 22:57 - 0 تشکر 48006

-:- به نام حضرت دوست -:-

برکناری وزرا تا کجا ادامه می‌یابد؟

در حالی که با خداحافظی محمد رحمتی از کابینه دولت نهم، دولت محمود احمدی‌نژاد در مرز رای اعتمادگیری مجدد قرار گرفته و طبق اصل 136 قانون اساسی تنها با تغییر دو وزیر دیگر مجلس باید درباره کابینه تصمیم بگیرد؛ روز گذشته پایگاه خبری نزدیک به دولت، تفسیر جدیدی از این اصل قانونی ارائه داد.

پایگاه خبری رجا نیوز، دیروز با اشاره به تغییر محمد رحمتی نوشت: «در شرایطی که شورای نگهبان به عنوان مفسر قانون اساسی به دلیل عدم رخداد این مساله در دولت‌های قبل، تفسیر خاصی از اصل 136 ارائه نکرده است، برخی صاحبنظران تفسیر متفاوتی از این اصل قانون اساسی دارند.»این پایگاه خبری با بیان این که تعداد وزیران کابینه 21 نفر است و بنابراین 2 وزیر تا مرز تغییر نیمی از اعضاء کابینه دولت نهم باقیمانده است، آورد: «بنابر این تفسیر متفاوت، غرض قانونگذار از این اصل، تغییر یکباره نیمی از اعضاء کابینه دولت بوده است. براساس این نظر، قانون اساسی ایران برخی شباهت‌های شکلی به قانون اساسی فرانسه و نظام‌های پارلمانی از نوع حزبی دارد. اما در این نظام‌ها حزبی که حائز اکثریت پارلمان می‌شود، دولت تشکیل می‌دهد و چنانچه در این ساختار بیش از نیمی از دولت تغییر کنند، مجددا باید کابینه از مجلس رأی اعتماد بگیرد.»

این درحالی است که رییس‌جمهور روز یکشنبه در پاسخ به سوالی درباره‌ برخی تغییرات، گفت: من درباره این مسائل توضیحاتی خواهم داد ولی باید بگویم یك سری مسائل در كشور ما بی‌جهت تبدیل به تابو شده‌اند و باید این مسائل از بین برود و در واقع كنار گذاشته شود و به مسائل عادی تبدیل شود.به گزارش ایسنا، احمدی‌نژاد با بیان اینكه «ایجاد تغییرات یك امر عادی است و در واقع ما این تغییرات را برای ایجاد بهبود و پیشرفت بیشتر در كارها انجام می‌دهیم» ادامه داد: مثل یك مربی كه تیم را هدایت می‌كند و در واقع در برخی مواقع برای پیشبرد كار در تیم تغییراتی ایجاد می‌كند، ما نیز این تغییرات را ایجاد می‌كنیم تا تیم بهتر كار كند و نتایج درست بگیرد

.

منبع:روزنامه دنیای اقتصاد

مواظب خودتون و دلای پاكتون باشید.

سه شنبه 25/4/1387 - 23:0 - 0 تشکر 48007

-:- به نام حضرت دوست -:-

آخوند‌زاده سخنگوی وزارت خارجه می‌شود

محمد مهدی آخوند‌زاده سفیر سابق ایران در آلمان به عنوان سخنگوی وزارت امور خارجه منصوب خواهد شد.

یک منبع آگاه با اعلام این خبر به خبرگزاری مهر گفت: به احتمال زیاد محمد مهدی آخوند‌زاده که ماموریت‌های متعدد دیپلماتیک و از جمله نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در دفاتر سازمان ملل در وین را نیز در کارنامه خود دارد، به جای محمد علی حسینی به سخنگویی دستگاه سیاست خارجی منصوب خواهد شد. حسینی سخنگوی سابق وزارت امور خارجه پس از سرپرستی همزمان معاونت آسیا و اقیانوسیه، چند روز گذشته به معاونت حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه منصوب شد و به تازگی به عنوان فرستاده ویژه پیام رییس‌جمهور را به مقام‌های ارشد چین منتقل کرده است.

منبع:روزنامه دنیای اقتصاد

مواظب خودتون و دلای پاكتون باشید.

سه شنبه 25/4/1387 - 23:0 - 0 تشکر 48008

-:- به نام حضرت دوست -:-

پرداخت نقدی یارانه‌ها به مجوز مجلس نیاز دارد

یك عضو كمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به طرح تحول اقتصادی دولت گفت: دولت بدون مجوز مجلس نمی‌تواند یارانه‌ها را نقدی پرداخت كند

.

غفار اسماعیلی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار كرد: رییس مركز آمار ایران به تاسی از رییس‌جمهور به صورت رسمی اعلام كرده است برای واریز وجوه نقدی یارانه‌ها، برای همه ایرانیان حساب بانكی باز كرده و در صورت لزوم، مردم می‌توانند از این حساب‌ها برداشت كنند؛ این سیاست از هیچ مبنایی تبعیت نمی‌كند، دولت برای اجرای طرح پرداخت نقدی یارانه‌ها چاره‌ای جز تعامل و همكاری با مجلس ندارد.وی تاكید كرد: اگر دولت عزم خود را جزم اجرای طرح پرداخت نقدی یارانه‌ها هم كرده باشد، نمی‌توان بدون دریافت مجوز از مجلس و مشخص شدن منابع تامین طرح از سوی قوه مقننه، دست به این كار بزند

منبع:روزنامه دنیای اقتصاد

مواظب خودتون و دلای پاكتون باشید.

يکشنبه 10/6/1387 - 12:34 - 0 تشکر 54745

اکونیوز:معاون وزیر راه و ترابری گفت: 4 میلیون و 500 هزار تن کالا سالانه از ایران ترانزیت می شود. به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران،"محمد بخارائی" گفت : این مقدار کالا بوسیله 253 هزار دستگاه وسیله نقلیه از پایانه های مرزی به کشور وارد و یا از آن خارج می شود . بخارایی افزود: هم اکنون 24 پایانه مرزی در کشور فعال است که با توجه به موقعیت خاص کشورو داشتن مرزهای آبی و خاکی و وجود کریدور شمال – جنوب ، ترانزیت و حمل و نقل کالا و مسافر از پایانه های مرزی از رونق مناسبی برخوردار است و هر سال 20 درصد افزایش می یابد . وی گفت: روزانه یکهزار و 560 دستگاه وسیله نقلیه و 17 هزار و 600 مسافر از پایانه های مرزی کشور تردد می کنند.

چهارشنبه 27/6/1387 - 11:40 - 0 تشکر 58420

ایران هیچ سهمی از ارزش برندهای جهانی ندارد
اکونیوز: معاون بازاریابی و تنظیم روابط سازمان توسعه تجارت ایران، برندسازی را به معنای ایجاد اعتماد در ذهنیت مشتری دانست و گفت: باید برای تشکلهایی که مزیت صادراتی دارند ایجاد برند کنیم تا آنان نیز با توجه به این موضوع صادرات خود را توسعه دهند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران، "محمدعلی ضیغمی" روز دوشنبه در نشستی با موضوع برگزاری سومین "کنفرانس بین‌المللی برند" با اشاره به 100 برند برتر موجود در جهان افزود: ارزش این 100 برند برتر در سال گذشته میلادی حدود 1100 میلیارد دلار بود که این ارزش با درآمد 66 کشور دنیا برابری می‌کند که متاسفانه کشور ایران از این لحاظ هیچ سهمی از ارزش برندهای جهانی ندارد.

معاون سازمان توسعه تجارت سپس خاطرنشان کرد: تلاش ما این می باشد که با برگزاری دوره‌های آموزشی و نشست های تخصصی این خلاء در حوزه تجارت را برطرف سازیم. ضیغمی در ادامه به صادرات برخی از کالاهای داخلی که دارای کیفیت نیستند اشاره کرد و گفت: سازمان توسعه تجارت ایران طرح نظام جامع کیفیت را برای کالاهای صادراتی تدوین کرده است تا از کالاهای صادراتی بدون کیفیت جلوگیری به عمل آید. در ادامه این نشست "میراحمد امیرشاهی" دبیرعلمی سومین کنفرانس بین المللی برند نیز گفت: این کنفرانس با هدف فرهنگ سازی در جهت ایجاد برند ملی در روزهای بیست و دوم و بیست و سوم آبان ماه در تهران برگزار می‌شود. وی افزود: به طور کل اعتبار برند شامل سه بخش می شود که در راس آن تبلیغات و اطلاع رسانی و در مرحله دوم عمل کردن به تبلیغات و گفته ها و در آخر تائیدیه توسط بازار و مصرف کننده می باشدکه در صورتی که این سه گزینه با هم اجرا شوند اعتبار برند و بازار تجارت تضمین می شود.وی با بیان اینکه بحث برند در بنگاههای داخلی کشور به عنوان یک بحث مغفول مانده مطرح است، افزود: در کشور متاسفانه به بحث برند و برندسازی توجه خاصی نمی‌شود و متاسفانه در 100 برند معتبر دنیا نامی از ایران نیست و تمام آنها متعلق به کشورهای توسعه یافته هستند که توانمندی برند را شناخته‌اند و در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده‌اند. امیرشاهی سپس برند را جزء دارایی های نامشهود یک شرکت دانست و اظهار داشت: ایجاد و تولید ثروت و ایجاد تعهد برای بکارگیری رویه‌های استاندارد و یکسان در تولید محصول از جمله ویژگی های مثبت برند به شمار می‌آیند. دبیر علمی سومین کنفرانس بین‌المللی برند تصریح کرد: هم اکنون در جهان بین ارزش سهام شرکتها در بورس با ارزش برند رابطه‌ای مستقیم وجود دارد و براساس تحقیقات به عمل آمده هرچقدر ارزش برند یک محصول و خدمت در ذهن مشتریان ارتقا یابد به همان نسبت نیز به ارزش سهام آن شرکت در بورس افزوده خواهد شد. وی ادامه داد: براساس تحقیقات به عمل آمده، حدود 33 درصد ثروت جهانی شرکتها، ناشی از برند آنها است بنابراین بنگاهها هم اکنون به سرعت در حال سرمایه‌گذاری در حوزه برند هستند. امیرشاهی با بیان اینکه ذهنیت بسیاری از شرکتهای داخلی، تولید محور است، گفت: این رویکرد متعلق به 100 سال پیش است و هم اکنون شرکتهای موفق جهان دیدگاه و رویکرد خود را بر استراتژی مشتری مداری متمرکز کرده‌اند و نوع نگاه خود به بازار و بازاریابی را به برندسازی معطوف ساخته‌اند. وی سپس برند را نوعی ابزار برای ایجاد اعتماد و وفاداری مشتری به محصول عنوان کرد و افزود: برای ایجاد برند باید به سه بحث تبلیغات و ترویج، واقعی بودن پیام تبلیغات و تایید شدن آن پیام توسط بازار و مصرف کننده، توجه ویژه‌ای داشته باشیم و چنانچه این سه بحث در کنار هم و به صورت مستمر وجود داشته باشند، در یک دوره زمانی میان و بلندمدت می‌توان به برند خود اعتبار و اعتماد بخشید. امیرشاهی در ادامه اظهار داشت: در سومین کنفرانس بین‌المللی برند از نخبگان جهانی برند دعوت شده تا در این نشست علمی تا مجموعه اندوخته‌ها و تجارب خود را در حوزه برند و برند-سازی ارایه کنند تا بتوانیم با توجه به تجارب جهانی و مجموعه اقدام های انجام شده، ارزش برند شرکتهای خود را افزایش دهیم و در حوزه برندسازی در مجامع بین‌المللی حضور جدی داشته باشیم.گفتنی است برای نخستین بار، در لیست حمایتها و مشوقهای صادراتی سازمان، بحث برندسازی در دستور کار سازمان توسعه تجارت ایران قرار گرفته و آیین نامه‌ای نیز در این خصوص تدوین شده است.

جمعه 5/7/1387 - 16:54 - 0 تشکر 60680

دلایل رکود بازار سرمایه اعلام شد

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران، "محمدرضا رهبر"اظهارداشت: بازار سرمایه در روزهای اخیر تحت تاثیر عوامل مختلف، دوران رکود خود را پشت سر می‌گذارد. وی کاهش بهای فلزات اساسی در بورس‌های جهانی را یکی از دلایل افت بازار سرمایه ایران عنوان کرد و گفت: کاهش قیمت‌های این گونه فلزات سبب شده تا برخی از شرکت‌های ایرانی تحت تاثیر این موضوع قرار گیرند. رهبر، نبود تحلیل منطقی در بازار را از دیگر علت‌های مهم روند کنونی بورس اعلام کرد و اظهار داشت: در حال حاضر شاهد آن هستیم که به دلیل نبود تحلیل صحیح در بازار، شرکت‌هایی که تعدیل مثبت داشته‌اند با کاهش قیمت روبرو هستند. وی افزود: به طور مثال، با اینکه شرکت‌های چادرملو و توکا فولاد به ترتیب 25 و 23 درصد تعدیل مثبت داشتند اما با صف فروش مواجه شدند که این امر نشان دهنده نبود تحلیل درست و منطقی در بازار است. این کارشناس بازار سرمایه قیمت را محل تلاقی عرضه و تقاضا دانست و گفت‌: بتازگی عرضه سهام در بورس افزایش یافته که متعاقب آن، سهام برخی از شرکت‌ها کاهش یافته است. رهبر با اشاره به کمبود نقدینگی شرکتها، اظهار داشت: شرکت‌ها در گذشته از طریق بازار پول، نقدینگی مورد نیاز خود را تامین می‌کردند اما آنها در ماه‌های اخیر نتوانسته اند منابع مالی خود را از طریق بانک ها بدست آورند. وی خاطرنشان کرد: فقدان نقدینگی شرکت‌ها سبب شده تا آنها اقدام به فروش دارایی‌های خود از جمله سهام کنند. رهبر با بیان اینکه در ماه‌های اخیر نقش بازار پول در بازار سرمایه کمرنگ شده است، گفت: علاوه بر شرکت‌های بورسی که با کمبود نقدینگی روبرو هستند، نهادهای فعال در بازار سرمایه نیز با کمبود نقدینگی روبرو هستند به طوری که نتوانسته اند سرمایه‌گذاری‌های لازم را در افزایش سرمایه و حق‌تقدم شرکت‌ها انجام دهند. مدیرعامل شرکت کارگزاری حافظ، سیاست‌های واردات و صادرات وزارت بازرگانی را از دیگر دلایل افت بازار سرمایه ذکر و اعلام کرد: برخی از شرکت های بورسی نتوانسته اند محصولات خود را با قیمت عادلانه‌ای در داخل و خارج از کشور بفروشند، ضمن آنکه تعدادی از این شرکت‌ها هم تحت تاثیر محصولات وارداتی قرار گرفته و از رقابت باز مانده‌اند. وی با تاکید بر اینکه سهامداران و سرمایه‌گذاری باید با تحلیل منطقی و نگاه بلندمدت اقدام به خرید و فروش سهام کنند، گفت: بسیاری از شرکت‌ها از لحاظ بنیادی و نسبت های مالی از موقعیت خوبی برخوردارند به گونه‌ای که فروش این سهام ها باعث خواهد شد تا سهامداران آنها در آینده متضرر شوند.

وی پیشنهاد گسترش معاملات استقراضی (نسیه) در بازار سرمایه کرد و افزود: با انجام این راهکار می توان انگیزه ها را برای خرید سهام در بورس افزایش داد. رهبر خواستار حمایت بازار پول از بازار سرمایه شد و اظهار داشت: ارایه تسهیلات مورد نیاز به شرکت های سرمایه‌گذاری، کارگزاری و تولیدی با نرخ سود منطقی موجب می شود که در آینده بازار پول از مزیت‌های بازار سرمایه بهره ببرد.

مدیرعامل شرکت کارگزاری حافظ با بیان اینکه دولت ها همیشه در شرایط خاص از بازار سرمایه خود حمایت می کنند، افزود: در ژاپن با توجه به اهمیت بازار سرمایه، از بودجه ملی برای کمک به بورس استفاده می‌شود. وی خاطرنشان کرد: دولت می‌تواند بخشی از وجوهی را که از طریق خصوصی‌سازی و اجرای اصل 44 قانون اساسی از بازار خارج می‌کند را با طرق مختلف به بازار برگرداند تا بورس به روند رو به رشد خود ادامه دهد.

وی تسهیل در ورود سرمایه‌گذاران خارجی به بازار سرمایه را امری اجتناب ‌ناپذیر خواند و گفت: نقش دولت در حضور سرمایه‌گذاران خارجی و جذب منابع مالی جدید در بورس بسیار حائز اهمیت است که امیدواریم دولت در این برهه حساس، نگاه ویژه‌ای به بازار سرمایه داشته باشد.

لینک خبر:خبرگزاری اقتصادی ایران

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.