انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 3781)
چهارشنبه 12/4/1387 - 14:4 -0 تشکر 46170
خداوند چگونه رزاق است؟

سلام دوستان.

از عنوان بحث مشخص هست که سوال من در مورد اثبات رزاق بودن خداوند است.

 در قرآن و در روایات به کرات به رزاق بودن خداوند و واسطه ی رزق بودن امام معصوم(ع) اشاره شده است.

با توجه به اینکه سنت های الهی همواره ثابت هستند و غیرقابل تغییر؛چه جایی برای رزاق بودن خداوند میماند؟اگر انسان تلاش کند به نتیجه میرسد و اگر نکند هم نمیرسد.

سنت های الهی برای همه ی انسان ها یکسان هستند و کافر یا مومن نمیشناسند پس هر انسانی تلاش کند به نتیجه میرسد.

پس خداوند چگونه روزی دهنده است؟ 

در روایات داریم سلمان فارسی به درجه ی آخر یقین رسیده بود و شغلش خرما فروشی بود.همه ی کاسب ها خرما را به یک درهم و سلمان به نیم درهم میفروخت.

روزی یکی از کاسب ها به او اعتراض کرد که تو که نیم درهم میخری و نیم درهم میفروشی سودی نمیبری پس چگونه زندگی میکنی؟

سلمان گفت پس خدا چه میشود؟

فردای آن روز آن مرد با سلمان همراه شد و صبح سلمان 7 درهم خرما خرید و شروع به فروختن کرد و چون ارزان میفروخت زود خرماهایش تمام شد ان مرد شروع به شمردن پول ها کرد و دید 14 درهم است.

این را مخالف سنت های الهی نمیدانید؟ و اساسا این را چگونه توجیه میکنید؟ البته دوستان لطف کنند بدون استناد به آیات و روایات و با عقل رزاق بودن خداوند را اثبات کنند.

یا علی. 


 

 

پنج شنبه 13/4/1387 - 0:56 - 0 تشکر 46291

سلام دوست عزیز...

راستش باور چنین داستانی برای خودم هم کمی سخت هست!

به نظرم دور از عقل هست .یعنی با رازق بودن خداوند،کاملا موافقم ولی نه اینقدر واضح وبه اصطلاح تابلو!!!

هر انچه تا به حال تجربه داشتم و دیدم رازق بودن یک کمک ویک لطف الهی در کنار تلاش انسانهاست،حتی در زمینه همین کمک های غیبی داستانی شنیده بودم که واقعا جالب بود .ولی باز هم به این صورت نبود که هیچ سودی روی جنس نباشد ولی پول دوبرابر شود!!!

خیلی بحث جالبی هست و خوشحال میشم دوستان ادامه دهند وبه جواب خوبی برسیم

.چون در این رابطه در ذهنم مدتی است سوالی پیش اومده که این تاپیک شما هم بر آن افزود.

موفق باشید.

 

خدايا در برابر هر آنچه انسان ماندن را به تباهي مي کشاند مرا با نداشتن و نخواستن رويين تن کن. (علي شريعتي)

.

.

"مدير انجمن زن ريحانه ي آفرينش"

"جانشين انجمن زبان انگليسي"

پنج شنبه 13/4/1387 - 10:20 - 0 تشکر 46313

با سلام.
دوست من خیلی چیزها با عقل و منطق قابل درک وفهم نیستند . نه اینکه بگم این جریان (در صورت صحت) و امثال این جریانات دلیل عقلی ندارند . ممکنه یکی دلیل عقلی هم بیاره.
ولی اولین چیزی که بنده به ذهنم اومد این آیه از سوره اسراء بود : (( ان ربک یبسط الرزق لمن یشاء و یقدرانه کان بعباده خبیرا بصیرا.)) یعنی : همانا پروردگار تو روزی و رزق هرکه را بخواهد گسترش می دهد و روزی هرکه را بخواهد تضییق و محدود می کند.همانا او به بندگانش آگاه و داناست.
توضیح اینکه : خداوند هرکه را با توجه به مصلحتی که خود او می داند می آزماید .یکی را در غنی و ثروت و یکی را در فقر و تنگدستی . لذا من و شما نمی تونیم به خدا ایراد بگیریم که چرا و چگونه .....؟؟؟ در آخر آیه می فرماید : انه کان بعباده خبیرا بصیرا.یعنی خداوند از آنچه در ظاهر و باطن انسان است آگاه است و هرکه را با توجه به حکمت خود می آزماید.

اما به غیر از آزمایش بندگان ، گاهی خداوند نعمتها و نغمتهای خود را به سبب اعمال انسان و حتی اعمال اجداد انسان بر او عرضه می کند .لکن سلمانها و ایوب ها چه در غنی و چه در فقر آزمایش خود رو پس دادند .لذا خدا نیز آنها را از برکات خود منعم می گرداند.

اما مساله دیگری که در فقر و غنی مطرح است اینکه ، اگر فردی تمام تلاش خود را برای کسب روزی حلال و فراوان انجام داد و به نتیجه نرسید باید بداند که حکمت و خواست خدا دراینست.اما خداوند قطعا سختی ها و زحمات چنین فردی را به خوبی پاسخ میدهد.
یا علی مدد.

خدا را جدی بگیرید .          امام زمانتان را جدی بگیرید .         در امورتان جدی باشید .

*انجمن معارف به دنبال بهترین هاست*
*اگر یکی از بهترین هایید*
*همین الآن کلیک کنید*

شنبه 22/4/1387 - 1:28 - 0 تشکر 47546

بسم رب المهدی

با سلام خدمت دوستان گلم و اقا محمد عزیز
جناب شجاعتی فکر نمیکنید جمله اخرتون یه کم کار رو سخت کرده ؟
"
البته دوستان لطف کنند بدون استناد به آیات و روایات و با عقل رزاق بودن خداوند را اثبات کنند"

همین طور که تاپیک رو میخوندم و میومدم پایین ، اولش ادم میتونه جوابی بده یا حرفی بزنه اما کم کم تهش که میرسه میبینه نه فکر مونده براش نه استعداد

البته توی این موضوع هم حرف هستا ! که عقل ماها اگه نگیم همش ، درصد بالاییش از دینمون گرفته شده . که دینمون هم با همون ایات و روایات اثبات میشه ! نیست ؟ پس از عقل صحبت کردن غیر از توجه به دینمون یکم مشکله 

چیزایی که به نظر من میرسه اینه که "ان که دندان دهد ، نان دهد" . همیشه هم اون طور نیست که حتما حتما تلاش و کوششی باشه تا اجر و مزدی هم داشته باشه . خیلی ها هم هستند بدون هیچ کار و زحمتی خیلی روزی باز و زیادی هم دارند و شامل رزق خدا میشند .

خیلی ها هم همون طور که منتظر عشق عزیزمونهم اشاره کرد در فقر به سر میبرند اما بیشتر از همه هم تلاش و کوشش دارند . در مورد سلمان فارسی ; وقتی اخرین درجه ایمان رو میرسه به نظر من دیگه از حساب و کتاب دنیایی میره بیرون . شاید دیگه نمیشه اون رو با حسابهای عادی افراد مقایسه کرد . اونی که همه وجودش منتظر رسیدن برکت خداست فکر نمیکنم در چند خریدن و چند فروختن تعصبی داشته باشه !

مثل خیلی از بزرگانی که تاریخ در موردشون صحبت کرده که برکت اسمانی براشون نازل میشد بدون اینکه سنتهای دنیایی (الهی) در موردشون صدق کنه . ضمن اینکه اگه قرار به سنت الهی یا همون تلاش برای به دست اوردن باشه ، این کار رو سلمان فارسی حتما انجام میداده که نتیجه اش هم میدیده !

این که انسانها این جوری هستند ! مخلوقات دیگه هم همین طور .... گیاهی که از خاک بیرون میاد ، روزیش که از طریق اب و املاح زمین باشه شاید به فکر هیچ کس نرسه که چطور به اون میرسه ! یا حیوانی که شکاری میکنه بدون اینکه چگونگی شکل گیری مقدماتش رو بدونه ! کلا خیلی مسایل شکل میگیره که نشان از رزاق بودن خدا داره که خیلی مواردش با اون سنت ها نابرابره !  //  یاعلی

آقا جان اگر قرار باشد من هم مثل ژول ورن دور دنيا را درهشتاد روز بچرخم ،
ترجيح ميدهم دور تو بچرخم
چون تو هم دنياي مني هم عقبي مني
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی