• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 8277)
جمعه 14/4/1387 - 9:44 -0 تشکر 46456
موجودی به نام جن

سلام

از خلقت جن چی میدونی ؟ اصلا وجود داره ؟ کجاها هست ؟ چی میخوره ؟ چی میپوشه ؟ چه شکلیه ؟ آیا توالی نسل دارن و ازدواج میکنن‌‍؟ آیا مثل انسانه یا بهتر از انسانه ؟ یا مثل فرشته هاست ؟ چرا اکثر مردم ازش میترسن ؟ آیا وحشتناکه ؟

در این تاپیک میخوایم جن را با کمک همدیگه و با استناد به آیات و روایات بشناسیم . پس انشاءالله یاری کنید تا این ابهام برای خیلی ها برطرف بشه . منتظرتون هستم.

كاش معشوق ز عاشق طلب جان میكرد

تا كه هر بی سر و پایی نشود یار كسی

کد بازاریاب :424322

جمعه 14/4/1387 - 10:25 - 0 تشکر 46467

سلام ،

من خیلی به موضوع جن و ... علاقه دارم و دوست دارم که اطلاعاتم زیاد شه . مخصوصاً که پدرم تو دوران بچه گی و جوانیش چندتایی از اونها رو دیده و حتی طبق گفته خودش یه شب گرم تابستونی که توخونه تنها بوده و رختخوابشو توحیاط انداخته بوده که بخوابه یکی از اونا به سراغش میاد و از پشت سر پدرمو بغل میکنه . پدرم میگه اون یه موجودی تقریباً شبیه بز بود که دستها و پاهاش سم داشت و بدنش هم پرمو بود و بعداز مدتی که با پدرم کشتی میگیره بالاخره پدرم از پشت سر به داخل حوض میفته و درا ین زمان اون موجود عجیب و غریب غیب میشه. پدرم که مطمئنه اون حتماً جن بوده . الله اعلم

و اما طبق آیات سوره مبارکه جن در قرآن کریم میشه خیلی چیزها راجع به جن و اجنه پیدا کرد:

 • بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

 • قُلْ أُوحِیَ إِلَیَّ أَنَّهُ اسْتَمَعَ نَفَرٌ مِنَ الْجِنِّ فَقَالُوا إِنَّا سَمِعْنَا قُرْآناً عَجباً
 • به نام خداوند رحمتگر مهربان بگو :به من وحى شده است که تنى چند از جنیان گوش فرا داشتند و گفتند :راستى ما قرآنى شگفت آور شنیدیم .

 • پس جن وجود داره چون قرآن به وجود آنها اشاره کرده. و طبق همین آیه اونها قدرت فهم و درک و تحلیل مسائل اطراف خودشون رو دارند
 • وَأَنَّا ظَنَنَّا أَن لَن تَقُولَ الْإِنسُ وَالْجِنُّ عَلَى اللَّهِ کَذِباً ﴿ 5 ﴾ 

  و ما پنداشته بودیم که انس و جن هرگز به خدا دروغ نمى بندند.

  و معلوم شد که جن ها هم می تونند مثل انسانها راستگو و یا دروغگو باشند. یا حتی مسلم و کافر

  وَأَنَّا مِنَّا الصَّالِحُونَ وَمِنَّا دُونَ ذلِکَ کُنَّا طَرَائِقَ قِدَداً ﴿ 11 ﴾

  و از میان ما برخى درستکارند و برخى غیر آن ، و ما فرقه هایى گوناگونیم.

  و اینکه اونها درستکار و غیردرستکار دارند و مثل انسانها گروه گروه هستند.

  وَأَنَّا مِنَّا الْمُسْلِمُونَ وَمِنَّا الْقَاسِطُونَ فَمَنْ أَسْلَمَ فَأُولئِکَ تَحَرَّوْا رَشَداً ﴿ 14 ﴾

  و از میان ما برخى فرمانبردار و برخى از ما منحرفند :پس کسانى که به فرمانند، آنان در جستجوى راه درستند،

  و خلاصه اینکه اونها هم موجوداتی آفریده خدا هستند که مثل ما آدما بعضی بنده و مطیع هستند و بعضی سرکش و نافرمان . طبق آیات این سوره مبارکه گناهکاران آنها نیز مثل ما به جهنم میروند و صالحین آنها پاداش خواهند گرفت (بهشت)

 •     

  خنجر آب‌دیده را زنگ عوض نمی‌کند
  چهره انقلاب را جنگ عوض نمی‌کند
  بگوی با منافقین به کوری دو چشمتان
  پیرو خط رهبری رنگ عوض نمی‌کند

  جمعه 14/4/1387 - 13:10 - 0 تشکر 46490

  هو العزیز
  سلام جناب aghaeizohreh
  در مورد مسئله وجود جن که شکی وجود نداره (طبق آیات قران همانطوری که دوستمون گفتند ) جن از آتش آفرییده شده و شیطان هم از جن بوده و چون از آتش خلق شده بوده خود ار از انسان که از خاک خلق شده برتر می دونسته و به انسان سجده نمی کنه و از بهشت رانده می شه (بعد از ده ها سال عبادت خدا) جن چون از جنس آتشه به چشم انسان دیده نمی شه و بعضی ها با اعمالی می تونند با آنها ارتباط پیدا کنند ، آنها ازدواج هم می کنند و صاحب بچه هم می شوند ، هم جن خوب و درستکار داریم و هم جن بدکار و نافرمان خدا .

  ««« تبیان »»»

   

  جمعه 14/4/1387 - 14:9 - 0 تشکر 46509

  به نام خدا

  سلام

  وااااای جننننن ! من می ترسما ! گفته باشم ! تازشم من یه خاطره بامزه از توهم وجود جن در خونمون دارم كه كم مونده بود خودمو دستی دستی ترانسفر كنم بهشت زهرا !

  فعلا منبعش پیشم نیست ، فرصت كنم حتما در بحث شركت می كنم .. ولی جن وجود داره .. خدای بالاسر شاهده

  میام ...

  جمعه 14/4/1387 - 23:31 - 0 تشکر 46595

  1

  سلام،

  یه سری مطلب راجع به جن پیدا کردم میذارم اینجا بخونید جالبه:

  " باید بدانیم كه بدون هیچ شك و تردیدی موجودی با نام «جن» در جهان آفرینش وجود دارد كه از نظر تكلیف و شایستگی مورد خطاب پروردگار قرارگرفته و مشابه انسان می باشد، چرا كه، ۱ـ سی و چهار بار نام جن در قرآن كریم آورده شده است. ۲ـ هفتاد و دومین سوره قرآن با نام این موجود مزین گردیده است. ۳ـ احادیث و روایات فراوانی از پیامبر اكرم (ص)، حضرت علی (ع)، امامان و بزرگان علوم دینی در این خصوص، موجود بوده و در دسترس قرار دارد. ۴ـ به وسیله بسیاری از انسانها رویت شده اند. به آیاتی از قرآن كریم كه وجود جن را مبرهن می داند اشاره می كنیم:
  O سپاهیان سلیمان از جن و آدمی و پرنده گرد آمده و به صف می رفتند. (سروه نمل، آیه ۱۷)
  O برای خدا شریكانی از جن قرار دادند و حال آن كه جن را خدا آفریده است. (سوره انعام، آیه ۱۷)
  O بگو اگر جن و انس گرد آیند تا همانند این قرآن را بیاورند، نمی توانند، هر چند كه یكدیگر را یاری دهند. (سوره اسرا، آیه ۸۸)
  O سخن پروردگارت بر تو مقرر شد كه جهنم را ازجن و انس انباشته می كنیم. (سوره هود، آیه ۱۱۹)
  O ای گروه جنیان و آدمیان، اگر می توانید كه از قطر آسمان و زمین بگذرید، بیرون روید ولی بیرون نتوانیدرفت مگر با قدرتی. (سوره الرحمن، آیه ۳۳)
  O مرحوم شیخ مفید در كتاب «ارشاد» آورده است: «در آثاری از ابن عباس نقل شده: زمانی كه پیامبر اسلام (ص) به قصد جنگ با قبیله بنی مصطلق از مدینه خارج شد، هنگام شب به دره وحشتناك و صعب العبوری رسید. اواخر شب جبرئیل بر آن حضرت نازل شد و خبر داد كه طایفه ای از جن در وسط دره جمع شده و قصد مكر و شر و آزار و اذیت شما و اصحابتان را دارند». (ارشاد ص ۳۹۹)
  O از حضرت امام صادق (ع) روایت شده : روزی حضرت رسول (ص) نشسته بود، مردی به خدمتشان رسید كه بلندی قامتش مثل درخت خرما بود. سلام كرد، حضرت جواب داد و سپس فرمود: «خودش و كلامش شبیه جن است». سپس به او فرمود: كیستی؟ عرض كرد: من هام، پسر هیم، فرزند لاتیس، پسر ابلیس هستم (بحارالانوار ص ۸۳)
  O بانو حكیمه دختر امام كاظم (ع) گوید: «برادرم امام رضا (ع) را دیدم كه جلو در اتاقی با كسی صحبت می كرد در حالی كه تنها بود، عرض كردم: با چه كسی سخن می گویید؟ فرمودند: فردی از جن آمده تا مسائلی بپرسد و از چیزهایی شكایت كند» (اصول كافی ص ۳۹۵)
  O علامه طباطبایی (ره) می فرمودند: «روزی آقای بحرینی كه یكی از افراد معروف ومشهور در احضار جن و از متبحرین در علم ابجد و حساب مربعات بود در مجلس ما حضور یافت،چادری آوردند، دو طرفش را به دست من داد و دوطرف دیگر را به دستهای خود گرفت. این چادر به فاصله دو وجب از زمین فاصله داشت. در این حال جنیان را حاضر كرد، صدای غلغله و همهمه شدیدی از زیر چادر برخاست. چادر به شدت تكان می خورد چنان كه نزدیك بود از دست ما خارج شود. من محكم نگه داشته بودم، آدمكهایی به قامت دو وجب در زیرچادر بودند و بسیار ازدحام كرده و تكان می خوردند و رفت و آمد داشتند، من با كمال فراست متوجه بودم این صحنه، چشم بندی و صحنه سازی نبوده و صد درصد وقوع امر خارجی بوده است» (رجایی، تهرانی جن و شیطان ص ۴۷) "
  اینها شمه ای بود از آیات قرآن كریم و احادیث و روایات كه هر گونه شك و شبهه ای را در وجود واقعیت جن به یقین تبدیل می سازد.

  ادامه در پست بعدی ...........

      

  خنجر آب‌دیده را زنگ عوض نمی‌کند
  چهره انقلاب را جنگ عوض نمی‌کند
  بگوی با منافقین به کوری دو چشمتان
  پیرو خط رهبری رنگ عوض نمی‌کند

  شنبه 15/4/1387 - 18:26 - 0 تشکر 46681

  با سلام خدمت شما دوست گرامی

   آیا این تاپیک تکراری است ؟ بله ( البته در انجمن قرآن و عترت و نه در این انجمن)

   هدف من از ایجاد این پست :

  یک توصیه دوستانه

  پست من :

  این تاپیک رو چند وقت پیش خانم یلدای عشق در انجمن قرآن و عترت

  البته این موضوع شاید در این انجمن تکراری نباشه ولی به نظر من لزومی برای تکرار یک مساله غیر ضروری در یک تاپیک دیگه نیست.

  پیشنهاد من :

  سرکار خانم آقایی لطف بفرمایید ازدواج با جن رو در انجمن قرآن مورد مطالعه قرار بدید

  نظرات من:

  میزان  ارتباط این تاپیک با انجمن مربوطه : متوسط

  میزان  جذابیت این تاپیک برای مخاطبین : کم

  میزان  اهمیت ایجاد این موضوع : کم

  موضوعات مرتبط:

  ازدواج با جن!!!

  یا علی

  يکشنبه 16/4/1387 - 2:5 - 0 تشکر 46762

  1

  سلام

  ..........جن چگونه موجودی است؟

  به واقع جن چگونه موجودی است و آیا می توان توسط علوم پیشرفته امروزی آن را اثبات كرد؟جن در لغت به معنای مستور و پوشیده است،همان طور كه بچه در رحم و پنهان از چشم ما را «جنین» گویند و جنت اشاره به باغی است كه درختان آن مانع از به چشم آمدن زمینش می گردد. و شاید علت شك و تردید در وجود جن نیز همان مستور و پنهان بودنش از انظار و حس بشری است، كه علت آن در ذات خلقتش نهفته است. قرآن كریم خلقت جن را چنین بیان می دارد:
  O و جان (كه در بعضی از متون اسلامی آمده است، جان پدر جن است همان طور كه آدم، پدر انسان) را پیشتر، از آتش زهرآگین آفریدیم. (سوره حجر، آیه ۲۷
  )
  O خدا انسان را از گل خشك شده ای چون خاك سفال آفرید و جنیان را از شعله ای بی دود. (سوره الرحمان، آیه ۱۴ و ۱۵)
  O مرا از آتش خلق كردی و او (انسان) را از گل آفریدی. (سوره اعراف، آیه ۱۲)
  از این آیات در می یابیم كه جن، آتش است و انسان از جنس خاك، و این چنین دریافت می شود كه جنیان قبل از انسان خلق شده اند، و از آن جایی كه هر دو از ماده آفریده شده اند پس مادی هستند، ولی دو تفاوت اساسی آنها را از سایر موجودات متمایز می سازد:
  ۱ـ می توانند خود را به هر شكل و قیافه ای درآورند (آكام المرجان) (به استثنای پیامبران و ائمه معصوم و بنا به برخی روایات حتی احدی از شیعیان).
  ۲ـ از چشم موجودات دیگر پنهانند. ملاصدرا پنهان و آشكار شدن جن را با هوا قیاس می كند و این طور عنوان می دارد: «بدن های لطیف آنها در الطاف و نرمی متوسط بوده و از این رو آماده جدایی و یا گردآمدن هستند، چون گرد هم آیند قوام آنها بهتر گشته و مشاهده می گردند و چون جدا گردند قوامشان نازك و جسمشان لطیف می شود و از دیده پنهان می مانند، مانند هوا كه وقتی ذراتش گرد هم می آیند غلیظ می شود و به صورت ابر درمی آید و وقتی ذرات از هم جدا می شوند لطیف شده و دیده نمی شوند.» (ملاصدرا، مفاتیح الغیب)
  همین ذات وجودی جنیان به آنها این امكان را می دهد كه خود را به هر شكلی و با هر حجمی درآورند، چه به اندازه سرسوزن و چه در اندازه اتاقی بزرگ. آنها به واسطه همین ویژگی، بعد زمان برایشان معنا ندارد، و مسافتی را كه بشر مدتها باید آن را طی كند، در لحظه ای می پیمایند و اعمالی را كه از توان انسان خارج است آنها به راحتی قادر به انجامش هستند. عمده ترین علت شك و تردید در وجود آنان هم همین پنهان بودن از چشم انسانهاست، كه البته از نظر علمی هم توجیه پذیر است. چرا كه در جهان هستی چیزهای زیادی وجود دارد كه به چشم ما قابل رویت نیستند ولی قدرتشان از نظر جسمی از انسان به مراتب بیشتر است، مثل الكترونها، امواج الكتریسیته، نورهای ماورای بنفش، اشعه ایكس، باكتریها و ویروسها، آمیب ها، جانداران تك سلولی و از همه مهمتر ذات اقداس الهی كه دیده نمی شود ولی كدام عقل سلیمی می تواند آن را انكار كند؟ بنابراین صرف این كه با حواس خود قادر نیستم آنان را درك كنیم، دلیل بر نبودن آنها نیست.

  تابعد خداحافظ

      

  خنجر آب‌دیده را زنگ عوض نمی‌کند
  چهره انقلاب را جنگ عوض نمی‌کند
  بگوی با منافقین به کوری دو چشمتان
  پیرو خط رهبری رنگ عوض نمی‌کند

  يکشنبه 16/4/1387 - 9:57 - 0 تشکر 46783

  سلام دوستان

  ممنونم از پاسخ هاتون . جناب tear drop ممنونم از آیات و شواهد قرآنی که آوردید ولی اون داستان پدرتان فکر نمیکنم واقعیت داشته باشه یعنی اون سم و بدن پر مو و .... واقعیت نداره

  جناب manham دقیقا نکات درستی رو اشاره کردید.

  عشق آبی عزیز نترس دخترم من هواتو دارم . راستی اون داستانتو خوشحال میشیم بشنویم .

  و اما مطالب بنده : بله همان طور که دوستان اشاره کردند جن وجود داره . از جنس آتش هم هست . شواهد قرآنی زیادی در مورد وجود جن داریم که از جمله آشکار ترینشان سوره  جن است . جن به معنای پوشیده است . جنین هم از همین کلمه گرفته شده به دلیل اینکه درون شکم مادر پوشیده است . متاسفانه خرافات زیادی در مورد جن ساخته شده و ترس بیهوده ای از این موجود وجود آدمی را فرا گرفته. موجودی که نه دیده میشود و نه آسیبی به کسی میرساند . جن قابل انبساط و انقباض است در حالت عادی منبسط است و اگر منقبض شود قابل دیدن میشود که این گاهی با اجازه خدا انجام میشود .

  ادامه دارد....

  كاش معشوق ز عاشق طلب جان میكرد

  تا كه هر بی سر و پایی نشود یار كسی

  کد بازاریاب :424322

  يکشنبه 16/4/1387 - 14:27 - 0 تشکر 46828

  .:: سلام ::.

  با بعضی از حرفهایی سرکار aghaeizohre مخالفم.

  موجودی که نه دیده میشود و نه آسیبی به کسی میرساند .

  کاملاً اشتباه گفتید... جن هم میتونه دیده بشه هم به انسان آسیب برسونه.

  (برای اطلاعات بیشتر به تاپیک ازدواج با جن در انجمن قرآن و عترت مراجعه کنید.)

  راستی اگر میخواید جن رو بر اساس آیات قرآن مورد بحث قرار بدید این تاپیک تکراریه.

  .:: در پناه حق ::.

  يکشنبه 16/4/1387 - 17:22 - 0 تشکر 46852

  بسم رب المهدی
  سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان عزیزم. از خانم اقایی ممنون که مبحث خوبی رو قرار دادند تا به کمک دوستان شناخت خوب و کاملی رو بتونیم به دست بیاریم در مورد این نوع از مخلوق خدا

  در مورد تکراری بودن یا نبودن اون هم خدمت دوستان عرض کنم درسته صحبتتون .

  اما در درجه اول باید خدمتتون بگم که اون تاپیک الان وجود خارجی نداره(تا اونجایی که من میدونم)
  در ثانی
   ،  در اینجا چون کلی تر و جامع تر به موضوع جن پرداخته شده به نظر من میتونه مفید و جالب باشه . ضمن اینکه در قران و عترت تا اونجایی که یادم هست بیشتر راجع به ازدواح اجنه بحث شده بود و دید کلی ترش رو دوستان برامون مشخص کردند در این تاپیک

  در اخر اینکه در مورد مذهب جنیان  قبلا هم تاپیکی در همین انجمن زده شده که با توجه به دلایلی که گفتم از نظر من اشکالی نداره این دو تاپیک وجود داشته باشند  . یا ع ل ی مدد

  آقا جان اگر قرار باشد من هم مثل ژول ورن دور دنيا را درهشتاد روز بچرخم ،
  ترجيح ميدهم دور تو بچرخم
  چون تو هم دنياي مني هم عقبي مني
  دوشنبه 17/4/1387 - 0:55 - 0 تشکر 46915

  1

  سلام

  منکه خیلی از این تاپیک خوشم اومده و بدم نمیاد چیزهای جدیدی راجع به این موجود بدونم (البته هیچ دوست ندارم مستقیماً از خودش بشنوم بلکه به همین شکل فعلی راضیم)

  آیا جن ها برتر از انسانند؟

  همه ما واژه «از ما بهتران» را به كرات شنیده ایم. این واژه در فرهنگ عامیانه ما اغلب برای جن به كار می رود ولی آیا واقعا این چنین است؟ آیا جن موجودی برتر از انسان است؟ خداوند در قرآن كریم می فرماید: «و ما فرزندان آدم را بر بسیاری از مخلوقات خود برتری و فضیلت كامل بخشیدیم.» (سوره اسرا، آیه ۷۰)
  و همچنین واجب شدن سجده شیطان و فرشتگان بر انسان نیز، خود دلیلی برای برتر بودن نوع انسان است در پیشگاه خداوند. یك انسان كامل بر همه موجودات برتری دارد و حتی بعضی از انسانها كه راه برقراری ارتباط با جنیان را می دانند (مدیوم‌ها) می توانند بر آنها تسلط یابند. باز به قرآن كریم استناد می كنیم كه می گوید: «از پریان بودند كه به فرمان پروردگارش برایش كار می كردند و هر كه از آنان از فرمان سرمی پیچید به او عذاب آتش سوزان را می چشاندیم. برای وی هر چه می خواست از بناهای بلند و تندیسها و كاسه هایی چون حوض و دیگهای محكم می ساختند. » (سوره سبا، آیه
  ۱۲و ۱۳)
  اگر چه قرآن كریم در مورد تسلط بر جن فقط از حضرت سلیمان یاد كرده است ولی در بسیاری از كشورها و حتی در كشور خودمان هم نمونه های زیادی دیده شده كه اشخاصی با عنوان جن گیر و یا احضاركنندگان ارواح توانسته اند از آن ها بهره گیرند، كه البته در مبحثی جدا به آن خواهیم پرداخت. در هر حال باید دانست كه در پیشگاه خداوند انسان، اشرف مخلوقات است و یك انسان كامل و مومن بر همه خلایق برتری دارد.

  حیات و زیستن جن بر روی زمین چگونه است
  ؟

  بنا بر آیه كریمه قرآن:

  O این موجود عجیب پیش از آفرینش انسان، خلق شده است. (سوره حجر، آیه ۲۷)
  O جنیان از شعله های آتش آفریده شده اند. (سوره الرحمن، آیه ۱۴)
  O جنیان چون انسانها دسته دسته به دنیا آمده اند، تا زمان مرگ زندگی كرده و بعد به جهان آخرت خواهند رفت. (سروره فصلت، آیه ۲۵)
  O آنها نیز نر و ماده دارند. (سوره جن، آیه ۶)
  O آن ها نیز تمایلات نفسانی دارند. (سوره الرحمن، آیه ۵۶)
  O تعداد جنیان بیش از آدمیان است. (سوره انعام، آیه ۱۲۸)
  همان طور كه پیش از این گفته شد، جن موجودی است مادی كه از آتش خلق شده است. از آنجایی كه ماده است، بنابراین حیات دارد و از آنجایی كه دارای حیات است و طبق آیات الهی زاد و ولد می كند پس نر و ماده دارد، خواب و خوراك دارد و پایان زندگی اش با مرگ توام است و باز بنا بر آیات كریمه، زندگی پس از مرگ نیز خواهد داشت كه در مبحث دیگری به آن خواهیم پرداخت.

      

  خنجر آب‌دیده را زنگ عوض نمی‌کند
  چهره انقلاب را جنگ عوض نمی‌کند
  بگوی با منافقین به کوری دو چشمتان
  پیرو خط رهبری رنگ عوض نمی‌کند

  برو به انجمن
  انجمن فعال در هفته گذشته
  مدیر فعال در هفته گذشته
  آخرین مطالب
  • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
   آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
  • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
   جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
  • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
   خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
  • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
   پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
  • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
   اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.