• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
سينما و تلویزیون (بازدید: 1353)
جمعه 23/4/1391 - 13:43 -0 تشکر 471886
استاد حمید سمندریان درگذشت


 
مراسم یادبود زنده یاد «حمید سمندریان» در تئاتر شهر

حمید سمندریان استاد بزرگ تئاتر ایران سحرگاه پنجشنبه 22 تیرماه در منزل خود چشم از جهان فروبست.

حمید سمندریان متولد 1310 سحرگاه 22 تیرماه بعد از دست و پنجه نرم کردن با بیماری در سن 81 سالگی در منزل خود دار فانی را وداع گفت. این استاد بزرگ تئاتر ایران در حالی برای همیشه صحنه تئاتر را ترک کرد که آرزوی اجرای نمایش "گالیله" را به عنوان وصیت نامه هنری خود داشت.

سمندریان طی سه دهه گذشته تنها چهار اثر نمایشی را کارگردانی کرد و به صحنه برد و این در حالی بود که وی از جمله کارگردانان برجسته تئاتر در آسیا بود که در کشور آلمان و زیر نظر ادوارد مارکس کارگردان برجسته تئاتر دنیا کارگردانی را آموخت .

مراسم تشییع زنده یاد حمید سمندریان ساعت ۹ صبح شنبه ۲۴ تیرماه از مقابل سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر برگزار می شود.

 

همچنین مراسم ختم زنده یاد «حمید سمندریان» پدر تئاتر ایران دوشنبه ۲۶ تیرماه در مسجد جامع شهر غرب برگزار خواهد شد.


آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

پنج شنبه 22/4/1391 - 12:27 - 0 تشکر 471729

حمید سمندریان استاد بزرگ تئاتر ایران سحرگاه امروز 22 تیرماه در منزل خود چشم از جهان فروبست.راسخون به نقل از جهان، حمید سمندریان متولد 1310 سحرگاه 22 تیرماه بعد از دست و پنجه نرم کردن با بیماری در سن 81 سالگی در منزل خود دار فانی را وداع گفت. این استاد بزرگ تئاتر ایران در حالی برای همیشه صحنه تئاتر را ترک کرد که آرزوی اجرای نمایش "گالیله" را به عنوان وصیت نامه هنری خود داشت.
سمندریان طی سه دهه گذشته تنها چهار اثر نمایشی را کارگردانی کرد و به صحنه برد و این در حالی بود که وی از جمله کارگردانان برجسته تئاتر در آسیا بود که در کشور آلمان و زیر نظر ادوارد مارکس کارگردان برجسته تئاتر دنیا کارگردانی را آموخت. منبع راسخون .
در گذشت این هنر سفر کرده را به هنر مندان متعهد کشور تسلیت عر ض می نمایم .

جمعه 23/4/1391 - 13:47 - 0 تشکر 471887

این اتفاق در حالی افتاد كه همراهان و شاگردان همیشگی اش تصمیم گرفته بودند برای بهتر شدن حال استادشان، بار دیگر اجرای نمایش «بازی استریندبرگ» را كه او سال ها پیش به صحنه برده بود با همان بازیگران قبلی یعنی هما روستا، رضا كیانیان و پیام دهكردی پاییز امسال به صحنه ببرند و حتی بخشی از تمرینات اولیه این نمایش نیز در منزل شخصی او آغاز شده بود.سمندریان كه در تمام این سال ها حسرت اجرای «گالیله» را با خود داشت، آخرین بار در سال ۱۳۸۹ سرگرم ترجمه و كار بر روی این نمایشنامه ی معروف برتولت برشت بود و قصد داشت اواسط تیرماه همان سال گروه بازیگران این نمایش را مشخص كند تا براساس توافقات انجام شده با شهرداری تهران، «گالیله» را از بهمن سال ۸۹ تا اردیبهشت ۹۰ در تماشاخانه ی ایرانشهر به صحنه ببرد، اما این آرزو هرگز محقق نشد.حمید سمندریان متولد اردیبهشت ماه ۱۳۱۰ بود. شروع فعالیت های تئاتری او در حین تحصیل در دوره ی متوسطه با حضور در کلاس های تئاتر و هنرپیشگی اساتیدی چون حسین خیرخواه، شباویز و نصرت کریمی زیر نظر عبدالحسین نوشین بود.او پس از اتمام دوره ی دبیرستان به اروپا سفر کرد و در آلمان دوره ی مهندسی شوفاژ سانترال را در دانشگاه صنعتی برلین گذراند، اما بعد از آن به کنسرواتور عالی موسیقی و هنرهای نمایشی هامبورگ وارد شد. برخورد با تئاتر آن قدر برایش گسترده بود که طی شش سال به صورت آکادمیک تحت آموزش «ادوارد مارکس» که یکی از استادان برجسته ی تئاتر بود، اصول و مبانی کارگردانی و بازیگری را آموخت و همزمان در آلمان به صورت حرفه ای مشغول به کار شد.سمندریان پس از پایان این دوره به دعوت اداره ی هنرهای نمایشی دراماتیک اداره ی کل هنرهای زیبای کشور به ایران بازگشت و نمایشنامه ی «دوزخ» را در تالار همین اداره به روی صحنه برد و فعالیت های خود را به شكل پیوسته در عرصه تئاتر ادامه داد.تاسیس کلاس های آزاد بازیگری و کارگردانی از دیگر اقدامات جدی مرحوم سمندریان بود كه تا آخرین روزهای عمرش ادامه داشت و به واسطه ی آن هنرمندان درجه یكی همچون عزت اله انتظامی، گوهر خیراندیش، رضا كیانیان، میكاییل شهرستانی، احمد آقالو، كیومرث مرادی، پرویز پورحسینی، گلاب آدینه، مهدی و ناصر هاشمی، آتش تقی پور و ... را تحویل جامعه هنری داد.كارگردانی و اجرای تئاترهای ماندگاری چون «ملاقات بانوی سالخورده»، «دایره ی گچی قفقازی»، «ازدواج آقای می سی سی پی»، «مرغ دریایی»، «بازی استریندبرگ»، «کرگدن» و ... در كارنامه هنری او به چشم می خورد.


آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

جمعه 23/4/1391 - 14:47 - 0 تشکر 471903

درگذشت استاد سمندریان را به خانواده محترمشان تسلیت میگم .

روحش شاد و یادش گرامی

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

جمعه 23/4/1391 - 19:46 - 0 تشکر 472086

روحش شاد

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

شنبه 24/4/1391 - 11:51 - 0 تشکر 472369

سلام
خدا رحمتشون کنه
آقای سمندریان استاد خیلی خوبه در رشته خودشون بودن چون شاگردانشون واقعا از هنرمندان بزرگ کشورمون هستند خدا اجر اخروی بهشون بده.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

شنبه 24/4/1391 - 16:0 - 0 تشکر 472533

تصاویر/ مراسم تشییع استاد سمندریان

گدای فاطمه(س)

شنبه 24/4/1391 - 18:40 - 0 تشکر 472620

وقتی ملاک تعیین و انتخاب هنرمند خوشگلی و پول و پارتی می شود دیگر نباید انتظار داشت که سینمای ما در این جنگ سینمایی و رسانه ای مقابل غرب و هالیوود بایستد بلکه پیاده نظامی می شود برای دشمن ، بلکه خروجی آن می شود گلشیفته فراهانی ، مینا لاکانی و معتمد آریا ، بلکه خروجی آن می شود ساخت فیلم یک خانواده محترم ، بلکه خروجی آن می شود تهیه کنندگانی که برای انتخاب بازیگرانش منتظر حال طولانی از طرف بازیگران زن هستند ، بلکه خروجی آن می شود زن و شوهر بازیگری که به دختر جوان جویای بازیگری تجاوز کردند ، بلکه خروجی آن می شود پارتی های شبانه با سرو مشروب ، بلکه خروجی آن می شود در آغوش گرفتن هم در کنار دریا ، بلکه خروجی آن می شود استفاده از هر تریبونی برای صحبت کردن علیه نظام و حکومت و زمانی هم که از این تاریکی مطلق نوری ساطع می شود همه ی آنها بسیج می شوند تا آن نور را خاموش کنند برای نمونه فقط یک مورد را اشاره می کنم و آن وقتی است که خانم قاضیایی وقتی جایزه فیلم فجر خود را تقدیم به شهدا می کند چندین ماه او را مورد حمله و شماتت قرار می دهند . حال از همه ی اینها بگذریم جالب اینجاست که حالا خیلی راحت تر به سنت های دینی و ملی ما حمله می کنند و در مراسم تشییع جنازه و دفن مرحوم سمندریان سوت و کف می زنند و هورا می کشند . راستی در کجای دین ما و یا اصلا دین را ولش کن کجای سنت ایرانی ما آمده است که اگر کسی مرد برای شادی روحش سوت و کف بزنند . راستی این قشری که با لابی گری و فقط با داشتن پول و زیبایی ظاهری که بیشتر سطح سواد آنها از فوق دیپلم بالاتر نمی رود چه فکری کرده اند که خیال برشان داشته که هر کاری می توانند بکنند البته شاید عیب اصلی کار از صدا و سیما و رسانه های جمعی باشد که از اینها بت درست کرده و در هر مراسم دینی و ملی کشور از این بی هنر ها دعوت می کند تا آنها را دچار غرور کاذب کند .

وقتی صدا و سیمای ضرغامی در برنامه ی 90 برای شادی روح ناصر حجازی بجای سلام و صلوات عدد یک را می فرستند و یا در بازی فوتبال برای در گذشتگان یک دقیقه سکوت می کنند حالا نباید تعجب کرد که با هفت قلم آرایش و سوت و کف جناب سمندریان را به دیار باقی بدرقه کنند و باید منتظر باشیم که در مراسمات بعدی ختم و تشییع به جای روضه ی امام حسین ع ، ساسی مانکن بخواند و حامد بهداد برقصد چون اینها هنرمند هستند و با بقیه ی مردم فرق دارند ، روح اینها لطیف است .

راستی خسرو شکیبایی ، عزت الله انتظامی ، پرویز پرستویی ، علی نصیریان و ژاله علو با این جلف بازی ها و زیر سوال بردن دین و مذهب و اخلاق ماندگار شدند . ؟

خط کج گشته هنر ، بی هنرها همگی خوب و هنرمند شدند .....

 مراسم یادبود مرحوم حمید سمندریان در تئاتر شهر- 22 تیر 1391

شنبه 24/4/1391 - 20:1 - 0 تشکر 472651

سلام

والا تا حالا این مدل عزاداری رو ندیده بودیم . آدم میمونه که چی بگه !!!!

حالا بابت چی داشتن کف و سوت میزدند؟آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

شنبه 24/4/1391 - 20:10 - 0 تشکر 472655

این کف و سوتشون اصلا به شادی نیست
فکر میکنم عذاداریشون اینجوری باشه.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

چهارشنبه 28/4/1391 - 11:58 - 0 تشکر 474039

ماجرای سوت و کف در مراسم استاد سمندریان چه بود؟


این روزها یک عکس خبری از حاشیه مراسم برگزار شده برای مرحوم استاد سمندریان محل تعجب برخی شده است


http://www.niksalehi.com/goonagoon/khabar/80287987.jpg

به گزارش کافه‌سینما ،در عکسی که این روزها در شبکه های اجتماعی و برخی سایت های خبری منتشر شده برخی هنرمندان در این مراسم مشغول سوت و کف زدن هستند.


http://www.niksalehi.com/goonagoon/khabar/behdad.jpg


حامد بهداد در این خصوص در صفحه فیس بوک خود نوشته است: در پایان این برنامه، رضا گوران که اجرای برنامه را بر عهده داشت، خطاب به حاضران گفت: تئاتر جای تخیل است ، تخیل کنیم که اجرای نمایش «گالیله» تمام شده است. آقای سمندریان روی صحنه آمده و ما می‌خواهیم تشویقش کنیم. استادمان را چگونه تشویق می کنیم؟ با این سخن بود که هنرمندان، دانشجویان و هنرجویان آموزشگاه کف زدند. دست زدند، سوت زدند، هورا کشیدند، برای حمید سمندریان که «گالیله» را اجرا نکرد. عکس استاد بود در دست شاگردانش که از حاضران تشکر می‌کرد و پاسخگوی احساسات تماشاگرانی بود که هرگز نمایش «گالیله» را ندیدند.

حاضران، دانشجویان، هنرمندان دست می‌زدند اما شانه‌هایشان از گریه می‌لرزید، هورا می‌کشیدند اما همه‌ی صورتشان خیس اشک بود…”

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.