انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 384)
جمعه 12/3/1391 - 22:11 -0 تشکر 458846
حمایت از تولید ملی

جام جم آنلاین: در حالی كه رهبر معظم انقلاب سال جاری را به عنوان «تولید ملی و حمایت از كار و سرمایه ایرانی» نامگذاری كرده‌اند، بدنه كارشناسی و مدیریتی كشور با استقبال از این نامگذاری، تحقق آن را گره‌گشای مسائل و مشكلات اقتصادی كشور ارزیابی كردند.

به گزارش خبرنگار ما، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیام نوروزی خود و به سنت سال‌های گذشته هدفی اقتصادی برای سال 91 انتخاب و برای دومین سال پیاپی بر تقویت ویژه اقتصاد كشور تاكید كردند.

با این وجود بر خلاف سال 90 كه نام جهاد اقتصادی را برخود داشت، سال 91 اولویت‌های مشخص‌تری را پیش روی مدیران و كارشناسان كشور قرار داده است.

توجه به تولید ملی و حمایت از كار و سرمایه ایرانی هدفی است كه علاوه بر تقویت اقتصاد ملی، سیاست كلی در برخورد با تحریم‌ها و بی‌اثر كردن آن بر اقتصاد كشور را مشخص می‌كند.

این در حالی است كه بدنه اقتصاد كشور بویژه بخش خصوصی از كم‌توجهی به تولید ملی همواره گلایه داشته و خواستار جهت دادن به سیاست‌ها، برنامه‌ها و بودجه‌ها به این سو بوده است.

اكنون كارشناسان و مدیران می‌گویند نامگذاری سال 91 به نام تولید ملی این فرصت را در اختیار دولت و سایر قوا قرار داده كه گام‌های موثر و عملی برای رفع موانع حمایت از تولید ملی بردارند، بخصوص آن كه لایحه بودجه 91 هنوز تصویب نشده و می‌توان در جزءجزء احكام و تبصره‌های آن تغییراتی ایجاد كرد تا بودجه به عنوان مهم‌ترین و جامع‌ترین سند دخل و خرج كشور در خدمت حمایت از تولید ملی قرار گیرد.

چهار ضرورت عمده

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی با نام «تولید ملی، حمایت از سرمایه و كار ایرانی» در گفت وگو با ایرنا عنوان كرد: دراین سال باید به چهار ضرورت و برنامه عمده حوزه تولید توجه ویژه داشت.

مهدی غضنفری افزود: در جامعه نیازمند اشتغال پایدار، باید سرمایه‌گذاری‌ها به سمت اشتغال پایدار و جلب آنها سوق داده شود.

وی در باره عوامل عمده كه در ضرورت نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی موثر بوده است، گفت: در كشوری كه آمار بیكاری بالاست، برای اشتغال و سرمایه‌گذاری پایدار، توجه به تولید به عنوان یك ضرورت، نخستین دلیل به‌شمار می‌آید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بیان دومین دلیل نامگذاری سال جاری نیز گفت: در شرایطی كه به‌طور مرتب تهاجم قدرت‌های سلطه علیه كشورمان وجود دارد، انواع تهدیدها و تحریم‌ها اعمال می‌شود و دشمنان جمهوری اسلامی ما را در مضیقه قرار می‌دهند، توجه به تولید داخلی یك ضرورت عمده است.

غضنفری از نقدینگی بالا و سرمایه‌های سرگردان به عنوان عامل سوم نامگذاری امسال یاد كرد و افزود: در چنین وضعیتی طبیعی است كه برخی به سراغ سفته بازی می‌روند و به همین دلیل بهترین كار، جهت دادن به نقدینگی و سوق دادن آن به سمت تولید است.

وی به موضوع دیگری نیز به عنوان چهارمین ضرورت اشاره كرد و گفت: در كشوری كه فرصت‌های بی شماری برای سرمایه‌گذاری وجود دارد، زمینه‌های فراوانی برای كار كشاورزی، استخراج و فرآوری معدن نیز موجود است و به همین دلیل فناوری‌های نوین باید توسط متخصصان شناسایی و كشف شود.

غضنفری در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود در پاسخ به این پرسش كه دولت چه تدابیری برای حمایت از تولید ملی برای سال جاری در پیش خواهد گرفت، عنوان كرد: نخست باید فضای كسب و كار بهتر از گذشته مورد بازبینی قرار گیرد و دیگر آن كه موانع تولید و تجارت بیش از گذشته برطرف شود. وی تاكید كرد: موانع كار و تجارت باید برداشته شود و امكان پیشتیبانی بیشتر ازتولید نیز فراهم شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت این موضوع را نیز گفت كه به طور طبیعی مدیریت واردات از سال قبل شروع شده و به دستور رهبر معظم انقلاب امسال نیز تداوم خواهد داشت.

وی بر پشتیبانی از صادرات مازاد تولید نیز تاكید كرد و افزود: اگر این موضوع بدرستی مدیریت شود، تولید روی دست تولیدكننده نمی‌ماند.

غضنفری معتقد است سیاست‌های پولی، مالی و ارزی باید بیش از گذشته در خدمت تولید و تولیدكنندگان قرار گیرد و جهت گیری اصلی بانك‌ها نیز باید پشتیبانی كامل از تولید باشد.

وی در بخش حمایت‌های مردمی از تولید ملی گفت: باید بنگاه‌های كوچك آماده ادغام با بنگاه‌های بزرگ باشند واز سویی تحت یك برند (نشان تجاری) بزرگ تولید، قابلیت بیشتر پیدا كنند و در واقع قیمت تمام شده خود را به حداقل برسانند و مرتبا كاهش قیمت تمام شده رصد شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاكید بر این كه، كیفیت تولید باید به طور دائم مورد توجه تولیدكننده قرار گیرد و سرمایه كوچك از طریق تولید و بورس به سمت تولید سوق داده شود، افزود: باید برای مصرف كالاهای داخلی فرهنگ سازی شود و این موضوع به‌عنوان یك ارزش واقعی مطرح شده و جدی گرفته شود.

وی تصریح كرد: از همه مهم‌تر این كه همه دستگاه‌های كشور باید بخشی از برنامه‌های خود را در جهت حمایت از تولید مشخص كنند كه دراین عرصه وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، تعاون، كار و رفاه اجتماعی، بانك مركزی و بانك‌ها باید برنامه‌های پشتیبانی خود را از تولید و تولید‌كننده ارائه كنند.

حمایت صندوق توسعه ملی

از سوی دیگر، رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی گفت: این صندوق در راستای افزایش تولید ملی و صادرات غیرنفتی و اشتغال حركت می‌كند.

رحیم قربانی در گفت‌وگو با فارس، در مورد نقش صندوق توسعه ملی در حمایت از سرمایه‌گذاری و تولید ملی افزود: ماموریت اصلی این صندوق همان‌گونه كه از نامش پیداست، حمایت از كار، سرمایه ایرانی و تولید ملی است.

به گفته وی عمده مصارف صندوق توسعه ملی طبق اساسنامه آن، توجه به تولید ملی، صادرات غیرنفتی و اشتغال ملی است.

رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی افزود: بارها گفته‌ایم ماموریت صندوق حمایت از تولید داخل و نیز حمایت از عرضه تولید ملی در خارج از كشور در جهت توسعه صادرات غیرنفتی و سیاست پول‌پوش(pool-push) است، یعنی این‌كه تولید ملی را در داخل به دنبال خود بكشاند و محصولات داخلی را به خارج از كشور هدایت و صادر نماید.

قربانی یادآور شد: صندوق توسعه ملی در داخل كشور تولیدات داخلی را حمایت و مكانیسمی فراهم می‌كند كه محصولات ایرانی در خارج از مرزها و بازارهای مصرفی خارج جذب شود. یعنی تولید ملی را در داخل كشور حمایت و آن را به خارج از كشور هدایت می‌كند.

یحیی آل‌اسحاق، رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران درباره نامگذاری سال 1391 به‌نام تولید ملی و حمایت از كار و سرمایه ایرانی نیز گفت: بدخواهان ایران با حضور در حوزه اقتصاد قصد دارند جنگی تمام عیار علیه ایران به راه اندازند و به همین دلیل باید پاتك آن را در حوزه اقتصاد با حمایت از تولید داخلی و كار و سرمایه ایرانی زد و در مقابل آن ایستاد.

محمود دودانگه، عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی هم با تشریح تكالیف دولت و تولیدكنندگان در سال حمایت از تولید ملی، كار و سرمایه ایرانی گفت: منابع صندوق توسعه ملی با قدرت بیشتر در خدمت حمایت از تولید داخلی خواهد بود تا این تولیدات به افتخارات ملی تبدیل شود.

محمدمهدی راسخ، دبیركل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران نامگذاری سال 91 را زمینه‌ساز حمایت هوشمندانه از تولیدات ملی دانست و گفت: با تلاش اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران، قوانین و مقررات زائد بر سر راه فعالان اقتصادی و توسعه فعالیت‌ بخش‌خصوصی احصا شده و پس از جمع‌بندی، باید حذف شود.

سید حمید حسینی، عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران نیز گفت: با نامگذاری سال جاری، عصر طلایی تولید در كشور آغاز شد؛ چراكه تحریم‌ها سبب شد امكان ورود برخی كالاها به داخل كشور محدودتر شود؛ گرانی ارز هم باعث شد تا ورود كالاهای وارداتی به كشور كند شود و این فرصتی برای تولید ایران است.

مهدی فتح‌الله، رییس موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با تشریح سه ركن حمایت از تولید ملی در راستای تحقق اهداف حمایت از تولید، كار و سرمایه ایرانی، گفت: در این صورت حركت چرخه تولید ثروت و ارزش‌آفرینی تولیدات ملی تندتر می‌شود.

محمدعلی ضیغمی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت؛ تولیدكنندگان را نقش‌آفرینان اصلی سال تولید ملی، حمایت از كار و سرمایه ایرانی دانست و گفت: تولیدات صادرات‌گرا باید بر روی خط تولید تمام كارخانجات قرار گیرد.

ابوالفتح نیكنام، عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به تكالیف تولیدكنندگان در قبال پیام رهبر معظم انقلاب در سال 91، گفت: دولت در گام اول برای پیاده‌سازی منویات رهبر معظم انقلاب، خرید كالاهای خارجی را كه مشابه تولید داخلی دارد از سوی دستگاه‌های زیرمجموعه خود ممنوع اعلام كند.

از سوی دیگر، سید شمس‌الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به نامگذاری سال تولید ملی، حمایت از كار و سرمایه ایرانی گفت: رونق تولید و شكوفایی اقتصاد ملی با استقبال از كالاهای ایرانی فراهم می‌شود و انتظار می‌رود شهروندان كالاهای داخلی را در سبد مصرف خود ترجیح دهند.

علی صالح‌آبادی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاكید بر پررنگ‌تر شدن نقش بازار سرمایه در تامین مالی؛ گسترش آموزش، فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی را سه اولویت اصلی سال جاری بازار سرمایه كشور اعلام كرد.

رستم قاسمی، وزیر نفت از ثبت ركورد جهانی ساخت پالایشگاه گازی توسط متخصصان داخلی خبر داد و گفت: برنامه‌ریزی اصولی در صنعت نفت برای سال تولید ملی انجام خواهد شد.

مجید هدایت، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت؛ نامگذاری سال جاری را زمینه ساز ایجاد وفاق ملی برای حمایت از تولید داخلی، كار و سرمایه ایرانی دانست و گفت: در این میان باید به بومی‌‌سازی و انتقال دانش فنی به كشور نیز توجه داشت.

علی نیكزاد، وزیر راه و شهرسازی با تاكید بر حمایت ویژه از سازندگان مسكن، گفت: تجربه كافی، كار و سرمایه ایرانی مورد پشتیبانی این وزارتخانه است.

محمد نهاوندیان، رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران سال تولید ملی، حمایت از كار و سرمایه ایرانی را تداوم راه جهاد اقتصادی دانست و گفت: حمایت از تولید ملی لازمه‌هایی دارد كه اصلی‌ترین آن، رفع موانع پیش روی تولیدكنندگان كشور و توجه به بهبود مستمر فضای كسب و كار است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از ضرورت مدیریت واردات برای حمایت بیشتر از تولیدات بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی داخلی خبر داد.

حمید صافدل در گفت‌وگو با فارس با اشاره به نامگذاری سال‌جاری به نام «تولید ملی، حمایت از كار و سرمایه ایرانی» توسط رهبر انقلاب از ضرورت مدیریت واردات برای حمایت بیشتر از تولیدات بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی داخلی خبر داد و گفت: دولت در سال‌های اخیر به منظور حمایت از محصولات داخلی اقدام به مدیریت و اصلاح تعرفه‌ها كرده و در این راستا نرخ تعرفه واردات كالاهایی كه در داخل كشور نمونه مشابه آن تولید می‌شود، بسته به نوع آن از ۴۰ تا ۱۲۰ درصد تعیین شده است.

رییس كل سازمان توسعه تجارت افزود: بدون تردید دولت برنامه‌های خود را در سال‌جاری بر پایه حمایت از تولیدكنندگان داخلی به شكل جدی‌تر از قبل قرار خواهد داد اما بنگاه‌های صنعتی و تولیدی كشور هم باید با تن‌دادن به فضای رقابتی در داخل، خود را برای رقابت‌های بزرگ‌تر در خارج از كشور آماده كنند.

شنبه 27/3/1391 - 21:34 - 0 تشکر 462410

سلام دوست عزیز


ضمن تشكر از فعالیت مفید شما در سایت تبیان، به اطلاع می‌رسانیم كه از مطالب ثبت شده شما، در تهیه ویژه ‏نامه «حامیان تولید ملی» در باشگاه کاربران استفاده کرده‏ ایم و به همین دلیل نام شما را نیز به عنوان همکار خود در تهیه این ویژه ‏نامه، در قسمت کاربران درج نموده ‏ایم. از همراهی شما با سایت تبیان سپاسگزاریم.


شما دوست عزیز برای مطالعه این ویژه ‏نامه می‏توانید به آدرس زیر مراجعه نمایید.


http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=211391


باشگاه كاربران تبیان

يکشنبه 4/4/1391 - 5:44 - 0 تشکر 464989

آیا باید گوشی های با کیفیت خارجی را رها کنیم برویم یراغ بی کیفیت های ایرانی 

دوشنبه 5/4/1391 - 0:56 - 0 تشکر 465373

نود و یک بُود سال حمایت
زتولید و ز کار و از تجارت
به دانش گر رسیم ما تا ثریا
به تولید میرسیم آخر بدولت

نصرالدین کریمی (مبین) از زیاران

نصرالدین کریمی(مُبین)
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی