سينما و تلویزیون (بازدید: 189)
سه شنبه 3/5/1391 - 3:53 -0 تشکر 478370
كسمایی نامی‌ جاودانه در تاریخ دوبله ایران

یادی از هنرمند چیره دست عرصه مدیریت دوبلاژبدون تردید با هر سلیقه ای که بخواهیم فهرستی از بهترین و باکیفیت ترین مجموعه های پخش شده در تلویزیون را تهیه کنیم نمی توانیم از2 سریال «هزار دستان» اثر شادروان علی حاتمی و «سربداران» اثر محمد علی نجفی چشم پوشی کنیم.

 

این 2 سریال که حاصل هنرنمایی جمعی از بهترین هنرمندان عرصه های مختلف هنری هستند، به راستی نمونه هایی مثال زدنی در عرصه سریال سازی محسوب می شوند. یکی از ارزش های بی نظیر این ۲ سریال کیفیت بالای دوبله آن هاست که هنوز هم شاخص مهمی برای دوبله آثار تلویزیونی و حتی سینمایی به شمار می آید.

از آن جا که در دهه ۶۰ و ۷۰ (زمان نمایش این ۲ سریال) هنوز دوبله فیلم ها و سریال های ایرانی (با توجه به این که صدای اصلی بسیاری از هنرپیشگان اصولاً مناسب پخش نبود و هنوز صدابرداری صحنه هم به شدت امروز رواج پیدا نکرده بود) رونق داشت، انتخاب صدای مناسب برای هر نقش و هم چنین «سینک بودن» صدا (هماهنگی کامل صدا با لب های هنرپیشه) وظیفه سنگینی بود که علاوه بر دانش فنی، نیاز به توانایی های بسیاری داشت و به همین دلایل هم مدیریت دوبلاژ هر ۲ سریال به «پدر دوبله ایران» «شادروان علی کسمایی» سپرده شد که با توجه به مهارت، تجربه و پختگی وی، دوبله «هزار دستان» و «سربداران» هنوز پس از سال ها شنیدنی و به یاد ماندنی است.

 

پدر دوبله ایران که هفته گذشته در سن ۹۷ سالگی در تهران دار فانی را وداع گفت: از سال ۱۳۲۹، فعالیت خود را در عرصه دوبله فیلم های خارجی آغاز کرد. اولین بار در سال ۱۳۳۲ به عنوان سرپرست گویندگان تجربه مدیریت دوبلاژ فیلم را به دست آورد. پس از آن نیز در دوران طلایی دوبله ایران در همین سمت (مدیریت دوبلاژ)، بسیاری از شاهکارهای سینمای جهان چون «هملت»، «دکتر ژیواگو»، «آوای موسیقی» و... را در بایگانی سینمای ایران ماندگار کرد. اوج هنر شادروان کسمایی، تسلط بسیار خوب وی به ادبیات فارسی به دلیل شاگردی مستقیمش زیر نظر استادان به نام ادبیات از جمله: ملک الشعرای بهار، بدیع الزمان فروزان فر، احمد بهمنیار، جلال الدین همایی و... بود که باعث می شد تا آثاری که وی مدیریت دوبلاژ آن را بر عهده داشت، ترجمه هایی روان و سلیس در دیالوگ این فیلم ها داشته باشد. به جز این، قدرت و توانمندی کسمایی در تنظیم حرکت لب بازیگران خارجی با دوبله و کلام فارسی آن چنان بود که بیننده در میانه فیلم، به کلی فراموش می کرد که این بازیگران، در واقع به زبان های خارجی (انگلیسی یا ایتالیایی) سخن می گویند. «علی کسمایی» در حرفه خود مدیریت دوبلاژ- سرپرستی گویندگان- به مرور زمان چنان چیره دست شد که بسیاری از عرضه کنندگان فیلم های خارجی و ایرانی در دوران طلایی دوبله ایران، مدیریت دوبلاژ فیلم ها را، با خیالی آسوده به وی می سپردند. فعالیت حرفه ای این پیشکسوت مدیریت دوبلاژ پس از انقلاب شکوهمند اسلامی هم چنان با همان کیفیت بالا ادامه یافت ۲ فیلم مهم دفاع مقدس چون «پرواز در شب» (رسول ملاقلی پور) و «هور در آتش» (عزیز ا... حمید نژاد) با مدیریت دوبلاژ علی کسمایی در عرصه سینمای دفاع مقدس آثاری قابل توجه و تأثیرگذار شدند.

 

اوج توانمندی و تجربه مدیریت دوبلاژ شادروان «علی کسمایی» در «سربداران» و سپس «هزار دستان»، این دو سریال را به آثاری ماندگار در عرصه دوبله تبدیل کرد. «کسمایی» باهوش و فراست که حاصل سال ها تجربه مدیریت دوبلاژ بود در دوبله «سربداران» از صدای اصلی برخی بازیگران چون صدای شادروان فیروز بهجت محمدی در نقش طوغای تیمورخان و علی نصیریان در نقش قاضی شارع بهره گرفت.

 

گاهی هم در برخی نقش ها که صدای بازیگر متناسب با نقش او نبود، از صدای هنرمندانی چون منوچهر اسماعیلی، حسین عرفانی، شادروان ایرج ناظریان و...، برای سخن گفتن بر روی چهره آنان بهره می برد و نفوذ کلام دلنشین، هنربازی بازیگران را دو چندان می کرد. شادروان کسمایی در دوبله «هزاردستان» برای اولین بار از صدای دوبلور توانمندی چون «منوچهر اسماعیلی» برای هنرنمایی در حدود ۸ نقش اصلی و فرعی، ریسک بالایی را پذیرفت. اما هدایت هنرمندانه و فنی وی و هم چنین توانمندی اسماعیلی، باعث شد تا نتیجه کار به غنای اثر ارزشمند شادروان علی حاتمی بیفزاید.

 

صدای اسماعیلی در این سریال، گاه با هنرمندی به جای رضا تفنگچی (جمشید مشایخی) شنیده می شد و سپس بر چهره محمدعلی کشاورز بازیگر نقش «شعبان استخوانی» جلوه گری می کرد، همه این هنرنمایی ها علاوه بر هنر و توانایی هنرمندان دوبله چون منوچهر اسماعیلی، مدیون انتخاب های عالی و مدیریت هنرمندانه علی کسمایی و «استفاده به جا» از توانایی بزرگان دوبله، در خدمت مضمون نهایی فیلم ها و سریال ها بود.

 

تقدیر از زحمات پدر دوبله ایران در آخرین سال های حیاتخوشبختانه در بسیاری از مراسم سینمایی، از زحمات پدر دوبله ایران در سال های آخر حیاتش قدردانی شد. آخرین بار در جریان برگزاری بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر در مراسمی از خدمات ۶۲ ساله علی کسمایی در عرصه دوبله تجلیل شد. «علی کسمایی» در سال های آخر حیات خود به دلیل کهولت سن، به ضعف در شنوایی دچار شده بود چنان که تنها با کمک «سمعک» قادر به شنیدن بود. در ماه های آخر حیات این هنرمند، وی دچار بیماری های دیگری شد و به علت شکستگی لگن، مدت ها در منزل بستری بود تا این که قدرت تکلمش را هم از دست داد.

 

این همه از شوخی های تلخ روزگار است. مردی که زیباترین صداها را برای دوبله بهترین فیلم ها بر می گزید و خود نیز در عرصه دوبله فعالیت داشت، در ماه های آخر حیات قادر به سخن گفتن و شنیدن نباشد... سرانجام هم پس از گذراندن دوران سخت بیماری، این هنرمند پیشکسوت دوبلاژ ایران سه شنبه ۶ تیرماه سال جاری، در سن ۹۷ سالگی در تهران جان به جان آفرین تسلیم کرد تا نام «علی کسمایی» هم چون بزرگانی چون: ایرج ناظریان، سعید شرافت، عطاء ا... کاملی، عزت ا... مقبلی و... در تاریخ هنر دوبله ایران به یادگار باقی بماند.

 

ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که بسیاری هنرمندان امروز و دیروز دوبله کشور، از سوی علی کسمایی برای هنرنمایی در عرصه دوبله معرفی شدند و تشخیص جنس صدای هر دوبلور که نتیجه سال ها تجربه کسمایی، بود باعث شد تا دوبله ایران در سال های متمادی زبانزد عام و خاص باشد.

منبع : khorasannews.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی