انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 233)
دوشنبه 26/4/1391 - 16:29 -0 تشکر 473354
استفاده از وایتکس در آب شرب!؟

سرویس اجتماعی «فردا»؛ هنوز یک ماه از خبر افزودن وایتکس به شیرهای صنعتی و سنتی و شوک افکار عمومی از آثار زیانبار این امر نگذشته که طی چند روز گذشته شایعاتی مبنی بر جایگزین کردن وایتکس به جای کلر در آب پایتخت نشینان در رسانه ها منتشر شد.

کارشناسان بر این باور بودند که شیر سالم حالت شیمیایی قلیایی دارد، ولی هنگامی که بار میکروبی آن از حد مجاز می‌گذرد، اسیدی می‌شود. اما معاون غذای سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت گفت که این موضوع خبر جدیدی نیست و هر چند وقت یک بار افرادی برای تشویش اذهان عمومی، خبرهایی مبنی بر آلودگی مواد غذایی یا آب به مواد گوناگون را عنوان می‌کنند!

تقابل و تفاوت در دیدگاه‌های کار‌شناسان و مسئولان دولتی کاملا روشن بود اما نه تنها این خبر توسط هیچ مرجع رسمی تکذیب نشد که جایگزینی وایتکس به آب شرب تهرانی ها نیز بر مشکلات آنها افزون گشت.

مدیر نظارت بر بهداشت آبفای تهران معتقد است كه كلر همواره خطر انفجار را با خود دارد و این مسئله تاكنون به كشتن شدن یك شهروند هم منجر شده است. اما کارشناسان سلامت می گویند که این خطر همیشه وجود داشته است؛ حال چگونه است که خطر استفاده از وایتکس برای شهروندان کمتر از استفاده از کلر است؟

اما رئیس مرکز سلامت محیط وزارت بهداشت این کار را به دستور مستقیم وزارت بهداشت می داند و می گوید که و اگر غلظت این ترکیبات درست باشد هیچ فرقی بین کلر و وایتکس نیست.

او می گوید که این تصمیم هیچ ربطی به تحریم یا کمبود برخی اقلام وارداتی ندارد زیرا ما هم در مورد کلر و هم در مورد ترکیبات آن تولید کننده هستیم و هیچ مشکلی از نظر تولید و ترکیب این مواد در کشور وجود ندارد و کلر و ترکیبات آن هر دو به اندازه کافی در کشور تولید می‌شود.

سخنگوی کمیسیون بهداشت نظر متفاوتی دارد و خطر استفاده از وایتکس در آب شرب شهروندان را بیشتر از تماس این ماده با پوست افراد می داند و می گوید: پس از مدتی که وایتکس به پوست دست برخورد می کند، پوست آسیب می بیند، حال خود قضاوت کنید که در صورت خوردن آن از سوی مردن، چه بلایی بر سر سیستم داخلی آنها می آید.

سلیمان عباسی که با «فردا» گفتگو می کرد در عین حال گفت که باید میزان مصرف وایتکس در آب شرب اندازه گیری شود، استانداردهایی هم وجود دارد ولی کسی چه می داند که پس از تصویب اجرای این قانون، همان وعده ها عملی شود؟

وی با اظهار تاسف از موافقت وزارت بهداشت با این عمل، گفت: مسئولان مربوطه باید پاسخ دهند که قرار است درصد استفاده از آب ژاول به چه اندازه باشد. نمونه گیری های مربوطه باید در آزمایشگاه های استاندارد بررسی و در صورت عدم تایید، از ادامه کار جلوگیری به عمل آورند.

وی با بیان اینکه مجلس و بالاخص کمیسیون بهداشت به صورت ویژه ای بر این امر نظارت خواهند کرد، افزود: جان مردم بازیچه نیست که هر از چندگاهی تصمیم های شوک برانگیز برای آن گرفته شود. همه به خوبی می دانند که استفاده از وایتکس چه ضررهایی برای هموطنانمان خواهد داشت. در صورت عدم توضیحات لازم، مسئولان مربوطه را احضار خواهیم کرد.

گدای فاطمه(س)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی