ورزش و تندرستی (بازدید: 230)
سه شنبه 6/4/1391 - 10:31 -0 تشکر 466041
ورزش های كهن(كرلینگ)

کرلینگ ورزشی تیمی و شبیه به بولینگ و بوکی می باشد که بر روی یک سطح مستطیل شکل و بسیار دقیق از یخ بازی می شود .

سه شنبه 6/4/1391 - 10:32 - 0 تشکر 466042

در این ورزش دو تیم شرکت می کنند که هرکدام از این تیمها چهار بازیکن دارند . اعضای تیم بر روی زمین بازی با حرکات منظم سر می خوردند و خود را به محدوده هدف که « خانه » نامیده می شود ، نزدیک می کنند . در طول مسابقات دونفر با وسایل مخصوص ، مرتباً در داخل زمین حرکت می کنند و مسیر مسابقه را تمیز می کنند و با استفاده از ابزارهای زمانبندی وقت مسابقه را کنترل و با قضاوت صحیح ، هم تیمی های خود را در طول مسابقه یاری می کنند . ماهیت پیچیده قرار گرفتن راک ( سنگی گرانیتی که از آن برای بازی به جای توپ استفاده می شود ) بر روی یخ و همچنین انتخاب نوع ضربه موجب شده تا بعضی عنوان بازی « پنیر بر روی یخ » را به کرلینگ لقب دهند . )

سه شنبه 6/4/1391 - 10:32 - 0 تشکر 466043

ورزش کرلینگ در اواخر قرون وسطی در کشور اسکاتلند پا به عرصه وجود گذاشت که اولین منابع مکتوب در مورد بازی با سنگ بر روی یخ مربوط به آثار پایزلی آبی ، رنفروشایر در فوریه سال 1541 می باشد . دو نقاشی ( که هر دو در سال 1565 به تصویر درآمده اند ) توسط پیتر بروگل ، کشاورزان هلندی را در حال بازی کرلینگ به تصویر می کشد . کشورهای اسکاتلند و دیگر کشورهای کوچک و کمتر توسعه یافته در طول این دوره ارتباطات بازرگانی و فرهنگی بسیاری داشته اند که همچنین به عنوان مدرکی برای تاریخچه بازی گلف هم تلقی می شود .

سه شنبه 6/4/1391 - 10:33 - 0 تشکر 466045

در اوایل قرن شانزدهم ، بازی کرلینگ در اسکاتلند وجود داشت . باشگاه ورزشی کرلینگ با عنوان کیلسیت ، اولین باشگاه کرلینگ در جهان است که به طور رسمی در سال 1716 پا به عرصه وجود گذاشت وتا کنون هم به حیات خود ادامه می دهد . لغت کرلینگ اولین بار به طور مکتوب در مقدمه کتاب شعر « پرس » نوشته هنری آدامسون ، مورد استفاده قرار گرفت . این کلمه مشتق شده از فعل « کر » زبان اسکاتلندی می باشد که توصیف کننده یک غرش آرام می باشد (که هم ریشه فعل انگلیسی purr به معنای خُرخُر کردن می باشد ) هیأت داوری بین المللی کرلینگ به عنوان فدراسیون جهانی کرلینگ ، « پرس » در اسکاتلند قرار دارد که به عنوان کمیته باشگاه کرلینگ سلطنتی ، مادر باشگاههای کرلینگ هم شناخته می شود . این کمیته در سال 1807 تأسیس گردید.

سه شنبه 6/4/1391 - 10:33 - 0 تشکر 466046

اول باشگاه کرلینگ در ایالات متحده در سال 1830 شروع به کار کرد و این بازی پیش از پایان قرن نوزدهم وارد کشورهای سوئیس و سوئد گردید . اولین مسابقات ورزش کرلینگ فقط مخصوص به زنان بود و به عنوان « جام اسکاتلندی » معروف است که بین تیمهای فالکیرک و ادینبورگ برگزار گردید . کرلینگ از سال 1998 به عنوان رشته ای در بازیهای المپیک زمستانی وارد گردید . در فوریه سال 2006 ، کمیته بین المللی المپیک اعلام کرد که المپیک زمستانه سال 1924 هم به عنوان یک بازی رسمی قلمداد می گردد .

سه شنبه 6/4/1391 - 10:34 - 0 تشکر 466047

زمین بازی کرلینگ بر اساس استانداردهای فدراسیون جهانی کرلینگ ، یک زمین یخی به ابعاد 5/44 در 32/4 تا 5 متر می باشد که با دقت فراوان طراحی می گردد . یخ معولاً به طور مصنوعی ساخته می شود وتوسط یخچال همواره سرد نگاه داشته می شود .لوله های سرد این یخچال در زیر سطح یخ زده قرار می گیرد . مهمترین قسمت در آماده سازی زمین ، پاشیدن قطرات آب بر روی سطح یخ می باشد . این قطرات آب « ریگ » نامیدهمی شوند که در نتیجه برخورد سنگ با این ریگها ، سنگ به سمت داخل و خارج منحرف می شود و بدین ترتیب ، سنگ شروع به حرکت چرخشی می کند . میزان چرخش سنگ در طول بازی بستگی به نوع ریگها و مدت زمان بازی قابل تغییر می باشد . سطح یخی زمین در دمای نزدیک به 5- درجه سانتیگراد نگهداری می شود .

سه شنبه 6/4/1391 - 10:35 - 0 تشکر 466048بر روی زمین ، حلقه هایی به پهنای 66/3 متر به عنوان محدود هدف یا خانه قرار می گیرند که در دو انتهای رنگ آمیزی می شوند .

سه شنبه 6/4/1391 - 10:36 - 0 تشکر 466049

هر تیم 4 بازیکن با نامهای لپد ( سردسته ) ، دوم ، سوم و اسکیپ دارد . لپد یا نفر اول دو ضربه اول به سمت نیمه دیگر زمین را انجام می دهد و مراقب بازیکنان تیم دیگر می باشد .
نفر دوم : دوم ،ا ستونهای سوم و چهارم را پرتاب کرده و مراقب تمام بازیکنان می باشد.
نفر سوم که جایگزین هم نامیده می شود ، استونهای پنجم وششم را پرتاب می کند
.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی