انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 274)
شنبه 6/3/1391 - 0:3 -0 تشکر 457026
الحاق تاریخی نخستین فضاپیمای خصوصی جهان به ایستگاه فضایی بین‌المللی

نخستین كپسول فضایی باری خصوصی جهان پس از انجام موفقیت‌آمیز آزمایشات خود در مواجهه با ایستگاه فضایی بین‌المللی و كسب تائیدیه ناسا برای انجام آخرین مرحله و نزدیك شدن به این مدارگرد، توانست با موفقیت گام بزرگی را در تاریخ صنعت خصوصی فضایی آمریكا بردارد.

 

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،‌ كپسول فضایی دراگون كه در روز سه‌شنبه 22 مه به فضا پرتاب شده بود، روز پنج‌شنبه با موفقیت اولین سری از آزمایشات پرواز در فاصله نزدیك با ایستگاه را پشت سر گذاشته و امروز پس از كسب تائیدیه از ناسا برای قرار گرفتن در فاصله 10 متری آزمایشگاه مدارگرد در ساعت 18:26 توسط بازوی روباتیك به آن متصل شد.

 

دراگون در اولین تلاش خود در روز پنج‌شنبه در ساعت 07:58 به وقت گرینویچ به فاصله 2.5 كیلومتری پائین و 40 كیلومتری پشت ایستگاه قرار گرفت كه برای ساكنان آن مانند یك نقطه در فضای دور بود.

 

این فضاپیمای باری به طور رسمی در ساعت 11:25 به وقت گرینویچ روز پنج‌شنبه در نزدیكترین رویارویی خود از میان یك خط فرضی موسوم به «نوار R» كه ایستگاه را به زمین مرتبط كرده، رسید.

 

كمی پیش از آن ساكنان ایستگاه فضایی به ارسال یك دستورالعمل به دراگون برای روشن كردن یك بارق نوری به منظور اطمینان از قابلیت پاسخگویی آن به فرمانها پرداخته بودند كه با وجود فاصله زیاد آن برای مشاهده واكنش،‌ این فضانوردان اظهار كردند كه طبق نشانگرهای سیستم آن، این فرمان دریافت و پاسخ داده شده است.

 

 

عصر جمعه این فضاپیما با كسب فرمانهای ناسا به مرور به ایستگاه نزدیك شده و سپس در ساعت 18:16 به وقت ایران در فاصله 10 متری آن قرار گرفت و دون پتیت و آندره كویپرس در ساعت 18:26 توانستند آنرا با بازوی روباتیك در فضا بگیرند.

 

این در حالی است كه در مراحل نزدیكی این كپسول به ایستگاه و در فاصله 30 متری،‌ ناسا به دلیل بروز مشكل در حسگرهای پیگیری دراگون به آن فرمان عقب‌نشینی داده و برنامه اتصال برای ساعاتی به تعویق افتاد.

 

به گفته كارشناسان، بازتابهای بخش ژاپنی ایستگاه با این حسگرها تداخل پیدا كرده و باعث بروز مشكل شده بود.

 

این كپسول فضایی باری با ارتفاع 4.4 مترو عرض 3.7 متر آب نباتی شكل و حاوی تداركات و تجربه‌های علمی دانش‌آموزان است.

 

دراگون قرار است كمتر از یك هفته در ایستگاه فضایی باقیمانده و پس از آن در روز 31 مه(11 خرداد) با محموله برگشت كه حاوی تجربه‌های علمی تكمیل شده و تجهیزات غیر لازم بوده، به زمین ارسال شود.

 

این كپسول باری برای عبور از جو به یك سپر حرارتی مجهز بوده تا بتواند فشار را تحمل كرده و سپس در اقیانوس آرام فرود بیاید.

 

حصول موفقیت در این ماموریت برای آمریكا بسیار مهم است چرا كه به معنی بازیابی جایگاه این كشور در فضا پس از پایان برنامه 30 ساله شاتل آن است. در حال حاضر آمریكا برای انتقال فضانوردان یا محموله‌های باری خود به ایستگاه فضایی به روسیه و فضاپیماهای سایوز آن تكیه دارد.

 

 

 

ایسنا

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

چهارشنبه 10/3/1391 - 0:0 - 0 تشکر 458239

پس از اتصال موفقیت آمیز كپسول باری «دراگون» به ایستگاه فضایی بین المللی و ورود فضانوردان به داخل كپسول، عملیات تخلیه تجهیزات همچنان در حال انجام است و فضانوردان مشغول آماده سازی كپسول برای بازگشت به زمین هستند.


به گزراش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «هالی ریدینگز» مدیر برنامه های پرتاب ناسا خاطر نشان می كند: «دان پتیت» و «جو آكابا» فضانوردان ناسا به همراه «آندره كوئیپرز» فضانورد آژانس فضایی اروپا وظیفه تخلیه محموله 460 كیلوگرمی كپسول شامل لباس، غذا، تجهیزات آزمایشگاهی، باتری، تبلت و 15 آزمایش علمی دانش آموزی را بر عهده دارند كه این عملیات 25 ساعت به طول می انجامد.


پس از اتمام تخلیه تجهیزات، عملیات انتقال 635 كیلوگرم وسایل و تجهزات استفاده شده در ایستگاه به داخل كپسول برای باز گرداندن به زمین انجام خواهد شد.


بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته، كپسول باری دراگون تا روز پنج شنبه 31 می (11 خرداد) به ایستگاه فضایی بین المللی متصل می ماند و پس از انجام مراحل نهایی آماده سازی، راهی زمین شده و در سواحل كالیفرنیا فرود خواهد آمد.


شركت SpaceX به عنوان مجری پروژه نخستین فضاپیمای باری جهان، قراردادی به ارزش 1.6 میلیارد دلار با ناسا منعقد كرده كه بر اساس آن 12 مأموریت برای انتقال تجهیزات به ایستگاه فضایی بین المللی توسط كپسول باری دراگون در نظر گرفته شده است.


مأموریت فعلی كپسول دراگون یك پرتاب آزمایشی برای بررسی دقیق عملكرد موشك فالكون 9 و كپسول باری محسوب می شود و به گفته مقامات ناسا، نخستین مرحله از مأموریت اصلی فضاپیمای خصوصی دراگون در ماه سپتامبر (شهریور ماه) ‌آغاز خواهد شد.


به گفته بسیاری از كارشناسان با پرتاب نخستین فضاپیمای خصوصی جهان، عصر جدیدی در سفرها و اكتشافات فضایی آغاز شده كه نوید دهنده كاربردی شدن استفاده از فضاپیماهای تجاری است.


سرویس: علمی و فناوری - فناوری

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی