انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 465)
شنبه 17/4/1391 - 20:20 -0 تشکر 469512
شخصیت شناسی از طریق لبخند

اگر بدانید كوچك‌ترین حركتی در ناحیه دهانتان اعم از لبخند زدن و جویدن لب‌ها پیامی برای دیگران دارد، چه كار می‌كنید؟

اگر می‌خواهید با آدم‌های دور و برتان ارتباط برقرار كنید، چند چیز را باید رعایت كنید و البته نسبت به برخی رفتارها آگاهی داشته باشید چون جسم و روح فرد از هم جدا نیست. درست است كه یكی از مهم‌ترین خصوصیات انسان قدرت تكلم و سخن گفتن اوست اما از سوی دیگر در فضایی كه حرف زیادی بین افراد رد و بدل نمی‌شود، این زبان بدن است كه می‌تواند احساسات زیادی را انتقال دهد.


 دانشمندان علوم رفتاری، عموما بر این موضوع توافق دارند كه چهره، مهم‌ترین منبع اطلاعات در زمینه هیجان‌هاست و برای درك احساس گوینده باید حالت‌های متغیر چهره او را به شكلی كه تهدیدكننده نباشد، مشاهده كرد. واقعیت این است كه زبان بدن كمتر دروغ می‌گوید. ممكن است فردی از آشنایی با فرد دیگری ابراز رضایت كند اما نحوه لبخند زدن، نوع دست دادن و حتی نگاهش این پیام را منتقل نكند. خشم، ناراحتی، غم و نگرانی جز در كلام، در چهره افراد هم نمود پیدا می‌كند. شاید بتوان گفت زبان بدن بازتاب احساسات افراد است و در این میان دهان، نحوه لبخند زدن و حتی جویدن لب‌ها می‌تواند پیام‌های متفاوتی را انتقال دهد. بنابراین بهتر است با زبان جسمانی دهان آشنا شوید تا احساسات فرد مقابل را بهتر درك كنید.


دهان در زبان بدن چه نقشی

دهان با بسیاری از پیام‌هایی كه زبان بدن منتقل می‌كند در ارتباط است و نه تنها عملكردش هنگام صحبت كردن تعجب‌آور است بلكه از دید بسیاری از روانشناسان با تغذیه دوره نوزادی نیز در ارتباط است و در زندگی آینده با احساساتی مانند امنیت و عشق می‌تواند بروز و ظهور كند. دهان، بخش فوق‌العاده انعطاف‌پذیر صورت است و می‌تواند توسط انگشتان شخص لمس شود. می‌توان گفت بخش رسانای بدن دهان است، زیرا علاوه بر حركاتی كه می‌تواند نشانه پیامی خاص در فرد مقابل باشد، بیان احساسات توسط این عضو به انتقال پیام واقعی كمك بسیاری می‌كند. در حقیقت دهان نقش اصلی را در حالات چهره بازی می‌كند.


انواع حركات دهان

دهان بخشی از چهره است كه هنگام حركت بیشتر دیده می‌شود بنابراین پتانسیل بسیار زیادی برای انتقال پیام دارد. برخلاف بینی و گوش‌ها كه تنها به كمك دست می‌توانند به چرخه زبان بدن متصل شوند، دهان می‌تواند كاملا مستقل عمل كند. بخش بزرگی از زبان صورت، لبخند است. به‌عنوان قاعده كلی لبخند به‌صورت متقارن و با ایجاد چین در اطراف چشم و دهان همراه است اما در لبخند ساختگی تنها دهان حركت دارد. حال بر انواع حركات دهان مروری می‌كنیم.


گذاشتن دست روی دهان

نشانه سركوب و شوك است. بیشتر این حركت به‌صورت ناخودآگاه برای كنترل خود در اثر شوك و خجالت هنگام صحبت كردن ایجاد می‌شود. این واكنش می‌تواند در افراد جوان‌تر زمانی كه شاهد چیزی تكان‌دهنده هستند، اتفاق بیفتد. در حالت افراطی، افراد هنگام مواجهه با شرایط تكان‌دهنده هر دو دستشان را روی دهان می‌گذارند.


جویدن ناخن

این حالت نشانه ناامیدی و سركوب است. ناخن جویدن نشانه خشونت درونی ناشی از ترس یا سركوب رفتارهای دیگر است. بعدها ممكن است جویدن ناخن به یك عادت آرامش‌دهنده تبدیل شود اما به‌طور معمول در حالت سرخوردگی و ترس این حالت بروز می‌كند. استرس نیز موجب جویدن ناخن است و به نوعی تظاهرات بیرونی استرس است.


جویدن لب‌ها

وقتی فردی لب پایین خود را جویده و سرش را تكان می‌دهد نشان از عصبانیت او دارد.لبخند خشك

این نوع لبخند را می‌توان ساختگی در نظر گرفت. این نوع لبخند، لبخندی است كه خیلی سریع ظاهر شده، بیشتر از یك لبخند طبیعی روی لب نگه داشته می‌شود و به‌نظر می‌رسد تا چشم‌ها گسترده نمی‌شود. این نوع لبخند به نوعی، رضایت اجباری و توافق ناشی از نارضایتی را نشان می‌دهد.خنده با دهان گشوده

در این حالت دندان‌های بالا نمایان شده و به شخصی كه با شما گفت‌و‌گو می‌كند، می‌فهماند كه مایل هستید بیشتر با او آشنا شوید.لبخند با لبان بسته

این لبخند می‌خواهد در واقع احساسات را به نوعی پنهان كند. به این ترتیب در سراسر صورت یك خط مستقیم را می‌توان مشاهده كرد كه در آن دندان‌ها پنهان هستند. فردی كه اینگونه لبخند می‌زند، رازی دارد كه نمی‌خواهد دیگران آن را بفهمند شاید دوست ندارد آن را بیان كند و شاید اعتماد نمی‌كند.لبخند پیچیده و سخت

لبخند اینچنینی مخلوطی از احساسات و سرزنش است. در این نوع لبخند هر قسمت از صورت احساسات متناقضی را نشان می‌دهد. بنابراین فرد مقابل به راحتی نمی‌تواند از احساس واقعی فرد لبخند زننده آگاهی پیدا كند.


لبخندی با فك افتاده

این لبخند هم جعلی است. این مدل لبخند بیشتر حاصل تمرین برای داشتن چنین لبخندی است تا یك لبخند غریزی. در این حالت فك كمتر از حالت طبیعی می‌افتد؛ عملی كه لبخند ایجاد می‌كند.


لبخندی با دهان كج

نشان‌دهنده بازیگوشی و به قصد اذیت كردن است و بیشتر در مورد خانم‌ها اتفاق می‌افتد. گوشه لب كج شده و به سمت پایین است. در این حالت لبخند همراه با چشمانی است كه به فرد مورد نظر نگاه می‌كند.لبخندی با لب پایین جلو آمده

مانند مالیدن چشم كه نشانه گریه كردن است، جلو آوردن لب پایین هم یكی از نشانه‌های گریه است. به یاد داشته باشید مردم به دلایل واقعی گریه می‌كنند و ناراحت می‌شوند یا به‌دنبال همدردی و درمان این كار را می‌كنند.


خنده زوركی

نشان ناآرامی و در عین حال همكاری است. خنده زوركی معمولا پیام عصبی بودن و استرس را انتقال می‌دهد و به‌عنوان تلاشی برای بر طرف كردن تنش و تغییر جو است. خنده مصنوعی همچنین پیام همكاری و آرزوی همدردی را مخابره می‌كند.


گاز گرفتن لب

گاز گرفتن لب نشانه تنش است. یكی از بارزترین پیام‌های گاز گرفتن لب، استرس و تنش است كه می‌تواند نشانه تمركز بالا نیز باشد اما به احتمال زیاد نشان می‌دهد، فرد اضطراب دارد.


خنده چه چیز در خود دارد؟

خنده نوعی حالت آرامش است و نوعی پاداش و رضایت همراه خود دارد. در تعریف زبان بدن، خنده علامت آرامش و راحتی است. خنده طبیعی می‌تواند به تمام قسمت‌های بالای صورت گسترش پیدا كند. فیزیولوژی خنده بسیار مهم است، زیرا در حالت خنده اندورفین آزاد می‌شود و درد و استرس كاهش پیدا می‌كند. خنده قابل رویت است، زیرا وقتی فردی می‌خندد، نشان می‌دهد در مقابل فرد دیگر گارد ندارد.


مكیدن انگشت

این حالت نشان می‌دهد، فرد به‌دنبال آرامش است. همان‌طوری كه تغذیه با شیر مادر این احساس را به نوزاد می‌دهد در بزرگسالی هم مكیدن انگشت ممكن است نوعی آرامش را برای فرد در بر داشته باشد.


جمع كردن زبان

این كار در رد و مخالفت با چیزی انجام می‌شود. در این حالت زبان در قسمت وسط دهان گسترده می‌شود مانند وقتی كه فرد یك چیز ترش می‌خورد. این حركت ممكن است بسیار ظریف به‌نظر برسد و در حالت شدیدتر به چین و چروك بینی و جمع شدن چشم‌ها هم بینجامد.جویدن خودكار و مداد

به جز مكیدن انگشت، جویدن خودكار و مداد هم آرامش درونی را برای فرد به همراه دارد.


دندان قروچه

این حالت نوعی تنش و سركوب را نشان می‌دهد. در این حالت فرد در حال تغییر احساسات درونی خود است و واكنش‌ طبیعی‌اش به‌دلیل ترس را سركوب كرده و مهار می‌كند.


جویدن لب داخلی

جویدن لب داخلی هم پیام تنش و سركوب را منتقل می‌كند و مانند دندان قروچه به نوعی سركوب واكنش طبیعی فرد است. به جای این كار فرد می‌تواند چند نفس عمیق بكشد.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

شنبه 17/4/1391 - 21:50 - 0 تشکر 469529

با سلام
ممنون از ایجاد این تاپیك.
من كه خودم همیشه با دهان باز میخندم. حالا تكلیف اونایی كه نمیخندن چیست؟

نیکی و بدی که در نهاد بشر است                         شـادی و غمی که در قضا و قدراست 

با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل                        چرخ از تو هزار بار بــــیچاره تر است

مدیر انجمن خانواده ی تبیان

 

 

شنبه 17/4/1391 - 22:5 - 0 تشکر 469540

سلام
منم با باز میخندم مثل بچه آدم:)
خیلی کم میشه کسی اصلا نخنده و خوب اگه هستن واقعا براشون متاسفم...

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

يکشنبه 18/4/1391 - 6:0 - 0 تشکر 469595


سلام

با دهان باز یه کم خطرناکه

یه وقت مگسی چیزی....

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

شنبه 24/4/1391 - 12:54 - 0 تشکر 472424

سلام
خیییییلی جالب بود!
دارم فکر میکنم واقعا هم هستااااا!!! :)
ممنون بازم ازین روانشناسی ها بذارید! من مشتری پر و پا قرص شخصیت شناسیم!!!

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی