انجمن ها > انجمن عمومی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عمومی (بازدید: 668)
يکشنبه 1/5/1391 - 20:32 -0 تشکر 476756
اخبار عمومی

ژاپن در جستجوی پایتخت جدید 
 
جام جم آنلاین: با گذشت 16 ماه از فاجعه نیروگاه فوكوشیما، ژاپن از هم اكنون برای مواجهه با بلایای دیگر در جستجوی پایتخت جدیدی است.

به گزارش روز یكشنبه جام جم آنلاین به نقل از اسلیت فرانس، دولت ژاپن در حال بررسی  نقل مكان به یك شهر دیگر در صورت وقوع سونامی یا زلزله است.

درواقع، دولت ژاپن به این مساله می اندیشد كه در صورت وقوع یك فاجعه طبیعی مانند زلزله ویرانگر یا سونامی به كدام یك از شهر های كشور نقل مكان كند.

شورای مركزی پیش بینی بلایای طبیعی ژاپن به مقامات توصیه كرده كه برای نقل مكان ادارات دولتی و بانك مركزی ژاپن آماده باشند.

 درحال حاضر، ناحیه تاشیكاوا در غرب توكیو به عنوان مكانی برای انتقال ادارات دولتی در نظر گرفته شده است.

با اینكه امكانات این منطقه اضطراری آماده استفاده در صورت نیاز است اما محل آن واقع در 30 كیلومتری مركز توكیو موجب می شود تا از یك فاجعه آتی در امان نباشد.

بنابراین ،شورای مركزی پیش بینی بلایای طبیعی ژاپن به دولت توصیه كرده كه از میان پنج شهر  " اوزاكا، ناگویا و همچنین شهرهای ساپورو، سندایی و فوكواوكا". كه كمتر از توكیو در معرض خطر قرار دارند یكی  را انتخاب كند.

این شهرها به دلیل اینكه دارای ساختمان های وسیع دولتی و نیز شعبات عمده بانك ژاپن هستند، انتخاب شده اند.

شورا علاوه بر پیشنهاد یك پایگاه موقت برای دولت توصیه كرده است كه تدابیر دیگری را از جمله تاسیس پناهگاه های موقت برای افرادی كه بی خانمان می شوند اتخاذ كرده و اطلاعات مرتبط با فجایع طبیعی را تكثیر و برای زمان مقتضی در مكانی امن نگهداری كنند. مترجم: بهرام افتخاری.

دوشنبه 2/5/1391 - 0:22 - 0 تشکر 477030

تغییر پایتخت کار خیلی سختیه ولی از این ژاپنیها بر میاد که در عرض چند ماه پایتختشون و تغییر بدهند وبهتر از قبلم بشه.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

دوشنبه 2/5/1391 - 3:57 - 0 تشکر 477149

 بستنی صاحب موزه می‌شود 
نخستین موزه بستنی از ۲۷ ماه سپتامبر (6 مهرماه ) در شهر بولونیا ایتالیا افتتاح می‌شود.

به نقل از یورونیوز، در این موزه حدود ۲۰ دستگاه قدیمی تهیه بستنی مخصوص ایتالیا یا ژلاتو طی دو قرن گذشته به نمایش گذاشته خواهد شد.

این موزه در دانشگاه بستنی شهر بولونیا در شمال ایتالیا برگزار می‌شود که از حدود دوسال پیش فعالیت خود را آغاز کرد.

بستنی ایتالیایی که ژلاتو نامیده می‌شود برای نخستین بار در قرن هفدهم میلادی از مخلوط تخم مرغ یخ زده و نوعی کرم تهیه شد.

ایتالیایی‌ها می‌گویند این نوع بستنی نسبت به سایر بستنی‌های موجود در سراسر جهان از میزان کالری کمتری برخوردار است.

دوشنبه 2/5/1391 - 4:8 - 0 تشکر 477151

وزیر استرالیایی روزه می گیرد  

ویکتور دومینیلو، وزیر امور اجتماعی و شهروندی ایالت نیو ساوت ولز استرالیا، اعلام کرد: امسال برای نخستین مرتبه، همچون مسلمانان روزه خواهد گرفت. وی گفته است: زمان افطار، فضایی از صداقت و برادری می آفریند. این زمان بر ذهن ها آثاری بر جای می گذار که محو ناشدنی است.

وزیر استرالیایی، برای نخستین بار، مثل مسلمانان روزه می گیرد.
به گزارش «روزگار نو»، ویکتور دومینیلو، وزیر امور اجتماعی و شهروندی ایالت نیو ساوت ولز استرالیا، اعلام کرد: امسال برای نخستین مرتبه، همچون مسلمانان روزه خواهد گرفت.
وی گفته است: زمان افطار، فضایی از صداقت و برادری می آفریند. این زمان بر ذهن ها آثاری بر جای می گذار که محو ناشدنی است.
بنا بر این گزارش، وی افزوده است: در این ایالت با مسلمانان رابطه خوبی دارد و  از سوی گروه های زیادی از ایشان به مراسم های ماه رمضان دعوت می شود که به همه آنها پاسخ مثبت خواهد داد.
به گفته دومینیلو، همه هدایا و کمک هایی که در برنامه های مختلف این ماه گرد آوری می شود به کشورهای فقیر آفریقایی ارسال خواهد شد.

دوشنبه 2/5/1391 - 17:54 - 0 تشکر 477845

بستنیم دیگه برا خودش کسی شدا اگه ندیدین اینم چون کلاسش رفته بالا قیمتش سر به فلک بکشه.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

دوشنبه 2/5/1391 - 19:36 - 0 تشکر 478013

شاید به این دلیل که دیگه همه ی فعالیت ها و رشته ها رو به سوی تخصصی شدن دارن پیش میرن و وقت و هنر و سلیقه براشون خرج میشه

سه شنبه 3/5/1391 - 0:1 - 0 تشکر 478254

    متولدین این فصل صد سال عمر می کنند 

محققان در تازه ترین تحقیقات خود دریافتند که متولدین فصل پاییز عمری طولانی دارند که می تواند تا یکصد سال برسد.
شاید فکر کنید که روز تولد شما فقط برای جشن گرفتن، روشن کردن شمع، خوردن شیرینی و گرفتن هدیه و کارت تبریک مهم باشد اما تحقیقات جدید

از ارتباط بین ماه تولد و طول عمر پرده برداشت.

این تحقیقات جدید نشان می دهد که متولدین ماههای پاییز بیشترین احتمال را دارد که به سن یکصد سالگی برسند.

محققان دانشگاه شیگاگو دریافتند: کسانی که بین ماههای سپتامبر و نوامبر از سال 1880تا 1895 متولد شدند احتمال طول عمر آنها تا یکصد سال نسبت به کسانی که در ماه مارس متولد شدند، بیشتر بود.

برپایه این گزارش، معنا و مفهوم این نتایج هنوز واضح و روشن نشده است.

محقق لیونید گاوریلوف مسئول این تحقیقات گفت: نتایج اهمیت شرایط و محیط پیرامونی مادر به هنگام بارداری و شرایط و محیط پیرامونی فرزند در مرحله رشد را نشان می دهد.

وی تصریح کرد: شرایط زندگی کودک ممکن است آثار بلندمدتی بر سلامت آینده و طول عمر او داشته باشد.

این تحقیقات از 1574 فرد یکصد ساله در آمریکا انجام شد و محققان دریافتند: کسانی که بین ماههای سپتامبر و نوامبر متولد شدند، 40 درصد بیشتر نسبت به متولدین ماه مارس فرصت زندگی تا یکصد سال را داشتند.

به گفته محققان، بیماریهای فصلی ممکن است علت پس پرده این اختلاف باشد.

دوشنبه 9/5/1391 - 9:18 - 0 تشکر 485146

تنبل‌ترین ملت‌های جهان كدامند؟ 

نشریه اقتصادی فوربس در تازه‌ترین گزارش خود تنبل‌ترین ملت‌های جهان را معرفی کرد.

هم‌زمان با برگزاری رقابتهای المپیک 2012 لندن، نشریه معتبر لنست با انتشار گزارشی از رشد مشکلات بهداشتی و سلامتی در جهان خبر داده و اعلام کرد که بی‌تحرکی به بلای جان انسان‌های امروزی تبدیل شده است.

تحقیق انجام شده از سوی لنست 122 کشور جهان را شامل می‌شود که این کشورها در مجموع 89 درصد از جمعیت جهان را در خود جای داده‌اند. لنست اعلام کرده همان‌قدر که تنباکو در مرگ انسانها نقش دارد، بی‌تحرکی نیز در مرگ‌ومیرها سهم دارد.

در کشورهای پیشرفته و با سرانه درآمد بالا مشاغل به گونه‌ای شده‌اند که دیگر مانند دهه‌های گذشته تحرک چندانی در آنها وجود ندارد. از سوی دیگر بی‌تحرکی در میان‌مدت و بلندمدت هزینه‌های اقتصادی سنگینی را به کشورها تحمیل می‌کند و به همین دلیل برخی از دولتها برای مبارزه با چاقی و آثار اقتصادی منفی ناشی از آن برنامه‌های ویژه‌ای را به اجرا درآورده‌اند.

دانشمندان برآورد کرده‌اند که سالانه 5.3 میلیون تن در سراسر جهان در نتیجه کم‌تحرکی جان خود را از دست می‌دهند.

فهرست 20 کشور تنبل جهان به همراه درصد کم‌تحرکی و بی‌تحرکی آنها به شرح زیر است:

مالت (71.9 درصد)، سوازیلند (69 درصد)، عربستان سعودی (68.8 درصد)، صربستان (68.3 درصد)، آرژانتین (68.3 درصد)، میکرونزی (66.3 درصد)، کویت (64.5 درصد)، انگلیس (63.3 درصد)، امارات (62.5 درصد)، مالزی (61.4 درصد)، ژاپن (60.2 درصد)، جمهوری دومینیکن (60 درصد)، نامیبیا (58.5 درصد)، عراق (58.4 درصد)، ترکیه (56 درصد)، قبرس (55.4 درصد)، ایتالیا (54.7 درصد)، ایرلند (53.2 درصد)، آفریقای جنوبی (52.4 درصد) و بوتان (52.3 درصد)

دوشنبه 9/5/1391 - 9:52 - 0 تشکر 485188

سلام
جالب بود
انگلیس و ژاپن و ایتالیا خیلی برام عجیب بود!!!

یک نیمه ی من شعور افلاطون است، یک نیمه ی دیگرم دل مجنون است،،،من بر لب تیغ راه رفتم یک عمر،این رنگ حنا نیست به پایم، خون است

 


سه شنبه 10/5/1391 - 12:43 - 0 تشکر 486636

نادرترین زبان دنیا 

به گزارش مشرق  زبان ابزاری برای ارتباط بر قرار کردن با دیگر افراد است اما اگر از یک زبان بسیار نادر استفاده کنید برقراری ارتباط برای شما بسیار سخت خواهد بود. این مشکلی است که متکلمان به زبان "هرتوین" با آن رو به رو هستند.

به تازگی سازمان یونسکو زبانی را به عنوان نادرترین زبان دنیا انتخاب کرده است که مردمان"سیرانی" به آن سخن می گویند. این در حالی است که این افراد تنها 4 نفر هستند.

این افراد در روستای "اکین دوزو" واقع در ترکیه زندگی می کنند و به گفته خودشان بر اثر مهاجرتی که به اروپا داشته اند زبانشان در معرض انقراض قرار گرفته است. البته این افراد بسیار نگران این زبانشان هستند چرا که جوانان تمایلی به یادگیری ان ندارند و هر لحظه این زبان رو به نابودی می رود.

سازمان یونسکو با توجه به خطراتی که این زبان را تهدید می کند آن را به ثبت جهانی رساند تا شادی بتواند یاد آن را پس از انقراض نیز حفظ کند.

نابودی زبان "هرتوین" در حالی در حال رخ دادن است که در 70 سال گذشته نزدیک به 200 زبان نادر دیگر نیز از بین رفته اند و زبان های باستانی کاملا در حال منقرض شده اند.

چهارشنبه 11/5/1391 - 16:20 - 0 تشکر 487937

چه‌طور شبانه روز 24 ساعت شد؟
خط هیروگلیف مصری‌ها متعلق به سه هزار سال قبل از میلاد استفاده از سیستم ده-دهی شمارش را نشان می‌دهد. در این صورت چرا ساعت‌ها بر اساس 12 تنظیم شده‌اند؟

به گزارش فضای مجازی فارس به نقل از همشهری، انسان در جهانی بر پایه عدد 10 زندگی می‌کند؛ این سیستم ده-دهی همه‌چیز،‌ از عملکرد دوتایی رایانه‌ها گرفته تا ساده‌ترین فرمول‌های ریاضی را پشتیبانی می‌کند.

پس چرا طول یک روز استاندارد بر روی زمین مطابق با این سیستم، ‌10 ساعته نیست؟

دلیل این موضوع در تاریخ مصری‌ها نهفته است، با تغییر پیدا کردن جوامع بشری از جامعه شکارچی به کشاورز، افراد به نیاز برای محاسبه اموال و دارایی‌های خود پی بردند؛ تنها در آن زمان بود که ایده زبان نوشتاری اهمیت پیدا کرد و افراد آموختند که مانند کودکان امروزی با کمک گرفتن از 10 انگشت دست‌ها اجسام را بشمارند.

خط هیروگلیف مصری‌ها متعلق به سه هزار سال قبل از میلاد استفاده از سیستم ده-دهی شمارش را نشان می‌دهد. در این صورت چرا ساعت‌ها بر اساس 12 تنظیم شده‌اند؟

بسیاری بر این باورند سیستم 12‌تایی از سیستم شمارشی برگرفته شده که مصری‌ها از فرهنگ سومری‌ها به ارث بردند،‌ سومری‌ها به جای استفاده از 10 انگشت،‌ برای شمارش از بند‌های انگشت‌هایشان استفاده می‌کردند (در صورتی که دست چپ خود را باز کرده و با استفاده از انگشت شست،‌ بند‌های انگشتان خود را بشمارید به عدد 12 خواهید رسید).

برای محاسبه‌ی زمان با استفاده از این شیوه مصری‌ها روز را به دو نیمه 12 ساعته تقسیم کردند،‌ یا به شکل دقیق‌تر،‌ به 10 ساعت روز،‌ دو ساعت صبح و گرگ و میش غروب ‌و 12 ساعت تاریکی شب تقسیم کردند.

مصری‌ها ساعت‌ها را بر اساس حرکات گروه‌های ستاره‌ای تنظیم کردند؛ آن‌ها مجموعه‌ای از 36 صورت فلکی کوچک مشهور به Decan‌ها، گروه‌های ستاره‌ای که تقریباً هر 40 دقیقه یک‌بار در افق ظاهر می‌شوند را دنبال می‌کردند. طلوع هر Decan نشان از آغاز ساعتی جدید بود. آغاز دهه جدید،‌ یا همان دوره‌های 10 روزه مصری‌ها زمانی بود که Decan جدیدی پیش از غروب خورشید در آسمان شرقی دیده می‌شد.

مصری‌ها در سال دو هزار و 100 قبل از میلاد تقویم خورشیدی خود را بر اساس طلوع و غروب معمول این گروه‌های ستاره‌ای تکمیل کردند تا تقویم سالانه‌ی یکپارچه‌ای را خلق کنند. 36 دهه این تقویم 360 روز سال مصری را تشکیل می‌دهد. این سیستم جدید با وجود اینکه در آن طول هر ساعت مطابق با فصل متفاوت بود،‌ به اندازه‌ای دقیق بود که مصری‌ها بتوانند با استفاده از آن بر اساس طلوع ستاره شباهنگ یا Sirius زمان طغیان رود نیل را پیش‌بینی کنند.

نیک لامب محقق رصد‌خانه‌ی سیدنی می‌گوید در این تقویم‌ها جدول‌هایی طراحی شده‌ بودند که به مردم کمک می‌کردند در تاریکی شب با کمک رصد ستاره‌های Decan زمان را تخمین بزنند. این جدول‌ها حتی درون تابوت‌های مصری‌ها نیز وجود داشته‌‌است،‌ احتمالاً به این منظور که مرده‌ها هم حساب زمان را داشته‌ باشند.

باوجود این‌که تقویم جدید خواندن زمان را برای همه ساده کرده بود،‌ ثابت نبودن طول ساعت‌ها در این تقویم برای یونانی‌ها ناکارامد بود،‌ یونانی‌ها به روز‌هایی با طول ثابت نیاز داشتند.

هیپارکوس،‌ ستاره شناس، جغرافی‌دان و ریاضی‌دان یونانی و بزرگ‌ترین ستاره‌شناس عهد عتیق فردی است که ساعت ستاره‌ای مصری‌ها را به شکلی تغییر داد که با ساعت استاندارد منطبق با اعتدال شب و روز امروزی نزدیک بود،‌ ساعتی که بر اساس آن هر دوره از روشنایی و تاریکی به 12 بخش مساوی تقسیم می‌شدند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی