بهداشت و سلامت (بازدید: 170)
دوشنبه 19/4/1391 - 12:40 -0 تشکر 470454
به بهانه هفته سلامت مردان

بیست کلید طلایی سلامت مردان

بیماری در سکوت شکل می‌گیرد و به تدریج و شاید هم ناگهان خود را به رخ می‌کشد. اما هر غیاب سلامتی در همان نطفه گرفتن با زمزمه هایی بر آنست ما را از خود مطلع کند ولی در غوغای زندگی سعی بر آن داریم این زمزمه را نشنویم و یا نادیده بگیریم. اگر به این نشنیدن ادامه دهیم ناگهان خود را با سنگینی آن رو در رو خواهیم یافت. جسم در طول زندگی صبور و آرام کار خود را می کند و ما ترجیح می‌دهیم آنرا فراموش کنیم، در حالی که بزرگترین سرمایه ما در ادامه حیات همین جسم صامت است. تنها باید به یاد بیاوریم جسم ما با عادت هایش شناخته می‌شود و اگر روی این عادت ها تمرکز کنیم اولین نشانه بیماری خود را خیلی زود به رخ خواهد کشید. در طول تحصیل همه ما از گرفتن نمره بیست لذت می‌بریم. اما برای گرفتن آن تلاش بزرگی را باید شکل می‌دادیم ولی برای گرفتن نمره بیست در سلامت تنها کمی دقت لازم زندگی است. اگر به بیست توصیه ذیل که حاصل سالها تجربه است توجه کنیم و هر توصیه را یک نمره بگیریم خیلی ساده با کیفیت زندگی خواهیم کرد. ما مردان اگر به خود، خانواده و آشنایانمان می‌اندیشیم باید این نکات را بخوانیم و مهمتر از آن اجرا کنیم.

1 - سالها با عادات گوارشی و ادراری خود کنار آمده‌ایم. هر گاه این عادات مختل شود باید دریابیم بهترین راه مراجعه به پزشک و درمان پیش‌رس است. قبل از آنکه بیمار شوید با پیشگیری برای خود، سپر دفاع مستحکمی ایجاد کنید تا گرفتار بیماری خطرناک نشوید.

2 – رنگ ادرار نشانگر و نشانه گویایی از سلامت است، نباید نسبت به تغییر رنگ آن بی اعتنا باشیم، در کنار رنگ ادرار هر نشانه خونریزی یا قرمز شدن ادرار زنگ خطری است که باید شنید. سن و جنسیت افراد تفاوتی در اصل ماجرا ندارد.

3- تعجب نکنید هر پکی که به سیگار می‌زنید شانس سرطان پرستات را برای شکل‌گرفتن افزایش می‌دهید. مصرف سیگار کلید ورود به جمع آنهایی است که سرطان مثانه گرفته‌اند. بهتر نیست سیگار خود را خاموش کنید.

4- اگر برآنید رنج داشتن سنگ کلیه را تجربه نکنید به موقع و به قدر کافی آب بنوشید. خوردن خودسرانه کلسیم و ویتامین ها می‌تواند خطر ایجاد سنگ کلیه را افزایش دهد.

5- کلیه ناسالم بر فشار خون تاثیر منفی می‌گذارد و در مقابل فشار خون بالا کلیه را دچار آسیب می‌کند.

6- اگر دچار اشتباه شدید و با افراد آلوده به ویروس HIV و یا فرد مشکوک به بیماری ایدز تماس جنسی داشتید حتماً در مدت 6 هفته تا 12 هفته آزمایش HIV را انجام دهید. تشخیص به موقع کیفیت درمان را متناسب‌تر می‌کند.

7- بروز ناتوانی جنسی مردان در سن بالا طبیعی است ولی با درمان خودسرانه این ناتوانی مشکلات به بار می‌آید. بهترین انتخاب، مراجعه به پزشک متخصص است.

8- اعتیاد، دشمن سلامتی جسمی و شکل گیری ناهنجاری‌های روانی، فرهنگی و اجتماعی است. فرد معتاد ، مسئول بسیاری از این ناهنجاری‌هاست.

9- "پرفشاری خون" قاتلی است که در سکوت دست به کشتار می‌زند. با آزمایش کامل ادرار، اندازه‌گیری الکترولیت ها و تست های هورمونی با درمان به موقع امکان عمل را از این قاتل بگیرید.

10- پنج عامل می‌تواند باعث سکته قلبی شود. برای رخ دادن یک سکته به همه پنج عامل نیازی نیست. مبتلا شدن به سه مورد کافی است. این پنج نام را فراموش نکنید: "تری گلیسیرید بالا"- "کلسترول بالا"-"فشار خون بالا"-"قند خون بالا"- "HDL" پائین و "LDL" بالا.

11- چهل سال به بالاها هر دو تا سه سال یکبار و مردان بالای پنجاه سال هر سال باید از نظر سرطان پروستات غربالگری شوند.

12- علائم ذیل می توانند نشانه بیماری پروستات و سرطان در این ناحیه باشند. این رفتارها را جدی بگیرید: تکرار ادرار، ضعف یا منقطع شدن جریان ادرار، باقی ماندن ادرار در مثانه، احساس درد یا سوزش در زمان تخلیه ادرار، درد دائمی کمر، لگن یا مفصل ران.

13- شغل شما ممکن است بیماری زا باشد. حتماً با پزشک متخصص طب کار مشورت کنید. اگر شغلی بر خود برگزیده‌اید که به ناچار با صنایع شیمیایی، رنگ، لاستیک، مواد نفتی، چرم و چاپ سروکار دارید بیشتر از بقیه در معرض سرطان مثانه هستید. پس بیشتر از بقیه با پزشک متخصص مشورت کنید.

14- استفاده از هورمون‌های آنابولیزان در صحنه رقابت ورزشی ممکن است منجر به ناباروری شود بدون آنکه در رقابت کمکی به شما کند.

15- ورزش در حفظ و تداوم سلامت بسیار مفید است، ورزش کردن را جز عادات زندگی خود سازید.

این نکته را هم فراموش نکنید با اولین علامت غیر طبیعی در جسم خود این فرصت را به پزشک خانوادگی خود بدهید شما را ویزیت کند. اقدام به موقع نصف درمان است.

16- نشانه‌های ذیل زنگ هشداری است که به شما خبر می‌دهد باید به پزشک مراجعه کنید: وجود خون در ادرار- فوریت در دفع ادرار – دفع مقادیر کم و مکرر ادرار- دفع دردناک ادرار- کاهش اشتها و وزن.

17- بزرگی پروستات اگر با علائم ذیل همراه باشد باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنید تا از پیشرفت و بروز نارسایی کلیه جلوگیری شود: کاهش فشار و قطع و وصل شدن جریان ادرار- تاخیر در شروع ادرار- نیاز به تخلیه مکرر ادرار و احساس باقی ماندن ادرار در مثانه پس از ادرار کردن- تکرار ادرار در روز و شب – زور زدن هنگام ادرار کردن.

18- باید بدانید: بزرگی خوش خیم پروستات نشانه سرطان نیست ولی آمارها نشان می‌دهد این بزرگی می‌تواند همزمان با بدخیمی همراه شود. باید بدانید: اگر با کسانی که سابقه سرطان پروستات دارند فامیلی نسبی دارید خطر ابتلای شما به این بیماری بیشتر است.اگر این بزرگی خوش خیم را مشاهده کردید تحت معاینه پروستات و آزمایش PSA قرار گیرید تا مطمئن شوید مشکلی ندارید.

19- اگر خواهان طول عمر بیشتری هستید باید مراقب جسم خود باشید، مصرف دخانیات را کنار بگذارید، تغذیه مناسب را جدی بگیرید. از رفتارهای استرس‌زا پرهیز کنید و از همه مهم‌تر ورزش را فراموش نکنید.

20-اگر به دنبال راز سلامتی خود هستید این جمله را حفظ و عمل کنید: عدم استعمال دخانیات – حفظ وزن متعادل- ورزش روزانه- تغذیه سالم و متعادل- کنترل فشار خون، کلسترول و دیابت، مراجعه منظم به پزشک، قرار گرفتن در غربالگری بزرگی پروستات و سرطان پروستات به خصوص اگر چهل و پنج سال بیشتر دارید، کاهش استرس با ارتباط فعال با دوستان و خویشاوندان، عادت مراجعه به روانپزشک در صورت بروز خشم و افسردگی...

منبع :انجمن اورولوژی ایران

گدای فاطمه(س)

دوشنبه 19/4/1391 - 12:43 - 0 تشکر 470455

طاسی زودرس نشانه ابتلا به سرطان پروستات
آغاز از دست دادن موها در 20 سالگی می‌تواند نشانه بالای احتمال ابتلا به سرطان پروستات در سال‌های بعد باشد.


طبق مقاله‌ای كه در مجله Annals of oncology منتشر شده است محققان فرانسوی 669 مرد 46 ساله را زیر نظر گرفتند تا رابطه میان ریزش موی زودرس و سرطان پروستات را معلوم كنند. از میان داوطلبان 388 مرد مبتلا به سرطان پروستات بودند. نتایج بررسی‌ها نشان داد مردانی كه به سرطان مبتلا بودند همگی از سن 20 سالگی دچار ریزش مو شده بودند. كشف اخیر به تشخیص زودهنگام سرطان پروستات و درمان سریع آن كمك می‌كند.جالب است که نتایج یک تحقیقات در سال میلادی گذشته که در مجله اپیدمیولوژی سرطان انتشار بود ، کاملا برعکس این مورد بوده است . نتایج آن تحقیقات نشان می داد مردانی که در سنین پایین دچار طاسی سر می شوند کمتر احتمال دارد که به سرطان پروستات مبتلا شوند .سرطان پروستات , سرطانی است که در غده پروستات به وجود می آید . سرطان پروستات یکی از شایع‌ترین سرطان‌هایی است که مردان را مبتلا می‌کند.


غده پروستات غده‌اى است که تنها در مردان یافت مى‌شود. این غده در زیر مثانه قرار دارد و مایعى به داخل منى ترشح مى‌کند.


سرطان پروستات با نشانه‌هاى مرتبط با دفع ادرار و یا درد شکم تظاهر مى‌کند. این نشانه‌ها با علائم بیمارى‌هاى رایجى مانند عفونت و بزرگى خوش‌خیم پروستات مشابهت دارد.


پروستات غده ای است که تنها در مردان وجود دارد و محل قرارگیری آن در زیر مثانه و قسمت جلوی راست روده (مقعد) می باشد. سرطان به نوعی بیماری گفته می شود که در آن سلولها به شکل غیرقابل کنترلی در داخل بدن شروع به رشد می کنند و سپس بافت ها و اعضای بدن را مورد تهاجم قرار داده و تخریب می نمایند.


غده پروستات اطراف دهانه مثانه و مجاری ادرار و ماهیچه هایی که در هنگام دفع منی منقبض می گردند را احاطه کرده است و یکی از سه غده لازم برای تولید مثل در مردان می باشد. این غده , مایع چسبناک شیری رنگی متشکل از اسیدها و آنزیم ها را تولید می کند  و در تغذیه و نگهداری سلولهای اسپرم , کمک شایانی می کند.


سرطان پروستات از سلولهای غده پروستات شروع به تکثیر نموده و ممکن است به سایر بخشهای بدن شامل مثانه , روده بزرگ , راست روده و استخوان گسترش نماید

منبع:سلامت ایرانیان

گدای فاطمه(س)

دوشنبه 19/4/1391 - 12:44 - 0 تشکر 470456

كیف‌های مردانه آسیب بیشتری می‌زنند


در قدیم مردها معمولا یك كیف دستی داشتند اما به تازگی مد شده است كه كیفی بنددار را به شكل یك‌ور و اریب روی شانه می‌اندازند.


طی سال‌های اخیر به دلیل جو‌سازی افرادی همچون برد پیت و دیوید بكام استفاده از كیف‌های مردانه به این شكل 21 درصد افزایش یافته است. جالب است كه وزن اكثر این كیف‌ها حدود 2/6 كیلوگرم است كه می‌تواند به شدت به كمر و شانه آسیب رسانده و حتی وضعیت بدنی را تحت‌الشعاع قرار دهد. متخصصان طب فیزیكی توصیه می‌كنند اگر تمایل به استفاده از این نوع كیف‌ها دارید هر از چندگاهی شانه خود را عوض كنید تا تمام فشار روی یك كتف نباشد. بلند کردن اجسام سنگین یا پرکردن بیش از اندازه کیف به خصوص کیف هایی که تنها روی یک شانه حمل می شوند منجر به افتادگی شانه و دردهای شایع شانه ای می شود حمل طولانی مدت کیف سنگین بر روی یک شانه باعث نامتعادل شدن تدریجی عضلات داخلی و خارجی شانه و خستگی آنها شده و در نهایت به افتادگی شانه و دردهای مکرر ختم می شود

گدای فاطمه(س)

دوشنبه 19/4/1391 - 13:18 - 0 تشکر 470488

بدن مردها به چه چیزی نیازمند است؟سالخورده شدن برای مردها مزیتهایی دارد :


بلوغ، تجربه و حتی تمایل بیشتر به روابط جنسی. اما با افزایش سن مشکلات غیر منتظره ای پدیدار میشود که شامل  بیماریهای قلبی ،بزرگ شدن پروستات ، ریزش مو.ولی خبر خوب آن است که راه حل های طبیعی وجود دارد که ممکن است کمتر احساس سالخوردگی و بیشتر احساس شادابی کنند


 سلامت قلب :


در سال2004 C.V.D,( cardiovascular disease) علت مرگ  410/365 مردها  بوده است .اما ورزش و رژیم غذایی مناسب میتواند از بیماریهای قلبی جلوگیری کند.ترکیبی از رژیم غذایی سالم و ورزش ، مکمل های گوناگون ، سلامت قلب را تامین می کنند .


حمله قلبی مانند یک گروه موسیقی است و به تنهایی عمل نمی کند


ویتامین E:


دکتر ویز ویتامین Eرا برای سلامت قلب توصیه کرده است .این ویتامین با جلوگیری از ایجاد لخته و همچنین تخریب چربی خوب جلوگیری می کند.هشت فرم از این ویتامین وجود دارد که بهترین آنها نوع مخلوط طبیعی است .برای انتخاب نوع بهتر آن از پزشک خود سوال کنید به خصوص اگر ازداروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید


COQ10کوآنزیم:


حمله قلبی وقتی اتفاق می افتد که میزان  COQ10،ویتامین  Bو  منیزیم پایین باشند ،  COQ10 یک شبه ویتامین است که در همه قسمت های بدن وجود دارند. COQ10 از قلب محافظت می کند .


بعد از 6 سال مطالعه در دانشگاه تگزاس فهمیده اند که بیماران احتقان قلبی که به همراه داروهای روتین COQ10  نیزدریافت کردند بعد از 3 سال 75 % شانس زنده ماندن بیشتری داشته اند، نسبت به کسانی که فقط درمان دارویی استفاده کردند.


دریک مطالعه که بر روی  50 بیمار انسداد عروق قلبی که مصرف استاتین(دارویی که سبب کاهش ساخت کلسترول میگردد) را قطع کرده بودند و   COQ10 شروع کرده بود فهمیدند که وقتی استاتین قطع می شود وCOQ10 استفاده میشود اثرات جانبی استاتین برطرف می گردد.در واقع کاهش COQ10در تشدید بیماری قلبی موثر است. با پزشک خود در مورد مصرف مکمل آن صحبت کنید


Vitamin B:


دانشمندان انگلیسی نتیجه گرفتند که ویتامین B و اسید فولیک به اندازه کافی فوایدی دارد که برای سلامت قلب توصیه گردند.ویتامین Bبه کاهش سطح هموسیستین که یکی از عوامل موثر در بیماریهای قلبیست کمک می کند .تحقیقات نشان داده است که ویتامین B6 ممکن است از سفت شدن شریان جلوگیری کند و کمبود ویتامین B ممکن است حمله قلبی را افزایش دهد


منیزیم :


کاهش منیزیم با خطر دیابت و بیماریهای قلبی ارتباط دارد .


منیزیم ،سدیم ، پتاسیم ،کلسیم ،در میزان حالت ارتجاعی  رگهای خونی تاثیر می گذارند ممکن است پرسیده شود چرا مکمل های منیزیم به کنترل انسداد عروق کرونر قلب کمک می کند ؟


محققان مطالعه کرده اند املاح، فشار خون را کاهش می دهد و همچنین چربیهای خون را متعادل می سازد .


داروهای گیاهی مفید :


دکتر ویس 3 ماده که هرکاری را  برای قلب انجام می دهد را توصیه کرده است(سیر،زنجبیل،فیبر)


تاثیر فواید سیر در فشار خون و کلسترول است .زنجبیل ضد تورم است ،از لخته شدن خون جلوگیری میکند و فیبر نیز مهم است ،چرا که کاهش پروتیئنهای التهابی(CRP) که با حمله قلبی ارتباط دارد ،را سبب می شود.


Prostate problems:


تقریبا نیمی از مردان بالای 50 سال دارای پروستات بزرگی هستند . البته غده پروستات خوش خیم است سرطان  پروستات بیشتر بعد از سن65 سالگی  است. پروستات بزرگ می تواند منجر به تکرر دفع ادرار و کاهش نیروی دفع ادرار شود.


آزمایشات نشان داده مردهایی که دانه نخل خرما مصرف کرده اند تجربه بهبود در پروستات را داشته اند .دانه نخل خرما برای محدود کردن مشکل موثر تر است .همچنین Pygeum از درخت افریقایی هم در بهبود علائم بزرگی پروستات موثر است.


اثرات ترکیبات گیاهی با استروژن،ایزوفلاون که در حبوباتی همچون ،سویا پیدا شده اند در کاهش بزرگی پروستات موثرند و از آنجایی که مردان هنگ کنگی بیشتر از مردان غربی مصرف می کنند میزان پروستات آنها نسبت به مردان غربی کمتر است.


موادی که خطر سرطان پروستات را کاهش می دهند شامل carotenoids ،که شامل lycopene, alpha carotene, beta carotene, , ، zeaxanthin , lutein   carotenoid-rich carotenoid-rich foods مثل کدو تنبل اسفناج،هنوانه، و در نهایت مصرف رژیم غذایی پر از میوه های رنگارنگ و سبزیجات میزان ریسک سرطان پروستات را کاهش می دهد.     


 ریزش مو


ریزش مو برای بسیاری از مردها خیلی اهمیت دارد علاوه بر وراثت ،عوامل مختلف دیگری مثل بیماری،کاهش وزن سریع رژیم غذایی بد،کمبود ویتامین ،استرس ،میتوانند ریزش مو را افزایش دهد .


توجه:لطفا توجه داشته باشید که ریختن مقدار مو در حمام علت ریزش مو نیست ریختن مو 50 تا 100مو در روز طبیعی است .


اسیدهای چرب اصلی باعث بهبود رشد مو می شوند و از خشک شدن آن جلوگیری می کنند .


سویا ممکن است به کاهش ریزش مو کمک کند . نه تنها نوع طاسی مردها را متوقف می سازد ،بلکه رشد پروستات را کاهش می دهد. 


رژیم غذایی بسیار مهم است برای مثال غذاهای گوگرد دار مثل تخم مرغ ،ماهی،سیر برای رشد مو مفید هستند .


 علت ریزش مو ممکن است ضعف بدن باشد و رژیم غذایی گوشت،ماهی ،شیر ،و سایر غذاهای پروتئین دار توصیه شده اند،غفلت از گروهی از غذاها ممکن است باعث کاهش مو شود همین اتفاق در مورد کاهش پروتئین نیز می افتد و در اثر کمبود زیاد پروتئین اثر ریزش مو شدید تر می شود . تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ

گدای فاطمه(س)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی