دانش و فن آوری (بازدید: 139)
دوشنبه 2/5/1391 - 23:11 -0 تشکر 478201
عجیب‌ترین راه‌های مقابله با گرمایش جهانی،؛ تصویر

تغذیه پلانکتون‌ها: ایده مقابله با گرمایش زمین از طریق ریختن آهن در اقیانوس برای بارور کردن پلانکتون‌ها سابقه‌ای طولانی دارد. نتیجه‌ی مطالعه‌ای که به تازگی در مجله نیچر منتشر شده نیز از این روش پشتیبانی می‌کند. ریختن آهن در اقیانوس به عنوان یکی از ابزارهای«مهندسی زمین»، یکی از راه‌حل‌های مقابله با تغییرات آب و هوایی زمین است تا بتوان از طریق دستکاری آب و هوا باعث کاهش اثرات گرمایی گازهای گلخانه‌ای شد.
با این وجود، برخی مطالعات نشان می‌دهد که کوددهی آهنی در درازمدت می‌تواند باعث بروز شرایط کم‌اکسیژنی شود که برای حیات دریایی خطرناک است، و یا آغازگر شکوفایی انواعی از پلانکتون‌ها شود که برای برخی از میکروارگانیزم‌ها مضرند. اما مطالعه جدید شواهدی برای این نگرانی‌ها به دست نیاورده است. در عوض، نتایج این بررسی نشان می‌دهد که اغلب پلانکتون‌ها در آب‌های سرشار از آهن به کف دریا سقوط می‌کند و در رسوبات اقیانوس دفن می‌شود؛ که در درازمدت باعث حذف کربن از چرخه آب و هوا می‌شود.
داده‌های موجود نشان می‌دهد که کوددهی آهنی می‌تواند حدود 10 درصد از انتشار فعلی دی‌اکسید کربن را به دام بیاندازد، اما کریستین کلاس که در این مطالعه شرکت داشته است می‌گوید:«پخش آهن نمی‌تواند راه‌حلی برای مشکل دی‌اکسید کربن فراهم کند. با توجه به بسیاری از تردیدها و عوارض جانبی بالقوه این روش، قبل از استفاده از این روش در مقیاس بزرگ آزمایشات بیشتری باید انجام شود.»  
آتش‌فشان‌های مصنوعی:
علاوه بر کوددهی آهنی، برخی از دانشمندان ساختن آتش‌فشان‌های مصنوعی را پیشنهاد کرده‌اند که ذرات سنگین گوگرد -مشابه خاکستر آتش‌فشانی- را درون جو پخش کند. همانند خاکستر آتش‌فشان‌های واقعی، این ذرات نور و گرمای خورشید را به درون فضا پس می‌زند.این روش و سایر روش‌های اضطراری درنخستین کنفرانس بین‌المللی فناوری‌های مداخله آب و هواییدر پاسیفیک‌گرو کالیفرنیا به دقت مورد بررسی قرار گرفتند. طی این گردهمایی نخستین دستورالعمل داوطلبانه رفتار اخلاقی در رویکردهای مهندسی زمین آماده و منتشر شد.
با این وجود، نمی‌توان گفت که هیچ‌کدام از این رویکردها در آینده نزدیک قابل استفاده است. با این حال، متخصصان باید به طور جدی تمام گزینه‌ها از جمله اصلاح آب و هوا را مد نظر قرار دهند. ساموئل ترنستروم، عضو هیئت مدیره پروژه مهندسی زمین می‌گوید:«هیچ توجیهی برای غفلت وجود ندارد، ما باید درباره مهندسی زمین بیشتر بدانیم.»  
مزارع جلبک دریایی:
بر خلاف مزارع دفن زباله، مزارع جلبک دریایی به عنوان چاهک‌های کربن از جایگاه برجسته‌ای در میان دانشمندان برخوردار هستند. نیمی از فتوسنتز دنیا–فرایندی که با استفاده از نور خورشید دی‌اکسید کربن را به انرژی تبدیل می‌کند- در اقیانوس‌ها انجام می‌شود. اما بخش اعظم این فرایند توسط گیاهان ریز دریایی موسوم به فیتوپلانکتون‌ها انجام می‌شود که قابل کشت و زراعت نیستند.اما جلبک دریایی -که به آسانی می‌توان آنها را در امتداد سواحل اقیانوس کشت داد- یک راه‌حل امکان‌پذیر برای دانشمندانی است که به دنبال افزایش سهم اقیانوس‌ها در حذف کربن هستند. همچنین جلبک‌های دریایی کشت شده را می‌توان درو و از آنها به عنوان یک سوخت تجدیدپذیر استفاده کرد؛ موضوعی که مایکل مک‌کراکن، دانشمند ارشد برنامه آب و هوایی موسسهClimate Institute از آن به عنوان«یک فایده جانبی» نام می‌برد.  
دفن زغال در خاک:
شاید کهنه و کثیف به نظر برسد، اما سنت کهن آمازونی ساختن زغال‌زیستی می‌تواند نجات‌بخش آب و هوای زمین باشد. زغال‌زیستی -زغال چوب غنی و بسیار متخلل که از گرما دادن پس‌مانده‌های کشاورزی به دست می‌آید- زمانی‌که به خاک باز می‌گردد، می‌تواند کربن را برای صدها تا هزاران سال در خاک به دام بیاندازد. در مقابل، ظرفیت نگهداری کربن درختان محدود است؛ چرا که اگر درخت بریده شده و یا بمیرد، گازهای گلخانه‌ای حبس شده در آن فرار می‌کند. 

 

 
سبز کردن بیابان:
به گفته متخصصان، سبزکردن بیابان می‌تواند راهی برای به دام اندختن گازهای گلخانه‌ای بیشتر همانند دی‌اکسید کربن باشد؛ یکی از ایده‌های مهندسی زمین که هم اکنون در آفریقا در حال انجام است. برای مثال، 13 کشور آفریقایی اقدام به ساختدیواره عظیم سبزی از درختان کرده‌اند که در عین بلعیدن کربن، گسترش صحرای آفریقا را کند می‌کند.
با این وجود، مک‌کراکن می‌گوید که اگر انتشار گازهای گلخانه‌ای با سرعت سرسام‌آور فعلی افزایش یابد، یک بیابان سرسبز نیز نمی‌تواند ظرفیت به دام انداختن کربن کافی برای مقابله با آن داشته باشد. اما در دنیایی با کربن کمتر، بیابان‌های سبز استراتژی خوبی برای پایین نگه داشت انتشار کربن است. 

کشتی‌های ابرساز: با طرحی که یادآور کشتی‌های بخار اقیانوس‌پیماست، کشتی‌های ابرساز می‌تواند کمکی برای تلاش‌های مهندسی زمین در مقابله با تغییرات آب و هوایی باشد. این ابزارها که نیروی خود را با استفاده از انرژی باد فراهم می‌کنند، مه نازکی از نمک اقیانوسی را به درون هوا می‌پاشند که باعث به وجود آمدن ابرهای اقیانوسی می‌شود. چنین ابرهایی چگال‌تر و سفیدتر از ابرهای معمولی هستند، بنابراین میزان بیشتری از گرمای خورشید را به درون فضا منعکس می‌کنند.

به گفته ترنستورم، ساخت و اعزام حدود 1500 عدد از این کشتی‌های نسبتا ارزان‌قیمت می‌تواند اثر خنک‌سازی فوری به همراه داشته باشد. وی می‌گوید:«ما تا دانستن این مطلب که آیا این روش کار خواهد کرد فاصله زیادی داریم، اما این یک نظریه قابل قبول است که ارزش تحقیقات جدی را دارد.»  

سقف‌های سفید: بازتابنده‌تر ساختن سقف خانه‌ها از طریق رنگ‌آمیزی آنها به رنگ سفید می‌تواند یکی از ساده‌ترین روش‌های مهندسی زمین باشد.

به گفته محققان آزمایشگاه ملی لورنس در دانشگاه برکلی کالیفرنیا، سقف‌های تیره بین 10 تا 20 درصد نور خورشید را بازتاب می‌کنند، در حالی‌که سقف‌های روشن موسوم به سقف‌های خنک بین 70 تا 80 درصد پرتوهای خورشید را بازتاب می‌کنند. علاوه بر این، سقف‌های سفید یک لطف اضافه را به همراه خود دارند: فضای داخلی ساختمان‌هایی با سقف بازتابنده خیلی گرم نمی‌شود، در نتیجه نیاز به تهویه مطبوع کمتری دارند و از این طریق نیز به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای کمک می‌کنند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی