انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 224)
پنج شنبه 4/3/1391 - 9:54 -0 تشکر 456591
صورت و سیرت حضرت امام هادى (ع )

صورت و سیرت حضرت امام هادى (ع ) 
حضرت امام دهم (ع ) داراى قامتى نه بلند و نه كوتاه بود. گونه هایش اندكى بر آمده و سرخ و سفید بود. چشمانش فراخ و ابروانش گشاده بود. امام هادى (ع ) بذل و بخشش بسیار مى كرد. امام آن چنان شكوه و هستى داشت كه وقتى بر متوكل خلیفه جبار عباسى وارد مى شد او و درباریانش بى درنگ به پاس خاطر وى و احترام بر مى خاستند.
خلفایى كه در زمان امام (ع ) بودند: معتصم ، واثق ، متوكل ، منتصر، مستعین ، معتز، همه به جهت شیفتگى نسبت به قدرت ظاهرى و دنیاى فریبنده با خاندان علوى و امام همام حضرت هادى (ع ) دشمنى دیرینه داشتند و كم و بیش دشمنى خود را ظاهر مى كردند ولى همه ، به خصال پسندیده و مراتب زهد و دانش امام اقرار داشتند، و این فضیلتها و قدرت هاى علمى و تسلط وى را بر مسائل فقهى و اسلامى به تجربه ، آزموده و مانند نیاكان بزرگوارش (ع ) در مجالس مناظره و احتجاج ، وسعت دانش وى را دیده بودند. شبها اوقات امام (ع ) پیوسته به نماز و طاعت و تلاوت قرآن و راز و نیاز با معبود مى گذشت . لباس وى جبّه اى بود خشن كه بر تن مى پوشید و زیر پاى خود حصیرى پهن مى كرد. هر غمگینى كه بر وى نظر مى كرد شاد مى شد. همه او را دوست داشتند. همیشه بر لبانش تبسم بود، با این حال هیبتش در دلهاى مردم بسیار بود.
شهادت امام هادى (ع ) 
امام دهم ، حضرت هادى (ع ) در سال 254 هجرى به وسیله زهر به شهادت رسید. در سامرا در خانه اى كه تنها فقط فرزندش امام حسن عسكرى بر بالین او بود. معتمد عباسى امام دهم را مسموم كرد. از این سال امام حسن عسكرى پیشواى حق شد و بار تعهد امامت را بر دوش گرفت . و در همان خانه اى كه در آن بیست سال زندانى و تحت نظر بود، سرانجام به خاك سپرده شد.
زن و فرزندان امام هادى (ع ) 
حضرت هادى (ع ) یك زن به نام سوسن یا سلیل و پنج فرزند داشته است .
1 - ابومحمّد حسن علیه السلام (امام عسكرى (ع ) یازدهمین اختر تابناك ولایت و امامت است )...
2 - حسین ...
3 - سید محمّد كه یك سال قبل از پدر بزرگوارش فوت كرد، جوانى بود آراسته و پرهیزگار كه بسیارى گمان مى كردند مقام ولایت به وى منتقل خواهد شد. قبر مطهرش كه مزار شیعیان است در نزدیكى سامرا مى باشد.
4 - جعفر
5 - عایشه ، یا به نقل شادروان شیخ عباس قمى (علیّه ).
از سخنان حضرت هادى (ع ) 
1 - هر كه از خود راضى و خودپسند باشد مردم بر او خشمناك مى شوند.
2 - مصیبت شخص صبر كننده یكى است ، امّا براى آن كه در مصیبت جزع و بى تابى كند دوتاست .
3 - بیهوده گویى و شوخى كردن ، خوش منشى بیخردان و صفت نادانان است .
4 - بیدارى بسیار موجب افزایش لذت خواب مى شود، و گرسنگى بسیار، خوشى و خوبى طعام را افزون مى كند.
5 - مقدرات ، چیزهایى را به تو نشان دهد كه حتى به دل تو خطور نكرده اند.
6 - حكمت در طبعهاى فاسد تاءثیر نمى كند.
7 - خدا را بقعه هاست كه دوست دارد در آنها به درگاه او دعا شود، و او آن دعاها را به اجابت رساند و حائر حسین (ع ) یكى از آنهاست .
8 - هر كه از خدا پروا كند مردم از او پروا كنند. هر كه خدا را اطاعت كند، از او اطاعت كنند. هر كه مطیع خداست باك از خشم مخلوق ندارد، هر كه خدا را به خشم آورد، باید یقین كند كه به خشم مخلوق دچار مى شود.
9 - براستى خدا را نتوان وصف كرد، جز بدانچه خودش خود را وصف كرده . كجا وصف شود آنكه حواس از دركش عاجز است و اوهام بدو نرسد.

نام كتاب : چهارده اختر تابناك

مؤ لف : احمد احمدى بیرجندى

دوشنبه 8/3/1391 - 13:0 - 0 تشکر 457693

امامان ما همشون نمونه بارز یک انسان واقعی بودن
خدا لعنت کنه کسایی و که به آنها بی احترامی میکنن.
البته یکمشم تقصیر خود ما شیعیان و دوستدارانشونه که با رفتارمون باعث میشیم که به امامامون توهین بشه.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی