انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 936)
يکشنبه 18/4/1391 - 17:24 -0 تشکر 470067
چگونه پاسخ مناسب به خواستگار خود بدهیم؟


«پاسخ خواستگاری‌اش را چطور بدهم ؟»


این موقعیتی است که خیلی از دخترها با آن مواجه می‌شوند . می‌دانستید اگر در این موقعیت درست برخوردنکنید ممکن است فاجعه به بار بیاورید؟

به امید ظهوراقا

يکشنبه 18/4/1391 - 17:24 - 0 تشکر 470068

ناتوانی دختر جوان در گفتن پاسخ قطعی به خواستگارش، فاجعه آفرید. شاید این خبر را چند هفته قبل در صفحه حوادث روزنامه ها خوانده باشید. فرزاد 24 ساله، كه مدت‌ها منتظر گرفتن بله از دختر موردعلاقه‌اش بود، بودن مرد دیگری  را در كنار او نپذیرفت و مرتكب قتل شد. گرچه فرزاد خیلی وقت بود به انتظار پاسخ دختر نشسته ‌بود اما پای خواستگار دیگری به نام «محسن» به میان آمد و «مینا» را بیش از پیش به‌تردید انداخت. قاتل جوان در این مورد می‌گوید: «فكر می‌كردم جواب پیشنهادم را به‌زودی خواهد داد ولی مینا به بهانه‌های مختلف از جواب دادن به پیشنهاد من خودداری می‌كرد. تصور كردم كه قصد ازدواج با كس دیگری را دارد، به همین بهانه سایه‌به‌سایه او را تعقیب می‌كردم تا اینكه...» اما مینا این داستان را به شكلی دیگر روایت می‌كند. او می‌گوید: «وقتی تصمیم گرفتم به محسن جواب منفی بدهم، با او قرار گذاشتم، سوار ماشینم شد و در حال صحبت كردن بودیم كه ناگهان فرزاد پشت چراغ قرمز سوار ماشین شد. با هم در‌گیر شدند و فرزاد با اسلحه به او شلیك كرد.»كدام‌شان مقصرند؛ مینایی كه با ناتوانی‌اش در نه گفتن زندگی دو نفر دیگر را به بازی گرفته یا فرزادی كه نتوانسته با این موضوع كنار بیاید و جان رقیبش را گرفته؟ شاید هر دو. اما در این صفحه نمی‌خواهیم از فرزادها حرفی بزنیم. تنها می‌خواهیم به شما نكته‌هایی را گوشزد كنیم كه با به‌كار بستن‌شان، اشتباهات مینا را تكرار نكنید.

به امید ظهوراقا

يکشنبه 18/4/1391 - 17:24 - 0 تشکر 470069


با عشق شوخی نكنید


با ادای احترام به همه خانم‌های جوان، باید قبول كنیم در سال‌های اخیر، بعضی باورهای نادرست و «عوامانه» به‌عنوان اصول زندگی درست و «عاقلانه» در ذهن خانم‌های جوان جا گرفته است. البته این را هم قبول داریم كه شكل‌گیری این ذهنیت‌ها، ناشی از برخوردهای نادرست جامعه و به‌خصوص برخی رفتارهای نادرست آقایان در قبال خانم‌ها بوده است اما چیزی كه اشتباه است، اشتباه است و اینكه چه زمینه‌های قبلی باعث آن شده، از اشتباه‌بودن آن كم نمی‌كند.

یكی از این گزاره‌های غلط در ذهن خانم‌های جوان، راهبرد «در آب نمك خواباندن» آقا پسرهاست. گاهی خانم‌ها، وقتی با پیشنهاد خواستگاری روبه‌رو می‌شوند، هرچه سبك و سنگین می‌كنند، نمی‌توانند به این نتیجه برسند كه بله را بگویند یا نه. این طبیعی است. گریزی هم از آن نیست اما رفتار خانم‌ها در این دوره تردید، باید رفتار استانداردی باشد، با رعایت 3 اصل: اول اینكه باید صریح و شفاف به طرف مقابلشان بگویند كه هنوز تصمیمی نگرفته‌اند و نیاز به زمان دارند. دوم اینكه باید زمانی را برای خود مشخص كنند و به‌خودشان تكلیف كنند تا آن زمان، تصمیم قطعی‌شان را بگیرند و آن را به خواستگارشان اعلام كنند. سوم اینكه در طول این مدت باید تلاش كنند به شناختی برسند كه بتوانند بر مبنای آن، تردیدهایشان را برطرف كرده و به نتیجه قطعی برسند.

متاسفانه بعضی خانم‌ها، حتی وقتی جمع‌بندی نسبی‌شان این می‌شود كه به خواستگارشان نه بگویند، بازهم این را اعلام نمی‌كنند. گاهی نمی‌دانند چطور نه بگویند (به خصوص اگر خواستگارشان خیلی علاقه نشان بدهد) و گاهی هم پیش خودشان فكر می‌كنند بهتر است چیزی نگویند و این مورد را از دست ندهند، شاید مرد بهتری پیدا نشد! توضیح اینكه این رفتار چقدر خطرناك است، بحث مفصلی می‌طلبد اما كافی است به حادثه تلخی كه در همین صفحه به آن اشاره شده، توجه كنید. همین كافی نیست؟

به امید ظهوراقا

يکشنبه 18/4/1391 - 17:25 - 0 تشکر 470070

بگویم بله؟ بگویم نه؟

اگر هنوز نتوانسته‌اید تصمیم بگـیرید‏، ایــن4 نکته را فراموش نکنید

به امید ظهوراقا

يکشنبه 18/4/1391 - 17:25 - 0 تشکر 470071
 • شهر را خبر نكنید


اگر گیج شوید هم حق دارید. پای یك عمر زندگی در میان است و به سادگی نمی‌توانید در موردش تصمیم بگیرید. اما با تمامی این اوصاف، می‌توانید راه را كوتاه‌تر كنید و انتخابی بهتر و منطقی‌تر داشته‌باشید. قرار نیست به تنهایی تصمیم بگیرید اما كمی راز‌دار بودن، می‌تواند شما را در داشتن انتخابی مناسب‌تر كمك كند.

اگر می‌خواهید با آرامش بیشتری به این موضوع فكر كنید، باید از ورود هر عامل مزاحمی جلوگیری كنید. رودربایستی‌های اجتماعی، ترس از اینكه فرصت دیگری برایتان فراهم نشود و تحریك‌های دیگران، بزرگ‌ترین مشكلاتی هستند كه می‌توانند شما را در تصمیم‌گیری به اشتباه بیندازند، پس قدم اول شما برای داشتن یك انتخاب خوب، این است كه موضوع را با هركسی در میان نگذارید. از میان آدم‌های اطرافتان، می‌توانید چند نفر كه اعتماد بیشتری به آنها دارید و فكر می‌كنید خودشان به‌دلیل داشتن یك زندگی موفق می‌توانند راهنمایتان باشند را انتخاب كنید و راز كوچك‌تان را برایشان فاش كنید. این افراد به شما كمك می‌كنند كه واقعیت را بدون توجه كردن به احساسات‌تان ببینید و با نگاهی منطقی در مورد آینده‌تان تصمیم بگیرید.

به امید ظهوراقا

يکشنبه 18/4/1391 - 17:25 - 0 تشکر 470073 • تند نروید


عجله نكنید. به‌خودتان و او فرصت دهید تا شرایط را بررسی كرده و باتوجه به تمامی مسائل در مورد آینده‌تان تصمیم بگیرید. خانواده‌ها را به‌طور كامل به این روند وارد كنید. برای تفریح‌های خانوادگی برنامه‌ریزی كرده و با خانواده‌ها و دوستان‌تان بیرون بروید. فكر نكنید حالا كه خیلی‌ها از این موضوع خبردار شده‌اند، هیچ راه برگشتی ندارید. این دوره كوتاه نامزدی، فقط و فقط برای شناخت بیشتر است، پس اگر فكر می‌كنید به هزار و یك دلیل نمی‌توانید كنارش احساس خوشبختی كنید، با خانواده‌تان در این مورد صحبت كنید و از آنها بخواهید برای گرفتن تصمیمی درست شما را همراهی كنند. اگر هم جواب‌تان مثبت است، به‌دلیل بهانه‌های كوچك ماجرا را كش ندهید. اجازه ندهید كه نامزدی‌تان كمتر از 6 ماه و بیشتر از دو سال باشد چراكه روانشناسان معتقدند نامزدی بیشتر و كمتر از این زمان، می‌تواند زندگی مشترك‌تان را دچار آسیب كند.

به امید ظهوراقا

يکشنبه 18/4/1391 - 17:38 - 0 تشکر 470084 • وقت را تلف نکنید


قطعا هر كدام از شما برای آینده‌تان برنامه‌هایی دارید، پس با تلف كردن وقت و ناتوانی در تصمیم‌گیری، همدیگر را بازی ندهید. حالا كه دید دقیق‌تری در مورد او و توانایی‌هایش به دست آورده‌اید و نظرهای علمی و بی‌طرف مشاور را هم در اختیار دارید، وقت را تلف نكنید. دو دو تا چهار تا كنید و با دادن پاسخ‌تان، او را هم از این تعلیق بیرون بیاورید. اگر جواب‌تان مثبت است، می‌توانید فاز بعدی را شروع كنید و برای ساختن یك زندگی موفق، از همین حالا تلاش كنید و اگر جواب‌تان منفی ‌است، می‌توانید از راه‌هایی كه در ادامه گفته ‌شده، برای قطع این ارتباط كمك بگیرید. مهم نیست چه جوابی می‌دهید، مهم این است كه با كش دادن این موضوع، زندگی او و خودتان را تلف نكنید.

به امید ظهوراقا

يکشنبه 18/4/1391 - 17:38 - 0 تشکر 470085
 • تعارف نكنید؛ حرف دلتان را بگویید


درست است كه تا قبل از ازدواج خیلی چیزها را در مورد زندگی مشترك و فراز و فرود‌هایش نمی‌دانید، اما حتی قبل از این مرحله هم، موضوعاتی برایتان اهمیت دارند. احتمالا شما هم فكر می‌كنید بدون برخی معیارها نمی‌توانید زندگی كنید و البته در ذهن‌تان شرایط خاصی را برای ساختن و ادامه این زندگی تصور می‌كنید. این موضوع‌ها را بدون پرده با خواستگار‌تان درمیان بگذارید. شاید از برخی مسائل بتوانید بگذرید و او هم بتواند خودش را تاحدودی با نیازهای شما تطبیق دهد. اما اگر در مورد موضوعات اساسی اختلاف دارید و فكر می‌كنید سبك زندگی و نیازهایتان زمین تا آسمان با هم فرق می‌كند، قید این گزینه را بزنید.

به امید ظهوراقا

يکشنبه 18/4/1391 - 17:39 - 0 تشکر 470086

چطــــــــوری بگویــــم نه؟

بالاخره تصمیم  تان را گرفتید؟ حالا به این نکته‌ها توجه کنید

به امید ظهوراقا

يکشنبه 18/4/1391 - 17:39 - 0 تشکر 470087 • راستش را بگویید


اگر بعد از بررسی تمام موارد بالا و درست تحلیل كردن شرایط‌تان، باز هم فكر می‌كنید برای هم ساخته نشده‌اید، باید هرچه زودتر حرف‌ دل‌تان را به او هم بگویید. حستان را در دلتان نگه ندارید و سعی نكنید با تحقیر و كم‌محلی، به او پاسخ منفی‌تان را نشان‌دهید. دلایل‌تان را بیان كنید و مقابلش اعتراف كنید كه علاقه‌ای به او ندارید. از شكستن دلش نترسید و نگذارید كه بیشتر از این امیدوار باشد و در دلش برای ازدواج كردن با شما برنامه بریزد. پرده‌پوشی را كنار بگذارید. اگر قرار بود منظور شما را به زبان بی‌زبانی بفهمد تا حالا فهمیده بود، پس وقت آن است كه با صراحت تمام و بدون ترس، تكلیف را روشن كنید. ممكن است حرف شما دلش را بشكند. اشكالی ندارد. اگر بدون توهین و او نشانه گرفتن نقاط ضعفش، تنها واقعیت را روشن كنید، دیگر مسئولیتی متوجه شما نخواهد بود، پس كاملا منطقی و بدون اینكه هیجان بی‌موردی به این روند تزریق كنید، بگویید كه برای خودتان و او آینده خوبی نمی‌بینید یا اینكه احساسی كه به او دارید از این جنس نیست و هیچ‌وقت هم نخواهد بود.

به امید ظهوراقا

يکشنبه 18/4/1391 - 17:39 - 0 تشکر 470088 • چشم در چشم حرف بزنید


اگر هنوز جواب منفی‌تان را قاطعانه به او نداده‌اید، بجنبید. در نخستین فرصت یك قرار دونفره با او بگذارید و بدون گوشه و كنایه یا در لفافه حرف‌زدن، برایش همه چیز را توضیح دهید. احترام گذاشتن به او پذیرش این موضوع را برایش آسان‌تر می‌كند و تنظیم كردن چنین قراری یكی از نشانه‌های این احترام است. قرار نیست این ملاقات را دوباره تكرار و ده‌ها بار موضعتان را بیان كنید. چه قانع شود و چه نه، شما تنها باید یك‌بار و برای همیشه تكلیف این ماجرا را روشن كنید.

به امید ظهوراقا

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی