فرهنگ پایداری (بازدید: 1036)
جمعه 7/4/1387 - 15:29 -0 تشکر 45503
روز جهانی مبارزه با صلاح های شیمیایی

بکارگیری سلاح های شیمیایی علیه ایران

 

در طول 8سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران تمامی دنیا از کمک به عراق در این جنگ به صورت مکرر دریغ نکردند. نقض حقوق بین الملل هم از سوی خود دولت عراق صورت می گرفت که از سلاحهای شیمیایی و میکربی در جنگ استفاده می کرد و هم از سوی کسانی که دولت عراق را با این گونه سلاحهای ممنوعه مجهز می کردند. در تاریخ 7 و 8 تیرماه 1366، هواپیماهای بمب افکن عراقی با بمب های شیمیایی به چهار نقطه پر ازدحام و متراکم جمعیتی شهر سردشت حمله کردند و زن و کودک و خرد و کلان مردم بی گناه آن شهر و اطراف آن را آماج گازهای کشده و دهشتناک شیمیایی قرار دادند. دردمندتر آن است كه این حملات از چشم جهانینان پوشیده ماند. رسانه های غرب كه دول آنها تامین كننده ی این سلاح های مرگ آفرین بودند؛ به عدم انعكاس این حقایق دردناك و كتمان آن پرداختند تا آنجا كه هنوز بسیاری از رخداد این فاجعه بی اطلاع هستند. حملات شیمیایی این رژیم علیه سربازان ایرانی در طول جنگ همواره ادامه یافت و این امر در حالی بود که دولت عراق خود بتنهایی توان ساخت سلاح های میکروبی و شیمیایی را نداشت. دولت ایالات متحده امریکا در چراغ سبز دادن به کشورهای اروپایی و ارسال فناوری این گونه سلاحها به طور غیرمستقیم و مستقیم مرتبا حقوق بین الملل را در ممنوعیت تولید و تکثیر و استفاده از سلاحهای شیمیایی و میکربی نقض کرد. رسانه های غربی در بسیاری موارد به دست داشتن در تجهیز عراق به سلاحهای شیمیایی، میکربی و هسته ای اعتراف کرده اند.

 
امید است با اقدامات موثر در سطح ملی و بین المللی و تدوین و اجرای صحیح و بدون تبعیض قوانین و مقررات ذیربط بتوان قدم موثری در مقابله با توسعه، تولید و كاربرد سلاح های شیمیایی و میکروبی برداشت و از این راه امنیت مردم را در سراسر دنیا در مقابل اینگونه سلاح های مخرب و كشتار جمعی تأمین نموده و زمینه لازم را برای استفاده صلح آمیز از تجهیزات، عوامل بیولوژیك و اطلاعات و دانش فنی مربوط در جهت اهداف بشر دوستانه فراهم نمود. 

یاران مردانه رفتند؛ اما هنوز تکبیر وفاداری‌شان از مناره‌های غیرت این دیار به گوش می‌رسد. یاران عاشقانه رفتند؛ اما هنوز لاله‌های سرخ دشت‌های این خاک به یمن آنان به پا ایستاده‌اند.

 انجمن فرهنگ پایداری


جمعه 7/4/1387 - 15:31 - 0 تشکر 45504

در حال حاضر نزدیك به 45,000 نفر جانباز شیمیایی، تحت پوشش درمانی و خدماتی سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌باشند كه براساس روش استاندارد و علمی تعیین شدت ضایعه و براساس معیارهای مورد استناد منابع معتبر علمی و دانشگاهی، شدت ضایعات ارگانهای مختلف در این افراد به 4 گروه طبیعی Normal ، خفیف Mild  متوسط Modrtrte و شدید Severe تقسیم می‌شود.براساس آخرین آمار موجود تعداد جانبازان شیمیایی كشور به تفكیك نوع و شدت ضایعه مطابق جدول ذیل می‌باشد.

جمع پوست چشم ریه محل  ضایعه   شدت ضایعه
45000 25670 20638 19550 طبیعی
37300 9820 12900 14580 خفیف
7264 1510 2224 3530 متوسط
1096 18 438 640 شدید
توضیح اینكه: برخی از جانبازان دارای هر سه نوع ضایعه ریوی، پوستی و چشمی بوده و برخی تنها یك یا دو نوع از عوارض دیررس را دارا می‌باشند

یاران مردانه رفتند؛ اما هنوز تکبیر وفاداری‌شان از مناره‌های غیرت این دیار به گوش می‌رسد. یاران عاشقانه رفتند؛ اما هنوز لاله‌های سرخ دشت‌های این خاک به یمن آنان به پا ایستاده‌اند.

 انجمن فرهنگ پایداری


جمعه 7/4/1387 - 15:34 - 0 تشکر 45506

تقدیم به بچه های جانبازان شیمیایی؛ خدا مهمان آن خانه بودعباسعلی سپاهی یونسیپسرك گفت: اگه بابام بمیره من چكار كنم؟
پسرك گریه كرد و خوابش برد

خدا دلش برای پسرك سوخت
راه افتاد
چراغهای شهر روشن بود
ماشینها بوق می زدند
هواپیماها رد می شدند
كركره ها پایین كشیده می شد
مردی داشت بچه اش را دعوا می كرد
تلویزیون داشت سخنرانی پخش می كرد
توی سخنرانی یك نفر داشت خمیازه می كشید
سخنرانی در روز روشن بود
خدا برای رسیدن به خانه پسرك عجله داشت
خانه كوچك بود
سقف آن چوبی بود
در یك كوچه یك متری بود
دو آدم چاق نمی توانستند از كنار هم رد شوند
در حیاط نیمه باز بود
خدا وارد حیاط شد
پسرك خوابیده بود، اما خواهرش بیدار بود
مادرش هم بیدار بود
مرد داشت درد می كشید
داروهای مرد تمام شده بود
پولهایشان هم تمام شده بود
خدا دلش گرفت
بعضی ها فراموش كرده بودند،
یادشان رفته بود كه
بعضی ها جانبازند
بعضی ها پایشان را در جبهه جا گذاشته اند
بعضی ها دستشان را
بعضی ها چشمهایشان را
و بعضی ها لبخندهایشان را
ریه هایشان را
و نفس كشیدن برایشان سخت شده است
مرد داشت زیر لب می گفت: خدایا كاش شهید می شدم!
و زن داشت به مرد نگاه می كرد.
زن زیر لب می گفت: خدایا خودت كمكمون كن
و خدا به آدمها فكر می كرد...
شهر كم كم خوابش برد
همه خوابیدند
فقط یك مرد شیمیایی
یك زن و خدا بیدار مانده بودند
زن هم آخر خوابش برد
خسته بود
خدا اما هنوز كنار مرد نشسته بود
و به پسرك و خواهرش و مرد نگاه می كرد
خدا نمی خواست مرد را تنها بگذارد.
مرد زیر لب گفت: خدایا شكرت...

یاران مردانه رفتند؛ اما هنوز تکبیر وفاداری‌شان از مناره‌های غیرت این دیار به گوش می‌رسد. یاران عاشقانه رفتند؛ اما هنوز لاله‌های سرخ دشت‌های این خاک به یمن آنان به پا ایستاده‌اند.

 انجمن فرهنگ پایداری


جمعه 7/4/1387 - 15:35 - 0 تشکر 45507

من یکی می مونم

بچه ها معتقد بودند بهتر است اورژانس تعطیل شود. مسئول اورژانس از روی نقشه یک کم حساب و کتاب کرد. گفت (( فکر نکنم.))بعد به قرارگاه بی سیم زد که (( منطقه را شیمیایی کرده ند. بهتره اورژانس را تخلیه کنیم.))
جواب دادند (( اون جا اورژانس اصلیه. نمی شه.))مسئول اورژانس یک نگاه به بچه ها کرد. بعد سرش را انداخت پایین. گفت (( من یکی می مونم.))
بقیه هم ماندند. عملیات که فروکش کرد، اورژانس را تعطیل کردند. یک جا رفتند بیمارستان مریوان، بستری شدند. از آنجا هم سنندج. بعد هم تهران. بخش مصدومین شیمیایی.

منبع: روزگاران، کتاب پرستاران پدیدآورنده: جابر تواضعی ناشر: روایت فتح - 1381

یاران مردانه رفتند؛ اما هنوز تکبیر وفاداری‌شان از مناره‌های غیرت این دیار به گوش می‌رسد. یاران عاشقانه رفتند؛ اما هنوز لاله‌های سرخ دشت‌های این خاک به یمن آنان به پا ایستاده‌اند.

 انجمن فرهنگ پایداری


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.