انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 256)
چهارشنبه 14/4/1391 - 11:41 -0 تشکر 468644
ضرورت آموزش و پرورش خارج از مدرسه

« به نام خداوند بخشنده و مهربان »

دکتر علی علاقه بند در کتابی با عنوان « جامعه شناسی آموزش و پرورش » اینطور نوشته اند :

به فرض اینکه روز تحصیلی ، 5 ساعت ؛ هفته تحصیلی ، 6 روز ؛ و سال تحصیلی ، 9 ماه طول بکشد ، هر کودک دانش آموز ، قریب 1100 ساعت از سال را در مدرسه سپری می کند.

همچنین اگر فرض کنیم که اوقات بیداری کودک در روز ، پانزده ساعت باشد ، او قریب 5400 ساعت در سال ، ساعات بیداری دارد.

بدین ترتیب ، چنین کودکی ، قریب 4300 ساعت از سال را بیرون از مدرسه می گذراند ؛ یعنی قریب چهار برابر وقتی که در مدرسه حضور پیدا می کند.

چهارشنبه 14/4/1391 - 11:45 - 0 تشکر 468645

بعضی استدلال خواهند کرد که هر ساعت سپری شده در مدرسه ، پربارتر از هر ساعت صرف شده در خارج از مدرسه است . این امر ممکن است در مواردی درست باشد ، ولی در کل می توان اذعان کرد که هر ساعت تجربه بیرون از مدرسه ، به همان اندازه ساعت صرف شده در مدرسه ، در تعیین و شکل دهی شیوه زندگی کودک موثر و نافذ است . مدرسه شاید در مورد کودکان باهوش ، نقش موثرتری داشته باشد .

اگر ساعات مصروف در 6 سال اول زندگی خارج از مدرسه را با ساعات خارج از مدرسه سالهای تحصیل تا 14 یا 18 سالگی جمع کنیم و سپس ساعات سالیان پس از تحصیل را به آن بیافزاییم ، به وضوح ملاحظه خواهیم کرد که تجربه های دوران مدرسه تا چه اندازه جزئی است .


در واقع برای اغلب مردم ، زندگی مدرسه ای معرف چیزی بیش از یک بیستم ساعات واقعی بیداری آنها نیست .نوزده بیستم باقیمانده ، زندگی واقعی است .


با توجه به توضیحاتی که داده شد دور از انصاف است که به آموزش و پرورش در این ساعات خارج از مدرسه ، بی اعتنا بوده ، اعتبار و اهمیتی برای آن قائل نشویم.

پنج شنبه 15/4/1391 - 9:57 - 0 تشکر 468753

با نام خدا و سلام
کاملا درسته این مطلب

انچه بچه ها زا سیستم اموزش و پرورش رسمی می گیرند خیلی کمتر از آن چیزی است که در آموزش غیر رسمی یاد می گیرند بچه ها از اوان کودکی از والدین و اطرافیان و دوستان و مردم کوچه و محله آموزش می گیرند

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی