بهداشت و سلامت (بازدید: 297)
دوشنبه 2/5/1391 - 15:36 -0 تشکر 477579
سلامت پاها و سه مشکل شایع آن چیست؟

پاها یکی از بهترین بخش های طراحی شده ی بدن هستند. هر پای انسان 33 مفصل، 26 استخوان، بیش از صد عضله، رباط و تاندون دارد که همگی با هم باعث می شوند وزن انسان در همه جای بدن پخش شود (یعنی وزن بدن فقط به یک قسمت وارد نشود) و انسان بتواند حرکت کند.

متاسفانه بسیاری از افراد به سلامتی پاهای شان توجهی ندارند، مگر این که آسیبی ببینند

 

مشکلات مربوط به پا بایستی سریعاً تشخیص داده شوند و درمان گردند، قبل از این که پاها خیلی دردناک، ناتوان و از کار افتاده شوند.

در بعضی موارد، ناهنجاری های دردناک پا، علائم هشداردهنده ی بیماری جدی تری مثل دیابت، اختلالات گردش خون و مشکلات عصبی هستند. لذا باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

 

در قسمت پایین سه مشکل شایع مربوط به پا بیان شده است که اگر سریعاً درمان شوند، از بروز درد و ناراحتی جلوگیری می گردد.

نکات مفید برای حفظ سلامتی پاهایتان:

مراقبت از پاها و حفظ سلامتی آنها زحمت زیادی ندارد. انجام منظم و همیشگی کارهای زیر، احتمال بروز مشکل در پاهای شما را کم می کنند:

 

1- کفش مناسب پاهای تان را بپوشید.

پاهای شما برای تنفس نیاز به فضای خالی دارند، بنابراین آنها را در کفش های نامناسبی که صرفا شیک و بر اساس مُد هستند، زندانی نکنید.

 

2- پاهای خود را خشک نگه دارید.

قبل از پوشیدن جوراب، مطمئن شوید که بین انگشتان پاهای شما خشک است. اگر پاهای شما خیلی عرق می کنند، به طور مرتب آن ها را با یک پارچه نخی، خشک کنید.

دو روز پشت سر هم یک کفش را نپوشید. حداقل 24 ساعت بین دو بار استفاده از یک کفش، فاصله بگذارید.

 

3- هر روز پاهای خود را بشویید.

شستن پاها با صابون و لیف یا صابون و سنگ پا، تاثیر زیادی در کاهش عفونت دارد.

 

4- جوراب های تمیزی بپوشید.

هرگز جوراب های کثیف یا آلوده به قارچ را قبل از شستن آنها نپوشید.

دوشنبه 2/5/1391 - 15:37 - 0 تشکر 477580

 صندل و استانداردهای آن 

تابستان که می شود، بازار فروش صندل و کفش های روباز داغ می شود؛ صندل هایی که هر کدام زیبایی خاصی دارند. اما پزشکان می گویند اگر چه صندل های پاشنه بلند و لاانگشتی زیباتر از بقیه به نظر می رسند، ولی این صندل های غیر استاندارد می تواند سلامت ما را قربانی زیبایی کنند.

مجله ی نیویورک تایمز، در یک گزارش خبری به تمام کسانی که این پاپوش تابستانی را می پوشند هشدار می دهد که کم کم باید منتظر احساس درد در پاهای شان باشند. به تازگی، گروهی از محققان در دانشگاه ابرون در الاباما، بیومکانیک صندل های لاانگشتی و آسیبی را که به پاهای افراد وارد می کنند؛ مورد بررسی قرار داده اند. سرپرست این گروه تحقیقاتی می گوید: " وقتی ما راه رفتن کسانی که دمپایی لاانگشتی پوشیده اند را مورد بررسی قرار دادیم متوجه شدیم بیشتر افراد وقتی این نوع کفش های تابستانی را می پوشند مدل راه رفتن شان تغییر می کند. همین بد راه رفتن موجب بروز دردهایی در پاشنه ی پا، ساق پا و حتی ران و لگن و کمر افراد می شود."

نتایج این مطالعه ی جدید در کنگره ی سالانه طب ورزش در ایندیاناپلیس ارایه شده است.

محققان می گویند شاید صندل های لاانگشتی زیبا باشند ولی وقتی شما آن ها را می پوشید قدم های تان را کوتاه تر از حالت عادی برمی دارید و پاشنه ی پای شما هنگام برخورد با زمین نیروی کمتری بر زمین وارد می کند. همچنین شما برای حفظ موقعیت دمپایی لاانگشتی در پای تان نمی توانید هنگام راه رفتن پنجه ی پای تان را مانند حالت عادی به سمت بالا حرکت دهید.

دوشنبه 2/5/1391 - 15:40 - 0 تشکر 477583

آموزش ماساژ کف پا

برای انجام ماساژ پاها، روی یک صندلی کوتاه بنشینید و تمام قسمت های کف پا، رویه پا، پاشنه پا و انگشتان پا را به آرامی ماساژ دهید .
 1. یك دست خود را روی پا و دیگری را زیر كف پا قرار دهید و به آرامی‌ از انگشتان پا به سمت قوزك ماساژ دهید و این حركت را به سمت انگشتان ادامه داده و تكرار كنید.

 2. پا را با یك دست نگه داشته و با دست دیگر انگشتان هر پا را محكم فشار داده و به آرامی ‌بكشید.

 3. با انگشت شست از قسمت بالایی كف پا، به صورت خطی فشار محكم به مركز كف پا وارد كنید و در قوس و برآمدگی پا، فشاری چرخشی اعمال كنید. این حركت را در 2 كف پا انجام دهید.

 4. یك پا را نگه داشته و به پای دیگر آرام مشت بزنید و با حركات انگشتان دست در سراسر كف پا حركات چرخشی انجام دهید.

 5. از قوزك پا تا ناحیه ران را با دستان خود ماساژ داده و آن را 5 بار تكرار كنید.

 6. زانو را با فشار چرخشی انگشتان در ناحیه كاسه زانو ماساژ دهید. ماساژ پا پس از یك ایستادن طولانی می‌تواند عضلات پا را آرام كرده و به حالت اول بازگرداند. ماساژ منظم ران، سیستم لنفاوی را تحریك كرده و ظاهر ران‌ها را بهبود می‌بخشد.

علاوه بر ایجاد آرامش و رفع تنش، متخصصین رفلکش زون تراپی می توانند با استفاده از تحریک نقاط خاصی در کف پا به درمان برخی از بیماری ها بپردازند

دوشنبه 2/5/1391 - 15:45 - 0 تشکر 477590

بدترین کفش‌ها برای پاهای شما 

پزشکان علت رگ به رگ شدن مچ پا و درد شدید پاها را مربوط به کفش های پاشنه بلند می دانند

- کفش های پاشنه بلند

پزشکان علت رگ به رگ شدن مچ پا و درد شدید پاها را مربوط به کفش های پاشنه بلند می دانند.مشکلات این کفش ها شامل موارد زیر است:

الف- برآمدگی پاشنه

اگر پاشنه بلند بپوشید، یک برآمدگی دردناک در پشت پاشنه به وجود می آید.

مواد خشک کفش، بر پا فشار وارد می کنند. این فشار وارده منجر به بروز برآمدگی استخوانی، تاول، ورم و درد در تاندون آشیل پا می شود.

یخ درمانی، بستن و گذاشتن پد پاشنه، درد را تسکین می دهد. برآمدگی استخوانی، همیشگی است.
کفشب- غیرطبیعی بودن پا

کفش هایی با پاشنه های خیلی بلند، فشار زیادی را بر روی پنجه پا وارد می کند. فشار بیش از حد بر روی این قسمت، استخوان ها و اعصاب آن را ملتهب می کند.

فشار طولانی مدت به استخوان های پا، می تواند منجر به شکستگی مچ پا شود.


پیچ خوردن پا با کفش پاشنه بلند

ج- رگ به رگ شدن مچ پا

همه پاشنه های بلند موجب رگ به رگ شدن مچ پا می شوند. بیشترین و شایع ترین پیچ خوردگی پا وقتی رخ می دهد که پای شما از درون کفش به بیرون بلغزد.

رگ به رگ شدن شدید ممکن است باعث پارگی رباط شود.

زمانی که مچ پای شما، رگ به رگ شود، باید از حرکت دادن پا خودداری کرده و به یک مرکز فیزیوتراپی بروید.

اگر آرتروز دارید، این را بدانید که شما در معرض پیچ خوردگی شدید پا و یا شکستگی مچ پا قرار خواهید داشت.
کفش با پاشنه مناسبراه حل: اندازه مناسب پاشنه کفش

کفش های با پاشنه های کمتر از 5 سانتی متر مناسب می باشند. پاشنه کفش نباید از 2 سانتیمتر نیز کمتر باشد.
کفش با پاشنه بلند و نازک

2- کفش هایی با پاشنه های نازک و بلند

گرچه همه کفش های پاشنه بلند مشکل آفرین می باشند، اما این نوع کفشها بسیار خطرناک تر هستند.

هنگام پوشیدن این نوع کفش ها، سنگینی بدن در یک نقطه وارد می شود. این کفش ها باعث تلوتلو خوردن می شوند. در نتیجه احتمال پیچ خوردن مچ پا در این نوع کفش ها بیشتر است.


کفش با پاشنه بلند و پهنراه حل: پاشنه پهن

پاشنه پهن دارای سطح بیشتری روی زمین است و وزن شما را بهتر تحمل می کند. این پاشنه ها باعث ثبات بیشتر پا می گردند.

گرچه کلفتی و ضخامت پاشنه بلند، باعث ایجاد فشار بر پای شما می گردد، اما می تواند جلوی لغزش پا و تلوتلو خوردن پا را بگیرد.
کفش عروسکی3- کفش های عروسکی

این نوع کفش ها، دارای هیچ قوسی نیستند. آنها از عملکرد مناسب پا جلوگیری می کنند و مشکلات زانو، لگن و کمر را بوجود می آورند.

کفشی که از قوس مناسب برخوردار نباشد، منجر به دردناک شدن پا و یا التهاب کف پا می شوند.


کفی کفشراه حل: گذاردن کفی مناسب

اگر شما عاشق کفش های عروسکی هستید، می توانید با کمک این کفی ها، از درد پا جلوگیری کنید. با استفاده از کفی مناسب، از فشار بر پا جلوگیری کرده و از قوس موجود در پا محافظت می کند.

پد پاشنه نیز می تواند برای درد پاشنه مفید باشد.

شما می توانید این کفی ها و پدها را از داروخانه تهیه کنید.


صندل

4- صندل ها

خطر شکستن و صدمات پا در این کفش ها بسیار است.

افراد مبتلا به دیابت، نباید این کفش ها را بپوشند، زیرا کوچکترین بریدگی و خراش پا می تواند منجر به عوارض جدی در آنها گردد.

به علاوه برخی از این نوع کفش ها دارای هیچ گونه قوسی نیستند و از قوس پا محافظت نمی کنند و می توانند منجر به التهاب کف پا شوند و مشکلات زانو، لگن و کمر را تشدید کنند.

پوشیدن صندل های تخت لا انگشتی می تواند منجر به کشیدگی بیش از حد، پارگی و یا التهاب بافت کف پا شود. این وضعیت می تواند باعث افزایش درد پاشنه گردد و تنها درمان این وضعیت، استراحت پا می باشد.
صندل

راه حل: کفش های صندل مناسب

صندل های ورزشی و صندل هایی که قابلیت ارتجاعی دارند، مناسب اند. ضخامت و کلفتی کف این نوع صندل، باعث برخورد پا با زمین نمی شود. علاوه بر این، این صندل ها دارای قوس مناسبی می باشند.

دوشنبه 2/5/1391 - 15:56 - 0 تشکر 477601

راز سلامتی در کف پا 

پاها در تمام طول روز وزن ما را تحمل می‌کنند ، هر جا که بخواهیم ما را می‌برند و بدن ما را به زمین متصل می‌کنند. بعضی از مردم پا را ریشه و مرکز بدن می‌خوانند. اما با توجه به کار ارزشمندی که پاهایمان برای ما انجام می‌دهند ما هیچ کاری برای آنها انجام نمی‌دهیم.آنها را در کفش خفه می‌کنیم و تا زمانی که برای ما خطر جدی ایجاد نکنند به آنها توجه نمی‌نماییم. نتیجه اینکه در زندگی روزمره از هر 10 نفر 7 نفر به مشکلاتی دچار می‌شوند که کاملاً قابل پیشگیری هستند.

 روبرت کورنفورد متخصص بیماریهای پا در نیویورک گفت : من همیشه افرادی با پاهای پینه بسته، انگشتانی چکشی و کف پای دردناک را مشاهده نموده‌ام. این مشکلاتی که در اینجا نام برده‌ام بیماریهای مهمی نیستند اما بعضی مواقع مشکلات پا باعث ایجاد درد و مشکلاتی در نواحی دیگر بدن می‌شوند. طبق نظریه متخصصان یکی از بهترین راههای درمان پا، جلوگیری از ایجاد اصطکاک و سرایت بیماری به نواحی دیگر مانند زانو،‌ باسن، کمر و شانه‌ها می‌باشد.یکی از روشهای مراقبت از پا، یوگا می‌باشد. زمانیکه دردها و بیماریها را از طریق یوگا از بین ببرید، از بروز بیماریهایی نظیر کمردرد و بیماریهای دیگر استخوانی جلوگیری می‌نمایید. یوگا نه تنها ماهیچه‌ها را تحت کشش قرار می‌دهد، بلکه به درمان التهابات پا و مشکلات آن نیز کمک می‌نماید.

در اینجا به چند نکته در مورد درمان پا بوسیله یوگا اشاره می‌نماییم:

وزن خود را بین دو طرف بدن تقسیم نمایید. بهترین حرکت در یوگا که وزن را بین دو طرف بدن تقسیم می‌کند حرکت تاداسانا (کوه) می‌باشد. تقسیم وزن بر روی چهار طرف پا : با توجه به طریقه ایستادن و تصحیح قرار گرفتن پاها بر روی زمین می‌توان مشکلات پا و زانو را که به بدن منتقل می‌شود رفع نمود.

ایجاد کشیدگی برای نیرومند ساختن: هر حرکتی که باعث کشش در کف پا و قوس پا می‌شود باعث بالا رفتن انعطاف و از بین بردن استرسها می‌گردد. پیشنهاد می‌شود که قبل از شروع یوگا، پاهای خود را گرم کنید. اگر این حرکات را جزء‌برنامه روزانه خود قرار دهید همیشه پاهایی سالم خواهید داشت.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی