دانش و فن آوری (بازدید: 259)
شنبه 31/4/1391 - 16:27 -0 تشکر 475401
چرا زمین خشک است؟

تحلیل‌های جدید دانشمندان این واقعیت که چرا زمین خشک است را توضیح می‌دهد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) کمبود آب در زمین همواره ذهن محققان را به خود مشغول کرده است.

یک مدل استاندارد موجود این واقعیت که چگونه منظومه شمسی از یک دیسک گازی تشکیل شده را توضیح می‌دهد. مطالعه این دیسک چرخشی متشکل از گاز و گرد و غبار که میلیاردها سال قبل خورشید را احاطه کرد، نشان می‌دهد که زمین باید یک سیاره آبی باشد.

مدل مزبور همچنین از آن حکایت دارد که زمین باید از ماده یخی و در ناحیه‌ ای حول خورشید شکل گرفته باشد که در آن‌جا دماها برای متراکم کردن یخ از این دیسک به اندازه کافی پایین بوده‌اند و بنابراین زمین باید از ماده‌ ای غنی از آب تشکیل شده باشد. هم اکنون این پرسش مطرح است که با وجود این واقعیت چرا سیاره ما نسبتاً خشک است.

تحلیل جدید مدل دیسک منسجم (accretion-disk model) که توضیح دهنده چگونگی شکل‌گیری سیارات از یک دیسک باقی مانده به دور خورشید است، دلیل احتمالی خشکی نسبی زمین را مطرح می‌کند.

این تحقیق که توسط ربکا مارتین و ماریو لیویو از موسسه علوم تلسکوپ فضایی در بالتیمور رهبری شد، نشان می‌دهد که زمین از بقایای صخره‌یی و در منطقه‌ ای خشک و گرم‌تر یعنی در درون ناحیه‌یی موسوم به«خط برفی» (snow line) شکل گرفته است.

هم‌اکنون خط برفی در منظومه شمسی و در وسط کمربند سیاره‌یی واقع شده که مخزن آوار و خرده‌سنگ بین مریخ و مشتری است. فراتر از این نقطه، نور خورشید ضعیف‌تر از آن است که بقایای یخی به جا مانده از دیسک گازی را ذوب کند. مدل‌های دیسک منسجم نشان می‌دهد که خط برفی 4.5 میلیارد سال قبل یعنی زمان شکل‌گیری زمین بسیار نزدیک‌تر به خورشید بوده است.

به گفته مارتین در صورتی که خط برفی در زمان شکل‌گیری سیاره ما درون مدار زمین‌بود، سیاره ما هم‌اکنون باید یخی می‌بود. سیاراتی همچون اورانوس و نپتون که دورتر از خط برفی شکل گرفتند از ده‌ها درصد آب تشکیل شده‌اند اما زمین آب زیادی ندارد و این امر همواره یک معما بوده است.

این دانشمند معتقد است که مدل بازبینی‌شده یک طرح کلی برای تعیین رفتار تمامی دیسک‌ها به دور ستاره‌های جوان نیست.

نتایج این تحقیق در مجله Monthly Notices of the Royal Astronomical Society انشار یافت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی