بهداشت و سلامت (بازدید: 304)
پنج شنبه 18/3/1391 - 21:18 -0 تشکر 460007
خبر های حوزه بهداشت و درمان

به کفش‌های طبی موجود در بازار اعتماد نکنید

دکتر کامیاب، رئیس انجمن ارتوز و پروتز در گفتگو با سینانیوز در خصوص تبلیغات دستگاه‌هایی برای از بین بردن دردهای عضلانی بیان کرد: «همانطور که باید وسایل و تجهیزاتی که به درد عضلات کمک می‌کند را ترویج و تبلیغ کنیم؛ به همان صورت نیز از ادعاهای کاذب و مواردی که می‌تواند به نظام سلامت لطمه بزند باید اجتناب شود.»

 

وی به تبلیغات و فروش کفش طبی به صورت گسترده در سطح کشور اشاره کرد و گفت: «کفش‌هایی با ادعاهای ثابت نشده در مراکز مختلف فروش کالا عرضه می‌گردد که اساسا کفش طبی مثل داروی طبی هستند. کفش طبی به معنای کفشی است که برای نیاز خاص یک بیمار ساخته می‌شود کفشی که در مغازه به طور انبوه به فروش می‌رسد نمی‌تواند طبی باشد در واقع کفش طبی کفشی است که در مرکز ارتوز و پروتز مخصوص بیمار ساخته می‌شود.» دکتر کامیاب خاطر نشان کرد: «اکثر تبلیغاتی که در زمینه کفش‌های طبی وجود دارد گمراه کننده است و می‌تواند به نظام سلامت لطمه جبران ناپذیری بزند، وقتی به صورت علمی وسیله‌ای ثابت نشده باشد قطعا می‌تواند گمراه کننده، مایوس کننده و آسیب رسان باشد.» رئیس انجمن ارتوز و پروتز در پایان یادآور شد: «مشکل اصلی این انجمن در خصوص پوشش بیمه است از آنجایی که وسایل ارتوز و پروتز گران هستند بیمه هزینه درمان این افراد را متقبل نمی‌کند. مثلا شخصی که به دلیل انحراف ستون فقرات به وسایل ارتوز احتیاج دارد حتی اگر هزینه محدودی نیز داشته باشد بیمه هزینه را تقبل نمی‌کنددر صورتی که اگر از ارتوز استفاده نکند ۳ سال بعد نیاز به عمل جراحی خواهد داشت که بیمه هزینه آن را تقبل می‌کند. بنابراین اگر بیمه هزینه را پرداخت کند به نفع نظام سلامت خواهد بود.»

منبع:سلامت نیوز

گدای فاطمه(س)

پنج شنبه 18/3/1391 - 21:21 - 0 تشکر 460008

کشف مکانیزم جدید عامل افزایش خطر ابتلا به آلزایمر


پژوهشگران آمریکایی مکانیزمی را کشف کردند که با کمک آن نوعی لیپو پروتئین خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش می دهد.


محققان مدرسه پزشکی دانشگاه Case Western Reserve مکانیزم تاکنون ناشناخته ای را کشف کردند که با ایجاد تغییر در لیپو پروتئین ApoE موجب می شود این لیپوپروتئین تخریب پروتئین بتا آمیلوئید را تحریک کند.


بیماری آلزایمر در اثر رسوب و تراکم پروتئین بتا آمیلوئید روی سطح بافتهای مغزی بروز می یابد. این سطوح مغزی را پروتئین ApoE تنظیم می کند. ارگانیسم از این لیپو پروتئین برای جابجایی کلسترول استفاده می کند.


اکنون نتایج این تحقیقات که در مجله "نورون" منتشر شده است نشان می دهد که ایزوفرم ApoE4 این لیپوپروتئین خطر توسعه بیماری آلزایمر را افزایش می دهد.


این محققان کشف کردند که ApoE تا حد قابل ملاحظه ای تخریب "بتا آمیلوئید" را افزایش می دهد اما این افزایش در میان ایزوفرمهای ApoE4 مختلف است و ایزوفرم ApoE4 یک کاهش را در توانایی پیشرفت این فرایند نشان می دهد. ایزوفرم به اشکال مختلف پروتئین گفته می شود.


همچنین برای توانایی تحریک تخریب پروتئین "بتا آمیلوئید"، تعداد مولکولهای لیپیدی (چربی) که در ApoE4 وجود دارد نیز بسیار مهم هستند. به خصوص فعالیت گیرنده های X کبدی (LXR) برای افزایش تعداد این مولکولها نقش مهمی دارند.


این دانشمندان در بررسی آلزایمر روی مدلهای حیوانی مشاهده کردند که LXRپلاکهای مغزی پروتئین بتا آمیلوئید را کاهش می دهد

منبع:ایسنا

گدای فاطمه(س)

پنج شنبه 18/3/1391 - 21:23 - 0 تشکر 460010

کشف شاخص جدیدی برای تشخیص به موقع سرطان پانکراس

پژوهشگران آمریکایی در یک مدل حیوانی بعضی از پروتئینهایی را شناسایی کردند که به میزان زیادی در مرحله آغازین سرطان پانکراس مشاهده می شوند و می توانند به عنوان شاخصی جدید در تشخیص به موقع این بیماری معرفی شوند.

محققان مرکز تحقیقات سرطان "فرد هاتچینسون" در سیاتل در موشهای آزمایشگاهی بعضی از پروتئینهایی را شناسایی کردند که در مراحل اولیه بروز سرطان پانکراس به میزان زیادی مشاهده می شوند.

نتایج این تحقیقات که در مجله PLoS Medicine منتشر شده است می تواند راه جدیدی را به سوی تشخیص به موقع این سرطان نشان دهد. در حقیقت استراتژیهای نشخیص و درمان تومور پانکراس درحال حاضر بسیار محدود است.

این دانشمندان با استفاده از موشها به عنوان مدلی که به این نوع سرطان مبتلا شده بودند پنج پروتئین را شناسایی کردند که سطح آنها در مراحل اولیه سرطان نسبت به حالت عادی افزایش یافته بود.

برپایه این اطلاعات، این پروتئینها می توانند به عنوان یک علامت مشخصه در موارد مبتلا به سرطان پانکراس مورد توجه قرار گیرند.

سطح این پروتئینها در خون موشهای دارای تومور نسبت به گروه کنترل 7 تا 13 ماه قبل از توسعه علائم و تشخیص بالینی سرطان پانکراس مشاهده شد.


به اعتقاد این محققان می توان از این پنج پروتئین به عنوان شاخص تشخیص به موقع سرطان پانکراس استفاده کرد
منبع:پزشکان

گدای فاطمه(س)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی