بهداشت و سلامت (بازدید: 164)
دوشنبه 2/5/1391 - 15:32 -0 تشکر 477577
کم خوابی و خطر چاقی در نوجوانان

 در مطالعه ای که اخیرا در Sleep Journal به چاپ رسیده، مشخص گردید، نوجوانانی که در طول شب کمتر از 8 ساعت می خوابند، نسبت به نوجوانانی که 8 ساعت یا بیشتر می خوابند، اشتهای بیشتری برای دریافت غذاهای چرب و میان وعده دارند. در این مطالعه که 240 نوجوان 16 تا 19 ساله شرکت داشتند. بررسی الگوی خواب آنها نشان داد، میانگین ساعات خواب شرکت کنندگان هفت و نیم ساعت بود و تنها 34% از شرکت کنندگان 8 ساعت یا بیشتر می خوابیدند. این در حالی است که داشتن حداقل 8-9 ساعت خواب شبانه برای داشتن احساس نشاط و هوشیاری در طول روز توصیه می گردد.

طبق این مطالعه، نوجوانانی که خواب شبانه کمتر از 8 ساعت داشتند، 2/2% بیشتر کالری از مواد غذایی حاوی چربی دریافت می کردند و به میزان 3% کمتر کالری از کربوهیدرات دریافت می نمودند. بررسی نتایج براساس جنسیت حاکی از آن بود که دختران با خواب کمتر بیشتر از پسران تمایل به خوردن غذاهای ناسالم دارند؛ شاید یکی از دلایل آن، این است که شرایط روحی متفاوت در غذا خوردن دختران نسبت به پسران تاثیرگذارتر است، بعبارت دیگر دختران نوجوان تمایل بیشتری به خوردن از روی احساس دارند.

باید توجه داشت افزایش مصرف چربی به میزان 2/2% در روز  ، در طولانی مدت سبب افزایش خطر ابتلا به چاقی و بیماری های قلبی در نوجوانان می گردد. در واقع ساعات خواب با تاثیر بر الگوی خوردن ، سبب تغییراتی در تعادل انرژی می گردد. این مطالعه همچنین ارتباط بین ساعات خواب و میان وعده ها را نیز نشان می دهد، براساس یافته های این مطالعه به ازای هر یک ساعت افزایش در میزان خواب، احتمال دریافت کالری از میان وعده ها به میزان 21% کاهش می یابد.

دانشمندان معتقدند که در واقع میزان ساعات خواب همچنین سبب تغییر سرعت متابولیک می گردد، همچنین تولید هورمون های اشتها یعنی گرلین و لپتین را تحت تاثیر قرار می دهد؛ از طرفی محدودیت در خواب تمایل به خوردن را افزایش می دهد، و اثرات جانبی مانند کاهش فعالیت بدنی را بدنبال دارد.  بنابراین میزان خواب می تواند بر وزن اثرگذار باشد.

نکته عملی: این مطالعه نشان دهنده این امر است که در برنامه های کاهش وزن ، تمرکز بر رژیم غذایی و ورزش به تنهایی کافی نیست  و داشتن میزان خواب مناسب  باید بعنوان جزئی اساسی  برای موفقیت در کاهش وزن در نظر گرفته شود.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی