انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 283)
دوشنبه 15/3/1391 - 11:58 -0 تشکر 459342
ماموریت ویژه برای گره‌گشایی از تولید ملی

ماموریت ویژه فرزین برای گره‌گشایی از تولید ملی

صندوق توسعه ملی كه با هدف تبدیل بخشی از درآمدهای ناشی از فروش نفت،گاز،میعنات گازی و فرآورده‌های نفتی به ثروتهای ماندگار و حفظ سهم نسل‌های آینده از این منابع عظیم تشكیل شد این روزها با تغییرمدیریتی روبه‌رو شده است كه می‌تواند دور جدیدی از فعالیت‌ها را برای بخش تولید رقم بزند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) نحوه فعالیت صندوق توسعه به این‌صورت است كه تسهیلات آن به بخش خصوصی پرداخت می‌شود اما تعریف بنگاه بخش دولتی در صندوق توسعه‌ی ملی با تعریف آن در قانون تجارت متفاوت است به عبارت دیگر در صندوق توسعه‌ی ملی تاكید شده بنگاهی كه بیش از 20 درصد سهم آن متعلق به دولت باشد، دولتی محسوب می‌شود و این یكی از خطوط قرمز صندوق برای پرداخت تسهیلات است.

بر این اساس صندوق توسعه ملی برای پرداخت تسهیلات با بانك‌های عامل قرارداد منعقد می ‌كند و در این راستا همه بانک ها در شرایط رقابتی می توانند تقاضای عاملیت را داشته باشند و از منابع صندوق برای تخصیص اعتبار استفاده کنند. هچنین براساس ماده 84 قانون برنامه‌ی پنجم توسعه فعالیت صندوق توسعه ملی به صورت ارزی است، به استثنای بخش كشاورزی كه 10 درصد از منابع صندوق به صورت ریالی به این حوزه پرداخت می‌شود.

اما برای تسهیل فعالیت بخش خصوصی چندی پیش دولت قانونی را به تصویب رساند كه اجازه می‌دهد تسهیلات صندوق توسعه‌ی ملی توسط بانك مركزی به قیمت مرجع ارز به بخش خصوصی فروخته شود تا بخش خصوصی نگران بازپرداخت ارزی نباشد. ساز و كار این است كه بنگاه دریافت‌كننده تسهیلات باید معادل ریالی با نرخ سود ریالی را به بانك مركزی پرداخت كنند تا بتواند ارز با نرخ مرجع را بگیرد. همچنین بانك عامل موظف می‌شود ارز با نرخ مرجع را از اكنون پیش فروش كند اما ریال را زمان سررسید اقساط دریافت كند و بانك مركزی موظف است در مقابل دریافت ریال، ارز بدهد اما محاسبات به صورت ریالی و با سود تسهیلات ریالی خواهد بود.

به گزارش ایسنا این روش ریسك نوسانات نرخ ارز را برای دریافت‌كننده تسهیلات از بین می‌برد و به بخش خصوصی كمك می‌كند.

از سوی دیگر بنا به آخرین اظهار نظر رحیم قربانی رییس سابق این صندوق در یك نشست خبری- در اوایل خرداد ماه سال جاری موجودی حساب صندوق توسعه‌ی ملی 29 میلیارد و 940 میلیون و 711 هزار دلار بوده است و تا پایان سال جاری مبلغ 20 میلیارد دلار به حساب صندوق توسعه ملی افزوده می‌شود، زیرا سه درصد افزایش منابع برای سال 91 این صندوق در نظر گرفته شده است.

بنابراین افزایش موجودی صندوق توسعه ملی و همچنین مصوبه دولت در راستای تسهیل در بازپرداخت تسهیلات ارزی برای بخش خصوصی می‌تواند نقطه عطفی در فعالیت‌های این صندوق باشد. زیرا بهترین محل صرف منابع‌ آن سرمایه گذاری در تولید ملی است که علاوه بر افزایش تولید در شرایطی كه كارشناسان اقتصادی بر توجه بیشتر به این بخش در آستانه اجرای فاز دوم هدفمندسازی تاكید می‌كنند موجب سرعت رشد و توسعه اقتصادی می شود افزایش اشتغال را نیز در پی خواهد داشت.

از سوی دیگر ایجاد این تسهیلات در شرایطی كه صندوق توسعه ملی با تغییر مدیریتی روبه‌رو شده است می‌تواند بیشتر راهگشا باشد.طی روزهای اخیر بخش اقتصادی با تغییراتی در مدیرت روبه‌رو شده است كه شاید نشان از اراده دولت برای ایجاد تحول در بخش‌های مهم اقتصادی داشته باشد.

بر اساس این گزارش در جریان این تغییرات محمد رضا فرزین-معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی-از سوی رییس جمهوری به عنوان رییس جدید صندوق توسعه ملی معرفی شد و از سمت معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی استعفا كرد. در سوابق كاری فرزین كه دارای مدرك دكتری در رشته اقتصاد از دانشگاه علامه طباطبایی است عضویت در شورای برنامه‌ریزی اصناف وزارت بازرگانی، شورای برنامه‌ریزی تأمین و توزیع وزارت بازرگانی ،شورای برنامه‌ریزی پژوهش وزارت بازرگانی، ریاست هیأت مدیره شرکت " شماره‌گذاری خدمات و کالا" ، ریاست هیأت مدیره شرکت " خدمات انفورماتیک راهبر" وابسته به وزارت بازرگانی ،ریاست هیأت مدیره شرکت کارگزاری ملی ایران، معاونت اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی و دبیر ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها دیده می شود.

فرزین در طول دوره ای كه دبیری ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها را به عهده داشته نشان داده كه در ترجمه داده‌های اقتصادی با ادبیات رسانه‌ای تبحر دارد،در عین حال در تبیین شاخص‌های اقتصادی و عملكرد دولت در موضوع هدفمندسازی در مجامع و رسانه‌ها معمولا موفق و اقناعی عمل كرده است.نوع رویكرد توسعه گرایانه وی به اقتصاد و دیدگاه او در حمایت از تولید ملی می‌تواند در صندوق توسعه ملی راهگشا باشد.

بنابراین امید می‌رود با اقدامات انجام شده بخش تولید با تغییرات جدید در حوزه اقتصاد بتواند روزهای خوشی را سپری كند و دولت نیز در حمایت از تولید ملی موفق شود.

 

منبع: ایسنا

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی