انجمن ها > انجمن ادبيـــات > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادبيـــات (بازدید: 161)
شنبه 17/4/1391 - 11:15 -0 تشکر 469328
محمود دولت آبادی: می خواهم یك نویسنده ی ایرانی در كشورم باقی بمانم

محمود دولت آبادی: می خواهم یك نویسنده ی ایرانی در كشورم باقی بمانم  
 
 
 
 
   
 
 
    محمود دولت آبادی در گفت وگو با یك روزنامه ی آمریكایی گفت: می خواهم یك نویسنده ی ایرانی در كشورم باقی بمانم.

شنبه 17/4/1391 - 11:17 - 0 تشکر 469329

روزنامه ی نیویورك تایمز گزارشی را از محمود دولت آبادی داستان نویس منتشر كرده شامل گفت وگویی با این نویسنده ی پیشكسوت كه اوایل امسال برای حضور در جشنواره ی ادبی بین المللی «صداهای جهانی ادبیات» به نیویورك سفر كرد.


در این گزارش آمده است: دولت آبادی پس از آن كه در سال ۱۹۷۴ توسط مأموران ساواك دستگیر شد، از بازجویانش پرسید به چه اتهامی دستگیر شده است كه در پاسخ شنید: «هیچ اتهامی. اما همه ی آن هایی كه دستگیر كرده ایم، به نظر نسخه هایی از رمان های شما را دارند و همین موجب شده تا شما عاملی برای تحریك انقلابیون شوید.»

شنبه 17/4/1391 - 11:19 - 0 تشکر 469331

دولت آبادی كه اكنون ۷۱ساله است، گفت: به عنوان یك نویسنده مسیری را پیموده ام كه در آن داستان های حماسی كشورم را نقل كرده ام كه لزوما شامل تاریخی می شود كه بسیاری از آن نوشته نشده است.


خالق رمان «كلیدر» افزود: اما در انجام این كار نیاز بوده است كه صبر و پشتكار فراوانی داشته باشم. من از زندگی انتظارهای خیلی كمی داشته ام.

شنبه 17/4/1391 - 11:19 - 0 تشکر 469332

نیویورك تایمز در ادامه ی گزارش خود به رمان «زوال كلنل» دولت آبادی اشاره می كند؛ داستان پنج فرزند شخصیت اصلی كتاب كه افسر ارتش شاه ایران است كه هریك مسیرهای سیاسی متفاوتی را پیش می گیرند و البته بهای آن را نیز می پردازند.


كتاب «زوال كلنل» به زبان های آلمانی و انگلیسی ترجمه شده است و به گفته ی دولت آبادی، سه سال پیش نسخه ای از آن در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد ایران قرار گرفته؛ اما هیچ پاسخی دریافت نكرده است.

شنبه 17/4/1391 - 11:20 - 0 تشکر 469333

دولت آبادی در این باره به نیویورك تایمز گفت: سرانجام معاون فرهنگی وزارت ارشاد آن را خواند و پاسخ داد كه كتاب خوبی است؛ اما روایت متفاوتی از انقلاب است. این كتاب درك و برداشت ما از آن گونه كه انقلاب اتفاق افتاده، نیست. اما من در پاسخ گفتم این درك من از هر آن چیزی است كه اتفاق افتاده است. تاكنون آن ها نه پاسخ مثبت داده اند و نه منفی و كتاب در شرایط نامعلومی قرار دارد.


 نویسنده ی نیویورك تایمز افزوده است: با وجود شهرت فراوانی كه دولت آبادی در ایران دارد، «زوال كلنل» تنها دومین رمان اوست كه در آمریكا منتشر می شود. اولین كتاب او با نام «جای خالی سلوچ» در سال ۲۰۰۷ به چاپ رسید.

شنبه 17/4/1391 - 11:21 - 0 تشکر 469334

ادامه ی گزارش به دوران كودكی دولت آبادی اشاره می كند؛ از این كه در خانواده ای كشاورز در خراسان متولد شد و همراه پدرش در مزرعه كار می كرد. او حتا در این شرایط نیز شدیدا اهل مطالعه بود و كنجكاوی زیادی درباره ی جهان خارج نشان می داد: «من با یك چراغ بر روی پشت بام كتاب می خواندم. در آن شرایط «جنگ و صلح» می خواندم».


دولت آبادی با تشویق پدر راهی مركز استان و پس از آن تهران شد و شغل های مختلفی را تجربه كرد؛ از كار در كفاشی و آرایشگاه تا تعمیرگاه دوچرخه و مأمور فروش بلیت سینما. او در پاسخ به این كه آیا برای پیدا كردن طرح داستان بوده كه به این شغل های سخت روی آورده، گفت: نه، برای درآمد و گذران زندگی بود.


او با تأكید بر این كه قصد هیچ رویارویی و برخوردی را با كسی ندارد، گفت: فلسفه و طرز كار من، با رویارویی و برخورد ارتباطی ندارد. من می خواهم به نویسندگی ادامه دهم و همچنان یك نویسنده ی ایرانی در كشورم بمانم؛ برای همین ترجیح می دهم هیچ برخوردی نداشته باشم.

شنبه 17/4/1391 - 11:21 - 0 تشکر 469336

دولت آبادی در پایان گفت: چیزهایی نوشته ام كه اگر آن ها را بخوانید، پرسش هایی را در ذهن شما ایجاد می كند. اما من آن ها را با هدف رویارویی با كسی ننوشته ام؛ بلكه این نوشته ها به نفع سیستم اداره ی كشورم است تا از نویسندگانی كه در داخل كار می كنند، آگاهی یابند. در كشور ما این باید یك اقدام معمولی جلوه كند كه افرادی كه دیدگاه های مختلفی دارند، منطقا می توانند مخالفت كنند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی